Thread Introduction
In thread-ul Ultimul Film Vazut se vor respecta strict urmatoarele reguli: spoilerele vor fi marcate obligatoriu cu tag-ul dedicat de spoiler iar discutiile offtopic sunt descurajate. Pentru comentarea pe larg a unui anumit film va rugam sa deschideti un thread separat. De asemenea, orice film trebuie intotdeauna notat cu o nota de la 0 la 10, pe cat posibil urmand scara de notare propusa mai jos iar fiecare nota trebuie insotita de un comentariu care sa o justifice. Comentariile trebuie sa aiba un minim de continut - nu se accepta postari de genul "Marfa", "Nashpa", "Fara cuvinte" si asa mai departe.

Note
10 - perfect
9 - extraordinar
8 - foarte bun (mi-a placut foarte mult, sau exceleaza din anumite puncte de vedere)
7 - bun (mi-a placut fara rezerve)
6 - decent (a avut si parti care mi-au placut, sau mi-a placut, dar a avut si parti care m-au deranjat)
5 - asa-si-asa
4 - prost
3 - foarte prost
2 - execrabil
1 - incredibil de prost si deja periculos pentru sanatate (risc de apoplexie)
0 - trebuie sa fiu legat de scaun, cu calus in gura si perfuzie cu sedative ca sa ma uit la el
Page 2185 of 2185 FirstFirst ... 118516852085213521752182218321842185
Results 43,681 to 43,695 of 43695

Thread: Ultimul film vazut

1. Back To Top | #43681
    Need I explain? Bogotta's Avatar
    Quote Originally Posted by Hayabusa View Post
    SI pe mine m-a pacalit nota de pe imdb la Atomic Blonde: o porcarie sinistra!
    Eu am mai dat si banii la cinema pe doua bilete . Plus benzina pana acolo...
    Da, omul umbla ca o umbra, se framanta degeaba, strange comori si nu stie cine le va lua.

Psalmul 39:6

2. Back To Top | #43682
    IT

9/10

Putin peste average horror movie dar un excelent kids movie! Am ras aproape la toate glumele lor, la mistourile pe care le faceau despre ei, surorile si mamele lor, one linere, sarcasm etc. Pur si simplu au avut material bun!
    Partea de horror nu e ca in conjuring de exemplu, nici nu avea cum sa fie ca e un effin clown. Inteleg fobia de clovni dar pt mine nu a functionat, radeam de fiecare data cand trebuia sa ma sperii, spre deosebire de prietena care se uita printre degete.

"Pennywise meets stranger things kids".
    With the Power of My Mind
    I make the End of this sentence disa
    6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6

3. Back To Top | #43683
    it 2017
    manuieste mai bine copii, alesi atent si talentati. reda cu pricepere prietenia dintre ei. in schimb nu m-a impresionat clovnul. iar daca pare o formula vizitele in diferite incaperi urmata de stiti-voi-ce.. normal ca-i horror, altfel nu se poate. reuseste inca sa ma surprinda ici colo, tinand cont de universul genului ..cu atatea poteci batute si razbatute.

tema nu-i o creatura rea. tema este lumea saraca, familia despartita si copii singuri chinuiti de violenta/batausi. e vorba de cultura sparta si rupta a unei americi cinice, care-a renuntat la grija iubitoare fata de copii.
    un altfel de american beauty daca vreti. mai tarziu "ratatii" pleaca din localitate, inving lumea ca spirite independente, insa raman muscati pe dinauntru.
    deci comentariul social optimist are accentul pe frica si durere; poti scapa din conditia sociala in care te-ai nascut, daca accepti ca vei ramane marcat de rani inchise.. asta vrea sa zica stephen king.
    si ca, mai devreme sau mai tarziu va trebui sa te intorci de unde ai fugit, sa revendici ce ai pierdut atunci.
    aici e critica mea, it din 2017 nu pune suficient in valoare dimensiunea umana/sociala..ah whatever. ma, ii lipseste acel ceva. 7,5/10

it 1990
    mai aproape de roman; in acelasi timp sufera de manierismul/conventionalismul unei productii tv. imi par cam la acelasi nivel.. ce are unul prea putin, gasesti in celalalt.
    ok, mai simpatic e vechiul two-part tv (aproape non horror), cu tot cu defecte. 7/10
    nip it in the bud
    The bloody folks are bloody daft Don't make me bloody laugh It bloody hurts to look around Everywhere in chicken town
    The bloody clocks are bloody wrong The bloody days are bloody long It bloody gets you bloody down Evidently chicken town

4. Back To Top | #43684
    sooooo, nu vedem si opinii diferite?

..
    vorbea cineva de varsta celui care posteaza; este irelevant. mie imi place altceva: sa vad referintele..

stranger things se trage din universul stephen king, spielberg, carpenter etc; e putin aiurea sa vorbesti de stranger things ca ceva original sau de referinta, ... miezul lui are acea pata din trecut, nu e nici pe departe atat de extraordinar or autentic. ii dau dreptate lui megalomaniac, it's a copy of a copy.
    pana si cele cateva scene reusite din ultimul IT sunt derivate din ceva demult existent. un exemplu usor ar fi scena cu chiuveta, seamana cu una din poltergeist.
    in fine, propun sa urmarim toti zilele-astea originalele. stand by me e tot dupa stephen king, bagati de seama.
    nip it in the bud
    The bloody folks are bloody daft Don't make me bloody laugh It bloody hurts to look around Everywhere in chicken town
    The bloody clocks are bloody wrong The bloody days are bloody long It bloody gets you bloody down Evidently chicken town

5. Back To Top | #43685
    Registered User iconicpaul's Avatar
    am vazut si eu IT 2017....pe sarite pentru ca e mult mai slab ca cel din 1990 unde Tim Curry a fost aproape perfect in rol, clovnul de acum e complet nereusit

6. Back To Top | #43686
    P for Vendetta viezure's Avatar
    Am vazut si eu ieri IT. Coincidenta face ca am terminat de citit cartea undeva pe la inceputul anului, asadar o am fresh in cap.
    Mi s-a parut excelent facut filmul, de la actorii care sunt perfect alesi, semanand cu personajele din carte la fix, la cinematografie, care surprinde cat se poate de bine atmosfera si locatiile, la balansul dintre umor, tensiune si horror, pana la reproducerea scenelor din carte care au fost peste asteptarile mele.
    Practic, cum imi imaginam ca ar fi un film IT, asa a fost. De asemenea, super inteligenta si cu mult sens impartirea in cele doua parti a filmului, copii si adulti.
    Pennywise a fost excelent, foarte bine interpretat si de multe ori mi-a dat feeling-ul de mi l-a dat Jokerul lui Ledger de fiecare data cand aparea pe ecran: eram absorbit de el.
    D-abia astept sa vad partea a doua si mai ales ce actori vor fi alesi. 9/10.

PS: Daca ar fi sa-l compar cu IT-ul din '90 cu Tim Curry, mi se pare clar superior acesta nou, mai ales din punct de vedere al fidelitatii fata de carte. Cel din '90 a fost prea cheesy si a divagat prea mult dupa gustul meu fata de carte. Iar Pennywise nu mi s-a parut la fel de infricosator, oricat de mult imi place Curry.

7. Back To Top | #43687
    Quote Originally Posted by viezure View Post
    Pennywise a fost excelent, foarte bine interpretat si de multe ori mi-a dat feeling-ul de mi l-a dat Jokerul lui Ledger de fiecare data cand aparea pe ecran: eram absorbit de el.
    that's a little bit too much
    Ultimul film vazut-lil_bit_deniro_-_google_search_-_2017-09-22_20_06_50.jpg
    nip it in the bud

8. Back To Top | #43688
    Schindler List-un film care m-a impresionat, nu stiu cum de nu l-am vazut pana acum-9

Sent from my iPhone using Tapatalk

9. Back To Top | #43689
    Registered User cezar's Avatar
    Păi , mai sus de Schindler List n-are ce să mai fie . E ca Biblia . Poate ţi-a scăpat Saving pivate Ryan ?

Terminator 3: Rise of the Machines 7/10 . Bătăi , explozii , urmăriri ... dar mai ales glumele lui Schwarzenegger .
    חסר בית

10. Back To Top | #43690
    Megalomaniac's Avatar
    Kevin Hart: What Now?
    Netflix, pe langa suita de mizerii Marvel are si-un catalog bogat de standups. Asta a fost in fata a 53.000 de oameni si intr-adevar, al mai prost om din lume e americanul daca a fost dispus sa dea bani incat sa umple stadionul Philadelphia Eagles pentru pagagalul asta de Hart. WTF moment! 2/10
    - Care este leguma cu cea mai mare concentraţie de alcool?
    - Mazărea borîtă pe perete.

Top Tip Of The Week: When going through airport customs and you are asked "do you have any firearms with you?" do not reply "what do you need?"

"Nu pot ei fura cat puteti voi sta pe alte threaduri."

11. Back To Top | #43691
    P for Vendetta viezure's Avatar
    Quote Originally Posted by Monier View Post
    that's a little bit too much
    Ultimul film vazut-lil_bit_deniro_-_google_search_-_2017-09-22_20_06_50.jpg
    Bit too much, da, dar senzatia pe acolo a fost Daca va avea mai multe replici in urmatorul, cine stie. Ideea e ca a avut prezenta.

12. Back To Top | #43692
    Registered User Raziel01's Avatar
    IT 8.5-8.7/10 - Mult mai reusit decat miniseria din 1990. Filmul a avut un buget mai mare si este facut intr-o era in care calitatea a crescut considerabil chiar si cand vine vorba de kids acting. Copii au fost alesi foarte bine si isi joaca rolurile destul de comice aproape perfect. Nu este chiar un film horror, este insa blend foarte reusit de mai multe genuri incluzand kids movie. Scenariul este mult superior primeri parti din mini serie (implicit si peste a doua parte), fara dialoguri cringy notabile un lucru sustin foarte bine si de acting. Clovnul in schimb nu se ridica la nivelul lui Tim Curry care a fost scarbos (intr-un mod pozitiv) pe acest rol deja legendar. Nu cred ca este neaparat vina actorului, ci modul cum s-a executat partea lui Pennywise din mai multe puncte de vedere. Dantura este extrem de prost aleasa, atat in partea lui "umana" unde incisivii superior sunt de-a dreptul comici, mi-au dat impresia unor dinti de lapte crescuti peste masura. Insa nici partea monstruoasa nu a fost chiar grozava. Mai este si partea de voicing unde am observat multe momente de voice over in care dialogurile din scurt ale actorului nu s-au prea sincronizat cu ce s-a adaugat prin editare. CGI-ul l-a ajutat si nu prea pe Pennywise, depinde de scena, insa este un plus major pentru acest film fata de cel original. Cu toate piedicile astea, Pennywise nu si-a pierdut toata "carisma" si are momente foarte bune.
    Per total un film bun si probabil un horror mult peste average (nu urmaresc genul). A fost amuzant, crippy si enjoyable, isi merita succesul din plin. Ramane de vazut ce va iesi din continuare. Filmul a crescut asteptarile si cred ca va fi foarte dificil sa faca o tranzitie buna de la copii la adulti.

||ASUS Z87-C||I7 4790k||Noctua NH-U12S/2xNoctua NF-F12||Corsair Vengeance 2x4Gb DDR3 CL9 1600Mhz 1.5v||MSI GTX 1070 Armor OC 8GB||HyperX SSD 3k 480GB||WD 750Gb 32MB||Cooler Master CM 690 II||Super Flower Golden Green 750W||Razer Kraken 7.1 Chroma||Razer DeathAdder 2013/Steel Series qck||BENQ 24" GL2450||

"To know everything like me... You must endure everything like me..."

13. Back To Top | #43693
    uninstitutionalized sociopath Nicky_Santoro's Avatar
    Baby Driver (2017) - IMDb - 9.5/10 --> superb.

Muzica: nota 10 cu felicitari. Absolut superba colectie de piese alese si integrate in dinamica filmului. FLAWLESS partea asta.

Acting: foarte ok, mai ales Kevin Spacey (chiar adaca are rol secundar) - foarte natural si intotdeauna in control. Tipa aia 'Debora' --> brilliant! Absolut superb a jucat de la prima ceasca de cafea pe care I-a adus-o la masa pana la final cand ... [...]. Nu prea a stralucit 'Baby' in ochii mei, na, poate e si o chestie de gust. A fost ok, dar nu ceva iesit din comun.

Povestea: O poveste de dragoste nebuna, copilareasca, inconstienta si pe alocuri ireala. Probabil ca asa sunt toate si daca te uiti din afara nu iti vine sa crezi ca se pot indragosti doi oameni atat de tare si atat de repede. Psihologic filmul a fost foarte ok, a atins corzi sensibile cu siguranta. iPod - muzica - condus - cafenea - Debora (blonda, voce, muzica).

Pe alocuri imi trezeste nostalgie filmul si poate ca de aceea am urcat putin nota, un film cum erau prin anii '90. Foarte bun!! Must see!
    I just stare at my desk, but it looks like I'm working. I do that for probably another hour after lunch too, I'd say in a given week I probably only do about fifteen minutes of real, actual, work. - Office Space -

Playstation Network ID - PULIX82

14. Back To Top | #43694
    Megalomaniac's Avatar
    Kingsman: The Golden Circle 7/10

E genul de film caruia daca-i dai 5 (cum vad scorul pe RT, de pilda) e ca si cum ai condamna majoritatea filmelor de anul asta la scoruri de -14 sau ceva.
    Tinder what? cracked me upsuficient cat sa-i dau un 7, plus ca-l are pe Elton John care-si baga plua tot filmul, n-ai cum sa nu apreciezi asta.
    Bun, astept partea a 3-a.
    - Care este leguma cu cea mai mare concentraţie de alcool?
    - Mazărea borîtă pe perete.

Top Tip Of The Week: When going through airport customs and you are asked "do you have any firearms with you?" do not reply "what do you need?"

"Nu pot ei fura cat puteti voi sta pe alte threaduri."

15. Back To Top | #43695
    S.T.A.L.K.E.R.™ Sir Dracu's Avatar
    Contratiempo 9/10 excelent pe alocuri, te tine in suspans si neuronii la treaba mai tot filmul, iar finalul e ca cireasa de pe tort

1.  
Page 2185 of 2185 FirstFirst ... 118516852085213521752182218321842185

Bookmarks

Bookmarks