Thread Introduction
In thread-ul Ultimul Film Vazut se vor respecta strict urmatoarele reguli: spoilerele vor fi marcate obligatoriu cu tag-ul dedicat de spoiler iar discutiile offtopic sunt descurajate. Pentru comentarea pe larg a unui anumit film va rugam sa deschideti un thread separat. De asemenea, orice film trebuie intotdeauna notat cu o nota de la 0 la 10, pe cat posibil urmand scara de notare propusa mai jos iar fiecare nota trebuie insotita de un comentariu care sa o justifice. Comentariile trebuie sa aiba un minim de continut - nu se accepta postari de genul "Marfa", "Nashpa", "Fara cuvinte" si asa mai departe.

Note
10 - perfect
9 - extraordinar
8 - foarte bun (mi-a placut foarte mult, sau exceleaza din anumite puncte de vedere)
7 - bun (mi-a placut fara rezerve)
6 - decent (a avut si parti care mi-au placut, sau mi-a placut, dar a avut si parti care m-au deranjat)
5 - asa-si-asa
4 - prost
3 - foarte prost
2 - execrabil
1 - incredibil de prost si deja periculos pentru sanatate (risc de apoplexie)
0 - trebuie sa fiu legat de scaun, cu calus in gura si perfuzie cu sedative ca sa ma uit la el

Thread: Ultimul film vazut

1. Back To Top | #24121
    Quote Originally Posted by fetita muntilor View Post
    Eh eh - nu voiam sa vad land of the lost, dar cum dumneavoastra considerati ca brothers bloom este prost, impreuna cu land of the lost, ma gandesc ca poate si land of the lost e bun si merita .

Incerc diseara.
    Si daca descoperi ca "Land of the Lost" chiar este naspa, atunci ce concluzie tragi ... ca legea tranzitivitatii nu se aplica, right ?

2. Back To Top | #24122
    Registered User Man Angi's Avatar
    Probabil omu a vazut Bloom Brothers i s-a parut un film bun (ceea ce este dupa parerea mea foarte corect) si refuza sa creada in notarile lui Alexneo starnindu-i chiar curiozitatea de a aprecia filmul in modul lui.
    Ai dreptate faptul ca ar putea considera Land of the Lost un film prost nu neaparat duce spre concluzia ca si Bloom Bros ar fi un film prost.

On topic:

Shrink (2009) - 7.5 Interesant, prezinta o fata adevarata a Hollywodului (poate chiar si a lui Kevin, arata ca dracu in film), destul de dramatic dar o desfasurare prea lenta. Te cam intrebi mai are mult oare filmu asta? Desi nu este un film prost.

Superman/Batman: Public Enemies (2009) (V) - 6 Dezamagit de film, destul de scurt, se intampla f putine, are o singura poveste. Ma asteptam la mai mult, sper ca in Justice League care tre sa apara prin 2012 sa fie mult mai evoluat si cu mai multe fire de poveste.

3. Back To Top | #24123
    Quote Originally Posted by Man Angi View Post
    Ai dreptate faptul ca ar putea considera Land of the Lost un film prost nu neaparat duce spre concluzia ca si Bloom Bros ar fi un film prost.
    Evident insa ma refeream la faptul ca aceste note nu implica un trend general in aprecierea filmelor, de catre o persoana.

Poate pentru mine costume de epoca + lamborghini nu da bine, pentru ca este lipsit de logica imo. Pentru altii se pare ca e ok... o chestie de subiectivism in cele din urma.

4. Back To Top | #24124
    9
    6.5/10 (decent spre bun)
    Am apreciat foarte mult stilul grafic, locatia post apocaliptica (cu un look al anilor 1940 combinat cu putin steampunk). Arata bine CG, dar ar fi aratat si mai bine daca era animatia tip stop cadru (ca la Coraline, The Nightmare Before Christmas, James and the Giant Peach, samd). Ce m-a dezamagit la film a fost povestea plata. Filmul nu este pt copii (avand un ton destul de serios, fara scene comice), asa ca ma asteptam la mai mult de la poveste, care pare usor incompleta sau nedezvoltata. Se pare ca ar exista o versiune alternativa a filmului, disponibila numai in Rusia, cu povestea putin schimbata, vedeti aici, care ar explica personalitatile papusilor si numarul lor.
    Last edited by Dead Ghost; 09-10-2009 at 23:30.

5. Back To Top | #24125
    Hoffa 8/10

Un film extraordinar, despre viata si sfarsitul violent al celui care a fost Jimmy R. Hoffa, liderul sindicatului soferilor din US.
    Un film cu Jack Nicholson si Danny DeVito, despre lupta pentru putere, jocurile murdare ale mafiei si cum isi regleaza aceasta conturile.

Oameni ca el nu mor pur si simplu. Sunt eliminati. (30 de secunde, Sam & Bettina Giancana)
    Last edited by weeppi; 22-01-2010 at 05:03.
    ...

6. Back To Top | #24126
    Quote Originally Posted by fetita muntilor View Post
    ma gandesc ca Funny People este cu mesaj mai puternic si mascat mai putin, asa ca tocmai m-ai convins sa l vad, mersi.
    Abia astept sa-ti citesc comentariul...
    Atunci cand cauti cu ardoare un mesaj "puternic" si mascat "putin" il poti gasi in orice...

Crank 2 2/10 O copie palida a primului. Nu prea il inteleg pe Stathan de ce a acceptat rolul asta?

Taken 7/10 Cu siguranta este un "must-see" pentru amatorii genului. Liam Neeson face un rol foarte bun, chiar nu mai vazusem nimic cu el in ultimul timp.
    Last edited by wisepiggy; 10-10-2009 at 01:54.

7. Back To Top | #24127
    Just another nut Xiboy's Avatar
    Terminator Salvation 4/10

Da

-uri
    Poveste lipsita de conflict pana pe undeva spre sfarsitul filmului, acting de mana a doua, John Connor e destul de de geaba, tot ce stie sa faca e sa transmita ordine la care si o maimuta se poate gandii singura si sa fie salvat... a da, si sa fie un idiot. Au introdus 3 parti (masini/oameni/tipul semi robot) de geaba; in loc sa se

concentreze pe Connors s-au concentrat pe ... cum l-o chema
    . Habar nu au cum functioneaza time travelul. S-ar putea sa gresesc, insa odata ce Connors inca este in viata, inseamna ca deja l-au trimis pe Rese inapoi in timp undeva in viitor -fata de cand se petrece filmul-, altfel Connors ar fi fost mort deja. Asta inseamna ca orice s-ar fi petrecut, si Connors si Resevor supravietui. Asta inseamna ca intregul bla bla povestit de Helena -sub forma unei fete mari reprezentand Skynet- este stupid. Acest fapt imi spune ca orice s-ar intampla, masinile vor fi invinse considerand ca nici macar aceasta deductie logica nu sunt in stare sa o faca. Arni appearance de geaba... O mizerie ce mai.

+uri
    Unicul motiv pentru care nu a luat 2 este faptul ca din nou ne-a fost aratata stupiditatea umana. Pana si in momentele in care rasa umana este pe punctul de a fi anihilata, mai exista niscai loc de un conflict doua, de o lupta pentru putere...

Nici macar precum action movie nu e bun de nimic. Feriti!

A night at the Roxbury 2/10

Nu are rost sa fac rubrica de plus/minus deoarece este o tampenie fara limite! Vazut cu un prieten, rezultatul fiind ca amandoi am ras de ne-am prapadit -de prostia filmului evident-. Nu vreau sa fiu inteles gresit, deoarece nu discriminez pe baza orientarii sexuale a unei persoane, insa in acest film personajele principale au fost atat de gay. Asta e o problema doar din cauza faptului ca nu au intentionat sa fie asa, ceea ce face filmul sa fie cu atat mai stupid si amuzant. In fine, vai de steaua lor.

fugiti

Bullets over broadway 7/10

+uri
    Umor situational exceptional. Probleme sociale/artistice interesante. Actori de mare clasa -ma gandesc la Cusack si la Assante-. Poveste care desi este exagerata, nu am nici un dubiu legat de asemanarea ei cu realitatea. Sfarsit foarte bun.

-uri
    Un minus mai de graba subiectiv, si anume faptul ca filmul nu subliniaza probleme mai importante legate de natura umana/societate. Allen are ca baza de plecare o societate care nu poate fi modificata, a caror cai nu pot fi criticate -in mod fundamental-; sau chiar daca sunt, sunt prea fin criticate pentru gustul meu. Spre sfarsitul filmului comparam ideile acestui film cu ideile filmelor lui Kubrick, unde -cu cateva exceptii gen Lolita sau The Killing-, Kubrick critica fundamentele/existenta/manifestarea unor comportamente sociale. Allen le accepta, si critica doar faptul ca uneori oameni isi permit sa treaca de ce este social acceptat. Poate inca nu am ajuns la varsta necesara sa gust aceste critici fine -nu, nu este unicul film al lui Woody Allen pe care l-am vazut, ma gandeam concomitent si la Vicky, Cristina Barcelona-.

recomand

Good night and Good luck 6/10

Un film care isi da prea multa importanta pentru gustul meu.

+uri
    Actori de mare clasa -Clooney, Downing etc.-, cu o poveste care are un stil propriu, foarte interesant. Intregul film este povestit intr-o maniera si un stil cat se poate de obiectiv -daca ar fi fost altfel ar fi iesit o porcarie-. Faptul ca este alb negru contribuie acestei atmosfere.

-uri
    Cred ca daca as fi fost american mi-ar fi placut filmul mult mai mult, insa nu sunt. Drept dovada, importanta mesajului principal al filmului este redusa pentru mine. In acelasi timp despre ce vorbesc ei acolo nu mai are aplicatie niciunde in momentul de fata. Poate odata, pentru o scurta perioada de timp, presa era menita pentru a descoperi adevarul obiectiv si nu a-l fabrica, insa aceasta perioada nu stiu sa fi existat in Romania. Astfel critica dominatiei corporatilor si a puterilor politice asupra libertatii presei nu este o problema din punctul meu de vedere deoarece presa nu a avut niciodata un rol -prin asta vreau sa spun ca presa nu a fost niciodata folosita precum un element limitator al puterii politice avand ca motivatie lupta pentru idealuri, ci doar cea pentru beneficii personale- asa de mare asupra jucatorilor din arena politica in Romania. Neavand niciodata aceasta ''perioada de glorie'', faptul ca am ''pierdut-o'' si faptul ca mass media a devenit ce este acuma ma cam lasa rece. In America, unde idealurile libertatii si dreptatii au devenit deja semne de punctuatie, acest film a avut probabil un imapct mult mai mare.

Inafara de mesaj nu am nici o alta problema, insa aceasta este o mare problema.

recomand deoarece poate altii se pot atasa de mesaj mult mai bine decat mine.
    Fear: Our greatest weakness, our biggest strength. The only difference between men is how they use it.

8. Back To Top | #24128
    Quote Originally Posted by Venah View Post
    Liceenii - 10/10
    Un film superb, clasic romanesc Nu pot crede ca nu am apucat sa il vad pana acum. Nici nu am ce sa ii reprosez.
    Yeaahh. Hauntingly beautiful

Liceenii - Ani de liceu - Trilulilu Audio Muzica

9. Back To Top | #24129
    Year One - de la mine ia nota 7. Si-a facut treaba ca un film de comedie idiot - adica m-a facut sa rad. De multe ori.

-V

ID Mess - vnh_colt

Niente è vero, tutto è permesso.

