Thread Introduction
In thread-ul Ultimul Film Vazut se vor respecta strict urmatoarele reguli: spoilerele vor fi marcate obligatoriu cu tag-ul dedicat de spoiler iar discutiile offtopic sunt descurajate. Pentru comentarea pe larg a unui anumit film va rugam sa deschideti un thread separat. De asemenea, orice film trebuie intotdeauna notat cu o nota de la 0 la 10, pe cat posibil urmand scara de notare propusa mai jos iar fiecare nota trebuie insotita de un comentariu care sa o justifice. Comentariile trebuie sa aiba un minim de continut - nu se accepta postari de genul "Marfa", "Nashpa", "Fara cuvinte" si asa mai departe.

Note
10 - perfect
9 - extraordinar
8 - foarte bun (mi-a placut foarte mult, sau exceleaza din anumite puncte de vedere)
7 - bun (mi-a placut fara rezerve)
6 - decent (a avut si parti care mi-au placut, sau mi-a placut, dar a avut si parti care m-au deranjat)
5 - asa-si-asa
4 - prost
3 - foarte prost
2 - execrabil
1 - incredibil de prost si deja periculos pentru sanatate (risc de apoplexie)
0 - trebuie sa fiu legat de scaun, cu calus in gura si perfuzie cu sedative ca sa ma uit la el
Page 2204 of 2233 FirstFirst ... 1204170421042154219422012202220322042205220622072214 ... LastLast
Results 44,061 to 44,080 of 44653

Thread: Ultimul film vazut

1. Back To Top | #44061
    Quote Originally Posted by AStateOfMind View Post
    Si el si gen Hux sunt scrisi destul de aiurea. Doi baietei instabili care in lumea reala nu ar fi avut sanse sa ajunga in pozitiile respective. bine ca mai toti din first order par incapabili de te intrebi cum dracu' de au cucerit galaxia?
    Imi e dor de un Vader din ala ca in ultimele 2 min din Rogue One . Pana una alta ... ca dorinta arzatoare, asa de cinefil cu state vechi ... mi-as dori dori in viitor un Star Wars in registru Nolan-esque. Daca s-a putut cu batman de ce nu s-ar putea si cu asta. Ma rog ... sau cum ar suna un SW de Tarantino? ... ok ... aici ma intind
    Among the maxims on Lord Naoshige's wall there was this one: ''Matters of' great concern should be treated lightly.''
    Master lttei commented, "Matters of small concern should be treated seriously."

2. Back To Top | #44062
    Nick anterior: OutOfMyMind Out Of My Mind's Avatar
    Blade Runner 2049 - 8/10

Reuseste sa surprinda foarte bine atmosfera primului si continua povestea simplu, credibil. Partile alea "statice" au cadrele putin, putiiiin prea lungi, dar chiar si asa nu m-a plictisit, a mers fluid pana la final, desi l-am vazut in miez de noapte.

Marele repros este lipsa unui villain adevarat sau macar a unuia cu o motivatie mai buna. Nu ca Jared Leto n-ar fi facut treaba buna, hiba e la scenariu.

3. Back To Top | #44063
    Nici primul nu a avut un villain adevarat.

4. Back To Top | #44064
    Nick anterior: OutOfMyMind Out Of My Mind's Avatar
    Da, da, zona gri. Rutger Hauer n-a fost villain per se, dar a fost miez. Pentru el te uiti la Blade Runner.

Primul nu si-a propus asta, in sequel se vede ca au vrut sa livreze un villain, insa nu cred ca a iesit prea bine.

5. Back To Top | #44065
    Blade Runner 2049 - 8/10

si eu. E printre cele mai reușite filme de anul asta. Mi-a făcut atmosfera, si realizarea.

Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk

6. Back To Top | #44066
    Registered User G-ZUS's Avatar
    Star Wars: The Last Jedi 7/10

Prea multe glumite facile, Adam Driver are un rol prost scris, prea multa isterie in el.
    Printesa Leia era ok daca murea la faza cu explozia de pe nava, oricum a fost degeaba, dar acolo a dat-o in neverosimil.
    Si marele minus, in sfarsit un villain bun in SW, primul de la Vader incoace, Snoke, si-l omoara baietelul isteric fix cand era mai interesanta situatia, cu un truc de ferentari.

in rest bun, pentru copilul de 12 ani din fiecare dintre noi.
    Sick my duck

7. Back To Top | #44067
    Charlie don't surf Monier's Avatar
    fara trimitere la sw, zic la modul general:

de cand face careva referinta la "copilul de dinnauntru"? hm?
    sau "film pentru copii'. daca nu e bun pentru tine, cu atat mai putin pentru copii. de ce ai mers la el, de ce ii faci tu recenzie?

un film prost/"pentru copii" e "bun" pentru el numai daca vrei sa ai copil prostut..
    stiu ca-i expresie, ca e un compliment amarat, dar niciodata nu a tinut poanta asta.
    -

the party, 1968
    traditional urmarit de sarbatori, e foarte bun pentru o comedie in mare parte muta, ca pe timpuri. deci o pot urmari copii, probabil (apropo de threadul lui fieryloki)
    9/10
    nip it in the bud
    The bloody folks are bloody daft Don't make me bloody laugh It bloody hurts to look around Everywhere in chicken town
    The bloody clocks are bloody wrong The bloody days are bloody long It bloody gets you bloody down Evidently chicken town

8. Back To Top | #44068
    Registered User RAN's Avatar
    SW TLJ 8/10. FOARTE bun, dar haters gonna hate. Ca prea PC, ca prea neverosimil, de parca e arta sau documentar, ffs. E mai slab ca trilogia originala, dar mai bun decat a doua trilogie, la fel ca TFA.

9. Back To Top | #44069
    Quote Originally Posted by RAN View Post
    SW TLJ 8/10. FOARTE bun, dar haters gonna hate.
    presupun ca vrei sa te iau pe cuvant, huh.
    tipic de plictisitor.

haters do hate. dar tu esti hater din ala contra haterilor, de fapt toti care dau 8, o fac din ura fata de ceilalti si goana dupa atentie. de data asta esti printre foarte putinii care intra in grupul select al yes menilor, iti garantez ca nimeni de la disney nu se astepta la 8. nici macar de la trolii de serviciu.
    na, ai cu ce lucra, contreaza. spune ce e asa de bun la film - poate la topic unde e voie spoilere si alte suprafete portante.
    nip it in the bud
    The bloody folks are bloody daft Don't make me bloody laugh It bloody hurts to look around Everywhere in chicken town
    The bloody clocks are bloody wrong The bloody days are bloody long It bloody gets you bloody down Evidently chicken town

10. Back To Top | #44070
    Evident ca trebuie sa ma crezi pe cuvânt ca m-am distrat de nota 8, parere personală si subiectiva. Mai multe explicații nu sunt necesare si oricum nu meriti.

11. Back To Top | #44071
    Evident ca trebuie sa ma crezi pe cuvânt ca m-am distrat de nota 8, parere personală si subiectiva.
    nu exista asa ceva. cand te distrezi nu dai rating, te distrezi si gata - decat daca existai intr-un episod black mirror, unde se da rating la tot.

cand dai rating, aduci un raison. evident ca n-ai respect fata de ideea threadului, si de restul care le fac placere sa exprime articulat si logic cum si de ce.

Mai multe explicații nu sunt necesare si oricum nu meriti.
    inseamna ca nu le ai
    ai venit doar sa te dai diferit, vrei atentie.
    nu esti diferit, evidently.
    nip it in the bud

12. Back To Top | #44072
    Sigur nu e ideea threadului sa ma iei la interogatoriu, asa ca incheiem discutia, esti liber sa ma ignori.

13. Back To Top | #44073
    Registered User crocodilu's Avatar
    8 - foarte bun (mi-a placut foarte mult, sau exceleaza din anumite puncte de vedere)

Sigur nu exceleaza la nimic. BTW, notele aici nu-s ca in scoala primara unde toata lumea ia 8, 9, 10, ci cam ca la facultate, unde cel mai bun din an poate lua singurul 7 de ex.
    Dpdv film, toata seria SW e undeva la 5, 6 cu indulgenta dupa notarea de aici. Si asta daca esti mare fan SF. Am revazut si eu ep 4, 5, 6 acum la batranete si valeu, ce prostie infernala plina de o tona de greseli de logica si bun simt, asta dupa ce in copilarie le-am vazut de 50 de ori si le visam si noaptea.
    You carbon-based lifeforms are so fragile, allow me to demonstrate...

14. Back To Top | #44074
    Registered User razvan_u's Avatar
    Beyond Skyline, exista nota cu - ?
    Rar am vazut film mai slab ca asta.

15. Back To Top | #44075
    Nick anterior: mom Hayabusa's Avatar
    Si eu eram disperat dupa SW cand eram mic. Dar daca ai peste 25 de ani si dai mai mult de 7 oricarui film din serie, atunci e clar ca e ceva in neregula cu lecturile tale.
    Time is on my side

16. Back To Top | #44076
    La fel de posibil e sa nu fie puternic snobismul in tine, daca tot discutam mai mult de persoana care noteaza si nu de filmul notat.

17. Back To Top | #44077
    Haidi ba ... lasati gargara ... toate filmele din serie, fara exceptie, sunt mediocre ... intr-adevar, ocupa un loc special in suflet, mai ales in sufletul acelora cu o anumita varsta, cum e si cazul meu. E ca si cum as pune pe masa criticii contemporane un film gen Ciresarii (care pentru mine a fost o capodopera in tinerete). Probabil cei de 20 de ani i-ar da sub 5. Pentru mine insa a fost ceva special.

Pe de alta parte, cinematografia a evoluat. Standardele s-au schimbat. Ceea ce era top level acum 10 ani ... acum e garbage. Producatorii SW n-au inteles asta, din pacate.

Nota mea e 6/10 pentru Last Jedi. Prea pueril. Adica eu inteleg conceptul de film pentru nisa 12-16 ani ... dar totusi, chiar si in nisa asta exista un procent semnificativ de persoane carora nu le curge saliva in coltul gurii atunci cand se uita la un film .... de unde si nedumerirea mea apropos de unele alegeri de scenariu.
    Among the maxims on Lord Naoshige's wall there was this one: ''Matters of' great concern should be treated lightly.''
    Master lttei commented, "Matters of small concern should be treated seriously."

18. Back To Top | #44078
    Banned
    Plus că pe nișa respectivă mai nou fantasy-ul face legea.

Dar cam așa e: după ce treci de o anumită vârstă cu greu mai poți da onest peste 7 vreunui film din seria SW. Inclusiv la "Imperiul contraatacă", cel mai bun în sens obiectiv, e durere maaare. Am încercat să-l revăd acum vreo 2 ani și m-am forțat să-l urmăresc cap-coadă.
    Ceva similar am pățit doar cu cărțile din seria "Fundației", pe care îl liceu le consideram capodopere...

19. Back To Top | #44079
    Megalomaniac's Avatar
    Paradoxal ieri am stat pana pe la 3 sa revad The Force Awakens pe hasbeogo deci pe micul ecran inca sunt vizionabile. Mi s-a parut mult mai ok la capitolul dialoguri si scenariu decat ultimul film din serie (scenele cu Luke pe insula sunt absolut jenante, chiar si pentru filme pentru copii, daca nu de-a dreptul ciudate frizand fetisuri), plus ca avea umor. The last Jedi sta prost la toate astea dar are ceva actiune. Are ceva animale noi, niste ninjalai care arata foarte bine pana incep sa se bata si readuce chestii cult care-mi plac: BB-8-ul, shuttle-ul lui Kilo Ren care pare videoproiector benq cu aripi si AT walkers (desi si aici mi s-a parut mult mai ok prezentarea din The Force Awakens unde apare un singur walker ruginit pe Jakku). In fine, dispare si ultimul master jedi si apar 2 deci e clar unde se indreapta seria sub Disney. Cam atat cu The Last Jedi, sub precedentul la o prima vizionare, chit ca Imax, astept sa apara blureiul si poate-i dau 6/10.
    - Care este leguma cu cea mai mare concentraţie de alcool?
    - Mazărea borîtă pe perete.

Top Tip Of The Week: When going through airport customs and you are asked "do you have any firearms with you?" do not reply "what do you need?"

"Nu pot ei fura cat puteti voi sta pe alte threaduri."

20. Back To Top | #44080
    Registered User bizkitul's Avatar
    Numai mie mi s-a parut Rogue One mai bun decat ep. 7 si 8 la un loc?
    I sense a troll in search of answers!

1.  
Page 2204 of 2233 FirstFirst ... 1204170421042154219422012202220322042205220622072214 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks