Thread Introduction
In thread-ul Ultimul Film Vazut se vor respecta strict urmatoarele reguli: spoilerele vor fi marcate obligatoriu cu tag-ul dedicat de spoiler iar discutiile offtopic sunt descurajate. Pentru comentarea pe larg a unui anumit film va rugam sa deschideti un thread separat. De asemenea, orice film trebuie intotdeauna notat cu o nota de la 0 la 10, pe cat posibil urmand scara de notare propusa mai jos iar fiecare nota trebuie insotita de un comentariu care sa o justifice. Comentariile trebuie sa aiba un minim de continut - nu se accepta postari de genul "Marfa", "Nashpa", "Fara cuvinte" si asa mai departe.

Note
10 - perfect
9 - extraordinar
8 - foarte bun (mi-a placut foarte mult, sau exceleaza din anumite puncte de vedere)
7 - bun (mi-a placut fara rezerve)
6 - decent (a avut si parti care mi-au placut, sau mi-a placut, dar a avut si parti care m-au deranjat)
5 - asa-si-asa
4 - prost
3 - foarte prost
2 - execrabil
1 - incredibil de prost si deja periculos pentru sanatate (risc de apoplexie)
0 - trebuie sa fiu legat de scaun, cu calus in gura si perfuzie cu sedative ca sa ma uit la el
Page 2206 of 2208 FirstFirst ... 12061706210621562196220322042205220622072208 LastLast
Results 44,101 to 44,120 of 44146

Thread: Ultimul film vazut

1. Back To Top | #44101
    Registered User
    Logan Lucky: Cursa norocului (2017) - IMDb 8/10. Un film excelent in stilul lui Sodenbergh. Dupa rolurile de gheu ale lui Tatung si de emo ale lui Adam Driver a fost refreshing sa vad filmul asta in care regizorul chiar le-a dat roluri bune. Cum s-a autocaracterizat ironic, a fost un Ocean's Eleven cu rednecks.

2. Back To Top | #44102
    Registered User AnotherOther's Avatar
    Logan Lucky 2/10 o porcarie de film dpmdv

3. Back To Top | #44103
    Last Jedi 1/10.

Snoke se ia de Kylo Ren pentru ca poarta o masca, fara sa aiba motive pentru a purta o masca, si ii spune ca e un Darth Vader wannabe (cam cea ce a vazut toata lumea in primul film in care a aparut). Kylo Ren se supara cand aude asta si arunca masca. Adica e suparat pe Snoke (mai tarziu chiar il omoara), dar momentan in loc sa-si pastreze masca (pentru ca oricum nu-i pasa de Snoke) o distruge.

De ce avea masca? Chiar era asta singurul motiv - doar pentru ca era fan Darth Vader, si Snoke a nimerit-o, de aici si furia lui Kylo Ren? N-are nici un sens. Filmul in loc sa caute explicatii pentru masca, o lasa exact asa - Kylo Ren e un fanboy Darth Vader care habar nu are ce vrea. Si Luke maestrul jedi e la fel de confuzat. In rest cel care a scris scenariul s-a cam inspirat din Eve online, a copiat exact o regula fara sens- obsevam cum o nava mare e defenseless in fata unei nave mici de parca nu s-ar fi gandit nimeni ca asa ceva se poate intampla. Dupa toate astea - nota 1 de la mine
    "It is the mark of an educated mind to be able to entertain a thought without accepting it."
    Aristotle

4. Back To Top | #44104
    Registered User BMF's Avatar
    Dude, te rog nu-mi spune ca iei in serios caterinca aia de film cu subiect de gradinita. Scenariul ala nu se preteaza la analiza literara.
    I've never had problems interacting with smart people. Can't say the same about the others.

5. Back To Top | #44105
    Registered User BMF's Avatar
    Bleeding Steel: 2/10 - Pe IMDB zice "Action | Sci-Fi | Thriller", in realitate e Comedie | Caterinca | Copie chinezeasca.
    Nu stiu de unde sa incep, sunt coplesit complet. In primul rand inteleg de ce ii doare in fund pe americani cand ii copiaza orezarul, indiferent ce fura tot chinezarie iese. Se vede ca au intrat bani grei in film, dar cat timp ai actori galbejiti, e de haram. Se copiaza masiv din Kingsman, Star Wars, X Men, albii sunt majoritatea rai si aroganti, australienii sunt niste freaks depravati, albii si negrii o ard impreuna si ataca doar chineji etc. Stereotipuri, prejudecati, scene puerile. Mai au de invatat.
    I've never had problems interacting with smart people. Can't say the same about the others.

6. Back To Top | #44106
    P for Vendetta viezure's Avatar
    Pai din moment ce-i faci orezari si galbejiti, pare ca e corecta viziunea filmului, nu?

7. Back To Top | #44107
    Registered User Luc1aNo's Avatar
    Happy Death Day - 7/10, asemanator cu ideea din serialul Day Break. E cam tras de par, posibilitatea ca in a doua zi sa te intalnesti cu x la momentul exact y, este imposibila, dar in filme se poate.

Before I Fall - 8/10, surprinzator dar mi s-a parut un pic mai bun ca Happy Death Day, mai realist

Get Out - 9/10, genial, mi-am dat seama despre ce o sa fie d-abia dupa ce s-a intalnit cu ala care taia lemne. Cred ca mai demult am mai vazut un film cu o idee similara.

The Babysitter - 7/10, un fel de Home Alone in varianta horror, prima faza a fost chiar socanta avand in vedere ca nu stiam la ce sa ma astept.
    Last edited by Luc1aNo; 03-01-2018 at 09:15.

8. Back To Top | #44108
    Blade Runner 2049 - 8 (spre 9)/10. Cand am vazut unele note de pe aici m-am speriat initial ... dar n-am disperat . Foarte, foarte bun. Muzica, in special ... e de mare efect. In combinatie cu actiunea si "environmentul" imi aduce aminte (cu placere) de primul Ghost in the Shell. Ar fi mers, poate, altcineva in rolul lui K ... dar ma rog ... nu-i un capat de tara.
    Among the maxims on Lord Naoshige's wall there was this one: ''Matters of' great concern should be treated lightly.''
    Master lttei commented, "Matters of small concern should be treated seriously."

9. Back To Top | #44109
    Life - 7/10 - bine, ideea - rulată în atâtea filme, dar m-a ţinut prins până la final. Muzica lui Ekstrand e grozavă (mai ales în secvenţa cu Sanada şi ISS). Am preferat să nu anticipez, de aia finalul m-a lovit in the guts. Mi-au plăcut rusoaica, Ferguson şi creatura; Gyllenhaal, ca de obicei, pe rol.

The Believers - 6/10 - îl amânasem de ceva vreme, dar l-am văzut într-un final. Habotnicii din titlu sunt ăia care cred în/practică santeria (oarecum distorsionată în film din motive senzaţionaliste), brujeria şi alte voodoo-ităţi croite de Schlesinger pe o canava destul de captivantă. The Skeleton Key s-ar putea să se fi inspirat o ţâră de aici. Martin Sheen - cool. Într-un rolişor, apare şi viitorul senator Bail Organa, la 32 de anişori.

47 Meters Down - 6/10 - am înţeles că filmul ăsta a stat ceva timp în sertar. Are nişte părţi extrem de tensionate, dar şi nişte muieri care vorbesc şi consumă oxigenul aiurea... Fain el aşa, de o seară în care nu ai la ce te uita, dar era loc de (un pic) mai bine.

Phoenix Forgotten - 5/10 - l-am aşteptat cam multişor şi aveam speranţe mari, că era produs de Scott Free, casa lui Ridley Scott, dar m-am lecuit (de aia am pus pe hold indefinit Alien Covenant - nu mă interesează să văd seria Alien cu androizi). Nu a fost nimic memorabil. Zică lumea ce o zice, mie-mi plac found footage-urile.

The Nightmare - 7/10 - un soi de documentar despre insomnii, paralizie în somn, incubus şi alte alea. Foarte interesant şi, pe alocuri, ridică perii de pe ceafă.

Get Out - 8/10 - mi-a plăcut iz-ul de Ghici cine vine la cină + Nevestele din Stepford. Destul de brutal pe la sfârşit, dar mă gândeam la alt final. Îi ştiam şi pe Catherine Keener şi pe Bradley Whitford, dar nu i-am recunoscut. O surpriză plăcută, jucată bine.
    Last edited by Unterhaltung; 03-01-2018 at 21:34.

10. Back To Top | #44110
    Registered User Flame's Avatar
    Quote Originally Posted by Hideyoshi View Post
    Blade Runner 2049 - 8 (spre 9)/10. Cand am vazut unele note de pe aici m-am speriat initial ... dar n-am disperat . Foarte, foarte bun. Muzica, in special ... e de mare efect. In combinatie cu actiunea si "environmentul" imi aduce aminte (cu placere) de primul Ghost in the Shell. Ar fi mers, poate, altcineva in rolul lui K ... dar ma rog ... nu-i un capat de tara.
    si mie mi-a placut, a fost ok actorul, jared leto a fost bizar si parca mai era loc de 1 ora de poveste

11. Back To Top | #44111
    Registered User
    pai mai era loc...
    initial filmul a fost de 4 ore...
    de vazut daca Villeneuve se va razgandi pentru un Director's Cut version, desi acum zice ca nu, dar nimic nu e batut in cuie...
    Blade Runner 2049: the four-hour cut we'll never see | Den of Geek
    La orice comanda PC Garage folosind voucherul XM43PKVG se beneficiaza de un discount de 1% pentru orice produs.

12. Back To Top | #44112
    4 ore imi pare cam mult ... nevertheless ... doar eu am simtit si o adiere de Tarsem in acest film? ... nu stiam ca Villeneuve e fan
    Among the maxims on Lord Naoshige's wall there was this one: ''Matters of' great concern should be treated lightly.''
    Master lttei commented, "Matters of small concern should be treated seriously."

13. Back To Top | #44113
    Quote Originally Posted by Hideyoshi View Post
    Muzica, in special ... e de mare efect. In combinatie cu actiunea si "environmentul" imi aduce aminte (cu placere) de primul Ghost in the Shell.
    Pai normal, pentru ca anime-ul GITS a avut ca inspiratie primul Blade Runner.
    Si facand o adaugire, asa trebuia sa arate si orasul din noul film Ghost in the Shell. Of... de-ar fi lucrat Villeneuve si la ala

14. Back To Top | #44114
    Super dark times e ruda saraca a lui We need to talk about Kevin, dar mai diluat si mai plictisitor de 10 ori. Cativa plozi cu aplecare spre semi-retarded stuff o cauta si o gasesc intr-o ora si 40 de minute, cand toata treaba intra intr-un short de 15 minute. Acest catarsis mizerabilist merita un 3/10 si cateva flegme.

Suburra e cam capodopera. Cu avantajul ca se desfasoara la varful lantului trofic italian, adica mafie, politica, Vatican. Unui domn politician ii moare la intrare. Nu barbatia, ci chiar tarfulita minora care trasese pe nas cateva legaturi de stevie. Si da-i insir'te margarite: buci, sex, droguri, coruptie, crima. Violent, dar totusi f elegant. Sollima urca rar la fileu, dar cand o face, se cam pisa pe multi. 8/10.

15. Back To Top | #44115
    Registered User cezar's Avatar
    Riphagen - 7 - Destul de necunoscut dar surprinzător de bun. Riphagen - un trădător olandez din WW2.

Katyn - 6 - din păcate realizarea îl trage în jos. Oricum filmul ar trebui introdus în manualul de istorie.

The Founder -7,3- E impresionant ce a putut să lase omul ăsta în urma sa.
    A trebuit să trăiască o bună bucată din viaţă până să întâlnească chimia destinului.

The Big Short 7,7- Două filme (împreună cu The Founder) despre idee şi muncă (transpiraţie). În TBS primează ideea, care întoarsă meticulos pe toate părţile dă roade. Parcă e ceva mai palpitant faţă de o afacere clasică dar bine implementantă. Văzut de aici, din partea opusă a globului, e destul de surprinzător cum s-au fript americanii ţinând cont că Wall Street-ul e la ei. Plapuma asta!
    חסר בית

16. Back To Top | #44116
    uninstitutionalized sociopath Nicky_Santoro's Avatar
    Transformers: Ultimul cavaler (2017) - IMDb - 6.5/10

Sunt printre cei care nu suporta seria, mi se pare o ineptie, o tampenie, concept, acting, clisee, tot. DAR:

Cum sa dai note de 7 si 8 tuturor de pana acum, iar astuia sa ii dai 5?? Sunt aceleasi efecte (bune, da, CGI perfect), dar vorbim de acelasi acting de kko, femei sexi machiate si machite, binili invinge continuu, suspans, romance, masini scumpe. Culmea, in asta au incerca sa gaseasca si cateva explicatii la misterele lumii, -au bagat pe Hopkins si pe Turturo ... de ce atat de underrated? De plictiseala? Pe de ce de la asta, au mai fost inca vreo 4 sau 5 pana acum.
    I just stare at my desk, but it looks like I'm working. I do that for probably another hour after lunch too, I'd say in a given week I probably only do about fifteen minutes of real, actual, work. - Office Space -

Playstation Network ID - PULIX82

17. Back To Top | #44117
    Registered User
    Povestea in sine e o mare tampenie, dar primul a fost interesant ca idee si a avut o serie de poante reusite. Al doilea mai merge pentru spectacolul vizual, de plictiseala. De la al treilea incepe sa ti se faca rau pentru ca e greu de trecut peste povestea cretina, precum si in filmele cu colectia se "supereroi" (americani neaparat) care n-au rival in tot Universul, sau altele pe acelasi calapod.

18. Back To Top | #44118
    Quote Originally Posted by kvarq View Post
    pai mai era loc...
    initial filmul a fost de 4 ore...
    de vazut daca Villeneuve se va razgandi pentru un Director's Cut version, desi acum zice ca nu, dar nimic nu e batut in cuie...
    Blade Runner 2049: the four-hour cut we'll never see | Den of Geek
    Ar fi fost un cadou frumos o versiune de 4h+ pt fanii filmului. Nu neaparat scene sterse, ci scene mai lungi, cu Joi, cu orasul de "dedesubpt", cu personajul lui Leto, 5-10 minute in plus la fiecare scena faina din film.
    With the Power of My Mind
    I make the End of this sentence disa
    6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6

19. Back To Top | #44119
    Nick anterior: OutOfMyMind Out Of My Mind's Avatar
    Tu realizezi ce inseamna 10 minute in plus la o scena? Iti iei lumea in cap si pleci.

20. Back To Top | #44120
    trippin' duKeZZ's Avatar
    Blade Runner 2049, 4 ore.. yes please

Jumanji 2018 - 7/10
    Nu mai tin minte primul jumanji, cel din 95(?). Asta pare un "update" cu gameri pe consola in loc de board game. E semi-fun, are cateva glumite, Karen e hottie, Kevin Hart cu acelasi stil de glume, The Rock are acelasi rol de big guy cu big heart. Mi-ar fi placut daca ar fi insistat mai mult pe partea de "gaming".. ceva "loading screen" "disk error" sau alte lucruri de genul.

Interactiunile cu NPC-urile au fost amuzante desi se putea si mai mult.

PS. Merge bine si acasa, blu-ray, nu e obligatoriu mersul la cinema.

1.  
Page 2206 of 2208 FirstFirst ... 12061706210621562196220322042205220622072208 LastLast

Bookmarks

Bookmarks