Thread Introduction
In thread-ul Ultimul Film Vazut se vor respecta strict urmatoarele reguli: spoilerele vor fi marcate obligatoriu cu tag-ul dedicat de spoiler iar discutiile offtopic sunt descurajate. Pentru comentarea pe larg a unui anumit film va rugam sa deschideti un thread separat. De asemenea, orice film trebuie intotdeauna notat cu o nota de la 0 la 10, pe cat posibil urmand scara de notare propusa mai jos iar fiecare nota trebuie insotita de un comentariu care sa o justifice. Comentariile trebuie sa aiba un minim de continut - nu se accepta postari de genul "Marfa", "Nashpa", "Fara cuvinte" si asa mai departe.

Note
10 - perfect
9 - extraordinar
8 - foarte bun (mi-a placut foarte mult, sau exceleaza din anumite puncte de vedere)
7 - bun (mi-a placut fara rezerve)
6 - decent (a avut si parti care mi-au placut, sau mi-a placut, dar a avut si parti care m-au deranjat)
5 - asa-si-asa
4 - prost
3 - foarte prost
2 - execrabil
1 - incredibil de prost si deja periculos pentru sanatate (risc de apoplexie)
0 - trebuie sa fiu legat de scaun, cu calus in gura si perfuzie cu sedative ca sa ma uit la el
Page 2209 of 2214 FirstFirst ... 120917092109215921992206220722082209221022112212 ... LastLast
Results 44,161 to 44,180 of 44272

Thread: Ultimul film vazut

1. Back To Top | #44161
    Professor Marston and the Wonder Women (2017) - IMDb 3/10. Pathetic PC bullshit for the 50 shades of grey crowd, nu am rezistat pana la sfarsit. Nu are mai nimic de a face cu adevarul, este absolut odios si obositor prezentat "based on a true story", mai nou toate filmele sunt "based on a true story", desi 99% nu au nimic de a face cu materialul sursa.

Blue Planet II (TV Mini-Series 2017–2018) - IMDb 9/10. Locuri minunat filmate si prezentate, si desigur David Attenborough.....enough said.
    Last edited by nosferat; 19-01-2018 at 15:52.

2. Back To Top | #44162
    Need I explain? Bogotta's Avatar
    The man from Earth [2017] - 3/10 . Doamne, ce porcarie ...... Deci un nene statea pe Terra de cam 14.000 de ani pana cand niste studenti de la el de la facultate l-au descoperit. Woooow, ce chestie.... Absolut penibil.
    Da, omul umbla ca o umbra, se framanta degeaba, strange comori si nu stie cine le va lua.

Psalmul 39:6

3. Back To Top | #44163
    Need I explain? Bogotta's Avatar
    Quote Originally Posted by ciocanul View Post
    Blade Runner 2049
    5/10
    Cadre frumoase, decoruri frumaose, joc actoricesc bun. Poveste slaba, slaba si lalaita si un final de 2 lei. Deja tema androidului/replicantului/ai-ului cu sentimente s-a sifonat acum 30 de ani si nu mai are rost sa bati apa in piua cu aceleasi idei resapate. Sau poate are pt generatia noua care nu stie ca robotul simte ceva.
    Confirm. Maxim 6 i-as da si eu. Extrem-extrem de plictisitor.... Actiune ioc....

Downsizing [2018] - 7/10. Un SF cu o tema diferita de orice alt SF am vazut eu. Pentru asta i-am dat si punctaj mai mare. Finalul lasa mult de dorit pentru ca practic lipseste. Nu are un final ca lumea... Dar ma rog... macar a tratat o tema noua. De invaziile extraterestrilor sau replicanti eram satul.
    Da, omul umbla ca o umbra, se framanta degeaba, strange comori si nu stie cine le va lua.

Psalmul 39:6

4. Back To Top | #44164
    Registered User Necrosero's Avatar
    Quote Originally Posted by Bogotta View Post
    The man from Earth [2017] - 3/10 . Doamne, ce porcarie ...... Deci un nene statea pe Terra de cam 14.000 de ani pana cand niste studenti de la el de la facultate l-au descoperit. Woooow, ce chestie.... Absolut penibil.
    Sa prezint si eu o contra parere,ca poate se iau oamenii care chiar apreciaza arta dupa tine. Filmul e o capodopera, arata cat de multe se pot face cu un buget minuscul (doar 200k dolari). Practic, nu se intampla nimic, deci clar nu e pentru cei ca bogotta (adica pt aia care vor actiune fratica), e practic o dezbatere filosofica intre niste oameni f inteligenti, desfasurata intr-o singura camer: ce ar fi daca... si ma opresc aici. E love or hate, de aia si merita vazut. Mie mi-a placut enorm acum cativa ani cand l-am vazut, e clar in top 10 personal.
    I never seem to understand, the time the place and who I am, define a way to stay alive, it's like I'm living a lie

5. Back To Top | #44165
    Registered User Goering's Avatar
    E vorba de asta din 2017. nu ala din 2007 parca. Ala mi s-a parut si mie o capodopera.
    Whenever i hear the word "culture", i reach for my Browning!

John, whats with the black? You look like you're goin' to a funeral! Maybe I am...

6. Back To Top | #44166
    Coco - 10/10

Aveam de ales intre Coco si Jumanji, doua ore de pierdut, am ales Coco pt nota ridicol de mare de pe imdb... M-am dus la film fara sa stiu despre ce e vorba, fara sa vad vreun trailer, doar stiam ca e animatie. Unul dintre cele mai bun filme din ultimii ani, clar cea mai buna animatie, mai buna decat Up chiar! Prima jumatate e absolut excelenta, a 2-a e putin mai "crazy" dar finalul e 100% tear-jerker!

Sala plina de copii cu parinti, radeau, vorbeau, repetau sunetele personajelor, majoritatea adultilor aveau ochii umezi la sfarsit!
    With the Power of My Mind
    I make the End of this sentence disa
    6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6

7. Back To Top | #44167
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Quote Originally Posted by Goering View Post
    E vorba de asta din 2017. nu ala din 2007 parca. Ala mi s-a parut si mie o capodopera.
    WTF? Au facut un sequel la cel din 2007? Why????

Ghostbusters (2016). Penibil. Iar daca s-a vrut ceva mesaj sjw au esuat complet. Cele 4 fufe sunt la randul lor penibile. Ca o surpriza: cea mai putin penibila a fost negresa :O
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

8. Back To Top | #44168
    Au vrut să mai exploreze niște idei. Printre care și felul în care a fost distribuit filmul.

9. Back To Top | #44169
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Thor: Ragnarok - 6/10. Am ras mai mult decat la ghostbusters.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

10. Back To Top | #44170
    Registered User sorin147's Avatar
    The man from Earth [2017] - 3/10 .
    Inclin sa cred ca cel din 2007 e pe bune, altfel nu exista motiv pentru care sa faci o astfel de cretinitate, in afara de a discredita ceva.
    "De ce a trebuit sa devenim puncte, cand nefiind eram TOTUL?" (N. Stanescu) (021)220.05.39 0726.11.69.31 ~~~ Intel Core 2 Duo E7500 ~ Scythe Ninja Plus ~ ASUS P5P43TD PRO ~ Kingmax 2*2Gb DDR1600 ~ Radeon R6670 ~ Maxtor 250Gb ~ on-board sound ~ home made case v2.0 ~ Chieftec 410W ~ ASUS DVD-RW ~ TCM Wireless Multimedia Keyboard ~ Microsoft 1.1A Optical Mouse ~ LG 1919S LCD 19" ~ Myria MY001B 19"

11. Back To Top | #44171
    Confirm. Maxim 6 i-as da si eu. Extrem-extrem de plictisitor.... Actiune ioc....
    Facepalm

Incearca-l pe asta. S-ar putea sa fie mai pe gustul tau.
    http://m.imdb.com/title/tt6298780/?ref=m_nv_sr_1

12. Back To Top | #44172
    Registered User

The Man from Earth

Sunt doua filme, ultimul probabil ar trebui amintit ca si Holocene sa nu se creeze confuzii.

