Thread Introduction
In thread-ul Ultimul Film Vazut se vor respecta strict urmatoarele reguli: spoilerele vor fi marcate obligatoriu cu tag-ul dedicat de spoiler iar discutiile offtopic sunt descurajate. Pentru comentarea pe larg a unui anumit film va rugam sa deschideti un thread separat. De asemenea, orice film trebuie intotdeauna notat cu o nota de la 0 la 10, pe cat posibil urmand scara de notare propusa mai jos iar fiecare nota trebuie insotita de un comentariu care sa o justifice. Comentariile trebuie sa aiba un minim de continut - nu se accepta postari de genul "Marfa", "Nashpa", "Fara cuvinte" si asa mai departe.

Note
10 - perfect
9 - extraordinar
8 - foarte bun (mi-a placut foarte mult, sau exceleaza din anumite puncte de vedere)
7 - bun (mi-a placut fara rezerve)
6 - decent (a avut si parti care mi-au placut, sau mi-a placut, dar a avut si parti care m-au deranjat)
5 - asa-si-asa
4 - prost
3 - foarte prost
2 - execrabil
1 - incredibil de prost si deja periculos pentru sanatate (risc de apoplexie)
0 - trebuie sa fiu legat de scaun, cu calus in gura si perfuzie cu sedative ca sa ma uit la el
Page 2207 of 2210 FirstFirst ... 120717072107215721972204220522062207220822092210 LastLast
Results 44,121 to 44,140 of 44184

Thread: Ultimul film vazut

1. Back To Top | #44121

2. Back To Top | #44122
    Charlie don't surf Monier's Avatar
    ^ well shit, did you watch the thing, or what?

-
    nip it in the bud
    The bloody folks are bloody daft Don't make me bloody laugh It bloody hurts to look around Everywhere in chicken town
    The bloody clocks are bloody wrong The bloody days are bloody long It bloody gets you bloody down Evidently chicken town

3. Back To Top | #44123
    JA
    Quote Originally Posted by spawn2012 View Post
    Vineri e premiera aici . Nu am mari asteptari . Nu ratez niciun film horror la cinema,dar mai mereu ies dezamagit . Am inceput sa nu ma mai uit la trailere dar tot degeaba
    . nick anterior : ionutzhihi

4. Back To Top | #44124
    Megalomaniac's Avatar
    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - Ok, ok, you win pe 2017 8/10

Ce distributie, sa ma bata mama! (Disclaimer: include un kick in the vagina, aproape ca i-as da 9 pentru asta)

Lawrence of Arabia, director's cut - 7/10

Acum in anii reprezentarii proportionale toate filmele au homosexuali, minoritari si pentru ca Natalie Portman a facut o butada la Golden Globes o sa avem obligatoriu directori femei (directress?!) la orice premii.
    In '62 nu exista asa ceva: barbatu' era barbat, dintr-o bucata, stia ce vrea, se tinea teapan, avea o singura voce si probabil mustata. Peter O Toole, interpretandu-l pe TE Lawrence era fix opusul: habar n-avea de ce facea ce facea si era extrem de incert, sexualmente vorbind. Bravo, geniala interpretarea. Si Alec Guinness e colosal, sa-i dea mnezo nemurire acolo unde e.
    - Care este leguma cu cea mai mare concentraţie de alcool?
    - Mazărea borîtă pe perete.

Top Tip Of The Week: When going through airport customs and you are asked "do you have any firearms with you?" do not reply "what do you need?"

"Nu pot ei fura cat puteti voi sta pe alte threaduri."

5. Back To Top | #44125
    Registered User spawn2012's Avatar
    Insidious: Ultima cheie (2018) - IMDb
    4/10
    Incepe bine , avem parte de replici de tot rahatul , accent pus pe anumite sunete prin care vor sa te sperie (fail ! ), in ce hal scapa de villain...nici in filmele romanesti nu vezi.

6. Back To Top | #44126
    Devil - 7,50-8/10 - mai aşteptam din The Night Chronicles astea, dar na, că s-a tras cortina. O poveste moralizatoare bine adusă din condei, jucată neaşteptat de OK şi fără multe efecte speciale (deşi nu prea dă impresia de buget micuţ).

The BFG - 6,5/10 - "Runt, mata' eşti ăla de-o rezolva pe tantea din Intimacy?" "I's not having the foggiest idea
    in the wonky world!" Drăguţel şi amuzant, pe alocuri cam creepişor, deh, ca toate scrierile lui Roald Dahl, dar fain.

Beyond The Skyline - 6/10 - destul de lucrat începutul, dar după aia, parcă s-au plictisit şi dă-i cu Laos, La Résistance asiatică şi cafteală cât cuprinde. Păcat, că primul chiar fusese un efort meritoriu.

El cuerpo - 8,50/10 - zicea cineva că Oriol ăsta e un fel de Hitchcock iberic. O fi, dar ştie să stăpânească un film, hesus! Şi o mai are, în distribuţie, pe senzaţionala asta de Rueda, chiar dacă nu o exploatează la maxim. Răsturnări de situaţie şi secvenţe care se agaţă de retină.

Geostorm - 6,50/10 - nu m-a deranjat câtuşi de puţin (aşa cum am văzut ce note a primit pe aici). Ştiam că Devlin a rămas cu aceleaşi ticuri de când era partenerul de afaceri al lui Emmerich şi chiar a fost un fast food savuros, fără pretenţii. La urma urmei, şi Garcia, şi Harris au de plătit facturi.

The Snowman - 6/10 - voiam s-o văd mai mult pe Mon Mothma, ca şi pe Sevigny, nu mai spun de Ferguson. Fassbender e bun, dar nu face click, iar desfăşurarea (cu standardul thriller ridicat, pentru mine, zilele astea, de El cuerpo) e cam monotonă.

Contratiempo - 8/10 - influenţe din Psycho + The Usual Suspects + I Know What You Did Last Summer. Ca şi la The Conjuring, nu mă surprinde că s-a luat de ici, de colo, ci cum s-a făcut luarea şi sudarea. Altminteri, jucat perfect, regizat viguros şi decupat impecabil. Ce ochi are Lennie asta!

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - 7/10 - Frances e incredibilă! Actriţa asta e un tezaur. Joacă impecabil amestecul de duritate şi fragilitate ca nimeni alta! Panarama aia de Rockwell e şi el, brici, pe rol.

mother! - 5/10 - "Bă, fiţi atent ce film fac! V-aţi c...t şi n-aţi simţit!", Aronofschi (Scaraoschi) dixit (scuze, nu m-am putut abţine s-o livrez biblic). Ce-am apreciat: J-Law (deşi niciodată nu m-a mişcat fătuca asta), în film, e grandioasă, cum e filmată, încadrată, coafată, luminată, penumbrată... Javier a fost mai bun în alte roluri. Clar, s-a vrut să se discute despre filmul ăsta (chiar dacă a primit F). Revoltător, incitant, dezgustător, poetic, dar, personal, preferam anumite chestii din învăţămintele astea să nu fie musai vizualizate. Dar na, e 2017/2018, sugestia nu mai ţine, iar oamenii tre' să fie musai loviţi la gioale şi violentaţi.

Girls Trip - 5/10 - i-am dat atât, că trebuia să iau o gură de hoe, bitch, feck ca să-mi clătesc gura de mother. Altfel, clişee peste clişee (Sex and The City pe black), rezolvări fanteziste, glume cam nesărate şi altele, mai ofensatoare (am I supposed to laugh at golden showers?), dar pe ansamblu, okayish. Latifah şi d-na Smith la 20 şi ceva de ani după Set It Off, iar Brenda, din Scary Movie-urile alea vechi ("Did I say stop drawing?!"), arată bine în alb. Şi, la naiba, ăştia nu mai ştiu să bage foarfeca şi să facă filme sub 2 ore?!

7. Back To Top | #44127
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    cam 1/3 din the ridiculous 6 ... wtf is this shit???
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

8. Back To Top | #44128
    Registered User Luc1aNo's Avatar
    Mother! - 6/10, un film cu multe intelesuri, iar din ce am inteles eu dupa ce l-am vazut, nu era deloc ca in review-uri. Credeam ca isi scrie viata iar cei care au cumparat cartea lui, sa vina la el acasa sa afle finalul (cartii), dar se pare ca are legatura cu Biblia and stuff. Pe parcurs si la sfarsit are o tenta de fantasy iar eu urasc genul asta de filme, pentru ca fantasy nu poate fi demonstrat prin stiinta deci nerealist. Daca ma uitam la Alice in Wonderland, intelegeam ideea si era logic, dar cand se repara casa singura si o inima se transforma intr-o piatra, atunci nu mai e logic.

Gerald's Game - 2/10, doar jumatate am vazut, pentru cealalta jumatate prefer sa fiu legat de pat ca aia din film ca sa ma pot uita la asa ceva

Creep (2014) - 6/10, de obicei nu-mi plac filmele cu "found footage" dar asta a fost ok

The Good Neighbor - 5/10, un inceput foarte bun dar se termina foarte prost

9. Back To Top | #44129
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    Partea cu cel mai bun film (Mother) e discutabila. Un exemplu despre ce zic altii: “I hesitate to label it the ‘Worst movie of the year’ when ‘Worst movie of the century’ fits it even better.” (Rex Reed of the New York Observer)
    Şi asta o spune ţuicaru' ăla de la New York Observer care acum, de curând, l-a confundat pe Guillermo cu Benicio şi care, mai de mult, a făcut remarci revoltătoare la adresa cinematografiei sud-coreene? Nu, dom' Reed, cel mai prost film al tuturor secolelor e ăla în care ai jucat tu, Myra Breckinridge, în niciun caz mother!

Unii de la Rotten Tomatoes e rotten de la mother!-nature. Nu că mi s-ar fi părut filmul lu' Aronofsky entertainment, dar cel mai prost nu-i, clar. Nu vă luaţi după toţi cronicarii lu' fried fish.

10. Back To Top | #44130
    Quote Originally Posted by Unterhaltung View Post
    Myra Breckinridge, în niciun caz mother!
    aww, you were right on up until there.. Myra Breckinridge is . cult film, nu are nici o treaba cu box office critics si alti figuranti.. e ca showgirls, creat cu un anume scop, pe care il serveste spendiferously..
    aronofsky traieste din ce zic altii de el ..a validation whore, mai repede vad un blockbuster decat ..shitty artsy metaphorical nonsense

jumanji 2018. dom'le distractiv, ca idee nu totul a mers, dar nu mi-a parut rau de timp.. decat ca nu-l dara pe imax. 6,5/10

thor ragnarok. bun film! o clasa peste orice marvel, peste primul avengers. bine strans, idei clare.. totul bun. e reusit in atata cat urmareste, se intelege. 7,5->8/10

valerian. mdap, cam asa arata un film inutil, facut dupa modelul avatar & sw prequels.. as fi scos mare parte din el, mai ales "umorul" si pe rihanna (in afara actului.. nu as lasa-o sa vorbeasca; it just goes down for me)
    daca avea actori maturi, un ton serios si.. lipsa un bun sfert din continut, era ok. cu toate astea, universul creat e "imersiv" si placut: 5.5/10 cel mai slab luc besson
    nip it in the bud
    The bloody folks are bloody daft Don't make me bloody laugh It bloody hurts to look around Everywhere in chicken town
    The bloody clocks are bloody wrong The bloody days are bloody long It bloody gets you bloody down Evidently chicken town

11. Back To Top | #44131
    ^SPLENdiferously
    i tonya, 8/10
    girls trip .. i don't think so.. 5/10
    three bilboards 8/10
    lady bird 8/10
    florida project 8/10
    seven psychopaths 7/10

chris rock good hair. wow, nu am stiut decat extrem de putin despre toata treaba, foarte interesant si foarte bun! 9/10
    Last edited by Monier; 14-01-2018 at 11:45.
    nip it in the bud

12. Back To Top | #44132
    Să fiu sincer, nu mă interesează din ce trăieşte Aronofsky; să facă filme de care vrea, cum o vrea. Reacţia mea a fost legată doar de ce-a zis pârţache ăla în NYO şi că, uneori, cronicarii o dau în bară (şi Ebert & Siskel au avut momentele lor pe minus). Şi Myra o fi fost o carte-cult, dar filmul e catastrofal (şi Vidal l-a făcut terci, "o glumă proastă"), nici măcar din soiul (pre limba ta) "so bad it's good" (Showgirls nu l-am văzut).

Spotlight - 7/10 - două ore destul de compacte, subiect revoltător, interpretări oneste. Nu am avut aşteptări de calibrul All The President's Men, dar protestul lui Sinéad O'Connor (de acum câţiva ani la SNL) nu mai părea aşa lipsit de semnificaţie.

13. Back To Top | #44133
    Paladin Sir Andrew's Avatar
    Jungle. Nota 6/10. Un film destul de captivant. Mici lucruri care nu se leaga. Per total ok. Harry Potter e chiar in regula si face o treaba buna.

Dupa ce am vizionat si interviul celui care a trecut prin experienta respectiva, nu inteleg de ce s-au despartit. Toti erau cacati la cur iar doi dintre ei cautau distractie. Ma indoiesc. Doi dintre ei nu au mai fost de gasit. Da ok, unul era certat cu legea, dar indiferent, nu te "sinucizi" prin jungla. O parere strict personala: ceva acolo nu a fost in regula. Certuri, neintelegeri. Si nu doar. Posibil sa fi avut loc o crima iar cei doi care au supravietuit sa fi facut in asa fel incat sa scape basma curata. My 2 cents.
    Ești prost și vrei să te remarci?Aprinde proiectoarele!Ești cel mai prost?Aprinde și stopul de ceață!

14. Back To Top | #44134
    Registered User
    Star Wars - The Last Jedi > 8 E mai bun decat Episodu' 7. Daca ar fi sa-i gasesc o hiba e ca e prea lung (cam de 3 ori am crezut ca e finalul) si ca e cam ghiveci, cam inghesuit. Povestea pare scrisa din bucati lipite. Are catea rasturnari de situatie si un pic de umor. E OK pentru un fan Star Wars dar pare ca s-a avut in minte o lista de checklist-uri mai mult decat pur si simplu sa spuna povestea. Apoi mai e alergatura dupa adancime, dupa semnificatie. Nu e un sfarsit, e un inceput, speranta care flutura precum flacara unei lumanari in vant, and all that drama. Mai ramane un mister de dezlegat si, in functie de asta, saga isi va schimba poate paradigma (oricine poate fi special, erou? Totul sta in noi sau e predestinat, eterna intrebare).

Si da, Benicio del Toro, cam ca in Guardians of the Galaxy, cateva minute de efect. Ma intreb daca vor sa conecteze cele 2 universuri prin acest personaj. Cel mai probabil: NU. Apoi metafora orasului superb care sta pe un morman de rahat. E asta un dig clar spre Emirate/Qatar?

Apoi personajele isi cam pierd identitatea proprie si sunt doar exponenti. Asiatica reprezinta oprimatii care se revolta, Finn ceva similar, dar de pe partea celalata, etc... prea multa incarcatura, iarasi. Pe vremuri chestiile astea erau mai subtile, mai nespuse. Acum dialogurile suna ca naiba si nu te poti atasa de personaje. In Star Wars-ul original aveam Han Solo, Luke, Obi Wan, Yoda, Vader, R2D2 si Leia. Era povestea lor iar semnificatiile acestei povesti erau ascunse in tesatura. Acum e pe dos.

15. Back To Top | #44135
    Si atunci de ce i-ai dat 8 cand pomenesti doar lucruri negative? Ai zis ca-i gasesti o hiba si ai ajuns sa sapi prin toate mormanele de rahat de care pomeneai, lol.
    Clap clap !

16. Back To Top | #44136
    Registered User
    Pentru ca-s fan Star Wars si probabil o sa-l vad de cateva ori. Eu dau macar 8 oricarui film pe care l-am vazut sau apreciez ca-l voi vedea din nou. Nu-s mormane de rahat, apreciez ca e o critica din perspectiva unui fan Star Wars. Dar, sa fim intelesi, e bine ca aceste filme exista, ca povestea continua. Sunt diferite de seria originala? Da. Dar filmele Star Wars exista cel putin 4-5 povesti, diferite: filmul original. Apoi trilogia originala. Apoi prequel-urile. Apoi astea noi. Apoi Rogue One. Vine si filmul lui Han Solo. Fiecare are o identitate aparte, diferind chiar in mesaj si realizare. Doar universul e acelasi (si unele personaje).

Singurul care m-a dezamagit clar a fost episodul 7. Pentru ca potentialul era enorm si tot ce-au facut a fost un remake al fimului original. Trist. Sigur, si-au atins insa tintele financiare.

17. Back To Top | #44137
    Banned
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Pentru ca-s fan Star Wars si probabil o sa-l vad de cateva ori. {...}
    Curios - pe mine tocmai din postura de ( fost ) fan SW m-a dezamăgit.

18. Back To Top | #44138
    Star Wars - The Last Jedi > 8 E mai bun decat Episodu' 7. Daca ar fi sa-i gasesc o hiba e ca e prea lung (cam de 3 ori am crezut ca e finalul) si ca e cam ghiveci, cam inghesuit. Povestea pare scrisa din bucati lipite. Are catea rasturnari de situatie si un pic de umor. E OK pentru un fan Star Wars dar pare ca s-a avut in minte o lista de checklist-uri mai mult decat pur si simplu sa spuna povestea. Apoi mai e alergatura dupa adancime, dupa semnificatie. Nu e un sfarsit, e un inceput, speranta care flutura precum flacara unei lumanari in vant, and all that drama. Mai ramane un mister de dezlegat si, in functie de asta, saga isi va schimba poate paradigma (oricine poate fi special, erou? Totul sta in noi sau e predestinat, eterna intrebare).

Si da, Benicio del Toro, cam ca in Guardians of the Galaxy, cateva minute de efect. Ma intreb daca vor sa conecteze cele 2 universuri prin acest personaj. Cel mai probabil: NU. Apoi metafora orasului superb care sta pe un morman de rahat. E asta un dig clar spre Emirate/Qatar?

Apoi personajele isi cam pierd identitatea proprie si sunt doar exponenti. Asiatica reprezinta oprimatii care se revolta, Finn ceva similar, dar de pe partea celalata, etc... prea multa incarcatura, iarasi. Pe vremuri chestiile astea erau mai subtile, mai nespuse. Acum dialogurile suna ca naiba si nu te poti atasa de personaje. In Star Wars-ul original aveam Han Solo, Luke, Obi Wan, Yoda, Vader, R2D2 si Leia. Era povestea lor iar semnificatiile acestei povesti erau ascunse in tesatura. Acum e pe dos.
    Pentru ca-s fan Star Wars si probabil o sa-l vad de cateva ori. Eu dau macar 8 oricarui film pe care l-am vazut sau apreciez ca-l voi vedea din nou. Nu-s mormane de rahat, apreciez ca e o critica din perspectiva unui fan Star Wars. Dar, sa fim intelesi, e bine ca aceste filme exista, ca povestea continua. Sunt diferite de seria originala? Da. Dar filmele Star Wars exista cel putin 4-5 povesti, diferite: filmul original. Apoi trilogia originala. Apoi prequel-urile. Apoi astea noi. Apoi Rogue One. Vine si filmul lui Han Solo. Fiecare are o identitate aparte, diferind chiar in mesaj si realizare. Doar universul e acelasi (si unele personaje).

Singurul care m-a dezamagit clar a fost episodul 7. Pentru ca potentialul era enorm si tot ce-au facut a fost un remake al fimului original. Trist. Sigur, si-au atins insa tintele financiare.
    laughing out loud

thanks
    nip it in the bud

19. Back To Top | #44139
    Registered User
    Feel free to LOL. In fond, tu ai alte standarde si percepi altfel. Dar chestiile astea-s subiective, monsher.

N-am inteles de ce-ai subliniat treburile alea, ca-s mai putin subiective. Dar na, am folosit un cuvant gresit: "povesti". Am vrut sa spun "teme", accente, realizare. De exemplu, in prequeluri mi-au tot zgariat urechea cu democracy. Paradigma imparat/democratie. Aproape ca transformarea lui Anakin in Darth Vader pica pe locul 2, pana si in discursul de final ii baga Obi Wan una cu "democracy" in piept.
    Rogue One mi s-a parut cel mai apropiat de filmul original. Atat ca plasare in timp cat si ca realizare. O poveste si atat, lipsita insa de substratul originalului.

Astea de acum, nu prea mi-e clar ce urmaresc, altceva decat bilioanele de $$$. Pare ca totul s-a decis in comitet de creatie. E Star Wars, varianta corporate. Sa fie cu d-astea, dar si cu d-alelalte. Momentul meu favorit din filmul asta e

cand face misto Snoke de Kylo Ren, ca-i wannabe Vader > spune exact ce-am simtit toti despre Kylo dupa ep 7. Casca aia era penibila, nu stiu daca scena a fost introdusa pe baza de feeback. Sper ca nu, ca mi se duce naibii si ultima bruma de respect pentru realizatori.

E interesant de urmarit peste ani. Am revazut episode 1-3 acum si sunt OK, rezista testului timpului. Mai putin unele replici si tzantzareala lui Yoda. Si tot mi se pare insuficient explicat Dukku, sa nu mai zic de Sifo-Dyas, care a ramas asa, o umbra.
    Insa scena cu Leia in bikini din episode 6 e mai presus? Cred ca la mine topul e cam asa: 5,4,6,Rogue One,2,1,3,8,7. 5 a fost si primul vazut, m-a lovit rau Stiu pe vremea aia umblau povesti cum c-ar fi 9 filme. Sau erau 12?
    Last edited by sradu; 15-01-2018 at 14:37.

20. Back To Top | #44140
    Money Never Sleeps kenzoR's Avatar
    Insidious: The Last Key 6/10 - Aveam asteptari mai mari de la el, au dat-o un pic in SF-uri la sfarsit, dar e ok pentru un film de duminica seara.

1.  
Page 2207 of 2210 FirstFirst ... 120717072107215721972204220522062207220822092210 LastLast

Bookmarks

Bookmarks