Thread Introduction
In thread-ul Ultimul Film Vazut se vor respecta strict urmatoarele reguli: spoilerele vor fi marcate obligatoriu cu tag-ul dedicat de spoiler iar discutiile offtopic sunt descurajate. Pentru comentarea pe larg a unui anumit film va rugam sa deschideti un thread separat. De asemenea, orice film trebuie intotdeauna notat cu o nota de la 0 la 10, pe cat posibil urmand scara de notare propusa mai jos iar fiecare nota trebuie insotita de un comentariu care sa o justifice. Comentariile trebuie sa aiba un minim de continut - nu se accepta postari de genul "Marfa", "Nashpa", "Fara cuvinte" si asa mai departe.

Note
10 - perfect
9 - extraordinar
8 - foarte bun (mi-a placut foarte mult, sau exceleaza din anumite puncte de vedere)
7 - bun (mi-a placut fara rezerve)
6 - decent (a avut si parti care mi-au placut, sau mi-a placut, dar a avut si parti care m-au deranjat)
5 - asa-si-asa
4 - prost
3 - foarte prost
2 - execrabil
1 - incredibil de prost si deja periculos pentru sanatate (risc de apoplexie)
0 - trebuie sa fiu legat de scaun, cu calus in gura si perfuzie cu sedative ca sa ma uit la el
Page 2210 of 2214 FirstFirst ... 121017102110216022002207220822092210221122122213 ... LastLast
Results 44,181 to 44,200 of 44264

Thread: Ultimul film vazut

1. Back To Top | #44181
    Megalomaniac's Avatar
    Mother! - filmul e super super bravo bravo wow wow wow, chiar imi pare rau ca am zis ca Aronovschi e doar pentru hipsteri* 8/10

Totusi stiindu-va romani get-beget hai sa aplicam principiul secular "dăcat mama, mai bine ma-sa!". Asta din urma e undeva intre Haneke si Lanthimos, fara sa se apropie de niciunul din baietii astia 2. Bun! 7/10

Pe scurt pentu Bogotta, inainte sa bage caseta cu Sharknado vol 15: Mother! este un film despre home invasion aproape la fel de bun ca Home Alone, iar The Eyes of My Mother ne ofera yet again o lectie de viata foarte utila: femeile, cu cat sunt mai bune, cu atat sunt mai demente!

*glumesc, cred in continuare ca Aronovschi e doar pentru hipsteri
    - Care este leguma cu cea mai mare concentraţie de alcool?
    - Mazărea borîtă pe perete.

Top Tip Of The Week: When going through airport customs and you are asked "do you have any firearms with you?" do not reply "what do you need?"

"Nu pot ei fura cat puteti voi sta pe alte threaduri."

2. Back To Top | #44182
    Registered User
    Ce e hipstării ăștia, șăfule?

3. Back To Top | #44183
    Paladin Sir Andrew's Avatar
    Quote Originally Posted by Megalomaniac View Post
    femeile, cu cat sunt mai bune, cu atat sunt mai demente!
    Cu asta sunt de acord. . Bravos.
    Ești prost și vrei să te remarci?Aprinde proiectoarele!Ești cel mai prost?Aprinde și stopul de ceață!

4. Back To Top | #44184
    Megalomaniac's Avatar
    Quote Originally Posted by Ahbar44 View Post
    Ce e hipstării ăștia, șăfule?
    Aia care tot descifreaza chestii cool prin filmele lui. Tu in schimb vezi doar cinematografie si tzatze (apropo e fabulos cadrul overhead cu sanii Jenifferei)

Top Tip Of The Week: When going through airport customs and you are asked "do you have any firearms with you?" do not reply "what do you need?"

5. Back To Top | #44185
    Paladin Sir Andrew's Avatar
    Stii ca Jenica Laurentia e nominalizata la Zmeura de Aur, exact pentru interpretarea din Mother.

Zmeura de Aur 2018: Care sunt nominalizarile pentru cele mai proaste filme ale anului
    Ești prost și vrei să te remarci?Aprinde proiectoarele!Ești cel mai prost?Aprinde și stopul de ceață!

6. Back To Top | #44186
    Megalomaniac's Avatar
    Eu am zis ce-am avut de zis: cinematografie & tzatze
    (si Michelle Pfeiffer, desigur)

Vazui si Thor: Ragnarok si pentru mine a fost cea mai buna ecranizare Marvel, se vede ca l-au dat pe mana unui regizor capabil pe zona mea de umor
    7/10

7. Back To Top | #44187
    Seven sisters (what hapened to Monday) 7/10 pt actiune si unele faze care par previzibile, dar nu sunt, iar altele sunt trase de par. Povestea cu over population bla, bla e fumata. Mergea mai multa actiune pe strada/ in afara cladirii (de ex ca-n Ghost in the shell/ The Raid). Munca- casa, program de corporatist (robot).

La la Land - 8/10. Un musical cu iz romantic (in 2016), ce transpune societatea de azi in care te zbati sa reusesti ca tanar artist. Muzica face toti banii si te baga-n film, dar totusi, City Of Stars x4, e cam mult. PS: Sing mi s-a parut peste (da, stiu ca-i animatie)
    Last edited by SuperFlu; 25-01-2018 at 02:54.
    R7 1700X| Cryorig A40 Ultimate| Fatality X370 K4| Venegance 32GB LED| 960 EVO 500GB| M2 1TB WD blue| Gtx 1080ti Strix OC| Leadex gold 650W | Phanteks Enthoo Pro M Tempered | Samsung CF791 34"@ 100Hz"| DM1 Pro S| Orion 610| Sennheiser GAME Zero White| Edifier r1800t iii.

8. Back To Top | #44188
    Charlie don't surf Monier's Avatar
    Quote Originally Posted by Sir Andrew View Post
    Stii ca Jenica Laurentia e nominalizata la Zmeura de Aur, exact pentru interpretarea din Mother.

Zmeura de Aur 2018: Care sunt nominalizarile pentru cele mai proaste filme ale anului
    that is quite unfair. i've watched it, i'm ok with it.
    now, about her boobies, fam, i-am visat vazut din multe unghiuri! thanks phone hackers aka the fappening.
    -

the post
    offff
    omul incearca cu tot felul de misloace, sandwiches & lemonade, sa ne creeze interes si placere, adevarul esta ca times au fost si au stat inaintea lui post, iara povestea nu-i asa extraordinara or meritorie de pus in film. ajunge cu aura de mari eroi de la sfarsit cand privesc masinile cu litere. din pacate e facut la comanda, lipsit de scenele intrigante pe care le vezi si la filmele lui slabe - pentru ca un om creativ scoate lucruri interesante indiferent de intentie. misca o camera ca pe un martor, urmeaza un drum, insa continutul e subtirel.. fara suspans, fara largime. it's a wet noodle. 6.5/10, cu larghete.

nu are vreo sansa fata de shape of water sau three billboards, dar cum astia sunt infipti in mesaje politice, pot face greseala sa-l aleaga best picture, ori mai rau, sa-l puna pe get out.
    nip it in the bud
    The bloody folks are bloody daft Don't make me bloody laugh It bloody hurts to look around Everywhere in chicken town
    The bloody clocks are bloody wrong The bloody days are bloody long It bloody gets you bloody down Evidently chicken town

9. Back To Top | #44189
    Megalomaniac's Avatar
    The Killing of a Sacred Deer - Nene noi vorbim despre tzatze si grecul asta ne loveste cu filmul anului. Ar trebui sa i se dea cadou o insula pe la el prin Grecia. Bravo, Gheorghe, esti regizorul european al deceniului! 10/10 (ce rol faceBarry Keoghan, ala micu' de l-o dilit Cilian in Dunkirk, tineti-l minte ca e colosal)

10. Back To Top | #44190
    Nick anterior: Lewis.Orne meganic's Avatar
    mother e diaree exploziva, mandarie pretentioasa - report megalomaniac pentru bagat strambe. va mai aduceti aminte de biblia pentru copii, aia albastra cu ilustratii in plm, de nicolae doru? genul ala de parabole, gandite sa le talmaceasca si gelu soferul care aduce marfa la consignatie, fac teza artistica a acestei piese cinematografice al carei substrat filozofic eludeaza atat de mult, zice el, inteligenta vulgului cg fara flanela pe gat si fular palestin. ramane cum am stabilit, i-a pus 7 pentru tatele lu' aia.

intr-o lume perfecta, jennifer lawrence ar trebui sa faca 8-uri pe abdomenul gras si transpirat al lui lars von trier, nu pe al lui aronofsky; iar filmul asta ar ajuta la cresterea mea personala, asa cum promite megalomaniac, si nu mi-ar stimula amigdala si centrul agresiunii din creier, sa fiu mai tractorist decat eram inainte sa-l vad.

devil's gate - e meh, dar l-am vazut pana la capat fara fast forward sau pauze de tigara. (spre deosebire de mother)
    Last edited by meganic; 27-01-2018 at 05:21.

11. Back To Top | #44191
    Registered User
    Choi-jong-byeong-gi hwal (2011) - o surpriza foarte placuta ce primeste un solid 7/10 . Primele 15 minute sunt mai dificile insa dupa inceput filmul continua in directia buna. Printre altele se prezinta o vanatoare umana plina de suspans si actiune. Un film bun, coloana sonora de calitate iar legat de modul in care a fost filmat consider ca era loc si de mai bine.
    Cinematografia coreeana confirma din nou.

12. Back To Top | #44192
    Registered User slicker's Avatar
    Quote Originally Posted by Sir Andrew View Post

Daca si asta e interpretare si acting de Zmeura de Aur, atunci eu ma pis cu putere pe toate oscarurile si tot ce mai scot balalaii astia.

13. Back To Top | #44193
    Registered User
    Piratii din caraibe asta ultimul - 4/10
    Ok la efecte, in rest e fix apa de ploaie. Glume proaste si fortate, personajul negativ foarte complex..not. Hai sa mai mulgem niste bani. Probabil la fel de proaste au fost si primele, dar macar le-am vazut la timpul lor acum 10 ani.

14. Back To Top | #44194
    Nick anterior: cccrys ccrys's Avatar
    Darkest hour 9/10.

Peste asteptari, Gary Oldman merita Oscarul.

15. Back To Top | #44195
    Registered User
    Mi-in-do (2008) - 7/10. Filmul asta e ca un tablou, o opera de arta.
    Fascinant ce pasiuni si ce dueluri (care e mai tare in pensula si reuseste sa picteze la curtea regala) se iscau acum cateva secole!
    Coloana sonora de asemenea foarte inspirata: PoaB OST

16. Back To Top | #44196
    Banned
    Quote Originally Posted by ccrys View Post
    Darkest hour 9/10.

Peste asteptari, Gary Oldman merita Oscarul.
    asa ziceam si eu, pana sa-l vad pe Denzel in Roman J. Israel, Esq. (2017) - IMDb

17. Back To Top | #44197
    Nick anterior: Lewis.Orne meganic's Avatar
    megalomaniac nu a scris nimic, asa ca am vazut si The killing of a sacred deer, pe care l-a notat cu 10, doar ca sa-l demontez.

nu incepe deloc afectat, nu... filmul debuteaza cu ecran negru 20 de secunde, muzica de opera pe fond si continua cu o imagine socanta, sau daca nu socanta, incomoda, deci stii din start ca regizorul e un try hard care incearca sa provoace. zic: am inceput bine, haida, play (imi frecam deja palmele cu o privire porcina si perversa uitandu-ma la durata filmului). dupa 20 de minute de vizionare deja chicoteam la gandul ca exista o sansa ca personajele voit carteziene, rigide, impreuna cu modul bizar in care acestea isi livreaza replicile si decorurile posomorate sa nu fie simple alegeri stilistice, ci sa fie schitate asa la modul serios, semi-verosimil, pentru ca asa isi imagineaza scenaristul interactiunile intelectualilor in familie, goale si excesiv de formale, in sufragerii fastuoase si inexpresive, poate pentru ca are putin contact cu ei in viata reala, poate pentru ca n-are imaginatie si s-a inspirat un pic din eyes wide shut (turnat si gandit de un regizor adevarat, unde lipsa de comunicare si distanta aveau un rol anume; de aici si castingul lui nicole poate?) si poate, am eu senzatia, filmul ala cu jeremy irons cand era ginecolog impreuna cu fratele lui geaman.

in actul doi personajele prind ceva culoare si apar elemente de thriller psihologic, dar tot nu reuseste sa te faca total atent, singurul carlig fiind tonul neobisnuit si pe ici colo o revelatie pe care o stiai din sinopsa imdb. actul 3 e usor de intuit (fara spoilere, pun doar definitia tragediei, pentru ca se intelege, zic eu, la ce anume face referire titlul: "Specie a genului dramatic cu subiect patetic, cu personaje puternice aflate în conflict violent, cu deznodământ nefericit."). Se adauga patetismului si grotescul; copilul acestei cununii trainice fiind absurdul pretentios, al carui singur scop este provocarea, de ceva sau a ceva. nu exista alte lectii morala alta decat lex talionis si remuscarea, doar catharsis, pentru ca doar asta ofera tragedia, satisfactia de a vedea suferinta altuia cand gafai de trait, te-ai desensibilizat de trairi si nimic nu te mai face sa reactionezi pentru ca esti un primat desfranat. din motivul asta, gospodinele haite si vadanele trecute prin toate gusta doar filme triste gen Love story si Hachiko si de-aia grecii antici foloseau teatrul ca substitut de liveleak, pentru ca au epuizat toata gama de sentimente, tot spectrul de trairi umane.

Vizionatul filmelor e ca in clasa a 5-a, cand asculti compuneri citite de colegi despre ce au facut in timpul verii. compunerile sunt de doua feluri: compunerile care iti plac tie, si cele try-hard, indescifrabile care excita falsele sensibilitati si snobismul doamnei profesoare. Grecii ne seamana ca popor, foarte usor filmul ar putea fi o piesa de teatru romaneasca, un fiasco kitschos plin de patetism, cu urlaturi si tavaleli, din care nu intelegi nimic.

The Darkest Hour 8/10 - dupa ce ca e biografic, mai e vorba si despre o tema politica, deci ar trebui sa fie soporifer garantat, dar nu e. e greu sa va conving ca un film istoric despre o criza politica poate fi captivant, asa ca nici nu o sa incerc. aceleasi rezerve le-am avut si eu, mai ales pentru ca nu imi place istoria. il recomand totusi pentru Oldman, care trebuia sa ia oscar pentru scena asta cu multi ani in urma:
    Leon (1994) - 'Bring me everyone' [HD] - YouTube

18. Back To Top | #44198
    Nick anterior: mom Hayabusa's Avatar
    Nu as spune ca The killing of a...este un kitsch, dar interpretarea mitului Ifigeniei de catre regizor nu este tocmai subtila. Si introducerea elementelor supranaturale a fost ca nuca in perete. Totusi actorii si-au facut treaba cu maiestrie

La fel de plin de clisee este si Good Will Hunting (l-am revazut de curand), chiar daca sunt clisee luate din filme bune, clisee care te fac sa te simti bine (cliseele nu iti provoaca un disconfort mental, nu te fac sa gandesti). Pana si problemele de matematica , probleme care sunt considerate super grele in film, de fapt sunt destul de banale. Dar e genul de film care iti provoaca confort emotional, numai bun de vazut in locul unui SW su orice film cu eroi modern.

Aseara am vazut sieranevada pe hbo- okkk, un microcosmos al societatii roamanesti intr-un apartament de bloc comunist. Si ce-i cu asta, imi venea sa spun. E undeva pe la 6- 6.5

The open house- initial as fi vrut sa-i dau mai putin, dar apoi mi-am dat seama ca regizorul a incercat sa faca o treaba desteapta. Pe mine m-a dus cu gandul la Funny Games si la modul cum a fost gandita lipsa de sens a violentei in acel film. Actrita a jucat exceptional! 7,5

The Bar- thriller spaniol peste media celor din 2017. 7
    Time is on my side

19. Back To Top | #44199
    Megalomaniac's Avatar
    Dialogurile (sau monologurile, mai bine zis) sententioase mi se par definitorii pentru tragedia clasica (aici reinterpretata). Evident ca nu pot sti asta dar asa le citeste creierul meu (cred ca am vazut tipicul asta in cateva piese de teatru si mi-a ramas in cap). Si stilul asta definitoriu al grecului mi se pare colosal; la fel am perceput si dialogurile din Dogtooth desi erau in greaca si nu parlesc limba respectiva. Oamenii nu se comunica ci doar comunica, sunt canale prin care se emit sentinte & replici de undeva din #altaparte. Totul e predestinat, cum ar veni. De-aia mi-a si venit sa pun mana pe ranga cand la finalul filmului cineva s-a intrebat, oare cu ce i-a otravit p'aia micii... (dar n-aveam ranga, plm).

Daca gusti genul asta de enunt celelalte componente ale filmului sunt numai plusuri (actori, muzica, cinematografie, sanii siliconati ai australiencei etc). Daca nu probabil filmul e greu de vizionat. Pentru mine ramane filmul strain al anului, alaturi de The Square (care o sa ia oscarul xoxoxox)

The Darkest Hour - captivant cum zice colegul dar... same ol' betzivan. E un film care traieste prin interpretare, deci e premiabil doar sub aspectul asta. Numai ca interpretarea e de manual, nimic insolit. 7/10
    The Shape of Water - nu-mi place del Toro dar mi-a placut mult povestea asta de dragoste. Cap<>Coada, solid de parca ar fi fost facut pentru Tom Hanks. Bravo, ba, grasule! 8/10

20. Back To Top | #44200
    Registered User
    Ferdinand > 6... nimic fantastic

Jumanji: Welcome to the Jungle > 7 > surprinzator de funny. In rest, mai nimic de spus.

Downsizing > 5 > m-a dezmagit. Introducerea e faina, te captiveaza... totul ca sa faca un imens fassss. Ideea era buna dar exploatarea ei e fix 0. Pacat, Singura pata de culoare e caracterul lui Hong Chau.

1.  
Page 2210 of 2214 FirstFirst ... 121017102110216022002207220822092210221122122213 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks