Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 20 of 76

Thread: Oscar 2007

1. Back To Top | #1
    made in romania Laur's Avatar

Oscar 2007

in aproximativ 3 saptamani o sa aflam castigatorii la oscar. deja sunt cateva filme propuse pt oscar: the departed, Dreamgirls, United 93, etc.
    care ar fi preferatul vostru la castigarea marelui premiu oscar?

2. Back To Top | #2
    Nici unul, toate sunt proaste. Mai ales The departed. Parca zici ca e un film din anii 70...

3. Back To Top | #3
    DANemarca + indonEZIA danezia's Avatar
    Quote Originally Posted by Laur View Post
    in aproximativ 3 saptamani o sa aflam castigatorii la oscar.
    ioi!! devreme anul asta. Anul trecut Oscarul fusese undeva pe la inceputul lui martie.

Bun!!! sunt curios care o sa fie nominalizarile, si mai ales daca o sa apara surprize.

Deocamdata stam f. prost, cardul de filme foarte bune... nici un favorit clar deocamdata. Revin cu o lista de potentiali favoriti.... dupa ce vad tot ce e de vazut (a.k.a 2 saptamani )
    P.S. life's too short, so don't take it too... serious

My blog

4. Back To Top | #4
    Cred ca in 3 saptamani o sa aflam nominalizarile pt. Oscar.
    Decernarea premiilor va avea loc pe 25 februarie.

Bafta voua!

5. Back To Top | #5
    made in romania Laur's Avatar
    pt anul trecut am dat un pronostic (care nu s-a adeverit). anul asta chiar nu sunt in stare.
    deja-vu mi-a placut mult, dar parca nu ar fi de oscar.
    Apocalypto, are greseli grosolane de scenariu, altfel un film bun.
    the departed se pare ca ar avea o sansa reala, personal nu mi-a placut incat sa-i dau un oscar.

alte filme, in viziunea mea, nu sunt de oscar, chiar daca mi-au placut. o sa fac o lista cu ele in curand.

6. Back To Top | #6
    Hmm, mai sunt cam 7 zile pana la Golden Globes... asa ca o sa imi fac incalzirea pt Oscar cu ocazia asta.

(note to self... de parca ar conta Globurile de aur la ceva... astia care au dat drept castigator anul trecut pe ... Brokeback Mountain..yeeah right)

Best Motion Picture - Drama = Babel/The Queen (o sa castige Babel... mai ales pentru ca nu au nimerit pe Crash anul trecut)

Best Motion Picture - Musical or Comedy = Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Best Performance by an Actor in a Motion Picture - Drama = Forest Whitaker - The Last King of Scotland

Best Performance by an Actress in a Motion Picture - Drama = Helen Mirren - The Queen

Best Performance by an Actor in a Motion Picture - Musical or Comedy = Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Best Performance by an Actress in a Motion Picture - Musical or Comedy = Meryl Streep - The Devil Wears Prada

Best Director - Motion Picture = Clint Eastwood
    Best Screenplay - Motion Picture = The Departed - William Monahan

(nu ma bag la muzica)
    Best Foreign Language Film = Pan's Labyrinth/Letters from Iwo Jima (?) revin dupa ce vad Letters from Iwo Jima..
    Best Animated Film=Happy Feet

(don't give a @$$%%^ about the television awards)

My blog

7. Back To Top | #7
    完美 Slash's Avatar
    WTF? Borat?
    Am observat in ultimii ani o scadere a calitatii Oscarurilor, dar... Borat? Never!
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion.

8. Back To Top | #8
    Quote Originally Posted by danezia View Post
    Best Performance by an Actor in a Motion Picture - Musical or Comedy = [B]Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
    Nici macar nu se pune problema nominalizarii la categoria asta.

Cred ca Oscarul pentru rol secundar masculin il ia Nicholson pentru rolul din The Departed. Apocalypto n-are sanse ca prea si-a pus Mel Gibson evreimea in cap.

9. Back To Top | #9
    Quote Originally Posted by Goodkat View Post
    Nici macar nu se pune problema nominalizarii la categoria asta.
    Golden Globes people!!!.... e vorba despre asta deocamdata. (antecamera Oscarurilor... 15 ianuarie... ring a bell?!?) BORAT 2 nominalizari... si mari sanse de castig pentru ca e categorie separata pentru muzical/comedie.... WTF!!! people!!!!

My blog

10. Back To Top | #10
    Poate n-ai observat cum se numeste topicul . Si ai mai zis si ceva ambiguu gen "asa ca o sa imi fac incalzirea pt Oscar cu ocazia asta".

11. Back To Top | #11
    完美 Slash's Avatar
    OK, my bad la faza asta, am citit doar printre rinduri...
    Dar totusi, chiar si la GG, Borat? N-am chef sa caut acum lista cu ceilalti nominalizati sa vad ce-ar mai fi de ales, dar totusi, Borat?
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion.

12. Back To Top | #12
    Nick anterior: danii@work db's Avatar
    Children of men mi se pare un candidat bun la oscar, macar pentru imagine, montaj, eventual efecte speciale. Apoi The Departed pentru scenariu si acting, eventual regie, nici Blood Diamond nu cred ca ar trebui sa lipseasca ca de altfel si Babel. La animatii Happy Feet iar la strainez pe Laberinto del Fauno. Alte filme nu mi se pare ca ar merita Oscar. Aaah, da si Helen Miren pentru The Queen
    There is life after death, else the dead would come back to life

13. Back To Top | #13
    Nick anterior: BlackSoul BlackS0ull's Avatar

Golden Globes

Avand in vedere ca mai este mult timp pana or sa vina Oscarurile o sa ma rezum la Golden Globesc care vor fi pe 15 ian.

Eu inclin sa cred ca BABEL este favorit pentru cele mai multe globuri. Urmaresc de foarte multi ani OSCARURILE SI GLOBURILE si mi-am facut o idee despre cum se dau premiile

Best Motion Picture - Drama: BABEL

Best Performance by an Actor in a Motion Picture - Drama: Leonardo DiCaprio (Blood Diamond)

Best Performance by an Actress in a Motion Picture - Drama: Penélope Cruz (Volver)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role in a Motion Picture: Brad Pitt (BABEL)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role in a Motion Picture: Cate Blanchett (Notes on a Scandal)

Best Motion Picture - Musical or Comedy: The Devil Wears Prada

Best Performance by an Actor in a Motion Picture - Musical or Comedy: Johnny Depp (Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest )

Best Performance by an Actress in a Motion Picture - Musical or Comedy: Meryl Streep (The Devil Wears Prada)
    * aici chiar nu stiu .... dar e posibil sa ia Meryl Streep

Best Director - Motion Picture: Alejandro González Iñárritu (BABEL)
    *desi e posibil sa ia din nou Clint Eastwood

Best Screenplay - Motion Picture: Babel (2006) (Guillermo Arriaga)

Best Original Score - Motion Picture: Babel (2006) (Gustavo Santaolalla)

este pur parerea mea !

cheers mates
    Asus P8Z77-M || Intel Core i5-3470 IvyBridge 3.2 || Corsair Vengeance 16GB Kit 2x8GB DDR3 1600MHz || Intel SSD 530 (240GB) || HDD Seagate Barracuda 1TB 7200RPM SATA3 || ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5 ||

14. Back To Top | #14
    Registered User Flame's Avatar
    de cand leonardo dicaprio este considerat actor? (recunosc nu am vazut blood diamond, poate acolo sa faca si el actorie)
    penelope cruz? aceiasi intrebare....sigur exista niste alegeri mai bune decat cei 2.

15. Back To Top | #15
    mágico! Cowboy's Avatar
    Flame - pareri personale, pareri personale, da' deschide nitel ochii, esti ridicol.

Da-mi te rog, niste argumente pentru DiCaprio si Cruz = actori prosti.

Multam fain.
    The last thing I saw with my own eyes was the bleached interior of the medical lab in Earth's orbit, right before they froze me for the journey into the void darkness, to a destination that I felt mythical. When I opened them again I saw the blue dials of my hud and readouts of my systems. I screamed. With my new machine lungs I screamed and screamed and heard the others scream through my audio systems. We were changed.

16. Back To Top | #16
    Nick anterior: BlackSoul BlackS0ull's Avatar

Leonardo DiCaprio

Quote Originally Posted by Flame View Post
    de cand leonardo dicaprio este considerat actor? (recunosc nu am vazut blood diamond, poate acolo sa faca si el actorie)
    penelope cruz? aceiasi intrebare....sigur exista niste alegeri mai bune decat cei 2.

Intr-adevar poate nu este el un MARE actor dar oricum lumea il are in minte din rolul pe care l-a avut in TITANIC......sau il considera un pusti ...dar in Blood Diamond si as putea spune ca si in Departed joaca excelent ! Iar din cei nominalizati mizez 100% ca prinde un glob, avand in vedere ca este nominalizat cu ambele filme.

Cate despre el...a facut roluri bune si in The Beach sau Catch Me If You Can...si bineinteles nu are rost sa mai amintesc mult premiatele Aviator sau Gangs of New York.
    Asus P8Z77-M || Intel Core i5-3470 IvyBridge 3.2 || Corsair Vengeance 16GB Kit 2x8GB DDR3 1600MHz || Intel SSD 530 (240GB) || HDD Seagate Barracuda 1TB 7200RPM SATA3 || ASUS GTX660-DC2OCPH-2GD5 ||

17. Back To Top | #17
    Registered User real's Avatar
    Blood Diamond, Babel, The Departed, Children of Men, The Pursuit of Happyness, The Good Shepherd, Flags of our Fathers - cred ca in jurul astora o sa se invarta premiile Oscar anul acesta

18. Back To Top | #18
    Registered User Flame's Avatar
    Quote Originally Posted by BlackSoul View Post
    Intr-adevar poate nu este el un MARE actor dar oricum lumea il are in minte din rolul pe care l-a avut in TITANIC......sau il considera un pusti ...dar in Blood Diamond si as putea spune ca si in Departed joaca excelent ! Iar din cei nominalizati mizez 100% ca prinde un glob, avand in vedere ca este nominalizat cu ambele filme.

Cate despre el...a facut roluri bune si in The Beach sau Catch Me If You Can...si bineinteles nu are rost sa mai amintesc mult premiatele Aviator sau Gangs of New York.

Eu nu zic ca nu are sanse sa castige si el ceva acolo....ca se mai intampla si surprize (din punctul meu de vedere).

Zic doar ca ar merita altii mai mult decat el...am vazut majoritatea filmelor cu el exceptand aviator si blood diamond ....si slab de tot...am vazut departed si gangs of ... si pe primul l-am gasit total aiurea ca poveste iar pe al 2-lea...asa de interesant incat am adormit la el..dar poate imi scapa mie ceva.

19. Back To Top | #19
    Quote Originally Posted by BlackSoul View Post
    ...dar in Blood Diamond si as putea spune ca si in Departed joaca excelent ! Iar din cei nominalizati mizez 100% ca prinde un glob, avand in vedere ca este nominalizat cu ambele filme.
    Intradevar, Leonardo DiCaprio a prins 2 roluri foarte bune anul asta..., dar Forest Whitaker in "The Last King of Scotland" este absolut imbatabil.

Ce a facut omul asta cu acest rol, nu sufera nici o comparatie... poate doar cu Helen Mirren in "The Queen".

Insa dupa cum am zis .. Globurile se cam dau "random" ( si de asta apreciez f.mult Oscarurile), sper ca HFPA sa nu mai repete greselile penibile de anul trecut...

My blog

20. Back To Top | #20
    Quote Originally Posted by danezia View Post
    Best Motion Picture - Drama = Babel/The Queen (o sa castige Babel... mai ales pentru ca nu au nimerit pe Crash anul trecut)
    hmmm... o sa scot din ecuatie The Queen si o sa mizez... macar aici!, pe The Departed

Best Motion Picture - Drama = Babel/(The Departed) ... insa felul de a gandi a celor de la HFPA se apropie foarte mult de cel pe care il parodiaza Stephen Colbert (The Colbert Report).

Instinctiv as merge pe The Departed... insa creierul ma tot atentioneaza ca totusi HFPA fiind o asociatie de presa internationala o sa aprecieze mai mult "universalitatea" povestii din Babel.

problema filmului strain ramane inca indecisa... tinde tot mai mult spre Letters from Iwo Jima insa e vorba de un film pe care inca nu l-am vazut...

My blog

1.  
Page 1 of 4 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks