brat Care este cel mai bun film al tuturor timpurilor ?
Page 1 of 9 1234 ... LastLast
Results 1 to 20 of 163

Thread: Care este cel mai bun film al tuturor timpurilor ?

Registered User Haggis McMutton's Avatar

Care este cel mai bun film al tuturor timpurilor ?

Dupa parerea mea,Pulp Fiction. Filmul scris si regizat de Quentin Tarantino,film ce beneficiaza de o pleiada de actori celebrii : John Travolta,Samuel L. Jackson,Uma Thurman,Harvey Keitel,Bruce Willis,Ving Rhames sau Tim Roth.
    Actiunea este simpla,dar incedibil de frumos dezvaluita privitorului.
    Personal,consider Pulp Fiction un film de geniu si afirm cu mana pe inima ca din punctul meu de vedere este cel mai bun film din toate timpurile.

Call me Lou. Strangelove's Avatar
    LCS - 300 - Thread
    asha o fi...
    cel mai bun pe care l-am vazut e Underground, insa nu am de gand sa fac afirmatii obiective de genul "e cel mai bun film din toate timpurile".
    infernul sunt ceilalti.

Trance addicted Raven's Avatar

Re: Care este cel mai bun film al tuturor timpurilor ?

Originally posted by Mr. Wolf
    Dupa parerea mea,Pulp Fiction. Filmul scris si regizat de Quentin Tarantino,film ce beneficiaza de o pleiada de actori celebrii : John Travolta,Samuel L. Jackson,Uma Thurman,Harvey Keitel,Bruce Willis,Ving Rhames sau Tim Roth.
    Actiunea este simpla,dar incedibil de frumos dezvaluita privitorului.
    Personal,consider Pulp Fiction un film de geniu si afirm cu mana pe inima ca din punctul meu de vedere este cel mai bun film din toate timpurile.
    Bun, bun: filmul o fi fain, insa nu sunt de acord cu aruncarea ta de a-l numi cel mai bun film al tuturor timpurilor... Asa cum spuneam si in threadul lui Peke, Memento...best movie ever?, indreapta-ti atentia si spre filmele primei jumatati a secolului trecut, acolo sa vezi geniu scenaristic/regizoral/actoricesc/etc...

Nu ca mi-ar place prea mult acele filme (astea-s gusturile mele), insa le recunosc valoarea. Lucru care mi se pare important, pana la urma, pentru ca asta se numeste obiectivism...

Think about it...
    „Trance Energy.. a small step for man, a huge leap for mankind...”

shell-shocked moebius's Avatar
    pulp fiction my ass...
    mai uitati-va si voi la altceva decat filmele de box-office
    We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars.

Registered User cavver's Avatar
    Cetateanul Kane .

Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    am de ales intre stalker shi zbor deasupra unui cuib de cuci, hmmm, grea alegere

asta din ce am vazut eu, shi conform gusturilor proprii.
    [웃어라. 온 세상이 너와 함께 웃을 것이다. 울어라. 너 혼자만 울게 될 것이다

Registered User Haggis McMutton's Avatar
    Ma..eu am zis ca Pulp Fiction e cel mai bun film din punctul meu de vedere. Si asta va rog si pe voi sa spuneti.
    Cel mai bun film din toate timpurile,in viziunea voastra.
    Holy infestation ! You've been struck with the hair demons.

Call me Lou. Strangelove's Avatar
    poate "cel mai bun film pe care l-ati vazut", insa am vazut de atatea ori sintagma asta incat mi s-a acrit.
    infernul sunt ceilalti.

Amyd's Avatar
    Cred (si zic asta fara sa vreau sa par pretentios) ca pe masura ce vezi din ce in ce mai multe filme de calitate (calitate - un termen care in mod sigur poate circumscrie o gramada de atribute, dar hai sa spunem asa: filme in genere considerate a fi capodopere), iti vine din ce in ce mai greu sa alegi 1, 3, 10, etc. pe care sa le ordonezi in clasamente.

In plus, asa cum spuneam si pe thread-ul de la Memento, filmele bune pot fi atat de diferite (ca subiect, abordare, realizare s.a.m.d.) incat chiar nu pot sa le compar, mai departe de nivelul "da, sunt filme de exceptie".

Si pe de alta parte, nu prea poti sa faci clasamente care acopera toata istoria cinematografului: AFI par example continua sa spuna ca in opinia lor "Citizen Kane" e cel mai bun film facut vreodata, insa (desi imi place la nebunie) cand il vad il simt ca este datat din punct de vedere cinematografic (bag mana in foc ca Welles l-ar fi facut si mai bine in zilele noastre - si nu ma refer la posibilitatile strict tehnice ci la mijloacele de expresie). La fel si cu "Potiomkin" sau "Nosferatu" sau altceva... cinema-ul nu este suficient de vechi incat sa apara operele cu adevarat atemporale (?).

Poate ca ar fi mai bine sa spunem ce filme ne-au impresionat/"atins"/miscat cu adevarat profund prima data cand le-am vazut... in cazul meu sunt doar trei: "Rubliov", "Brazil" si "American Beauty".

Salutari,
    Andrei

Genie Daremyth's Avatar

Daca va intereseaza si punctul de vedere al unei total necinefile...

Eu n-am vazut prea multe filme la viata mea (mai ales in utimul timp - nu stiu de ce, nu mai am rabdare, nu-mi mai spun mai nimic filmele - sau exista intr-o masura foarte mica filme care merita, in opinia mea...).
    Mi s-a parut insa deosebit "Pact cu Diavolul" (cu Al Pacino si Keanu Reevs).
    Iar dintre cele vechi, fiindca imi si plac mult de tot comediile bine facute - "Unora le place jazzul".
    "Stati linistiti, mai mult de o eternitate nu poate sa dureze!" - Hawkeye Pierce

Made of star stuff ixtl's Avatar
    Brazil
    Singurul film dupa care, atunci cind l-am vazut prima data, am ramas fara cuvinte...
    Andrei Rubliov
    Aproape la fel...
    Calauza/Stalker
    Un film in care, de fiecare data cind il urmaresc, descopar ceva nou...

P.S. Nu, nu sint clona lui Amyd, si nici viceversa...
    Mein Führer! I can walk!

Registered User
    Este cu siguranta imposibil sa numesti un film care sa fie cel mai bun ever. Sunt convins ca in privinta asta nu ai cum scapa de subiectivism. In consecinta cred ca metoda cea mai buna de clasificare este pur si simplu un sistem de vot cu cat mai multi participanti. Cercetand statistic parerile subiective ale multora se poate gasi o forma de obiectivism. Multe site-uri importante de cinema au astfel de topuri formate in urma unui astfel de proces. Iar conform acestei statististici cel mai bun film al tuturor timpurilor este Godfather.

Acum revenind la parerea mea individuala si evident extrem de subiectiva, cel mai bun film pe care l-am vazut eu vreodata este Pulp Fiction in mod sigur.

Best regards

Re: Daca va intereseaza si punctul de vedere al unei total necinefile...

Originally posted by Han Solo
    Mi s-a parut insa deosebit "Pact cu Diavolul" (cu Al Pacino si Keanu Reevs).
    Da, mah, intr-adevar, si acu' mai tin minte cand eram la liceu in Buzau, la Hasdeu pentru cine stie, ca am ramas impresionat de acel film. Nu o data am "recitat" acele replici vestite: "Look, but do not touch. Touch, but do not taste. Taste, but do not swallow."

Si multe alte chestii, cum ar fi coruperea intregii societati de catre rau/evil/devil/wh4t3v3r...

Si prestatia actoriceasca a celor 2, Al Pacino si Keanu Reeves este una deosebita...

shell-shocked moebius's Avatar
    mi se pare absolut inutil si penibil sa alegi un singur film ca fiind cel mai bun din toate timpurile... asta ar trebui sa fie un fel de chintesenta a cinema-ului incat sa poti sa zici dupa ce l-ai vazut ca te-ai pus la punct cu tot ce inseamna a 7-a arta
    din ce reusesc sa-mi aduc aminte acum (nu neaparat in ordine):
    terry gilliam, stanley kubrik, jim jarmusch, nikita mihalkov, tarkovski, wong kar wai, orson welles, luchino visconti, fritz lang
    bineinteles considerand filmele pe care le-am vazut (mai putine decat as fi vrut)... titluri later
    We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars.

Pai da, mah, de-aia si este asa de greu de pus degetul pe un singur film, atat ca cel mai bun, cat si ca cel mai prost...

Criticu'©

Drinking Guru DIABOLIK's Avatar
    Din cate stiam eu Casablanca e consiferat cel mai bun film al tuturor timpurilor.Stiti voi cum era vorba aia cu "ai trait degeaba daca nu ai vazut Casablanca macar 1 data "
    I make it a regular practice to game after sex; she always goes to sleep early and my extra sense of pride (for the moments afterward) helps me excel in battling 12-year-olds online.

Registered User

ToaTe!

Asa cum ati spus toti toate sunt faine. Depinde acum si ce trateaza si mai ales de momentul in care au fost vazute-adica tocmai ai vazut un film si ti-a placut foarte mult, atunci subiectiv vei spune ca acela e cel mai bun film pe care l-ai vazut, nu?
    De exemplu am niste cunoscuti in SUA care tocmai au vazut filmul ala nou cu Tom Cruise, ala Sf, ca nici nu mai stiu cum il cheama, si toti, dar toti spun ca e cel mai bun film-SUBIECTIVISM?
    Parerea mea e ca e foarte greu sa declari unanim, sau cu cele mai multe voturi care e cel mai bun film facut vreodata, nu?
    Toate mi se intampla numai mie!

Registered User

Subiectivism!

Si putin off topic, tocmai vazand DRACULA de FF coppola pot sa spun ca e cel mai bun film?

Registered User

Off Topic!

The romanian port of VARNA? E din DRACULA!
    Ce fac oare scenaristii aia?
    Ca iau o carutza de bani?

Registered User Caleb's Avatar
    Mah ii plac cuiva filmele facute de Guy Ritchie ??
    " You can draw sounds ? "

1.  
    LCS - 728 - Last Post
Page 1 of 9 1234 ... LastLast