Thread Introduction
In thread-ul Ultimul Film Vazut se vor respecta strict urmatoarele reguli: spoilerele vor fi marcate obligatoriu cu tag-ul dedicat de spoiler iar discutiile offtopic sunt descurajate. Pentru comentarea pe larg a unui anumit film va rugam sa deschideti un thread separat. De asemenea, orice film trebuie intotdeauna notat cu o nota de la 0 la 10, pe cat posibil urmand scara de notare propusa mai jos iar fiecare nota trebuie insotita de un comentariu care sa o justifice. Comentariile trebuie sa aiba un minim de continut - nu se accepta postari de genul "Marfa", "Nashpa", "Fara cuvinte" si asa mai departe.

Note
10 - perfect
9 - extraordinar
8 - foarte bun (mi-a placut foarte mult, sau exceleaza din anumite puncte de vedere)
7 - bun (mi-a placut fara rezerve)
6 - decent (a avut si parti care mi-au placut, sau mi-a placut, dar a avut si parti care m-au deranjat)
5 - asa-si-asa
4 - prost
3 - foarte prost
2 - execrabil
1 - incredibil de prost si deja periculos pentru sanatate (risc de apoplexie)
0 - trebuie sa fiu legat de scaun, cu calus in gura si perfuzie cu sedative ca sa ma uit la el
Page 2208 of 2208 FirstFirst ... 120817082108215821982205220622072208
Results 44,141 to 44,153 of 44153

Thread: Ultimul film vazut

1. Back To Top | #44141
    Charlie don't surf Monier's Avatar
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    [..]
    E interesant de urmarit peste ani. Am revazut episode 1-3 acum si sunt OK, rezista testului timpului. Mai putin unele replici si tzantzareala lui Yoda. Si tot mi se pare insuficient explicat Dukku, sa nu mai zic de Sifo-Dyas, care a ramas asa, o umbra.
    Insa scena cu Leia in bikini din episode 6 e mai presus? Cred ca la mine topul e cam asa: 5,4,6,Rogue One,2,1,3,7,6. 5 a fost si primul vazut, m-a lovit rau Stiu pe vremea aia umblau povesti cum c-ar fi 9 filme
    stai linistit, sunt sigur ca am 'recenzii' care i-a facut pe unu-doi-noua sa rada cateodata.

ffs dukku e muult mai bine definit decat snoke. iar 3 e peste 7 si 8, evident.

de fapt snoke si tot ce a primit pe mana rian johnson de la jj - lasat in coada de peste, ca asa stie ala sa faca lucrurile.. asta din urma a zis fuck you, si a pus ce a vazut el prin alte parti si ii place, nu da doi rahati pe "universul si coerenta star wars".

stii de ce apare luke pe urma in loc sa merga impreuna cu rey? ca finn si rose sa primeasca momentul lor "magic". si cum era prea greu sa scoata xwingul din apa, atunci "s-a proiectat" din capatul galaxei. (any problem? f u). stii de unde a luat ideea cu skype mode intre rey si ren? harry potter.

-

ar fi ceva de adaugat despre thor ragnarok. critica e uneori legitima, alteori fortata. dar odata ce il vezi, iti dai seama ca-i cel mai bun marvel. si culmea, e bun pentru ca seamana cu dc, cand justice league lupta pe vreo alta planeta. iara umorul a fost scurt si bine dozat. plus ca odata aleasa cate blanchett, actrita a adus atat de mult incat a acoperit ce era defectuos la villaineasa, backstory and all.
    nu-i perfect nici in ce-l priveste pe thor, totusi i-au gasit o pozitie a lui, distincta.
    cel mai mult a fost dezavantajat loki, dar a fost sacrificat tocmai ca thor sa ramana eroic intr-o directie, versus antagonistul principal. altfel era prea aglomerat si greu de carat impreuna, atatea figuri cu atatea trasee divergente...
    la fel pentru skurge, putea primi mai multa relevanta, mergea un film separat cu blanchett, urban si loki. un film negru si gotic, cu antieroi pe teme mature, sex, ca pentru noi astia row.
    no1, thor ragnarok e cel mai reusit ca world design, arata exact asa cum trebuie sa arate un comics.
    Last edited by Monier; 15-01-2018 at 14:38.
    nip it in the bud
    The bloody folks are bloody daft Don't make me bloody laugh It bloody hurts to look around Everywhere in chicken town
    The bloody clocks are bloody wrong The bloody days are bloody long It bloody gets you bloody down Evidently chicken town

2. Back To Top | #44142
    Registered User
    Poate mai aflam ceva de Snoke in ultimul film. Oricum, in ma-sa, i-am lasat in episode 6 fericiti cantand in padure cu ursuletii si-i gasim in episodul urmator si mai fucked up.

Sa nu mai zic ca mai toti eroii s-au dovedit niste ratati fantastici. Han si Leia premiul pentru parintii mileniului, Luke nici el prea departe cu scoala lui... doar roboteii aia raman valabili dupa 40 de ani. Plus nemuritorul Chewbacca. Insa macar p-aia stiam cum ii cheama. Acum avem negrul, asiatica, pilotul, fata cu puteri, Vader wannabeu', a mai fost incercarea aia nefericita de Yoda din episode 7... ca si charisma cele 4-5 minute de screen time ale lui Benicio ii pun pe toti la cutie.

3. Back To Top | #44143
    Megalomaniac's Avatar
    La revizionare Darth Vader coboara ultimul in lista Sithilor. Ok, una e sa-l vezi in copilarie, alta acum dar e mult mai interesant Kilo Ren decat tac-su mare.
    - Care este leguma cu cea mai mare concentraţie de alcool?
    - Mazărea borîtă pe perete.

Top Tip Of The Week: When going through airport customs and you are asked "do you have any firearms with you?" do not reply "what do you need?"

"Nu pot ei fura cat puteti voi sta pe alte threaduri."

4. Back To Top | #44144
    uninstitutionalized sociopath Nicky_Santoro's Avatar
    Mutari inofensive (1993) - IMDb - 8/10 --> in film vechi foarte bun cu o distributie decenta. O sa va placa mai ales daca va place sahul, recomand!

Ca fapt divers, baietelul care joaca rolul principal a avut un parcurs foarte ciudat, in sensul ca a mai jucat inca 2 ani in 2 filme si gata.
    I just stare at my desk, but it looks like I'm working. I do that for probably another hour after lunch too, I'd say in a given week I probably only do about fifteen minutes of real, actual, work. - Office Space -

Playstation Network ID - PULIX82

5. Back To Top | #44145
    Registered User
    Blade Runner > bai, stiu ca e clasic, cult si cool da' mie nu mi-a placut deloc. N-am intrat in atmosfera, etc... Insa pentru anii '80 filmul e 'shto. Nu stiu ce nota sa-i dau, hai 6.

Blade Runner 2049 > 8 > cam lung, cu niste filmari lente care recreeaza atmosfera originalului. Insa mi-a placut mai mult povestea, intriga. Si Ryan Gosling pica perfect pe rol cu fata aia a lui insipido/tandra/smechera.

What Happened to Monday > originala ideea, buna realizarea, faina Noomi > 7.

Just The Way You Are (2015) > 1 > cumva ratarea asta de film a ajuns pe ipad sub numele de El.Chapo.S02.E02 (parca). Trist moment. Dat fiind ca era miez de noapte, inghesuit intr-un avion... am zis what the f..., poate adorm. La naiba ca nu pot sa dorm in avioane! Asa ca m-am chinuit cu platitudinea asta pentru neveste grase si romantice. Va recomand!

6. Back To Top | #44146
    Registered User ciocanul's Avatar
    Blade Runner 2049
    5/10
    Cadre frumoase, decoruri frumaose, joc actoricesc bun. Poveste slaba, slaba si lalaita si un final de 2 lei. Deja tema androidului/replicantului/ai-ului cu sentimente s-a sifonat acum 30 de ani si nu mai are rost sa bati apa in piua cu aceleasi idei resapate. Sau poate are pt generatia noua care nu stie ca robotul simte ceva.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

7. Back To Top | #44147
    Registered User
    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri >8.. hell, chiar 9! > imi aduce aminte de Fargo, probabil datorita lui Frances McDormand si al setting-ului (orasel din mijlocul Americii). E facut de tipul care a scris/realizat In Bruges si Seven Psychopaths, Martin McDonagh. Mi-a placut rolul lui Woody, ma asteptam sa bata moneda ceva mai mult pe boala, etc... super ca n-a facut-o. Un film bun.

8. Back To Top | #44148
    Quote Originally Posted by Megalomaniac View Post
    La revizionare Darth Vader coboara ultimul in lista Sithilor. Ok, una e sa-l vezi in copilarie, alta acum dar e mult mai interesant Kilo Ren decat tac-su mare.
    /facepalm

Cu ce e mai interesant ala cu moaca de puber care-i incontrolabil si confuz?

Darth Vader purta masca in permanenta, nu stiai cine era sau de ce purta masca aia in care respira greu si era foarte malefic si imprevizibil, dar cu un scop precis.
    Pe deasupra, pana la finalul episodului 5 te tinea filmul in ceata in privinta lui Anakin prezentat ca un mare luptator Jedi si chiar voiai sa stii mai multe.

9. Back To Top | #44149
    Megalomaniac's Avatar
    Quote Originally Posted by RushWar View Post
    /facepalm

Cu ce e mai interesant ala cu moaca de puber care-i incontrolabil si confuz?

Darth Vader purta masca in permanenta, nu stiai cine era sau de ce purta masca aia in care respira greu si era foarte malefic si imprevizibil, dar cu un scop precis.
    Pe deasupra, pana la finalul episodului 5 te tinea filmul in ceata in privinta lui Anakin prezentat ca un mare luptator Jedi si chiar voiai sa stii mai multe.
    Pai era jucat prost si eram copil, normal ca parea captivant. Acum nu mai e, daca vreau sa vad un Darth care bate tot barul cand se imbata ma uit la asta. Din punctul meu de vedere seria veche sta in picioare prin printesa si Harrison Ford (ma rog, Ciubaca, cazanul de tuica etc), nu prin Darth, din punctul de vedere al personajelor. Nu e vina lor, erau pur si simplu alti actori atunci, unii dintre soldati pareau desprinsi de pe scena de teatru

nota: am revazut toata seria cap-coada acum 2 saptamani, inclusiv revizionat The last jedi pentru a doua oara la Imax (well, that's a first) si nu am nimic sa-i reprosez lui Kilo Ren. Ceva viabil vreau sa zic, nu ca nu-mi place fatza lui. Ce pot sa zic e ca toate filmele primesc lejer punctaj in plus la revizionare, mai putin seria veche, daca o pui in context si in serie (adica cronologic, post-Anakin, pre-Kilo Ren). Personal uitasem complet seria Anakin si sunt surprins cat de urmaribila e acum, la revizionare.

Apropo de Kilo Ren, l-am descoperit recent si-n Silence-ul lui Scorsese. Care e executat maiestuos dar te cam trimite la carte. Si eu va trimit la fel. Filmul altfel e nenotabil.
    Last edited by Megalomaniac; 17-01-2018 at 13:56.

Top Tip Of The Week: When going through airport customs and you are asked "do you have any firearms with you?" do not reply "what do you need?"

10. Back To Top | #44150
    Moderator Ivan's Avatar
    Eu am incercat de vreo trei ori sa revad 4-6 si nu am putut decat cu noduri si pauze dese. Mai bine sa lasam amintirile copilariei la locul lor.
    1 si 2 au intrat parca un pic mai usor, dar pe 3 nu am curaj sa-l incerc, mi s-a parut ingrozitor la vremea lui.
    Pe Awakening l-am revazut partial si cu noduri, Rogue One e vizionabil inca (dar as vrea sa vad versiunea in care il editeaza pe Donnie Yen, personajul lui mi s-a parut atroce) si pe Last Jedi abia astept sa-l revad

11. Back To Top | #44151
    Registered User lauraiman's Avatar
    Blade runner 2049: 9/10 - nota acordata fara resentimente. Am inceput vizionarea, dupa ce am citit diferite pareri, asteptandu-ma la un film mediocru. Sentiment la final: BOMBA DE SUSPANS, pe tot parcursul filmului! Vizionat cu volumul destul de sus, deoarece muzica parea a face mult din atmosfera, pe langa imagine. Recunosc ca se putea lucra la poveste, insa eu unul am fost extrem de multumit de trairile avute in timpul filmului,exact ce cautam.

Mother: - 1/10 - la fel pareri impartite, insa asa o porcarie nu am vazut de mult! Tot asteptam plot twist, dar de unde. La final a trebuit sa ii promit sotiei ca ne vom uita la o mindless comedy, pe care le urasc, doar pentru a spala rusinea alegerii unui asa film. Nu am vrut sa jignesc persoanele care au vazut in acest film o capodopera, insa pentru mine a fost printre primele 3 cele mai proaste filme vizionate (nu zic cel mai cel, pur si simplu din respect pentru actorii din film).

12. Back To Top | #44152
    Megalomaniac's Avatar
    Quote Originally Posted by Ivan View Post
    Eu am incercat de vreo trei ori sa revad 4-6 si nu am putut decat cu noduri si pauze dese. Mai bine sa lasam amintirile copilariei la locul lor.
    1 si 2 au intrat parca un pic mai usor, dar pe 3 nu am curaj sa-l incerc, mi s-a parut ingrozitor la vremea lui.
    Pe Awakening l-am revazut partial si cu noduri, Rogue One e vizionabil inca (dar as vrea sa vad versiunea in care il editeaza pe Donnie Yen, personajul lui mi s-a parut atroce) si pe Last Jedi abia astept sa-l revad
    Da, sa fiu sincer The return of the Jedi nu l-am putut duce la capat, e ca nuca-n perete (aka ca Alien-ul lui Jeunet).

note: Monier, cand te mai intalnesti cu mafia regizorilor sa le transmiti ca - in continuare - Adam Driver e cel mai potrivit actor sa-l joace pe Roger Waters in tinerete. Sa se grabeasca, numa, ca are deja fro 35 de ani.

13. Back To Top | #44153
    Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by Megalomaniac View Post
    Adam Driver e cel mai potrivit actor sa-l joace pe Roger Waters in tinerete
    Too soon.

Freddie a murit de doua mii de ani si inca nu s-a putut face filmul cu Sacha Baron Cohen (detalii intr-un AMA pe reddit, aparent May s-a pus contra, ca Queen e Queen si fara Freddie, lol, si filmul trebuie dus pana in ziua de azi, cu dificultatile si framantarile post-Freddie care evident nu mai intereseaza pe nimeni).
    Film cu Pink Floyd cat timp Waters si Gilmour traiesc? No way.

1.  
Page 2208 of 2208 FirstFirst ... 120817082108215821982205220622072208

Bookmarks

Bookmarks