Thread Introduction
In thread-ul Ultimul Film Vazut se vor respecta strict urmatoarele reguli: spoilerele vor fi marcate obligatoriu cu tag-ul dedicat de spoiler iar discutiile offtopic sunt descurajate. Pentru comentarea pe larg a unui anumit film va rugam sa deschideti un thread separat. De asemenea, orice film trebuie intotdeauna notat cu o nota de la 0 la 10, pe cat posibil urmand scara de notare propusa mai jos iar fiecare nota trebuie insotita de un comentariu care sa o justifice. Comentariile trebuie sa aiba un minim de continut - nu se accepta postari de genul "Marfa", "Nashpa", "Fara cuvinte" si asa mai departe.

Note
10 - perfect
9 - extraordinar
8 - foarte bun (mi-a placut foarte mult, sau exceleaza din anumite puncte de vedere)
7 - bun (mi-a placut fara rezerve)
6 - decent (a avut si parti care mi-au placut, sau mi-a placut, dar a avut si parti care m-au deranjat)
5 - asa-si-asa
4 - prost
3 - foarte prost
2 - execrabil
1 - incredibil de prost si deja periculos pentru sanatate (risc de apoplexie)
0 - trebuie sa fiu legat de scaun, cu calus in gura si perfuzie cu sedative ca sa ma uit la el
Page 2139 of 2139 FirstFirst ... 113916392039208921292136213721382139
Results 42,761 to 42,775 of 42775

Thread: Ultimul film vazut

1. Back To Top | #42761
    Nick anterior: OutOfMyMind Out Of My Mind's Avatar
    Quote Originally Posted by AStateOfMind View Post
    Kate in leather, blood wars: 3/10. Parca totusi i-as da un pct pt constumul ala de piele
    Pai i-ai dat deja, ca merita doar 2

2. Back To Top | #42762
    Registered User GruVe's Avatar
    Patriots day 8/10 Nota spune tot, mi-a placut foarte mult.
    Out of my mind. Back in five minutes.

3. Back To Top | #42763
    uninstitutionalized sociopath Nicky_Santoro's Avatar
    Lion (2016) - IMDb -> 8/10

O poveste extraordinara intarita si de faptul ca a fost 'based on a true event'. Copilul care a jucat rolul lui Saroo a interpretat foarte bine, chiar extrem de profesionist pe alocuri.

Incepe putin ca Slumdog Millionaire dar nu incape comparatie. Doar putin in zona de descriere a Indiei, saraciei s.a.

M-a impresionat Nicole Kidman care la fel, a interpretat foarte bine (mai ales la acea discutie cu Saroo atunci cand era mare si ii spunea DE CE l-a adoptat.

Dev Patel (Saroo) a interpretat si el extrem de bine si am citit faptul ca timp de 8 luni s-a pregatit pentru rol. (had to develop a new physique to portray Saroo and attended several hours in the gym in order inhabit his part. He also grew a beard and developed an Australian accent (with Tasmanian dialect), visited Saroo Brierley's orphanage in India and wrote a diary while he took the original train ride that Brierley accidentally took as a young child. In total, he spent eight months preparing for the role.

Se observa ca Google a contribuit mult pentru film, mai ales ca am citit ca ar fi pus la dispozitie versiunea GoogleEarth/Maps din anul 2008 (anul desfasurarii actiunii). Chiar nu a fost facut 'pe genunchi' filmul.

Spre final iti smulge o lacrima si nu te lasa trist, pur si simplu .. intelegi prin ce a trecut.

Filmul a avut 6 nominalizari la Orscarele de anul acesta dar din nefericire nu a luat nimic. Lasa ca a luat Moonlight si cu Hacksaw Ridge. Politically correct fata de homosexuali si adventisti sau ce religie reprezenta ala din Hacksaw Ridge. Nu ma intelegeti gresit, nu am nimic cu religia sau cu sexualitatea lor, am cu povestea in sine privita din perspectiva ca ar trebui sa fie ceva neinteresant dar prin prisma ca totusi fac ceva bun sau ca sufera o drama, trebuie privita cu mai multa admiratie fata de ... drama altuia normal. Gresit.

E ca si cum iti suna la usa un tigan care este vanzator ambulant de .... nu stiu, produse d-alea pe care le vezi la Teleshopping gen (oale, etc). ALEGI sa il asculti, sa ii dai atentie, sa il privesti cu un respect MAI MARE decat l-ai privi pe un roman. Asta o faci din cauza ca el este tigan si ai un stereotip ca toti fura, atunci cand gasesti unul care MUNCESTE inseamna ca ar fi mai bun decat un roman care munceste? Asta e o prejudecata cu psihologie inversa. Wrong.

Dupa parerea mea filmul asta merita 2 Oscare (cel putin).
    I just stare at my desk, but it looks like I'm working. I do that for probably another hour after lunch too, I'd say in a given week I probably only do about fifteen minutes of real, actual, work. - Office Space -

Playstation Network ID - PULIX82

4. Back To Top | #42764
    Registered User Mandea's Avatar
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Collateral Beauty > pana mea de nota. Filmul asta e devastator de trist. E un fel de p0rn. Sigur, nu e singurul, nu e cel mai. Dar mi-a fwtut ziua intr-un fel in care pur si simplu n-aveam nevoie. Prin urmare apreciez de 10 ori mai mult un efort sincer de a stoarce niste zambete gen Why Him decat arta asta a tristetii. Will Smith nu e la prima teapa de genul asta, a mai facut unul (Seven Pounds) tot asa, smulgator de lacrimi de-a-n-pulea.
    Si nu, n-am inteles nimic despre ce "collateral beauty" e vorba in tragedii (de a-ti pierde copilul, in cazul asta). Da' ma rog, filmul o arde optimist pe final. Ne-a crutat totusi de niste scene horror, ramane totusi un pic de delicatetze dupa el.
    nu e vina filmului ca tu nu te-ai interesat dinainte si ca nu stiai ca e drama. nu e vina lui ca ti-a stricat ziua, doar te-ai uitat din proprie initiativa. da, seamana cu Seven Pounds, care insa e si mai bun ca asta. dar si asta e bun. e o drama, normal ca e un film greu. dar e bine realizat, simti impactul emotional pe care-l da pierderea unui copil.
    personal prefer de 1000 de ori un film care imi rascoleste sentimentele, ma face sa imi pun intrebari, un film dupa care simt ca am ramas cu ceva, decat unul usurel, vazut, uitat dupa 2 zile. au si alea rolul lor, evident.

5. Back To Top | #42765
    uninstitutionalized sociopath Nicky_Santoro's Avatar
    Collateral Beauty face referire la faptul ca trebuie sa privesti frumusetea din ORICE, chiar si din ceva atat de groaznic. In principiu ca sa ... nu mori si tu.

Este vorba de dragoste si de faptul ca ea creste COLATERAL si va dura toata viata. Pe parcursul vietii vei avea ups & downs cu copilul tau dar daca il pierzi, dragostea pentru el va fi maxima si vesnica. Evident ca daca ar fi sa alegi ... ai alege sa fie langa tine, dar este un fir subtire de care cineva trebuie sa se tina ca sa nu isi puna capat zilelor.

Inimiaginabil de trist, da.
    I just stare at my desk, but it looks like I'm working. I do that for probably another hour after lunch too, I'd say in a given week I probably only do about fifteen minutes of real, actual, work. - Office Space -

Playstation Network ID - PULIX82

6. Back To Top | #42766
    Registered User Kidu's Avatar
    Kong: Skull Island 8/10 : efecte misto, poveste ok, buna imaginea soldatului-comandant indoctrinat, mai mult decat digerabil filmul, recomand.

Nu ar fi primul film in care soldatii trag absolut degeaba cu pustile in ditamai monstru. De ce insista absolut toate elicopterele sa zboare in jurul dihaniei care le prinde ca pe muste?!

7. Back To Top | #42767
    Sunt chestii de rahat de care nu scapă ăștia din filme nici morți. Pe de altă parte realitatea bate filmul de atât de multe ori, încât...

8. Back To Top | #42768
    Nick anterior: Sychostone Darthstone's Avatar
    Why Him 5/10
    Daca ai vazut trailerul ai vazut toate glumele. La altceva nu ai la ce sa te mai astepti. Comedie fortata si idioata tipic americana. Macar a fost carismatic James Franco. Bun de vazut daca chiar nu ai altceva de facut sau te plictisesti de moarte.

9. Back To Top | #42769
    Quote Originally Posted by Nicky_Santoro View Post
    Pentru cel mai bun film in mod sigur nu.
    Poate doar pentru ala micu. Dar nu are destul screentime.

10. Back To Top | #42770
    In asteptarea premierei Ghost in the Shell am revazut anime-ul din '95. Un solid 9/10. Ce m-a impresionat foarte mult la a doua vizionare, a fost directia artistica si felul in care reuseste sa transpuna privitorul in acea lume cyberpunk.
    Este un must see pentru fanii genului SF Cyberpunk.
    Se si vede influenta masiva pe care a avut-o asupra unor filme precum Matrix, Minority Report, etc.

Sper ca filmul cu Scarlet Johansson sa fie cel putin decent, desi cred ca nu va reusi sa redea atmosfera din original.

11. Back To Top | #42771
    După trailer am și eu speranțe mari și mi-a plăcut ce-am văzut acolo. De fapt e o scenă din film.

12. Back To Top | #42772
    Lion (2016) - IMDb -> 8/10
    Incepe putin ca Slumdog Millionaire …
    L-am vazut pentru ca ai scris frumos despre el. Am vrut sa plang si am vrut sa raman impresionat. Din pacate umbra lui "Slumdog Millionaire" este prea mare iar filmul "Lion" nu are nicio sansa sa devina remarcabil. Am vazut scenele de la sfarsit unde oamenii care au inspirat filmul isi imbratiseaza rubedeniile insa intr-un final povestea este simpla, banala, trecatoarea, fara vreo emotie puternica. Ca tot a venit vorba de emotie, inceputul filmului este intr-adevar puternic. Acolo era esenta, acolo se putea face ceva remarcabil. Trecerea de la lumea murdara, insalubra, malnutrita, profitoare si inselatoare la o lumea unde totul este curat, unde ai un frigider plin cu mancare, electricitate, internet si multe lucruri pe care noi nu le apreciem astazi. Acolo se putea face o trecere de la alb la negru, de la bine la rau, de la ceva la altceva. Acolo am simtit ca ar trebui sa fiu recunoscator pentru ce am acum si ca altii o duc mult … mult … mult … mai rau. Restul este can can.

6/10
    Un drum asa de lung, si totusi am ajuns !

13. Back To Top | #42773
    Grand Shaman m-m-c's Avatar
    La vreun festival de film indian.

E subiect de bollywood luat de americani și mixat pe Hollywood style.

Dacă ești spectator fidel al postului national 24 te va impresiona, răscoli, emoționa, zgâlțâi sufletește și trupește. O floare și doi grădinari, gen.

Babujiiii!

14. Back To Top | #42774
    Acid Pimp Flat's Avatar
    Life - 5/10. SF decent, un alt Alien. nimic extraordinar
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

15. Back To Top | #42775
    Registered User
    Life - 8/10. Merita nota 8,5 daca nu-i stricau sfarsitul.

1.  
Page 2139 of 2139 FirstFirst ... 113916392039208921292136213721382139

Bookmarks

Bookmarks