brat Cum transfer de pe o camera MiniDV pe PC si ce fac dupa aia cu filmul
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: Cum transfer de pe o camera MiniDV pe PC si ce fac dupa aia cu filmul

Registered User bad}{boy's Avatar

Cum transfer de pe o camera MiniDV pe PC si ce fac dupa aia cu filmul

Acum mi-am cumparat o camera video Canon MV750i si is foarte mandru de ea. Inregistreaza pe MiniDV si pe MC.

As vrea sa stiu cum transfer ce-am filmat pe MiniDV pe PC. Se transfera prin cablul USB? In ce format? Dupa ce am filmul pe calculator, ce ar fi cel mai bine sa fac cu el: sa-l las avi sau sa-l fac DVD? daca-l fac dvd se schimba si calitatea in bine?
    va rog mult ajutor

Administrator AIWA's Avatar
    Telekom - 300 - Thread
    DA...se muta la locul ei!
    ***A ridica piatra este cel mai usor gest posibil...restul e calvar! ***

ATENTIE! - regulile ariei publicitate au fost actualizate - APASA AICI

Registered User GunX's Avatar
    nu pe USB, ci pe firewire
    daca ai unde si poti stoca avi-ul de 3.6MB/sec tine-l asa. daca nu, fa-l DVD (diferentele vizuale sunt minime)

Registered User tzur's Avatar
    Cam aceeashi problema o am shi eu

Am cumparat un Canon MVX250i (PAL) de curand.
    Pe televizor si proiector se vede superb (prin analog).

In schimb, cand vreau sa transfer filmele pe calculator ..... ehhh. Ma chinui de 2 zile:

M-am dus shi mi-am luat placa Firewire, cablu firewire 6pin-4pin, am bagat de pe CD-ul camerei niste softuri care nu am inteles ce fac altceva decat sa descarci poze ceea ce nu ma intereseaza ... am bagat Adobe Premiere 6.0 ca pe asta il aveam, am bagat Intervideo WinDVD 2, am incercat shi cu Movie Maker al windowsului ..... rezultatul e de toata jena ori ce-ash face (adica se vede infect captura). Imi vine sa ma dau cu capul de peretzi ... cica e camera digitala .. nu poti sa folosesti in nici un fel faptul ca e digitala.

Cred ca o sa-mi iau un TV tuner shi o sa inreg cu ala .... digital --> analogic --> capture divx
    Loves: Photography, Computer Graphics, Architecture, Anime, Ski, Snowboarding in powder, Windsurfing, Mountain biking, Airsoft, Master of Magic, Sweets and many many more .... Hates: Gays, "Crows" and Evil mediocre uneducated selfish people.

Registered User serghei's Avatar
    tzur, softurile de pe Cd ul camerei nu cred ca au vreo treaba cu transferul firewire. ia DVIO dp net si ai sa vezi ca treaba se simplifica....
    Quote Originally Posted by tzur
    M-am dus shi mi-am luat placa Firewire, cablu firewire 6pin-4pin, am bagat de pe CD-ul camerei niste softuri care nu am inteles ce fac altceva decat sa descarci poze ceea ce nu ma intereseaza ... am bagat Adobe Premiere 6.0 ca pe asta il aveam, am bagat Intervideo WinDVD 2, am incercat shi cu Movie Maker al windowsului ..... rezultatul e de toata jena ori ce-ash face (adica se vede infect captura). Imi vine sa ma dau cu capul de peretzi ... cica e camera digitala .. nu poti sa folosesti in nici un fel faptul ca e digitala.

Cred ca o sa-mi iau un TV tuner shi o sa inreg cu ala .... digital --> analogic --> capture divx
    sa avetzi o zi buna...

Registered User lifestuffs's Avatar
    TZUR:
    infect???
    o fi de la interlace, asta nu iti place? sau ai facut captura in mpeg sau alt cod. la vreoun bitrate infect ) sau in WMP9 e setata calitatea v.d. pe jumate cum vine el default...
    e mai multe cauze daca ma intelegi...TREBUIE SA SE VADA MAI BINE DECAT PE TV

si nu in ultimul rand las-o mai usor cu Adobe, cel putin pana te prinzi cum e treaba..)

Merci de sfaturi.

Am mai experimentat si azi am reusit sa ma scot...

Am luat DrDivx care e destul de smecher in felul lui.
    Poate sa captureze de pe camera direct in divx single pass compression shi isi pune el un bittrate de vo 1600kbps/video pt Pal 720x546@25 fps. Comprima perfect video-ul iar audioul il face in MP3 160kbps.
    Doar ca, pe cand ma uitam eu beat de fericire la filmul capturat, de-odata sunetul o ia razna cu viteza de vreo 3 ori mai mare decat video-ul ....
    Am mai incercat sa capturez, dar de fiecare data aveam problema asta. Primele secunde erau bine shi d-odata .... whatever.

Asha ca pana la urma capturez in format DV de pe camera cu WinDVD. Rezultatul se vede prost daca ii dau drumul cu BSPlayer. Dar, in mod misterios, dupa ce il codez divx doublepass cu DrDivx, tadam!!, se vede perfect!!!!!

Problema ar fi ca iti trebuie spatiu pe HDD cacalau cand te apuci sa descarci casetele.... e ceva de genul 4GB=25 de min sau p-acolo. Dar asta e, decat deloc ....

Acum ramane sa testez sa fac shi niste DVD-uri cu WinDVD sa vad daca se intampla shi acolo miracolul shi se vede bine.... Oricum, inainte iesea infect ca era setat sa captureze pe hdd in mpeg. Acuma l-am pus sa captureze in DV shi am impresia ca e prost BSPlayerul shi nu playeaza bine formatul DV.
    Loves: Photography, Computer Graphics, Architecture, Anime, Ski, Snowboarding in powder, Windsurfing, Mountain biking, Airsoft, Master of Magic, Sweets and many many more .... Hates: Gays, "Crows" and Evil mediocre uneducated selfish people.

Am reusit sa capturez shi direct DV --> DIVX (single pass), de data aceasta bine !

Ideea e ca trebuie sa fie destul de puternic procesorul ca sa poata sa codeze real time atat semnalul audio cat shi pe cel video. Fiintca tehnologia asta cu casete DV e cam proasta shi nu pare sa vrea sa verse datele cu viteza variabila, astfel incat calculatorul sa aiba timp sa le rumege.

Oricum, iata ce am obtinut cu DrDivx:

Video: DivX 480 x 352 @ 25fps (frame-rateul trebuie pastrat fiintca PAL-ul e de 25 shi DrDivX nu stie sa schimbe frame-rateul)

Audio: MP3

windowsul imi raporteaza: 112kbps pt audio, shi 114kbps pt video .... nu prea inteleg eu bine cum functioneaza setarile fiintca la codare DrDivx-ul zicea ca o sa codeze cu 840kbps pt video iar pt audio il setasem eu intr-adevar la 112kbps. Daca poate cineva sa ma lamureasca ....

A mai incercat cineva sa codeze in DivX single pass direct de pe DV-ul camerei ? Cu ce configuratie de sistem ? Ati reusit sa capturati la rezolutia PAL de 720 x 5..... @ 25 fps ?

nu se merita sa vizionezi rezolutia originala a camerei PAL (720x576) in altceva decat formatul DV fiintca aspectul de imagine e distorsionat (1.25 in loc de 1.33). compromisul optim este 640x480 din prima la captura (mai rezolvi problema de cerinte CPU) sau extrapolare orizontala la 768 (nu la captura/codare ci ideal se face anamorfic real-time la vizionare din ffdshow)

Da ... mi-ar place mie sa pot captura real time la 640 x 480 @ 25 fps dar nu stiu daca ma duce procesorul .....

Acum am reusit sa capturez la 480 x 352 @ 25fps cu procul meu Athlon XP 1700+ overclokandu-l la 2000Mhz (chiv cu 2400+). Inainte cand era pus la 1666Mhz nu reusea sa faca la 480 x 352 decat 21.5 fps ... adica nu putea sa codeze realtime ... de aceea se decala sunetul cred.

GunX, tu cu ce proc reusesti sa capturezi real time la 640 x 480 @ 25 ? ca poate imi fac un upgrade :P ... eventual ....

eu am un P4 2.6@3Ghz si cu asta merge si sa trag direct 768x576, dar in acest fel iti cam bati joc de calitate (fata de un 2pass sanatos si corect). tie, pentru un 640x480 cred ca ar trebui sa ai minim echivalentul unui P4 2Ghz (dar mai depinde si de setari si calitatea/cantitatea de miscare a sursei video)

Azi m-am enervat iarasi cu DrDivX. Nu stiu ce are dar nu mai vrea sa codeze prin varsare pe HDD si post-procesare doublepass. Ori ce i-as face nu mai vrea decat sa captureze single pass in timp real. (asa ca am facut asa ..). Plus ca ma enerveaza enorm modul in care se seteaza timpul de inceput si de terminat al clipului de capturat. Trebuie sa te duci deruland caseta pana acolo si sa dai Mark In sau Mark Out.
    Pe o caseta era timpul resetat la un moment dat si tot ce am avut dupa resetarea timpului nu am reusit sa mai capturez.
    Chin domne .....

Nu exista cumva un program destept si simplu care sa aiba comanda "Descarca-mi tot ce am filmat" (adica cate un fisier DV pt fiecare secventa filmata (REC-->STOP)) ???
    Cu asa ceva viata ar fi mult mai usoara. Le descarci pe un HDD mare, le montezi shi exporti in mpeg2 sau divx 720x564 double pass dup-aia cu ori ce program de editare.

Pana la urma am gasit si programul pe care il cautam si sunt foarte multumit de cat de simplu si eficient este. M-am gandit sa va zic si voua, in caz ca va poate ajuta (pe mine m-a ajutat enorm).

se cheama Exsate VideoExpress (eu am pus versiunea 1.0.2.121 (cred...))
    ce face: ia toata caseta la rand si descarca toate clipurile filmate (separat) in fisiere separate. Bineinteles, le descarca in fisier .avi in format original DV. Mai are si alte optiuni (de care nu am avut nevoie).

Fisierele DV .avi pot fi apoi editate si/sau codate cu diverse programe. Eu am folosit WinDVD Creator 2 ca sa fac un DVD cu ele.

Registered User
    <tzur> incearca cu" ULEAD VIDEO STUDIO 8 "

Registered User
    Quote Originally Posted by GunX
    nu pe USB, ci pe firewire
    daca ai unde si poti stoca avi-ul de 3.6MB/sec tine-l asa. daca nu, fa-l DVD (diferentele vizuale sunt minime)
    salut.sunt nou inscris in forum.am si eu o problema de incepator. am o handycam minidv sony dcr-hc17e si nu stiu cum se descarca in calculator ceea ce filmez.nu am reusit decat cu softul picture pakage 1.5 dar imi deruleaza caseta la inceput si imi descarca 3 minute doar. am incercat si cu exsate videoexpress dar cu softul acesta pot sa fac doar capturi video cand sunt conectat la calculator.deci intrebarea mea este cum se descarca ceea ce filmez nefiind conectat la calculator. multumesc

firewire presupune un cablu si un port, deci conectare la calculator.

Registered User Skuller's Avatar
    Eu folosesc Pinnacle Studio 9 pentru captare DV de pe camera (appr. 12-13 Gb pt o ora in format .avi (DV)) apoi compresarea in xvid, divx si mp3 o fac cu Auto GordianKnot. Ii dau decat calea spre fisierul video, aleg cantitatea de cd-uri 1, 2 1/3, etc si ii dau encode. La o ora de filmare imi ia cam 2 ore si ceva pentru comprimare 2nd pass. Calitatea rezultata este buna ! Salutare.
    Intel Core 2 Duo E6750 @ 2,66 Ghz, Asus P5K MB, 4 GB DDR2 800 Dual Channel Ocz Platinum, Akasa Zen Chasis, Fortron Blue Storm 500W PS, XFX Nvidia 8800 GTS 640 Mb, 320 bit, Seagate 320 GB Sata2 16 MB NCQ, WD 320 Gb, 16MB Buffer S-ata 2, WD Raptor 36 Gb 10.000 RPM, 16 Mb Buffer S-ata2, DVD-RW Asus Lightscribe 1814BLT, Samsung 225BW 22" Wide, Leadtek PVR 2000, ALtec Lansing FX 4021

Registered User
    firewire presupune un cablu si un port, deci conectare la calculator.
    poate ca nu m-am exprimat bine. am cablu firewire si camera imi este conectata la calculator. pot sa fac captura video si sa o descarc in calculator in timp ce filmez cu camera conectata la calculator. dar cum descarc in calculator imaginile pe care le-am filmat atunci cand nu eram conectat la calculator. bineinteles ca trebuie sa ma conectez din nou prin firewire dar dupa aceea ce program sa folosesc? multumesc

treci camera in modul player, dai PLAY si in rest faci la fel cum zici ca ai reusit deja.

Registered User
    treci camera in modul player, dai PLAY si in rest faci la fel cum zici ca ai reusit deja.
    multumesc mult.era simplu de tot dar ce sa faci. asa e cu profanii.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 2 12 LastLast