10. Back To Top | #24130
    Elegy 2008 - 8 foarte bun filmul, actorii alesi perfect (Penelope ), recomand pentru criza existentiala de 25 ani adicatelea

stop worrying about growing old ..worry about growing up
    Nu te teme de ziua de maine, Dumnezeu e deja acolo.

11. Back To Top | #24131
    Grandfather of all Knowledge C05T1N's Avatar
    @ckosmo, mersi de recomandare (aveam filmul de mult prea mult timp si nu imi facusem curaj sa il incep).

Elegy - 9/10 Pur si simplu medicamentul de care aveam nevoie. Jucat exemplar (Kingsley si Penelope, doi dintre preferatii mei, si Patricia Clarkson - inca o actrita foarte buna), cu un subiect mai mult decat interesant.
    Trebuie sa ai o anumita stare ca sa il savurezi pe deplin, totusi.

Infernal Affairs - 9/10 Finally, l-am vazut si eu. Am lasat sa treaca suficient timp de cand am vazut The Departed, pentru a nu-i judeca doar diferentele fata de mai faimosul remake.
    Mi-a placut mult mai mult, n-a avut nici 10% din nivelul de comercialitate al lui Departed, a fost bine gandit si excelent dozat ca ritm. Si jocul prestat de actorii principali mi s-a parut impecabil.

2001: A Space Odyssey - 8/10 Cel mai abstract film al lui Kubrick (din ce am vazut pana acum). A fost pur si simplu sublim pe partea vizuala si auditiva (holy shit, ce coloana sonora), dar mi-a lasat o impresie bizara, cam aceeasi pe care o am de fiecare data cand incerc sa vad un film de Lynch.
    Ni dyar'izuba, Rizagaruga, Hejuru yadju, Nduzaricyeza ricyeza...

Yahoo: costinnitescu

12. Back To Top | #24132
    S.T.A.L.K.E.R.™ Sir Dracu's Avatar
    gi joe cobra nush cum 3/10

f prost filmul, fara noima,am rezistat vreo 40 minute, doar o adunatura de efecte si gloata de actori de mana a 10a

13. Back To Top | #24133
    theultimateanswer 42's Avatar
    Star trek - 7/10
    Ce ti-e si cu asteptarile. Ma asteptam la un dezastru dar surprinzator nu m-a dezamagit deloc. Mai action packed, evident, decat serialul, un kirk mai badass, etc. Universul, efectele, atmosfera mi-au placut insa si a reusit sa ma tina in suspans. A fost un compromis ok intre un popcorn movie si star trek pe care il stiam.
    >>>>>>>>> FOTO <<<<<<<<<

14. Back To Top | #24134
    Nick anterior: Kaiapo
    Quote Originally Posted by C05T1N View Post
    2001: A Space Odyssey - 8/10 Cel mai abstract film al lui Kubrick (din ce am vazut pana acum). A fost pur si simplu sublim pe partea vizuala si auditiva (holy shit, ce coloana sonora), dar mi-a lasat o impresie bizara, cam aceeasi pe care o am de fiecare data cand incerc sa vad un film de Lynch.
    Cred ca nu vad bine, 8 pt mizeria aia? Probabil ai citit inainte cartea si ardeai de emotie cand anticipai toate fazele din film ca altfel nu-mi explic. A space crap, reprezinta pt mine cel mai infect film sf. Cel putin finalul filmului nu poate fi urmarit fara sa fi legat de scaun cu calus in gura.
    breaking news: today, a young man on acid realized that all matter is merely energy condensed to a slow vibration,
    that we are all one conciousness experiencing itself subjectively, there is no such thing as death, life is only a dream, and we're the imagination of ourselves... now here's tom with the weather.

Bill Hicks

15. Back To Top | #24135
    S.T.A.L.K.E.R.™ Sir Dracu's Avatar
    Eu nu inteleg ce tot sariti toti cand vedeti o nota care nu va convine...stati in banca voastra si nu mai faceti offtopic si flame...e parerea lui....daca tu crezi ca filmu e prost, asta inseamna ca toti tre sa zicem ca e prost pff

16. Back To Top | #24136
    Registered User arno's Avatar
    G-Force
    Genre:Action | Adventure | Family | Fantasy
    G-Force (2009)
    Nota:8/10
    Comment:Un film bun din punct de vedere al originalitatii, insa parca as prefera storyline-ul din joc decat cel din film, iar punctul culminant foarte prost realizat, prea brusc se rastoarna situatia.

17. Back To Top | #24137
    Nick anterior: Kaiapo
    Quote Originally Posted by Sir Dracu View Post
    Eu nu inteleg ce tot sariti toti cand vedeti o nota care nu va convine...stati in banca voastra si nu mai faceti offtopic si flame...e parerea lui....daca tu crezi ca filmu e prost, asta inseamna ca toti tre sa zicem ca e prost pff
    Nici eu nu inteleg de ce sariti toti cand vedeti o replica care nu va convine... stati in banca voastra si nu mai faceti offtopic si flame... e parerea mea... daca tu crezi ca filmu e bun, asta nu inseamna ca toti tre sa zicem ca e bun pfff
    breaking news: today, a young man on acid realized that all matter is merely energy condensed to a slow vibration,
    that we are all one conciousness experiencing itself subjectively, there is no such thing as death, life is only a dream, and we're the imagination of ourselves... now here's tom with the weather.

Bill Hicks

18. Back To Top | #24138
    Registered User Croocodillul's Avatar
    Zombieland - 5; Mi-a placut cum a inceput, dar si-a pierdut repede din farmec. Nu prea merita timpul pierdut cu el. In trailer au fost toate fazele interesante.

19. Back To Top | #24139
    Grandfather of all Knowledge C05T1N's Avatar
    Quote Originally Posted by Kaiapo View Post
    Cred ca nu vad bine, 8 pt mizeria aia? Probabil ai citit inainte cartea si ardeai de emotie cand anticipai toate fazele din film ca altfel nu-mi explic. A space crap, reprezinta pt mine cel mai infect film sf. Cel putin finalul filmului nu poate fi urmarit fara sa fi legat de scaun cu calus in gura.
    Probabil ca depinde de om si de momentul in care vede filmul. Mie mi-a placut, in toata lentoarea lui a avut ceva care mi-a placut la nebunie.

Quote Originally Posted by Kaiapo View Post
    Nici eu nu inteleg de ce sariti toti cand vedeti o replica care nu va convine... stati in banca voastra si nu mai faceti offtopic si flame... e parerea mea... daca tu crezi ca filmu e bun, asta nu inseamna ca toti tre sa zicem ca e bun pfff
    Pai tu crezi ca ne batem in pareri pe aici?
    Mie mi s-a parut foarte bun, tu simti nevoia sa ma corectezi?
    Ni dyar'izuba, Rizagaruga, Hejuru yadju, Nduzaricyeza ricyeza...

Yahoo: costinnitescu

20. Back To Top | #24140
    The Ruins (2008) 6,5/10

In sfarsit un horror acceptabil. L-am vizionar la recomandarea lui C05T1N, pe threadul "Cele mai tari filme horror" si nu mi-a parut rau.
    + uri:
    suspansul bine dozat, nu ca in alte pelicule unde iti sare inima odata si apoi te uiti ca rama la sudura 10 minute ;
    faptul ca esti mereu in tensiune si iti pui aceeasi intrebare obsesiva: oare scapa? cine scapa?;
    - uri:
    daca nu era cu adolescenti (tipul avea 22 de ani, dar ma rog..) constituia un plus pentru mine; m-am saturat de horror-movies cu adolescenti;

Urmeaza The Descent.
    Last edited by weeppi; 22-01-2010 at 05:03.
    ...

1.  
Page 1207 of 2209 FirstFirst ... 207707110711571197120412051206120712081209121012171257130717072207 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks