Page 2 of 56 FirstFirst 123451252 ... LastLast
Results 21 to 40 of 1104

Thread: Anime

1. Back To Top | #21
    Ok. Now leave E.L. alone. It's personal

2. Back To Top | #22
    m'ati faacut curios.o sa'l caut (bine ca are doar 13,nici nu mai aveam spatiu).Oricum,ma indoiesc ca e mai bun decat Cowboy Bebop.Cowboy Bebop FTW

3. Back To Top | #23
    Quote Originally Posted by Lionhunter
    m'ati faacut curios.o sa'l caut (bine ca are doar 13,nici nu mai aveam spatiu).Oricum,ma indoiesc ca e mai bun decat Cowboy Bebop.Cowboy Bebop FTW
    Wow mane, ce inspirati au fost cei care au ales titlul.

In imagine: Little Bo Peep
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Anime-cbopeep.gif  

4. Back To Top | #24
    Titlul are semnificatia sa

5. Back To Top | #25
    Registered User D@rk's Avatar
    Tsubasa Chronicles

In the Land of Clow, teenage Syaoran returns from an archaeological dig excavating an ancient ruin, and is greeted by his old childhood friend, Princess Sakura. Sakura wants to confess her feelings for Syaoran, but is interrupted before she could do so.

Later, she meets Syaoran at the ruin. There her latent powers become active and wings (tsubasa) appear on her back as a mysterious person attempts to kidnap her. Syaoran prevents Sakura from being taken, but now Sakura is unconscious and her memories appear to be gone. She will die unless she can get help from the time-space witch Yuuko.

The priest-mage Yukito sends Syaoran across space and time to another universe where Yuuko resides. There, they not only meet Yuuko, but also Kurogane, a powerful ninja who was sent there by Princess Tomoyo from her universe to learn the true meaning of strength, and Fai, a powerful mage and creator of Chii in his world. He's on the run from a sleeping ruler named Ashura.

Yuuko agrees to grant all of their wishes, but at a heavy price. For Kurogane, he must give up his sword in order to travel through dimensions in the hopes of returning home. For Fai, he must give up the tattoos that his magic comes from so he can stay on the run. For Syaoran, he must give up his current relationship with Sakura to travel through the dimensions to find the feathers of her wings which contain her memories. And Sakura, though unconscious, must give up her memories of Syaoran.

Together, the four set off with the critter Mokona, who can locate Sakura's feathers, open doors between universes, and communicate with Yuuko when needed.
    Divide et impera.

6. Back To Top | #26
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by SF
    Intriga:
    Desfasurarea actiunii:
    Punctul culminant:
    Deznodamant:
    SF, you spoiler.

7. Back To Top | #27
    Registered User anabanana's Avatar
    hmmm, interesant... ati ales exact filmele sau serialele pe care le-ar alege orice occidental
    daca va uitati la topurile facute de/pentru japonezi, in special, sau pt orientali , in general, veti vedea ca altfel stau lucrurile de exemplu seriile gundam au o amploare nemaipomenita, sau chestii gen cosplay complex.
    it makes u wonder...

ps: nu ca as avea ceva cu gundamurile. chiar as putea sa spun ca sunt fan
    ichiban anime maniac

8. Back To Top | #28
    Registered User
    Hmm... poate pentru ca suntem occidentali?
    Dar sunt (suntem) deschis(i) la alte sugestii. Eu de-abia am inceput sa explorez aceasta lume
    Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar.

9. Back To Top | #29
    @Kunzite: nu neaparat. de exemplu am 2 colegi cu altfel de gusturi: unul e maniac sailor moon , iar celalalt e cu gundamuri(de la el am prins microbul) si initial d-uri...

heh... doar ce-am terminat gantz . cand o sa am timp liber o sa mai ma uit o data la el. sau o sa caut manga.
    seamana pe undeva cu elfen lied prin cantitatea de sange pe mega de stream video... e un sf care ataca probleme legate de viata, sentimente, moralitate, pretty nice.
    nu va atasati de personaje pt ca mor...

toate

btw, cum pun spoiler ca vad ca nu merge cu [SPOILER]?!
    Last edited by anabanana; 26-06-2006 at 20:17.
    ichiban anime maniac

10. Back To Top | #30
    Registered User
    Asta as vrea sa stiu si eu (treaba cu spoiler-ul).
    Sailor Moon? Bine ca nu Tokyo Mew-Mew Si, ca tot vorbeam de (nu spui ce ca nu stiu sa pun spoiler), ce parere aveti de Saikano? Ideea mi se pare interesanta... pe scurt, o poveste de dragoste dintre doi liceeni

11. Back To Top | #31
    mda... "poveste de dragoste dintre 2 liceeni" my ass mi s-a parut prea tras de par...

bine, bine individa scotea rachete sol-aer de sub fusta asta o inteleg, tine de licenta artistica pe undeva, dar ce e cu sentimentul ala de dragoste nebuna, la limita patologicului... heh?! adica accepta sa distruga tot ca sa-l salveze pe el?!...

povesti de dragoste care mi-au placut mai mult au fost kimagure orange road(kor) si kanon si cam tot ce tine de genul ecchi... a, da, sa nu uit de kimi ga nomozu eien... telenovela nu altceva!

hmmm, si spoileru' tot nu functioneaza... poate ma lumineaza si pe mine cineva?! pls

LE: arigato Ocelot-san.
    Last edited by anabanana; 26-06-2006 at 20:18.
    ichiban anime maniac

12. Back To Top | #32
    Darth Ocelot Ocelot's Avatar
    [spoiler=titlu| |/spoiler]... unde |este ] respectiv [
    I go down with the ship, that's what I do. I'm not even the captain, I'm going down with the ship. That's how I want you to think about me – a guy who keeps the captain company.

13. Back To Top | #33
    Registered User
    Pai asta-i tot farmecul

OK, in multe anime-uri (si nu numai) ne punem intrebarea: de unde naiba le scoate? Atatea rachete, aripile alea sau ce-or fi (care se dematerializau la final) etc. etc. etc. Insa astea-s chestii minore IMO.
    Nope, Chise nu distruge tot pentru a-l salva pe el... s-ar fi intamplat oricum. "Nu e vina nimanui", remember? Ea nu are alta optiune decat de a lupta, de a omora oameni necunoscuti pentru a-i "salva" pe cei dragi, chiar daca in final nici asta nu conteaza. Orice actiune ar intreprinde nu poate preveni sfarsitul.
    Ah, o chestie cam aiurea, la final nu dau indicii asupra locului in care se afla Shuji. Noroc ca exista manga - mai explicativa...

Cat despre "dragoste nebuna"... hmm... mai degraba, dragoste imposibila. Probabil interpretam diferit...

14. Back To Top | #34
    whatever...
    o sa caut si manga(nu stiam ca are) sa ma dumiresc mai bine
    cu toate ca raman la ideea initiala ca modul in care a fost regizata seria e aiurea, cum am spus si mai sus... tras de par.
    dragostea lor se implineste pana la urma pentru ca raman impreuna, chiar daca singuri, in ce-a mai ramas din lume... ca nu se mai poate consuma fizic, asta e alta poveste. conteaza doar sentimentu'
    cred ca interpretam diferit...
    ichiban anime maniac

15. Back To Top | #35
    Registered User
    Hai sa mai punem niste tag-uri 'spoiler', k?
    He he... mie imi place tocmai pentru ca nu-i 'your average romance story'.

Trasa de par e ideea ca armata oricarui stat (mai putin Romania ) ar alege fix cea mai impiedicata fetita pentru a o transforma intr-o arma extrem de puternica. Unele detalii (precum fizica de liceu) au fost uitate. Insa distrugerea Pamantului cauzata de un 'exces de zel' (nu, Chise n-are absolut nimic de-a face cu asta), faptul ca oamenii prefera sa lupte pana la capat - desi e inutil - ororile razboiului si 'micile' drame personale, par mai degraba de un realism crunt. Printre lucrurile trase de par gasesti idei surprinzator de 'adanci', tinand cont de tema centrala

Btw: am (re)vazut un trailer al filmului (d-ala cu actori - exista si asta ). Brr... n-am mai vazut un film la care pana si trailer-ul sa para aiurea Ei, pentru toate exista un inceput.

16. Back To Top | #36
    My Neighbour Totoro
    Porco Rosso
    ambele de Miyazaki

17. Back To Top | #37
    Quote Originally Posted by Kunzite
    Btw: am (re)vazut un trailer al filmului (d-ala cu actori - exista si asta ).
    Brrrr... stiu ca exista si asa ceva... fir-ar ei sa fie de japonezi. eu am aflat "the hard way", adica am stat vreo 2 saptamani sa iau great teacher onizuka LIVE ACTION de pe torrenti numai ca sa ma sperii bine de tot vreo 5 minute. dupa care shift+del.
    mare atentie la ce downloadati, cautati mai intai pe anidb, animenfo sau chiar imdb informatii detaliate ca sa nu aveti parte de surprize.

Miyazaki a lucrat la multe proiecte... Spirited Away, Laputa: Castle in the Sky, seriile Lupin etc.... imdb zice ca ar fi ajutat si la crearea starcraftului(yeah... the game), ce mai! ar fi trebuit sa-l proclame erou national!
    ichiban anime maniac

18. Back To Top | #38
    Registered User
    Nu stiu ce sa zic, din astea am vazut doar Spirited Away - si nu mi-a lasat o impresie chiar asa grozava.
    Lucrurile se schimba in cazul lui Makoto Shinkai; atat Hoshi no Koe, Kanojo to Kanojo no Neko cat si Kumo no Mukou, Yakusoku no Basho (yup, incerc sa folosesc titlurile 'originale') mi se par chiar foarte bine realizate. Stilul narativ, totul redus la esential (chiar universul pierzandu-si din importanta)...
    Mai stie cineva vreo lucrare notabila a aceluiasi autor?

19. Back To Top | #39
    Quote Originally Posted by Kunzite
    Stilul narativ, totul redus la esential (chiar universul pierzandu-si din importanta)... Mai stie cineva vreo lucrare notabila a aceluiasi autor?
    Cam asta e tot, cu exceptia lui Egao (The smile), un short de 2 minute. Daca vrei sa incerci ceva intr-un stil relativ asemanator, poti sa te uiti la Millennium Actress

20. Back To Top | #40
    Registered User
    Haibane Renmei (mentionat si pe "Ultimul film...", unde i-am dat nota 9/10. Si sunt destul de zgarcit cu punctele ).
    Am o presimtire ca si acesta va fi un subiect controversat... sau poate nu?
    N-as putea sa spun ce ma atrage la Haibane Renmei. Povestea? Muzica superb integrata in atmosfera? Intrebarile - unele cu, unele fara raspuns - ce-ti fac imaginatia sa o ia razna? Cumva, am ajuns sa ma alatur personajelor in incercarea de a descoperi raspunsuri; sa incep sa le inteleg framantarile (cine sunt Haibane? Care este secretul acelui oras?), ce se ascunde sub aparenta idilica a lumii in care traiesc.

1.  
Page 2 of 56 FirstFirst 123451252 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks