Thread Introduction
In thread-ul Ultimul Film Vazut se vor respecta strict urmatoarele reguli: spoilerele vor fi marcate obligatoriu cu tag-ul dedicat de spoiler iar discutiile offtopic sunt descurajate. Pentru comentarea pe larg a unui anumit film va rugam sa deschideti un thread separat. De asemenea, orice film trebuie intotdeauna notat cu o nota de la 0 la 10, pe cat posibil urmand scara de notare propusa mai jos iar fiecare nota trebuie insotita de un comentariu care sa o justifice. Comentariile trebuie sa aiba un minim de continut - nu se accepta postari de genul "Marfa", "Nashpa", "Fara cuvinte" si asa mai departe.

Note
10 - perfect
9 - extraordinar
8 - foarte bun (mi-a placut foarte mult, sau exceleaza din anumite puncte de vedere)
7 - bun (mi-a placut fara rezerve)
6 - decent (a avut si parti care mi-au placut, sau mi-a placut, dar a avut si parti care m-au deranjat)
5 - asa-si-asa
4 - prost
3 - foarte prost
2 - execrabil
1 - incredibil de prost si deja periculos pentru sanatate (risc de apoplexie)
0 - trebuie sa fiu legat de scaun, cu calus in gura si perfuzie cu sedative ca sa ma uit la el
Page 1707 of 2208 FirstFirst ... 707120716071657169717041705170617071708170917101717175718072207 ... LastLast
Results 34,121 to 34,140 of 44146

Thread: Ultimul film vazut

1. Back To Top | #34121
    notele variaza mult in functie de asteptarile si scarile de valori pe care le aplica fiecare dintre noi...
    @nosferat - raporteaza notele respective la genul filmului, nu direct intre filme. Nu poti sa compari Lista lui Schindler cu Happy Gilmore, la fel si aici... pentru un SF, efecte si actiune, Battleship si Dredd sunt OK, in schimb pentru o franciza JB, Skyfall e slabut si plin de gauri. Dupa 4-5 minute incepusem sa regret ca am plecat de acasa sa il vad... informatii atat de importante, aia trage un glont si paralizeaza... puteau sa gaseasca un scenariu mai realist. Si mama daca era acolo, full-auto... scapa cine poate.
    Last edited by FireFox; 26-12-2012 at 02:33.

2. Back To Top | #34122
    Quote Originally Posted by FireFox View Post
    notele variaza mult in functie de asteptarile si scarile de valori pe care le aplica fiecare dintre noi...
    @nosferat - raporteaza notele respective la genul filmului, nu direct intre filme. Nu poti sa compari Lista lui Schindler cu Happy Gilmore, la fel si aici... pentru un SF, efecte si actiune, Battleship si Dredd sunt OK, in schimb pentru o franciza JB, Skyfall e slabut si plin de gauri. Dupa 4-5 minute incepusem sa regret ca am plecat de acasa sa il vad... informatii atat de importante, aia trage un glont si paralizeaza... puteau sa gaseasca un scenariu mai realist. Si mama daca era acolo, full-auto... scapa cine poate.

Nici la alea nu le poti raporta dand o nota asa de mare. Vorbim de SF,efecte si altele? Moon,Close Encounters of the Third Kind,District 9,The thing(ala vechi,ala nou are efecte multe dar pentru mine nu a captat acea magie ca si primul),Star trek,Stargate,Star Wars, seria Alien. Dupa mine macar la astea ar trebui raportate filmele noi cu boom boom,pew pew, omg aliens gona get us.

Normal ca nu ai cum sa compari schindler cu battleship sau gilmore samd,sunt total diferite din toate punctele de vedere. Insa totusi hai sa le raportam la ceva nu?
    The Hobbit pentru un fan poate da nota 9-10, pentru cineva cine nu este fan inrait poate da intre nota 6-8, la fel Dredd pentru un fan poate da nota 8-9, insa real dupa mine nici cu indulgenta nu trece de 5.

La fel nici battleship, cum sa dai nota 8-9 pentru un film cu acting prost,poveste plina de gauri, actori care desi incearca...din pacate joaca prost,nu se potriveste rolul cu actorul.Pentru ce se da nota aia mare? Efecte?atat? pai hai sa vedem,sunt filme care au trecut 30 de ani de cand au fost scoase,din acelasi gen cu omg aliens invade+pew pew,si dupa mine se afla cu cel putin 5 trepte peste acel film.

E vorba de gusturi,asa fie ca ne place sau nu, nu avem cum sa dam note totalmente corecte si bune,fiecare are gusturile lui si dupa aia se raporteaza,ergo nu are cum sa dea nota din punct de vedere neutru. Insa totusi hai sa incercam macar sa ne limitam la anumite puncte, nu ii pot intelege si nici nu voi intelege vreodata pe astia cu extremele.

Genul 10 sau 11 din 10 pentru un film ce hai sa fim seriosi,nu e cel mai tare film al deceniului, la fel dai din burta nota 2 pentru ceva ce clar dupa mai multi se afla undeva pe la 4-6.

Ma rog,oricum discutia e interminabila..... http://www.imdb.com/title/tt0482571/ Il vad cred ca pentru a 2-a sau 3-a oara de cand a aparut, dupa preferintele mele nota 7, ceva apropiat de genul e http://www.imdb.com/title/tt0443543/ ceea ce imi placuse mai mult decat asta. Cu greu il pot imagina pe Jackman altfel decat Wolverine.
    Last edited by nosferat; 26-12-2012 at 09:02.

3. Back To Top | #34123
    Registered User jamesbond007.5's Avatar
    22 Bullets
    8/10
    Film alert fara caderi de actiune cu un Jean Reno de zile mari!
    Dar mai bine tac, căci tăcerea e de aur, vorba unui funcţionar transferat la cerere...la cererea şefului !

4. Back To Top | #34124
    Tai Chi 0 - din perspectiva unui fan old school de filme de gen filmul asta e foarte, foarte slab. Man with iron fists e peste filmul asta. Nu stiu ce e cu moda asta de a imbina chestii chinezesti cu cultura western...muzica rock / clasica, mecha, efecte gen Scott Pilgrim. Cica art director Timmy Yip si action director Sammo Hung, cred ca a cam murit genul asta de filme... pacat.
    3/10 pentru fanii vechi ai genului.

Cloud Atlas - vizual si acting de exceptie, pacing nou poate putin ciudat si greu de procesat. Merita cel putin 2-3 vizionari pentru a intelege legatura dintre "povesti"

http://www.imdb.com/title/tt1371111/synopsis
    8.5/10

5. Back To Top | #34125
    S.T.A.L.K.E.R.™ Sir Dracu's Avatar
    the mask 8/10 unicul jim carrey si o sexy cameron diaz hehe, interesant cum de n-au facut un reboot sau remake la asta
    taken 2 4/10 prima jumatate la acelasi nivel cu primul film dar dupa ce au ajuns la ambasada s-a dus naibii filmul, nici macar o scena cu ce s-a intamplat acolo (a dat ala un telefon si s-a rezolvat )

6. Back To Top | #34126
    Seven Psychopaths - 8.5/10
    Cea mai buna comedie neagra din ultimii ani, si probabil dintre cele mai bune all time. Scenariul este senzational, probabil si scenaristul e putin psihopat, ca altfel nu se explica.
    L-am depunctat pentru ca mi-ar fi placut sa fie un pic mai focused pe subiect, si pentru ca este cam violent pentru stomacul meu. Word of warning, Tarantino e mic copil !! Probabil unul dintre motivele pentru care foarte multa lume a plecat din sala.
    Dintre actori, Sam Rockwell e GENIAL, are cateva scene memorabile. Si Cristopher Walken se apropie, iar putin mai jos ca intensitate Woody Harrelson si Colin Farrel.

In orice caz e un film cum nu am mai vazut. Ar trebui sa ia Oscar pentru scenariu, insa din cauza violentei excesive nu cred ca va ajunge pe lista.

7. Back To Top | #34127
    Registered User Necrosero's Avatar
    Am vazut intr-un final Dredd si, tinand cont ca am ramas dator unora de pe aici cu o recenzie, here goes: un film mai cretin decat asta, mai rar. Nu am mai simtit de mult sentimentul ca pierd vremea uitandu-ma la asa ceva. Sentimentul pregnant de deja vu (legat de filmul ala indonezian cu echipa care infiltreaza tot asa, un bloc), actorii de 3 lei (poate in afara de Lena Headey, dar ce sa faca pana si ea din rahatul de rol care i-a fost dat), intriga stupida (se duc doi JUDECATORI sa faca dom'le dreptate intr-un loc uitat de lume, intr-un viitor fara viitor nu nu, vi se pare cliseu, chiar nu e), drogul cretin din film (de ce ar vrea CINEVA sa se prajeasca folosind un drog care incetineste timpul? DE CE, for fuck's sake? in film nu zic nimic de alte senzatii oferite gen placere, dar aia mormaie si gem ca si cum ar fi luat un mix de x si dava), fata maimutoida si stupida, dar incredibil de asemanatoare a eroului principal, care seamana teribil cu Stallone al suparat din original, chiar FARA a-si da cascheta aia stupida jos (care ce ii oferea, in afara faptului de a-l ajuta sa arate ca un retardat?), actrita principala fada si aproape inexistenta (scoate-o din scenariu si obtii acelasi "film"), bleah, nici nu mai continui, am scris prea mult despre asemenea mizerie. Per total, sentimentul ramas este unul de absurd, ridicol, un cretinism de film, demn de cretinopati si scolari intr-a treia. O mizerie. Nota: 4/10, ca e Craciunul si o are pe Headey.
    I never seem to understand, the time the place and who I am, define a way to stay alive, it's like I'm living a lie

8. Back To Top | #34128
    Registered User
    O parere despre Freelancers?

9. Back To Top | #34129
    End of Watch - ?/10
    O fi bun, dar modul in care este filmat nu imi place. Nu am rezistat decat 30 de minute. Filmarea asta gen handheld camera incepe sa devina obositoare de la o vreme. Chiar nu mi se pare ca aduce un plus de imersiune filmului. In plus, nu am auzit o singura replica interesanta in alea 30 de minute, doar injuraturi, plictiseala maxima.

Paranorman - 3/10
    O animatie deloc hilara, cu un protagonist total neinteresant.

10. Back To Top | #34130
    Registered User nici_o_schema's Avatar
    Am revăzut "American Psycho".

Nu înțeleg filmul, nu înțeleg personajul, nu rezonează, nu mă pot conecta la el.

Nu e o critică absolută a filmului, e doar falia culturală care mă separă. Poate pentru cei care au experimentat pe pielea lor epoca și mediul, filmul e relevant.

PS. Ok, trebuie sa dau și notă, asta e regula. 5/10, motivul "indiferența".

11. Back To Top | #34131
    Seven Psychopaths - 4/10
    Am stat prea mult in sala de cinema ca sa aud si sa vad 3-4 glume ironice si cu referiri istorice, adica, cu substrat. De altfel, bune aceste glume. Densitatea glumelor lasa de dorit, jocul actoricesc lasa de dorit. L-am vazut pentru ca era pe lista mea de filme interesante, se pare insa ca m-am inselat.

@fu: nu trebuie sa iti lauzi recenzia spunand ca tu esti ala inteligent jignind in acest fel pe ceilalti. Poate intr-o zi vei avea alti ochi sa vezi filmul DREDD si o sa intelegi ca argumentele tale si ale lui Alexneo sunt fortate de dragul de a trage filmul in jos. Nu merita atata ura, fiind un film foarte bun in categoria sa.
    Un drum asa de lung, si totusi am ajuns !

12. Back To Top | #34132
    Registered User Bylly's Avatar
    Mi se pare nedrept sa dai 4 unui film ca Dredd. Adica e un film SF, de actiune, ce va asteptati sa fie - drama unui politist/judecator care cauta sensul vietii de familie intr-un ghetou plin de drogati???? Nu, daca ai o oarecare de spre ideea filmului te astepti sa fie o actiune old-school (avand in vedere ca e un remake). Te iei de fata actorului principal - iata o critica pertinenta si mai apoi de faptul ca poarta o casca. Casca are rol de protectie, asa a fost gandit personajul si asa apare in film, nu inteleg de ce este un element negativ. Pana una alta ranturile despre Dredd sunt din categoria - uitati-va la mine, am notat un popcorn-movie cu nota 4, iata cat de intelectual sunt!

Nota 7/10
    War does not decide who is right, but who is left.

13. Back To Top | #34133
    Registered User
    A Royal Affair 7/10. A fost interesant ca film istoric (habar nu am cat a fost adevarat din el), bunicica actrita din rolul principal. Finalul era previzibil si a fost putin cam prea romantat

amandoi continua sa se intalneasca si dupa ce s-a aflat de aventura, regele ala era cam cretin dar chiar asa de bou sa-l ierte pe loc ca s-a culcat cu sotia sa m-as mira sa fi fost
    .
    Sunt surprins ca n-a mai vazut/notat nimeni filmul 2 coelhos, dupa mine e cel mai bun film de actiune din 2012.

14. Back To Top | #34134
    Hai sa incing si eu nitel atmosfera, asa in spiritu' sarbatorilor

Incep cu Taken 2
    Pe cat a fost de bun primu, atata e de slaba continuarea.
    Dupa cum s-a mai scris pe aici, prea multe secvente directe, "taiate" de la o locatie la alta, mi-aminteste de tdkr, dar ala avea scuza, era prea lung.
    Despre tipa din Lost, ce mai e de zis, n-avea permis, dar conducea de l-ar face sa planga si pe Hamilton, scad mult pentru faza asta; apoi faza cu ambasada, fara sens.
    Nota: 4/10

Urmeaza Judge Dredd.
    Un popcorn-movie wannabe care m-a plictisit crunt. Primeste totusi cateva puncte datorita ratingului (R) si faptul ca Dredd nu-si da casca jos, intocmai ca in comics.
    In rest au scris altii destul.
    Nota: 4/10

House at the End of the Street - 5/10
    Un twist interesant pe final la care trebuie sa nu recunosc, nu ma asteptam.
    Primeste 2 pct. in plus for katniss tits.(nu le arata in toata splendoare, nu va faceti iluzii, nici nu trebuie, e destul sa se aplece)

The Breakfast Club (1985) - 8/10
    Un clasic, film exceptional cu dialog pe masura, nu stiu cum de l-am ratat pana acum, urmeaza de la acelasi regizor Ferris Bueller's Day Off.

15. Back To Top | #34135
    Dredd - 6.5/10 Cu o prealabila inclinatie catre comicsuri gen 2000AD probabil un 7 sau chiar 8 cu indulgenta ... fratilor, daca nu place "ochiului" chestii futuristice si cu un oarecare potential "S.F." infiripat in plot nu mai notati pentru ca e irelevanta parerea respectiva. Oricum, ca si overall acest thread s-a dus pe apa sambetei in materie de obiectivitate. Loki si Opteron am certitudinea ca vorbiti efectiv in gol, vis-a-vis de incercarea voastra de a indica calea corecta in a produce o notare pertinenta. Unii sunt pur si simplu off-set atat de mult incat seamana cu disputa dintre un crestin si un ateu care incearca sa-si anuleze reciproc "argumentele", cel putin in cazul acela "obiectul" este lipsit de reprezentare, dar in cazul unui film ... unul din cei "doi" will look stupid.
    "Cele mai multe afirmatii generale sunt false, inclusiv acesta."

16. Back To Top | #34136
    Need I explain? Bogotta's Avatar
    Taken 2. 6/10 Slabut. Este un cliseu de la un cap la altul. Rapiri si urmariri printr-un oras strain, de preferinta din orient. Clasic. Prefer Misiune Imposibila pentru ca trateaza acelasi subiect si macar stiu la ce sa ma astept. mai mult suspans ...

Cloud Atlas Desi nota pe IMDB este surprinzator de mare, eu ii dau 5/10. De ce ? Este mult prea epic pentru gustul meu, foarte greu de urmarit si de facut conexiuni intre secvente. Nu este genul meu de SF si imi pare bine ca nu am pierdut banii la cinema ca sa merg sa il vad.
    Da, omul umbla ca o umbra, se framanta degeaba, strange comori si nu stie cine le va lua.

Psalmul 39:6

17. Back To Top | #34137
    Dredd - mie unu mi-a placut, nu am stat sa analizez fiecare cadru, fiecare replica etc. De mult nu am mai savurat un film asemanator. Totul a curs fluent, atmosferic, nostalgic. Mi-a adus aminte cu nostaligie de anii `90 si de Judge Dredd la care am fost pe vremea aia sa il vad de vreo 3 ori.
    Daca nu simti nimic, nici o emotie la vizionare e cam degeaba. Shift del sau iesit din cinema, nimeni nu te obliga sa te torturezi o ora si ceva...
    8/10 - foarte bun (mi-a placut foarte mult, sau exceleaza din anumite puncte de vedere)

Prefer cand ma uit la ceva sa las parerile altora si ideile introduse, manipulate la un anumit nivel. Tot ce conteaza e tu, lasati influentele din exterior....

18. Back To Top | #34138
    Chronicle - 8,5/10

Un film cu super-eroi, mai altfel ca mod de tratare a temei, asemănător cu Hancock. Surprinzător de bun în final, mult peste ce mă aşteptam. Păcat de tipul filmării ales, al naibii de obositoare şi enervantă.

19. Back To Top | #34139
    S.T.A.L.K.E.R.™ Sir Dracu's Avatar
    premium rush 7/10 haha multe faze amuzante si destul de antrenant iar shannon e bestial

20. Back To Top | #34140
    Registered User omiocaoe's Avatar
    Cloud Atlas primeste de la mine nota 8. Mie mi-a parut un pic filozofic. Filmul nu pune intrebarile foarte clar, dar incearca sa lamureasca cumva ce e aia "erou". De ce o ia un individ impotriva cursului vietii din momentele alea, ce ne separa de turma. Pana la urma, un ocean e o mare multime de picaturi. Deocamdata am ramas cu cateva impresii puternice, o sa am rabdare cateva zile sa se sedimenteze, sa vad daca merita sau nu sa-l revad. Jocul actorilor, cu nimic iesit din comun, actori cu nume care si-au facut treaba bine, filmul va fi un succes de casa, dar n-o sa intre in clasamentele incasarilor. Mi-au placut momentele alese dpdv istoric, mi-a placut chiar si viitorul, si faptul ca au reusit sa se salveze. Nu spun mai mult, dar coreeana creatoare de religii mi s-a parut o combinatie de bun/trist/impacat/luptator... un pesonaj romanesc cu alte cuvinte, de prin satele noastre, de prin "miorita". Si filmul nu m-a plictisit defel. oricum, nu e recomandabil celor care vor actiune cu orice pret.
    Esti sanatos ? Vesel ? Bine dispus ? Stai linistit! Toate astea o sa treaca!

1.  
Page 1707 of 2208 FirstFirst ... 707120716071657169717041705170617071708170917101717175718072207 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks