Page 5 of 17 FirstFirst ... 234567815 ... LastLast
Results 81 to 100 of 321

Thread: Ochelari VR OCULUS

1. Back To Top | #81
    Registered User
    Toate jocurile sunt facute in "3D" si majoritatea merg bine in S3D, problema e cu sistemul propus de OCULUS ca solutie ieftina. Pe HMD normale merg fara probleme cu drivere dedicate, dar la alt pret.

2. Back To Top | #82
    Nu este asa, nu este acelasi lucru. Chiar si cu alta abordare a hardware-ului, care sa presupunem ca nu ar necesita un soft dedicat pt afisare, tot ar trebui ca jocul respectiv sa fie facut si gandit pt VR, dintr-o multitudine de motive. Nu e suficient sa faci jocul sa se vada S3D pt a avea o experienta VR buna. Nu driver-ul/SDK-ul Rift-ului e problema pt care jocurile normale, vechi sau noi, nu ofera o experienta placuta si fara cusur in VR.
    Last edited by Dead Ghost; 28-10-2014 at 19:15.

3. Back To Top | #83
    Quote Originally Posted by Dead Ghost View Post
    ps: daca va intereseaza subiectul sau daca sunteti fani Carmack, merita sa vedeti keynote-ul lui de la Oculus Connect: John Carmack's Brilliant Oculus Connect Keynote Goes 'off Message from the Standard PR Plan' Omul e atat de pasionat de ceea ce face incat au trebuit sa il cheme in pauza de masa, pt ca nu mai termina de vorbit pe scena (timpul alocat se terminase demult). )
    Pacat ca nu mai tine keynote-ul la quakecon, as sta sa il ascult ore intregi vorbind despre orice. Stiu ca la unul dintre ele, dupa vreo ora de vorbit incontinuu, si-a amintit ca isi trecuse pe ipad cateva idei despre vroia sa vorbeasca.. a tinut cu tot cu q&a vreo 2 ore jumate discutia

Quote Originally Posted by 42 View Post
    Hello.
    M-am gandit sa raspund si eu la threadul asta, avand in vedere ca am ceva experienta si cu DK1 si mai nou cu DK2. Da, sunt destul de multe jocuri cu suport de DK2. Printre cele mai bune sunt Alien:isolation, HalfLife2, Quake2 (pentru nostalgici dar cu un suport de oculus impecabil), Trackmania 2 (foarte misto experienta), Assetto Corsa, Elite: Dangerous (se spune ca ar fi cea mai misto experienta insa nu m-am hotarat inca sa dau banii pe el), LFS, Time Rifters (special conceput pentru Oculus).
    Ce mi se mai pare important este ca pe langa jocurile oficiale exista o lista lunga de experimente care se joaca cu perceptia si cu storytellingul in VR, suficiente cat sa te tina ocupat pana la varianta finala.
    Am scris un mic review aici : Dupa o saptamana de Oculus
    Cum se comporta DK2 vs DK1 ca performante? Auzisem pe undeva ca multe demouri nu sunt updatate pentru el si e mai dificil de obtinut 75 fps constant pentru fluiditate din cauza rezolutiei mai mari.

4. Back To Top | #84
    Registered User
    Quote Originally Posted by Dead Ghost View Post
    Nu este asa, nu este acelasi lucru.
    Dar cum e? Nu e nici cea mai mica diferenta de principiu.

Imersiunea oferita de OCULUS e o gluma pe linga ce ofera SENSICS cu pina la "4200×2400 pixels per eye, 1ms end-to-end wireless latency, up to 187 deg horizontal field of view", dar la un pret de la 100x mai mare in sus.
    Last edited by oldshooterman; 28-10-2014 at 21:52.

5. Back To Top | #85
    theultimateanswer 42's Avatar
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    Toate jocurile sunt facute in "3D" si majoritatea merg bine in S3D, problema e cu sistemul propus de OCULUS ca solutie ieftina. Pe HMD normale merg fara probleme cu drivere dedicate, dar la alt pret.
    Cum a spus si DG. Un joc pentru a fi ok in VR trebuie gandit cu VR in minte. Nu neaparat intregul joc dar VR-ul sa fie suportat ca VR si nu ca un HMD. Diferenta intre un joc care suporta Oculus si un joc care 'merge' pe Oculus e enorma. Fov-ul, latenta, separarea miscarii armei de exemplu de a camerei, trackingul pozitional samd schimba complet experienta. Este, pana la urma realitate virtuala si nu doar o camera 3d.

Sensics par sa faca chestii foarte cool dar au o mare problema.
    Device-urile lor sunt obscen de scumpe si deci sunt de nisa. Cu device-uri de nisa niciun developer de jocuri nu se va gandi sa adapteze proiectul propriu sa meara ok. Nu nisa misca industria ci mainstream-ul. Iar Oculus e deja mainstream/early adopter. Desi trebuie sa recunosc ca sunt invidios pe tehnologia si performantele celor de la Sensics.
    ps: Eu sunt cel care a cumparat DK2-ul de 1800 ron de pe OLX
    >>>>>>>>> FOTO <<<<<<<<<

6. Back To Top | #86
    Registered User
    Cum a spus si DG. Un joc pentru a fi ok in VR trebuie gandit cu VR in minte. Nu neaparat intregul joc dar VR-ul sa fie suportat ca VR si nu ca un HMD.
    Astea-s doar povesti. Un HMD e o camera 3D la care se adauga orice sistem de control vrea muschii producatorului. SENSICS au implementate toate tipurile de control, daca e vorba. In primul rind e imersiunea care e data de ecrane si de sistemul optic. Un sistem cu 2 ecrane e clar de preferat unui sistem cu un singur ecran impartit in doua, dar momentan e prea scump.

Altfel felicitari pentru achizitie si sa te bucuri de jucarie. Cum ti se pare rezolutia sistemului? (sincer)

7. Back To Top | #87
    Ok, cred ca nu m-am facut bine inteles. Ca sa fie clar, discutia era despre suportul pt jocurile 3D existente pe HMD-uri cu fov mare (>100°) si 6DOF tracking (deci HMD-uri potrivite pt VR). In acest context eu sustin ca indiferent de metoda folosita pt corectia optica, fie ca este hardware (din lentile/ecran/electronica), fie ca este facuta din software (a la Oculus), jocurile respective trebuie adaptate la nivel de interfata si game design pt "VR":

-HUD-ul si meniurile trebuie repozitionate/remodelate/refacute, a.i. sa fie complet vizibile si mai aproape de centrul privirii.
    -pt jocurile de tip shooter trebuie separata tinta si torsoul de miscarile capului, lucru care implica nu doar eliberarea crosshair-ului din centrul ecranului, ci si animatiile pt corpul tau din joc, a.i. sa nu apara clipping, miscari nenaturale sau arma prea aproape de view.
    -pot exista locatii din joc unde intri prea usor cu view-ul prin geometria nivelului, de regula fara voia ta, pt ca jocul nu a fost conceput pt 6DOF. Si cand se intampla asa, nu e prea placut.
    -viteza de mers trebuie sa fie mica si preferabil constanta, cu un minim de acceleratii (in special laterale, dar si cele pe verticala sunt suparatoare), altfel -> sickness. Orice teren denivelat, care-ti misca view-ul in sus si-n jos, creaza o senzatie de disconfort.
    -controlul asupra view-ului nu trebuie sa fie preluat niciodata (spre ex, de genul asta), altfel -> sickness.
    -orice cutscene trebuie sa permita miscarea libera a view-ului, altfel -> sickness.
    -"head bobbing" si zoom effects sunt suparatoare in VR. Orice efect clasic de zoom cu luneta/binoclu este problematic si creaza disconfort.
    -se poate intampla ca scara obiectelor din joc sa para gresita, comparativ cu propriul tau corp (lucru care nu se observa decat in VR). Conteaza si daca stai jos sau in picioare cand joci, preferabil jocul trebuie sa tina cont de asta pt a crea iluzia corecta.

Toate problemele astea pe care tu le numesti "povesti", nu pot fi solutionate asa usor la jocurile clasice decat prin patchuri/moduri neoficiale, nu mereu posibile si nu mereu perfecte. Din acest punct de vedere, este irelevant daca Rift-ul corecteaza imaginea din software sau nu. Aceasta incompatibilitate cu jocurile existente se rezolva cu programe third party, gen VorpX (care nu e singurul, chiar si nvidia a anuntat ceva asemanator), insa de obicei nu e suficient, din motivele enumerate mai sus. Deci chiar si fara acest truc software folosit de Oculus, un joc 3D normal, neoptimizat in prealabil pt VR, rareori va oferi o experienta placuta, "plug and play", pe un HMD cu fov>100° si 6DOF.

Legat de SENSICS, ce ai dat tu paste acolo se refera la modelul piSight, varianta cu 24 de micro displays, 12 per ochi. Cantareste aproape 1KG, FOV-ul vertical este mai mic ca la Rift (maxim 84° vs ~100°), iar refresh rate-ul este doar 60Hz (deci FPS-ul va fi capped la 60 cu vsync, ceea ce este minimul acceptat pt VR). De asemenea, nu am gasit info despre ecranele folosite, daca sunt low-persistence sau nu (nu toate OLED-urile sunt blur-free). Spre ex, ecranul OLED din Rift DK2 are rata de refresh mai mare (75Hz pt DK2, >90Hz pt CV1) si black frames inserate intre cadre, care elimina complet orice urma de blur.

Rezolutia totala este foarte buna, problema e ca se pot observa marginile micro ecranelor care compun imaginea mare. Iar imaginea se defocalizeaza foarte usor daca l-ai miscat putin de pe cap (lucru nu dificil de realizat, avand in vedere cat cantareste, orice miscare mai rapida il destabilizeaza). In plus de asta, faptul care are atatea ecrane il face foarte dificil de folosit, atat dpdv al hardware-ului cat si al software-ului folosit. Chiar si daca pretul ar fi accesibil, tot nu ar fi o solutie buna pt jocuri VR. Si cum nici unul din noi nu l-a testat, eu unul aleg sa cred ce spun cei care l-au folosit (1, 2, 3).

M-am uitat si la specs-urile celorlalte HMD-uri disponibile la ei pe site, xSight, zSight, dSight si rSight, insa nu sunt impresionante, fiecare din ele are dezavantaje. Dar ca parti slabe comune observ FOV-ul mic vertical si refresh rate-ul de 60Hz. Si din cate am vazut, nici trackerele folosite nu au specificatii stralucite, daca e sa le compar cu cel folosit in Rift DK2. Bine, ei zic ca suporta si trackere third party mai bune, in functie de preferinta clientului, dar totusi... Nu mi se pare ok sa ceri o caruta de bani pe un astfel de HMD si sa-l dotezi doar cu un senzor 3DOF, sau cu un 6DOF mediocru ca specs (cum e cel din dSight)...

Ce e misto la ele este ca au optiune pt eye tracking, un lucru bun de care ar beneficia si Rift-ul.
    Last edited by Dead Ghost; 29-10-2014 at 08:57.

8. Back To Top | #88
    Astea-s doar povesti. Un HMD e o camera 3D la care se adauga orice sistem de control vrea muschii producatorului. SENSICS au implementate toate tipurile de control, daca e vorba. In primul rind e imersiunea care e data de ecrane si de sistemul optic. Un sistem cu 2 ecrane e clar de preferat unui sistem cu un singur ecran impartit in doua, dar momentan e prea scump.

Altfel felicitari pentru achizitie si sa te bucuri de jucarie. Cum ti se pare rezolutia sistemului? (sincer)
    Mi se pare mica, dar compenseaza prin imersiune si responsiveness.

Legat de ce spui, privesti gresit problema. E ca si cand cineva ar veni si ar face primele telescoape consumer de pe piata si cineva ar spune : pff, pai Hubble e de 10 ori mai tare. Pur si simplu nu are relevanta ceva adresat unei nise extrem de restransa cu ceva facut pentru mass market. In acelasi timp nu are relevanta faptul ca are 2 ecrane in loc de unul. Care e diferenta intre doua imagini afisate cu spatiu negru intre ele pe un singur ecran si doua ecrane diferite ? Hint: niciuna intrucat nu te intereseaza ce mediu se afla intre imagini, te intereseaza imaginile in sine. In plus faptul ca folosesc doua ecrane separate face mai dificila posibilitatea afisarii pe ele si necesita interventii serioase in procesul de development (atat al driverilor cat si al aplicatiei). Da, rezolutia enorma este un mare plus dar la ce bun daca nu ai nimic ce sa poti juca pe el pentru ca nimeni nu investeste sa ofere compatibilitate cu 100 deviceuri din alea cate or exista in lume dintre care doar vreo 50 vor cumpara aplicatia.

In rest este lista insiruita de de DG, pentru ca un joc sa mearga in VR trebuie cel putin patchuit pentru VR altfel nu obtii VR obtii 3d intr-un HMD cu o gramada de batai de cap. VR e VR, 3D e 3D. Experienta VR e mult mai mult decat doar rezolutia. De aceea nu am reusit sa joc nimic cu VORPX care face fix ce crezi tu ca se intampla in OCULUS. Da, daca esti extrem de masochist poti incerca si asta pentru novelty factor. Dar este o experienta nasoala care nu se ridica nici macar pana la gleznele unui joc ce ofera suport nativ pentru Oculus.
    >>>>>>>>> FOTO <<<<<<<<<

9. Back To Top | #89
    Registered User
    Mi se pare mica, dar compenseaza prin imersiune si responsiveness.

Legat de ce spui, privesti gresit problema...Care e diferenta intre doua imagini afisate cu spatiu negru intre ele pe un singur ecran si doua ecrane diferite ? Hint: niciuna intrucat nu te intereseaza ce mediu se afla intre imagini, te intereseaza imaginile in sine. In plus faptul ca folosesc doua ecrane separate face mai dificila posibilitatea afisarii pe ele si necesita interventii serioase in procesul de development (atat al driverilor cat si al aplicatiei).
    Aici e toata problema in care se incurca Oculus si cu care isi bate capul toata lumea, ecranele. Restul sunt povesti cu interfata, design, VR, marketing si alte texte. Piata pentru VR e mica si nu si-a batut capul nimeni sa faca niste ecrane de inalta rezolutie ieftine pentru asa ceva si gasca de la Oculus incearca sa adapteze ceva existent si accesibil cum sunt ecranele de la telefoane. In momentul in care vor apare ecrane de inalta rezolutie mici pentru alte aplicatii si le vor putea adapta la VR, solutia Oculus va fi depasita instant. Si in ritmul in care se misca lucrurile s-ar putea intimpla relativ curind.

Deci ecranele sunt singura problema, inclusiv la Oculus.
    Last edited by oldshooterman; 29-10-2014 at 12:14.

10. Back To Top | #90
    E greu de vazut cam pentru ce anume altceva ar fi nevoie de ecrane mici pentru alte aplicatii. Scopul unui ecran este sa te uiti la el, iar daca e foarte mic nu mai are sens sa aiba rezolutie mare exceptand situatia in care te uiti la el cu o lupa (Sau televizoare pentru hamsteri). Si singurele circumstante in care ai vrea sa te uiti la un ecran micut cu o lupa este tot HMD-ul, deci aplicatia pe care o asteapta vr-ul in cazul de fata este vr-ul in sine iar asta nu are sens. Din fericire pentru cape piata produselor mass-market logica nu are prea mult sens a aparut lupta pentru rezolutie in conditiile in care rezolutie mai mare nu e necesara (1080p e overkill pe un ecran de 5 inci). Ca side-efect al acestui absurd a fost ca producerea de display-uri mici si highres a devenit obscen de ieftina. A fost un lucky shot si baietii de la Oculus au stiut sa se agate de asta. Avantajul e ca fix datorita Oculus vr-ul poate deveni mass market si in acea situatie existand cererea pietei poate veni chiar el cu propriile display-uri dedicate intrucat renteaza financiar sa le produca. Adica nu vezi producatorii de telefoane ca asteapta sa apara in alta parte display-uri mici si ieftine intrucat e cererere pentru a le produce. Asa va fi si cu Vr-ul, rostul Oculus este de device-ul potrivit in momentul istoric potrivit cu ideea potrivita. Ca si valoarea istorica pe care o are Apple, nu au inventat nimic nou, au stiut cum sa impacheteze si sa foloseasca tehnologie existenta incat sa fie accesibila publicului, stimuland foarte puternic piata spre a merge in directia respectiva.
    >>>>>>>>> FOTO <<<<<<<<<

11. Back To Top | #91
    Registered User
    Man, solutia Oculus cu un ecran taiat in doua e cheap si depasita. Se poate face deja preorder la o jucarie cu 2 ecrane 4K si super FOV de 210* H / 90* V !!!

Horizon V 4K HMD

-"mind-blowing! picture-clear like a window..." -"the difference is indescribable- unbelievably realistic"
    -"simply beautiful color! Where are the pixels??"
    -"4K, this is light-years ahead"
    -"the V is a visual revolution"

Asta e o solutie adevarata care e la mine pe lista.

12. Back To Top | #92
    Mmm, interesant, uite ca nu stiam de dracia respectiva iar pretul e decent.
    Daar, hardware wise nu ai ce face cu dracia.
    Necesita 2! inputuri hdmi2.0 pentru a face fata la display iar anul asta nu avem macar o placa video cu un singur hdmi2.0. Asadar oricine si-ar lua aia nu va avea ce sa faca cu ea pana nu va exista o solutie care sa outputeze asa monstruozitate. Sincer in locul lor as fi mizat pe un singur display 4k si solutia Oculus. In felul asta avea sens ca in 2015 macar sa apara primele solutii care sa ofere un hdmi2.0 .

In plus check this out:
    Alert: Horizon V '4K VR Headset' May Not Be Legitimate, InfinitEye Team Deny Involvement - Road to Virtual Reality
    Nu exista un prototip, nu exista nimic altceva decat o promisiune.Si imaginile de pe site sunt furate.

edit :
    http://www.reddit.com/r/oculus/comme...ual_4k/cifmxz4

Deci in loc a vorbim de mos craciuni am putea sa ne concentram pe ce exista deja si chiar se dezvolta iterativ si e accesibil utilizatorului de rand.
    >>>>>>>>> FOTO <<<<<<<<<

13. Back To Top | #93
    Registered User
    Mmm, interesant, uite ca nu stiam de dracia respectiva iar pretul e decent.
    Daar, hardware wise nu ai ce face cu dracia.
    Necesita 2! inputuri hdmi2.0 pentru a face fata la display iar anul asta nu avem macar o placa video cu un singur hdmi2.0.
    Cum nu avem? GTX 980/970 au HDMI 2.0. Se poate merge si pe DP daca vrei, sau iei doua HDMI 2.0 de pe 2 placi in SLI. Intr-un an or sa apara o gramada de placi cu HDMI 2.0. Si nu trebuie sa te joci in 4k pe ecran de 4k ca sa arate FB. Si 1440p arata super pe ecranul fin de 4k.

14. Back To Top | #94
    Sunt de acord aici.
    Insa dupa cum minteam intreaga dracie pare un mare scam.

ps: Tocmai am realizat ca e timpul sa imi schimb placa video. Am TV 4k si e groaznic de folosit in mod displayport.
    >>>>>>>>> FOTO <<<<<<<<<

15. Back To Top | #95
    Registered User
    Suntem la sfirsit de octombrie si pe situl lor totul e in regula. E clar ca, concurenta e disperata. E o chestiune de timp pina se gasesc si altii sa aplice solutia cu 2 ecrane de telefon de IR.

16. Back To Top | #96
    Man, solutia Oculus cu un ecran taiat in doua e cheap si depasita. Se poate face deja preorder la o jucarie cu 2 ecrane 4K si super FOV de 210* H / 90* V !!!

Horizon V 4K HMD

-"mind-blowing! picture-clear like a window..." -"the difference is indescribable- unbelievably realistic"
    -"simply beautiful color! Where are the pixels??"
    -"4K, this is light-years ahead"
    -"the V is a visual revolution"

Asta e o solutie adevarata care e la mine pe lista.

Funny cum numesti alte lucruri "povesti", "marketing" si "texte", dar pui botu la orice prostie vaporware. Pe langa faptul ca e o solutie nepractica sa-ti pui un cazan pe cap cu doua ecrane de 7"; ecrane luate din tablete, ca tot veni vorba de solutia "inferioara" Oculus, aceea de a folosi un "banal" ecran de telefon. Da, hai sa comparam caldarea aia cu asta. Daca solutia celor doua ecrane de tableta sau telefon era mai buna, impreuna cu fresnel lens, at stai linistit Rift-ul ar fi avut asa ceva, pt ca nu e o problema de costuri, atata timp cat nu implica ecrane custom.

Da, stiu, site-ul lor arata foarte legit, cu render facut in paint si cu pagina de preorder cel putin bizara. Si btw, nu-s primii care au venit cu acest concept (InfinitEye). Si Valve testa ceva asemanator, doar ca ecranele erau montate pe verticala.

!!!!!!!!!

17. Back To Top | #97
    Registered User
    Ba e doar o problema de costuri solutia cu 2 ecrane, precum clar a subliniat si Bertrand Nepveu care lucreaza la ‘Totem’, pe acelasi principiu cu OR, ecran taiat in doua doar pentru ca solutia cu 2 ecrane e mai scumpa.

"A microdisplay cost $100 apiece and we needed two of them. With the Rift at $300, we would never be able to compete with that with our current technology."

Pe mine nu mai intereseaza daca un HMD bun costa dublu cit OR atita timp cit are 2 ecrane panoramice de IR in loc de doua jumatati "patrate" odioase dintr-un singur ecran. Restul sunt povesti pentru ca se pot aplica pe orice HMD cu orice fel de ecrane. Singura problema adevarata consta in ecrane.

Si nu veni cu povesti de jocuri concepute special pentru solutia OR dind exemple de HL2 si Quake 2 care au aparut cu peste 10 ani in urma si care n-au nici cea mai mica legatura cu OR in conceptie.

18. Back To Top | #98
    Oculus isi vor permite sa vanda sub costul real, de cand sunt sub aripa FB. Nu isi imagineaza nimeni ca FB i-a cumparat ca sa faca profit din vanzarea de unitati, nu in prima faza oricum. Au si declarat ca scopul nr.1 este adoptarea VR cat mai rapida cu putinta si este logic sa fie asa, avand in vedere profilul companiei FB.

HL2 si quake 2 erau exemple de jocuri din perspectiva faptului ca au putut fi modificate cu relativ succes prin patchuri. Hl2 a primit patch oficial direct de la Valve, suport VR direct din engine (idem pt Team Fortress 2), iar pt Quake 2, din cate stiu, engine-ul este open source, deci usor de modificat (si legal). Pt alte jocuri este mult mai greu de facut acest lucru. Si chiar si in aceste conditii, exista destule momente in HL2 (quake 2 vr nu am jucat) care nu-s potrivite pt VR. Nu mai vorbi despre subiecte pe care nu le cunosti. Pune mana pe un DK2, baga niste jocuri si vorbim dupa aia.

19. Back To Top | #99
    Registered User
    Lasa povestile ca nu acolo e problema. Orice joc care merge pe OR poate sa mearga si pe un HMD de calitate, cu doua ecrane, e la mintea cocosului. Si daca o sa aiba trecere jafurile cu un ecran impartit in doua, le va merita la altii sa faca un HMD serios cu 2 ecrane panoramice, cu VR de calitate, nu cu niste jafuri de ecrane patrate.

20. Back To Top | #100
    Ok, las povestile, pt ca ma retrag din discutie. E clar ca nici nu esti atent la ce scriu. Cred ca am fost destul de clar cand am precizat ca acele "povesti" sunt valabile pt orice fel de configuratie VR, nu-s exclusive pt OR.

Succes la preorderul cazanului panaramic.

1.  
Page 5 of 17 FirstFirst ... 234567815 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks