Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 27

Thread: Altered Carbon

1. Back To Top | #1

Altered Carbon

Pare interesant serialul. S-a uitat cineva? E scos de Netflix.

Detalii: Altered Carbon (TV Series 2018– ) - IMDb
    Am căutat răspunsuri şi-am găsit alte întrebări, cele mai mari secrete ascunse într-o zi de ieri, nu vreau păreri vreau certitudini, capul pe umeri, nimeni nu-nvaţă din greşeli învaţă să le numeri.

2. Back To Top | #2
    Registered User lauraiman's Avatar
    Eu sunt la episodul 5 si pana acum imi place, ii dau un 8/10.
    Deasemenea am observat pe threadul dedicat serialelor ca a facut impresie buna cam tuturor colegilor forum-isti.

3. Back To Top | #3
    Registered User slicker's Avatar
    Imi aduce aminte de Deus Ex. E foarte ok si binevenit pe seceta asta. Milfeta aia e pur si simplu din alta lume

4. Back To Top | #4
    Registered User
    Clar ca e binevenit, mi se lungeau urechile pana la urmatorul sezon Expanse
    8/10 overall iar pentru episodul 4 11/10

Clar ca nu s-a uitat la bani de data aceasta Netflix, suuuper faine create detaliile lumii din viitor, detalii de background, foarte fain personajul AI de la hotel...
    Foarte buna comparatia cu atmosfera din Deus Ex.

Nu-mi plac astea trecute, dar cand a aparut blonda in rochia aia care era special facuta pentru sfârcurile alea întarite am zis WTF??? =))
    Are asa o combinatie rara de rafinament, eleganta, sobrietate si kinky
    La orice comanda PC Garage folosind voucherul XM43PKVG se beneficiaza de un discount de 1% pentru orice produs.

5. Back To Top | #5
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Deci de pe la ep 5 in sus o cadere destul de mare. Devine telenovela, destul de rau. Au schimbat scriitorii?
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

6. Back To Top | #6
    Nick anterior: OutOfMyMind Out Of My Mind's Avatar
    Doar plotu

7. Back To Top | #7
    Ok, câteva mici întrebări la care nu am răspuns:

Ai-ul - era holograma sau se materializa? Pt ca la un moment dat lua pahare de pe masa și interacționa cu alte elemente.
    Stack-ul: cum de era atât de scump de făcut backup sau copie extra dar era banal și f simplu de transferat?
    De câteva ori au transferat diverse persoane într-un corp care deja era al cuiva ... ce se întâmpla cu originalul și cum de cineva avea autoritatea de a “suprascrie” originalul?

Și ar mai fi, dar astea mi-au sărit in pupile așa, la prima vedere.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

8. Back To Top | #8
    Ok, am aflat raspunsul la prima intrebare: nanobots

9. Back To Top | #9
    Registered User SWTFU's Avatar
    Quote Originally Posted by slicker View Post
    Milfeta aia e pur si simplu din alta lume
    Nici politista nu e rea.
    Star Wars The Force Unleashed

10. Back To Top | #10
    Registered User
    Quote Originally Posted by AStateOfMind View Post
    Ok, am aflat raspunsul la prima intrebare: nanobots
    Mi se pare genial personajul AI. Edgar Allan Poe )
    La orice comanda PC Garage folosind voucherul XM43PKVG se beneficiaza de un discount de 1% pentru orice produs.

11. Back To Top | #11
    Need I explain? Bogotta's Avatar
    Puteau sa il numeasca si Shakespeare... tot aia era. Oricum, sunt convins ca in 20-30 de ani, ceea ce vedem acum in serial, va fi o banalitate cu care vom interactiona zi de zi.
    Telefoanele mobile vor deveni desuete. Vom vedea mesajele direct pe retina si vom raspunde la apeluri fara sa mai apasam fizic vreun buton.
    Da, omul umbla ca o umbra, se framanta degeaba, strange comori si nu stie cine le va lua.

Psalmul 39:6

12. Back To Top | #12
    Registered User RAN's Avatar
    Mai putin tehnologia extraterestra

13. Back To Top | #13
    Need I explain? Bogotta's Avatar
    parca poti sa stii Nu as baga mana in foc.

Oricum, revenind strict la scenariu, au bagat in serial absolut tot ce stiau ca atrage publicul: Masini zburatoare, societate divizata (bogati si saraci), femei bune si goale, scene de sex, lupta cu gladiatori (vezi Episodul 6 - "Man with my face"), intriga amoroasa cu o politista, munca de "private detective" care se baga in tot felul de rahaturi si care dureaza practic tot serialul, inteligenta artificiala etc, etc.

Nu stiu sincer daca lipseste vreun element care sa nu fi fost amestecat in aceasta mancare de varza si carne .....
    Da, omul umbla ca o umbra, se framanta degeaba, strange comori si nu stie cine le va lua.

Psalmul 39:6

14. Back To Top | #14
    Drama · Set in future consciousness is digitized as well as stored, a prisoner backs to life in a new body and must solve a mind-bending murder to win his freedom.

15. Back To Top | #15
    Registered User
    Quote Originally Posted by Bogotta View Post
    Puteau sa il numeasca si Shakespeare... tot aia era. Oricum, sunt convins ca in 20-30 de ani, ceea ce vedem acum in serial, va fi o banalitate cu care vom interactiona zi de zi.
    Telefoanele mobile vor deveni desuete. Vom vedea mesajele direct pe retina si vom raspunde la apeluri fara sa mai apasam fizic vreun buton.
    Nu e doar cu numele si nu e chiar un nume random de scriitor - chiar e E.A. Poe (practic a fost precursor al literaturii moderne de SF), numele hotelului e dupa un poem (supranatural) de al sau, era obsedat de reflexiile mintii, în 1848 (!) a scris "Eureka" (aka "eseu despre universul material si spiritual", in care se gasesc teorii despre relativitate, universuri paralele etc), multi contemporani de ai sai nu il considerau sanatos etc
    Nici mie nu mi-a picat fisa imediat, tot mi se parea familiar, iar într-un episod cand juca carti cu celelalte personaje AI avea pe tricou numele Edgar A.

16. Back To Top | #16
    Mie unul mi-a lăsat o impresie de policier clasic, a la Marlowe, puternic telenovizat intr-un theme Park sci-fi.

Sa nu uitam ca și ea Poe a scris policiers.

PS: îmi aduc aminte vag de un scriitor sau detectiv ceva gen Cheney sau p’acolo. Știe careva?

17. Back To Top | #17
    Registered User

18. Back To Top | #18
    Acela

Citeam cand eram mic la greu

19. Back To Top | #19
    Nick anterior: Draiden RaiJin-Roh's Avatar
    Foarte FOARTE tare serialul, sper sa continue.
    Season 4 : http://eu.battle.net/d3/en/profile/Raijin-2740/career

Homepage ~ Youtube Channel

20. Back To Top | #20

1.  
Page 1 of 2 12 LastLast

Bookmarks

Bookmarks