Page 5 of 55 FirstFirst ... 234567815 ... LastLast
Results 81 to 100 of 1095

Thread: Anime

1. Back To Top | #81
    M-am gandit sa fac un top ten a serialelor mele preferate. Deocamdata prima jumatate, cand mai am timp scriu si despre cele de pe locurile 1-5.

10. Kino's Journey - Kino si moticicleta vorbitoare Hermes calatoresc incercand sa respecte regula de a nu sta mai mult de trei zile intr-o tara. Lumea pe care o strabat e una imaginara si fiecare tara e o aventura noua si un prilej de meditatie. Practic Kino's Travels e o adaptare a unor teme din literatura si istoria universala, filtrate printr-o constiinta japoneza si simplificate ca sa fie accesibile unei audiente mai largi. Pentru cineva care nu citeste e o ocazie buna sa intalneasca niste idei interesante, iar pentru restul de a observa interpretarea lor de catre creatorul seriei.

9. Now & Here, Then & There - La prima vedere povestea din Now & Here, Then & There e la fel de copilareasca ca si designul grafic al personajelor. Asta pana cand se transforma intr-o serie despre razboi, crima, tortura si legimitatea avortului ca solutie de a scapa de o sarcina rezultata in urma unui viol. A nu se intelege ca ar capata profunzime - toate temele astea sunt tratate simplist, ba chiar uneori intr-un mod care ar putea fi considerat de prost gust. Marea calitate a serialului e insa ca reuseste un fel de regresie psihologica, eliminand civilizatia si ilustrand instinctele care se pot trezi in fiecare dintre noi in momentul in care ar trebui sa luptam pentru supravietuire. E un serial pe care nu l-as recomanda oricui si cu siguranta nu celor care vor sa se distreze pentru ca dincolo de optimismul pe care incearca sa il insufle in fata greutatilor emana o melancolie dureroasa.

8. Genshiken - Genshiken e o ilustrare comica a vietii de otaku, persoane pasionate pana la obsesie de un un domeniu. Asa-zisa "Contemporary Visual Culture Research Organization" (din initialele denumirii in japoneza rezulta numele "Genshiken") e de fapt un club studentesc, loc de intalnire a unor fani de anime si jocuri pe calulator. Linistea clubului e tulburata cand unul din membri se imprieteneste cu Saki, o fata obisnuita care nu intelege stilul de viata otaku. O buna parte din umorul serialului provine din ciocnirea intre mentalitati, dar la fel de interesant e modul detaliat si realist in care serialul prezinta activitatile clubului. De exemplu un intreg episod e dedicat constructiei de machete de roboti si cu toate acestea nu e deloc plicticos, datorita modului in care reuseste sa redea pasiunea personajelor.

7. Azumanga Daioh - Azumanga Daioh a fost comparat deseori cu Seinfeld pentru ca e un show despre "nimic", pur si simplu prezinta cu umor viata de zi cu zi a un grup de fete de liceu si a cativa profesori. Personajele si interactiunea lor dau tot farmecul serialului, de la Chio-chan, geniu de 10 ani care a ajuns la liceu sarind peste clase, pana la Yukari-sensei, diriginta clasei care chiuleste de la ore ca sa cumpere un joc nou aparut.

6. Hikaru's Go - Sa zicem ca la doua posturi TV s-ar transmite simultan ultima partida din divizia A la fotbal si o partida din campionatul national de sah. Care post ar avea audienta mai mare? Ei bine, pare de domeniul fantasticului, dar Hikaru no Go, un serial in aparenta despre un board game, a reusit sa spulbere ca audienta pe cele despre fotbal sau batai. Secretul e faptul ca Hikaru no Go nu e doar despre jocul Go, ci mai mult despre Hikaru, un baiat obisnuit, care nu vrea decat sa se distreze. Schimbarea vine momentul in care gaseste in podul bunicilor o tabla veche de Go, posedata de spiritul unui maestru mort de sute de ani, dar pe care pasiunea imensa fata de joc l-a legat de tabla. La inceput fara voia sa Hikaru incepe sa invete jocul si prin intermediul sau intalneste persoane si traieste experiente care il transforma si dau un sens nou existentei sale.

2. Back To Top | #82
    M-am apucat de un alt serial, de data asta ceva mai vechi, Vampire Princess Miyu. Imi place mult atmosfera si stilul grafic, desene facute de mana intr-un stil care mi se pare o combinatie de expresionism si gotic.

Shinma sunt finte malefice care bantuie prin lume atacand oamenii, iar Miyu se lupta cu ele pentru a le trimite inapoi in intuneric. De fapt Shinma sunt simboluri pentru probleme si defecte umane cat se poate de reale. Miyu e un personaj interesant, simultan detasata de lume si totusi capabila sa lege prietenii adevarate cu doi companioni ciudati si cu unii oameni. La un moment dat cineva o intreaba de ce se lupta cu Shinma si raspunsul e ca fara nici un motiv, desi povestea sugereaza ca din orgoliu si un simt ciudat al datoriei. Deocamdata povestea evolueaza mai mult episodic, fara un fir principal clar. Sunt curios incotro se indreapta, dar e genul de anime pe care merita sa il vezi daca te prinde atmosfera, nu neaparat pentru actiune.

3. Back To Top | #83
    Registered User D@rk's Avatar
    Legend of Condor Hero, Mahou Sensei Negima , Mai Hime , Tehxnolyze
    Divide et impera.

4. Back To Top | #84
    Continui topul pe care il incepusem acum cateva zile:

5. Texhnolyze - SF foarte dur si complex, a carei actiune se petrece in cea mai mare parte in Lukuss, un oras subteran fondat cu scopul de a mina Raffia, o substanta rara cu propietati medicale deosebite. O grupare mafiota controleaza cea mai mare parte a orasului, dar aceasta dominatie e subminata de lupte interne intre lideri, atacuri din parte unei grupari religoase care vrea sa-si impuna principiile si de o banda de motociclisti adepti a unei vieti haotice. In plus din afara orasului un personaj bizar pregateste o invazie folosiindu-se de cunostinte stiintifice avansate, un trib cu ideologie fatalista e ghidat de o fata care are puterea de a vedea viitorul, iar din lumea de la suprafata soseste un calator misterios care are propriile planuri. Calitatea animatiei e foarte buna si stilul aminteste de un film de arta, cu o constructie atenta a cadrelor si numeroase simboluri vizuale.

4. Serial Experiments Lain - Odata cu avansul tehnologiei oare ar fi posibil sa ne transferam constiinta intr-un mediu virtual? E doar una din intrebarile pe care si le pune Lain, o fata care incepe sa primeasca mail-uri de la o colega care se sinucisese. Treptat limitele dintre lumea reala si cea virtuala devin din ce in ce mai neclare, intr-un serial care discuta despre natura realitatii intr-un mod care face Matrix sa para un joc de copii. Combinatie de SF, horror si drama, Serial Experiments Lain are nu doar o poveste unica, ci si un stil grafic deosebit, fiind primul anime a lui Abe Yoshitoshi, cunoscut ca unul din cei mai buni designeri de anime.

1. Fruits Basket - Din punctul meu de vedere, Fruits Basket are cea mai bun scenariu dintre serialele anime. Exista altele mai originale, cum ar fi Evangelion sau Lain, dar nici unul din ele nu are echilibrul, umorul si caldura din Fruits Basket. E o poveste despre iubire, generozitate, singuratate, moarte, homosexualitate, uneori dramatica, dar lipsita de negativismul pe care il au de obicei anime-urile profunde, prezentata cu umor si subtilitate. Familia Sohma se afla sub influenta unui blestem care face ca o parte din membrii ei sa se transforme in unul din animalele din zodiacul chinezesc in momentul in care sunt imbratisati/imbratisate de o persoana de sex opus. Tohru e o fata care printr-un concurs de impresurari ajunge sa traiasca in sanul familiei Sohma, aducand prin firea ei extrem de generoasa un suflu nou in atmosfera sumbra adusa de blestem. Am evitat mult timp sa ma uit la Fruits Basket pentru ca mi se parea ca suna a telenovela dulceaga, dar desi uneori e exagerat de idealist, serialul e departe de asa ceva. Personajele sunt foarte bine construite iar intamplarile prin care trec sunt reprezentari a unor probleme reale care pot aparea in viata oricui, tratate cu un amestec unic de umor si seriozitate.

1. Evangelion - Evangelion e cel mai faimos anime si una din cele mai bune ilustrari ale depresiei si angoasei adolescentine din orice gen cinematografic, animat sau nu. Shinji Ikari e un baiat de 14 ani, orfan de mama si care traieste separat de de tatal sau, conducatorul unei agentii guvernamentale secreta care se ocupa cu constructia Evangelionilor - roboti semi-biologici a caror proces de fabricatie e invaluit in mister. In momentul in care fiinte ciudata numite Ingeri incep sa atace Tokyo, tatal sau il cheama la agentie pentru a conduce unul din cei trei roboti, proces care nu implica cunostiinte tehnice ci o compatibilitate psihologica care permite fuziunea cu Evangelionul. E premiza pentru ceea ce ar fi putut fi un anime de actiune si exista destul astfel de scene, dar Shinji e departe de a fi un erou tipic. Treptat el incepe sa-si chestioneze motivatia pentru a lupta, legatura cu tatal sau, scopurile agentiei pentru care lucreza si natura reala a Evangelioanelor, iar ceea ce afla il arunca intr-o depresie adanca. Povestea devine tot mai complexa, ajungand intr-un final foarte controversat sa se petreaca exclusiv in mintea protagonistului, desi nici macar asta nu e sigur. Un film realizat dupa finalul serialului, End Of Evangelion, a reusit sa faca lumina in unele aspecte, dar analiza serialului continua si astazi, existand si studii la nivel academic.

1. Haibane Renmei - Despre Haibane Renmei am scris deja aici.

P.S. Am pus Haibane Renmei, Evangelion si Fruits Basket la egalitate, pentru ca imi vine greu sa fac o departajare - dupa parerea mea Haibane e cel mai bun din punct de vedere artistic, Evangelion e cel mai original, iar Fruits Basket are cel mai bun scenariu. Daca ar trebui neaparat sa aleg atunci probabil ca Haibane ar iesi pe primul loc.

5. Back To Top | #85
    Registered User
    Narutaru (7/10)
    Mult timp am ocolit acest anime, dupa principiul "un copil ce gaseste o creatura in forma de stea - ce poate fi mai plicticos decat asta?". Exista indicatii clare ca acest miniserial se adreseaza copiilor de o varsta foarte, foarte frageda... cat despre generic, ce sa mai vorbim; puteau sa spuna "urmeaza Balanel si Miaunel"
    Nu va lasati insa pacalit de genericul de emisiune de copii sau de infatisarea pokemon-like a lui Hoshimaru. De asemenea, nu incercati sa judecati anime-ul doar dupa primele 2 episoade... ati face o mare greseala; totusi chiar din ep. 2 incep sa apara indicii cum ca Narutaru numai film pentru copii nu e. Apoi, lucrurile o iau razna. Se pare ca intalnirea cu aceste creaturi tind sa scoata la lumina cele mai intunecate aspecte ale psihicului uman, asta chiar daca e vorba de niste copii (care btw pot fi uneori niste creaturi extrem de rautacioase). Narutaru capata o profunzime si un ritm nebanuit, ultimele episoade fiind dementiale (sau demente, daca vreti ).
    Sunt fortat insa sa-i dau acestui anime nota 7, si asta tocmai din cauza finalului. Nu stiu ce simt ceilalti, insa eu am mereu impresia ca mai sunt inca 13 episoade pe undeva, dar ca nu le pot gasi

Prea multe lucruri raman neexplicate, sau pur si simplu in aer. Lucruri marunte, de exemplu de ce si-a omorat Akira tatal? (hmm... poate cumva acesta abuza de ea? Comportamentul ciudat al Akirei pare sa indice acest lucru, ca si faptul ca nu suporta sa fie atinsa); lucruri mai putin marunte (OK, ce s-a intamplat cu ceilalti 'posesori' de animalute? Nu-i aiurea sa te chinui sa introduci personaje doar pentru ca peste cateva episoade sa uiti de ele?) dar si de o importanta as zice eu cruciala: de ce este Shiina speciala? Ce inseamna special, de fapt?
    Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar.

6. Back To Top | #86
    Registered User ank_undercover's Avatar
    Oh God..in sfarsit!!!!!!!!!!!!!!!!Ce-am cautat topicul asta.Pai daca ne gandim bine sunt multe categorii de anime-uri..printre care cele ce merita vazute..si altele care nu merita.Trigun, Cowboy Bebop, Hellsing, Elfen Lied, Kenshin, Angel Sanctuary..astea sunt deja in istorie.Dar sunt curioasa...cati dintre voi ati vazut ceva gen Inuyasha sau Slayers...si v-a placut?
    Nu ma intrebati ce vreau sa ma fac cand o sa fiu mare.

7. Back To Top | #87
    Registered User
    Vazut? Da, partial. Placut? Hmm...
    As plasa Inuyasha inaintea Slayers (de fapt ce-am vazut eu este Slayers: Try) cam la un punct diferenta. Ceea ce ridica dificultati in a nota aceste anime-uri, Inuyasha IMO nu merita 8... asadar, 7.5 respectiv 6.5 (ceea ce inca inseamna ca ambele sunt recomandate dar sa nu aveti mari pretentii).
    Ambele mi se par cam... copilaresti, mai ales Slayers; cumva nu reusesc sa ma convinga (desi, recunosc, Inuyasha a fost filmul care m-a determinat sa iau anime-urile in serios. Sigur, mai vazusem pana atunci destule interesante, notabile fiind GiTS, Akira...)
    De fapt problema cu Inuyasha e tipica pentru serialele ultra lungi. Mentinerea interesului audientei e o treaba extrem de dificila, iar in afara de o lunga si zadarnica urmarire (Naraku) si de lupte cu diversi demoni nu prea avem ce vedea.

In alta ordine de idei, am vazut si eu Now and then, here and there Un scurt 'review' a fost deja facut de Adin, iar in mare confirm cele spuse de el. Totusi nu stiu daca-si va mentine pozitia in top 10 personal; cu mentiunea facuta anterior de Adin (nu va asteptati sa va inveseleasca) il recomand cu caldura si ii dau un binemeritat 8.

Ca tot vorbeam de inveselit: am mai amintit de Full Metal Panic!. Sunt 3 serii, prima si ultima serioase dar a doua, Fumoffu, comedie pura. Are Sagara Sousuke un talent de a intra in tot soiul de incurcaturi... si, pentru cei interesati de asa ceva, fan service-ul e la el acasa Nota 7 pentru aceasta serie, 7.5 pentru Fumoffu (numai cand ma gandesc ca cineva chiar s-a gandit la chestiile alea... )
    Prima serie se tot reia pe Anime+... macar cateva episoade ar trebui vazute daca se urmareste vizionarea doar a seriei 2, si tot (de preferinta) daca seria 3 e cea vizata.

Acum am ajuns la 12 kokuki (Cele 12 regate daca vreti ). Am vazut doar primele doua episoade, are potential filmul... sa speram ca nu ma voi "dezumfla" pe parcursul celor 45 de episoade.

8. Back To Top | #88
    Eu as imparti anime-ul doua categorii, anime-ul din anii '90 si restul.

9. Back To Top | #89
    Registered User
    Nu vad nici un motiv pentru a o face, anime-uri foarte bune s-au facut si inainte de '90, si dupa; idem in privinta anime-urilor proaste.

10. Back To Top | #90
    De acord, totusi cele facute in anii 90 au atins apogeul animatiei pre CG, plus ca au un puternic "je ne sais quoi"

11. Back To Top | #91
    Registered User
    Hai sa discutam cu exemple concrete. Eu aduc in sprijinul celor spuse Haibane Renmei (productie 2002).
    E adevarat ca acum se foloseste la greu CG, insa asta nu-i neaparat un lucru rau.

12. Back To Top | #92
    Anime-uri foare bune s-au realizat si inainte de 90 si dupa, dar in perioada aia gasesti aglomerarea cea mai mare de productii calitative. Nume nu are rost sa dau nume pentru ca ne vom pierde in detalii.
    CG-ul nu prea vine in sprijinul SPECTATORULUI si in sprijinul PRODUCATORULUI. Ei tot spera ca publicul sa-l accepte mai bine si astfel sa scoate 10 anime-uri cu CG la pretul unuia fara CG.

13. Back To Top | #93
    Registered User
    Vezi tu, eu sunt de parere ca rezultatul conteaza. Nu degeaba am dat acel exemplu... CG sau nu, pur si simplu inca n-am vazut anime mai bun (IMO).
    Si o sa-ti dau un alt exemplu, ca tot vorbeai de producatori: Hoshi no Koe, un (scurt) anime facut de un singur om.

14. Back To Top | #94
    Hoshi no Koe nu mi se pare cine stie ce... nu spune mare lucru, e doar spectaculoasa ideea ca tipa se deplaseaza din ce in ce mai departe, dar traspunerea intr-o lume gen - roboti cu spade laser, mi se pare puerila. Oricum are CG si de proasta calitate.
    Am vazut un anime (coreean) cu CG unde implementarea CG-ului in 2D nu mi se pare de un prost-gust macabru, i-mi scapa numele acum...

15. Back To Top | #95
    Am vazut un anime (coreean) cu CG unde implementarea CG-ului in 2D nu mi se pare de un prost-gust macabru, i-mi scapa numele acum...
    My beautiful girl, Mari. E un film reusit, artistic si original, il recomand si eu.

16. Back To Top | #96
    Blood+ (10/10) este o lume a vampirilor ceva mai interesanta si mai originala fata de ce-am vazut pana acu .
    Naruto ( 8/10) NU shtiu cine zicea pe aicea ca bleach ar fii mai tare ( dar de unde ))) ) . Ma scoate din sarite ca e plin de fillere . Prea lung . Probabil va ajunge pana la ep. 400+
    Cowboy Bebop ( 11/10) Din punct de vedere vizual este incredibil. O poveste jmekera rau . E exceptional.
    Trigun (8.5/10) UN pic cam multe maimutareli dar f. comic. A fost foarte interesant. Povestea un pic slaba totusi.
    DB\DBZ\DBGT - Probabil inceputul desenelor japoneze peste tot pe glob si sf. desenelor Walt Disney. Nu-i dau nota ptr ca maj. de aici au uitat cat de tare a fost (aproape legendar) . Multi ii dau 5-6 , eu ma abtin desi cu totii shtim ca merita mult mai mult .
    Bleach , Tsubasa Chronicles ( seriale nashpa la greu) Totusi ce-am vazut din cateva episoade.
    Gigabyte MA790X-UD3P, Phenom II x2 550@X4 B50 quad core ,Mushkin 2X2gb 1066 2,1vdimm Radioactive, HIS 4870 1gb stock freq,WD3200AAKS, Xclio 2 , Fortron 500w Blue Storm ,Audigy SE , TEAC RW, LG DVD-RW
    http://forum.computergames.ro/44-gsm...unctional.html

17. Back To Top | #97

Serialul anime favorit.....

Ce anime v-a placut cel mai mult si de ce?
    http://static.computergames.ro/cg/fo...ilies/wink.gif
    Spre exemplu mie mi-au placut foarte mult seriile Dragon Ball (in special DBZ) si sunt de parere ca este cel mai bun anime creat vreodata ... exceptionala poveste si evolutie a personajelor (asta pe langa scenele inegalebile de lupta).http://static.computergames.ro/cg/fo...ilies/wink.gif

http://static.computergames.ro/cg/fo...ies/tongue.gif
    Astept parerile si preferintele voastre.
    Numai bine!
    http://static.computergames.ro/cg/fo...ies/tongue.gif

18. Back To Top | #98
    Neon Genesis Evangelion.
    Americans have no capacity for abstract thought, and make bad coffee.

19. Back To Top | #99
    Registered User
    Cipiamon, universul capata o importanta secundara in filmele lui Makoto Shinkai. Ideea e tocmai distanta dintre Nagamine si Noboru, ori din punctul asta de vedere cred ca filmul si-a atins scopul. Actiune? Mecha? Personaje multe si nesemnificative? La ce bun?
    Patrauleacelmic, mai scade din scoruri te rog; in primul rand nu exista serial perfect, iar in al doilea rand nu exista serial mai mult ca perfect
    Mi se pare mie, sau avatarul tau seamana cu Spike? Sa stii, CB nu m-a convins (dupa cateva episoade vazute am renuntat). Chiar daca as face un efort si l-as urmari, m-ar mira sa ia nota 8.
    DB merita sub 5... i-as da 4, cu indulgenta si doar pentru ca - surprinzator - multi par sa-l aprecieze.

20. Back To Top | #100
    Registered User
    DB_fan, am cateva noutati pentru tine:
    1. exista un topic dedicat, intitulat sugestiv Anime.
    2. DB e o porcarie dusa la extrem. "Tipu' bun care mananca bataie, se antreneaza/bea apa miraculoasa/devine super super super supermaimutoi si-apoi il cafteste pe tipul rau" multiplicat cu 10000; nu, multumesc, am lucruri mai bune de facut. Daca se multumeau sa realizeze cateva episoade si sa se opreasca inainte de a ajunge la culmea absurdului, lua nota 5... asa, nota 4 o dau doar de dragul fanilor.
    3. In DB personajele nu evolueaza, ci doar devin mai puternice. Ridicol de puternice.
    4. Dupa cum am spus si pe celalalt thread, (momentan) in topul preferintelor personale se afla Haibane Renmei. E din cu totul alta clasa decat chestia de care-am vorbit la punctele 2. si 3.

1.  
Page 5 of 55 FirstFirst ... 234567815 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks