Vă salut!
Am văzut un film de mult, eram copil, cred că prin anii 70-80, TVR-ul comunist l-a denumit „Scandal la Roma”. Filmul prezintă situația dificilă prin care trece un muncitor care a fost dat afară de la muncă. Mergând ca într-o agonie, tot zicea încet că ar fi vrut să fie în Roma. Și zicând „Roma... Roma ... Roma...” tipul leșină și se trezește în Roma antică. Îl ia cineva ca „sclav personal” și de aici începe comedia irezistibilă. Îmi amintesc că, jucând zaruri cu împăratul Romei, a câștigat până și Coloseumul și multe alte privilegii ! Au loc lupte de gladiatori, cu căruțe de luptă, și multe alte faze comice. Sfârșitul filmului vine cu „revenirea” în lumea reală a personajului principal. Nu-mi amintesc numele actorului din rolul principal, am crezut că e Buster Keaton ori Jerry Lewis. Dar văzând filmografiile lor nu am găsit un titlu care să dea cu asta. Se știe că filmele la televiziunile noastre nu erau date cu titlul original. Tot am căutat și nu am găsit niciun film care să pară a fi acea comedie. Poate că cineva știe titlul original al filmului ca să-l pot găsi . Vă mulțumesc.