The Man from Earth (2007) - 8.5/ 10, din punctul meu de vedere este absolut genial, unul dintre cele mai bune cult movies ever

The Man from Earth: Holocene (2017) - 6/10 - am tot ezitat aceste zile sa îl vad, am fost entuziasmat in 2016 cand am aflat ca va exista o continuare, tot speram sa se continue mai in detaliu ideile din primul film, iar de când a aparut efectiv din noiembrie anul trecut în cateva cinema-uri din SUA sunt multe pareri negative atat din partea criticilor cât si a fanilor, majoritatea considerand ca aceasta continuare strica efectiv imaginea primului film.
    L-am vazut in cele din urma, si nu e chiar atat de praf precum se spune, clar nu e ca primul, dar... it's not (that) bad.
    Sunt filme la care sequel e mai bun ca originalul (Terminator 2 de exemplu), dar sunt si filme la care nu se face sequel - Fight Club. Dar in vremurile astea nu m-ar mai mira nimic =))

In fine, in primul film a fost genial ca practic totul s-a petrecut intr-o camera, si tempo-ul, gradualitatea, jocul de idei a fost absolut fascinant si cu toate ca au fost multe explicatii, au ramas si lucruri in mister. Asa cum a inceput, asa s-a terminat.
    In al doilea, sunt mult mai multe decoruri, scene diferite, si ceva intriga, schimbata si reteta primului film, poate de aceea nu a mai avut asa mare farmec, dar cam pe asta si insista filmul, lucrurile in aceste timpuri nu mai sunt la fel, si schimbarile ce se petrec acum atat in psihicul oamenilor cat si la nivel planetar sunt mai intense si accelerate ca oricand.
    Filmul incepuse oarecum bine in sala de curs cand exista schimbul de idei despre religii si ca in final se alege intre a sti sau crede.
    Ce mi-a placut in acest film e ca s-a dezvoltat un pic ideea ca oamenii se simt dezamagiti sau tradati cand afla adevarul, ca tot ce se stia atat la nivel personal cat si general e o minciuna sau ajustata care devine un adevarat sistem de credinte, si, in ciuda acestui fapt, atasamentul fata de ceea ce cred e atat de mare incat apar justificari, twist-uri mentale si isi apara credinta in sine cu orice pret, si nu (în) ceea ce se crede.
    Se pare ca va exista înca continuare sau serial cum se spune la sfarsit, dar am mixed feelings
    La orice comanda PC Garage folosind voucherul XM43PKVG se beneficiaza de un discount de 1% pentru orice produs.

13. Back To Top | #44173

14. Back To Top | #44174
    JA
    Open House 1/10

Ce mizerie , nu stiu cum am rezistat pana la sfarsit . Poate din cauza vremii. Se vrea a fi suspans,thriller dar nu se intampla nimic . Mai si exagereaza cu coloana sonora de parca zici ca vezi nu stiu ce horror . huaaaa

15. Back To Top | #44175
    Quote Originally Posted by 495 View Post
    Coco - 10/10

Sala plina de copii cu parinti, radeau, vorbeau, repetau sunetele personajelor
    Nimic nu face mai agreabila experienta cinematografului, decat "sala plina de copii cu parinti, radeau, vorbeau, repetau sunetele personajelor"

16. Back To Top | #44176
    Stiam in ce ma bag cand am ales ora aia si filmul ala si cozile la bilete erau pline de familii. De obicei e enervant, de data asta a adaugat la expierenta filmului, care e un semi musical, sa zic asa. A fost foarte fain, mi-a adus aminte de atunci cand am mers la frozen.
    With the Power of My Mind
    I make the End of this sentence disa
    6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6

17. Back To Top | #44177
    Am marcat pentru filmul Force este 7/10, un film este destul de unic, dar povestea are un anumit punct nu este atât de rezonabil

18. Back To Top | #44178
    Moderator Ivan's Avatar
    Thor al lui Waititi 6 din 10, si asta pentru ca sunt fan Taika.
    Altfel filmul e simplut, daca ii scoti culorile si CGI-ul nu ramane mai nimic.

19. Back To Top | #44179
    Banned
    Patratul (2017) - IMDb

filmat si jucat impecabil, scenariul este extraordinar
    cu si despre framantarile din tarile vestice in fata diferitelor crize prezente in societate, emigratie, cersetorie, mentalitati dierite, prejudecati fata de noi veniti, risipa si decadenta in lumea lor

20. Back To Top | #44180
    Quote Originally Posted by linhdaniel View Post
    Am marcat pentru filmul Force este 7/10, un film este destul de unic, dar povestea are un anumit punct nu este atât de rezonabil
    say what?
    Among the maxims on Lord Naoshige's wall there was this one: ''Matters of' great concern should be treated lightly.''
    Master lttei commented, "Matters of small concern should be treated seriously."

1.  
Page 2209 of 2214 FirstFirst ... 120917092109215921992206220722082209221022112212 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks