Thread Introduction
In thread-ul Ultimul Film Vazut se vor respecta strict urmatoarele reguli: spoilerele vor fi marcate obligatoriu cu tag-ul dedicat de spoiler iar discutiile offtopic sunt descurajate. Pentru comentarea pe larg a unui anumit film va rugam sa deschideti un thread separat. De asemenea, orice film trebuie intotdeauna notat cu o nota de la 0 la 10, pe cat posibil urmand scara de notare propusa mai jos iar fiecare nota trebuie insotita de un comentariu care sa o justifice. Comentariile trebuie sa aiba un minim de continut - nu se accepta postari de genul "Marfa", "Nashpa", "Fara cuvinte" si asa mai departe.

Note
10 - perfect
9 - extraordinar
8 - foarte bun (mi-a placut foarte mult, sau exceleaza din anumite puncte de vedere)
7 - bun (mi-a placut fara rezerve)
6 - decent (a avut si parti care mi-au placut, sau mi-a placut, dar a avut si parti care m-au deranjat)
5 - asa-si-asa
4 - prost
3 - foarte prost
2 - execrabil
1 - incredibil de prost si deja periculos pentru sanatate (risc de apoplexie)
0 - trebuie sa fiu legat de scaun, cu calus in gura si perfuzie cu sedative ca sa ma uit la el
Page 2211 of 2214 FirstFirst ... 121117112111216122012208220922102211221222132214 LastLast
Results 44,201 to 44,220 of 44264

Thread: Ultimul film vazut

1. Back To Top | #44201
    Nick anterior: mom Hayabusa's Avatar
    The Shape of Water- imi e greau sa-l judec ca pe un film; e un desen animat
    Time is on my side

2. Back To Top | #44202
    Paladin Sir Andrew's Avatar
    A aparut deja in cinema?
    Ești prost și vrei să te remarci?Aprinde proiectoarele!Ești cel mai prost?Aprinde și stopul de ceață!

3. Back To Top | #44203
    Registered User slicker's Avatar
    @Hayabusa
    Daca e desen animat inseamna ca nu e film? Adica nu poate fi luat in serios sau ce ai vrut sa zici?

Detaliaza si tu ""review-ul"

4. Back To Top | #44204
    Charlie don't surf Monier's Avatar
    Quote Originally Posted by Sir Andrew View Post
    A aparut deja in cinema?
    daca esti membru academy awards, privesti screenerele trimise de ei.

darkest hour.
    am sa zic 8/10 numai pentru interpretarea magistrala de la gary oldman. acum sunt cei doi no1, cap la cap pentru oscar: denzel si oldman.
    are lipsuri si excese: prea multa politica in detrimentul razboiului, nu vezi o pusca, un avion, o casca germana, o barca acolo. se face abuz de expozitiunea via radio news. mi-ar fi placut mai multe intalniri si conversatii cu strainii, aliati sau altfel.
    nip it in the bud
    The bloody folks are bloody daft Don't make me bloody laugh It bloody hurts to look around Everywhere in chicken town
    The bloody clocks are bloody wrong The bloody days are bloody long It bloody gets you bloody down Evidently chicken town

5. Back To Top | #44205
    Nick anterior: mom Hayabusa's Avatar
    Quote Originally Posted by slicker View Post
    @Hayabusa
    Daca e desen animat inseamna ca nu e film? Adica nu poate fi luat in serios sau ce ai vrut sa zici?

Detaliaza si tu ""review-ul"
    Eu zic ca e clar! O metafora dintr-un desen animat nu este interpretata la fel cu una dintr-un film artistic. Apoi nu se supara nimeni ca intr-un desen personajele sunt conturate după o axiologie strict dualista (bun/rău etc). Un basm e o poveste despre un ideal.

Sent from my G8141 using Tapatalk
    Time is on my side

6. Back To Top | #44206
    El Bar - 4/10

M-am uitat la el ca am sperat sa semene cu El Cuerpo sau minunatia de Contratiempo. Si mai e si cu actorul din Contratiempo, dar nu, e o varza de film si daca cineva are intentia sa il vada o sa il spoileruiesc acum: nu se intampla nimic pana la sfarsit, niciun raspuns, nimic.
    With the Power of My Mind
    I make the End of this sentence disa
    6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6

7. Back To Top | #44207
    Registered User
    Roman J. Israel, Esq > 8 > that's a movie! O poveste despre ce se intampla atunci cand nu mai crezi. Cand renunti la vise. Despre cat de important este sa hang on, mai ales cand speranta e pierduta. Pentru ca alternativa... Si da, Denzel duce filmul, dar si personajele secundare sunt ok.

8. Back To Top | #44208
    Registered User
    Darkest Hour > 6. Nu mi-a placut. Nu-mi plac filmele intunecate. Te dor ochii dupa filmul asta. Apoi da, ok, Gary Oldman face un rol mare. Nu-l recunosti dupa masca personajului. Dincolo de asta filmul e un mare fasss, cu multa propaganda. Nu stiu ce i-a apucat pe englezi cu Dunkirk, de tot preamaresc acea retragere ca pe o mare fitza. Da, a fost primul punct marcat de aliati in fata Germaniei. Dar fara inexplicabila (pentru mine) ezitare a lui Hitler de a debarca in Anglia, n-ar fi servit la nimic. cu 300 mii sau fara, nu ar fi oprit Panzerele. Cert e ca fara Dunkirk n-ar mai fi existat nici o ezitare, doar capitulare.

In fine... filmul nu e mare branza (parerea mea). Best Picture? Why??!

9. Back To Top | #44209
    made in romania Laur's Avatar
    De acord. 6/0. Nu e mare film, insa Oldman face totul. Poate, totusi, merita un oscar.
    Three billboards, super smecher. Si scenariul, regia, personajele, interpretarea. Mi a placut mult. 8/10.
    Last jedy, bun, undeva incadrat intre primele trei, ca realizare. 8/10.

10. Back To Top | #44210
    Three billboards e cu si despre puletii random din menajeriile sudiste, care logic ca sunt cah, hai sa ne mai pisam un pic pe ei! Sa curga premiili! 6/10!

Blade runneru' nou e asa cum trebe ca sa stea de-a dreapta orijinalului si sa declanseze hemoragia de blade runner-uri. 7/10

Killing of a sacred deer e despre cinema la modul vizual impecabil, dar ca story am zis de data trecuta (The lobster) ca nu rezonez complectamente cu bizareriile domnului Lathimos. Still 6,5/10.

11. Back To Top | #44211
    made in romania Laur's Avatar
    The post, nu i dau nota ca dupa 25 min am renuntat. Plictisitor, multa vorbarie fara inteles pt mine, chit ca personajele din film imi erau cunoscute. Personal nu recomand.
    Stronger, abandonat dupa alte 25 de minute. Tot din plictiseala. Nu i de mine, chit ca omu e chiar stronger. Cinste lui.
    Killing of a sacred deer, gunoi. La fel ca Mother.

12. Back To Top | #44212
    Suburbicon este pierdere de timp?

13. Back To Top | #44213
    Nick anterior: Lewis.Orne meganic's Avatar
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Dincolo de asta filmul e un mare fasss, cu multa propaganda.
    nici macar nu e propaganda, sunt doar cateva scene nepermis de cringe cu orgoliu britanic in vena patriotismului porky si atat, de exemplu cand descinde el printre muritori ca sa le sondeze esprit de corps-ul, si proletarii sunt mai radicalizati ca peroxidul dupa ruptura homolitica, full mujahedini, mai lipsea ca extra aia cu bebelusul sa urle "pana la moarte!" si sa faca yodel jihadic: "lilililili" ; dar sunt acolo ca sa intelegi ori ca churchill era o sarla populista, ori ca nu el a facut ca motivul underdog-ului sa devina lema nationala, ci ca populatia era deja de aceeasi convingere. si-o luau cu strigaturi de la krautsi oricum, nu se poate vorbi de propaganda cand iti iei na!na! la ochi.

Quote Originally Posted by raznatovic
    Three billboards e cu si despre puletii random din menajeriile sudiste, care logic ca sunt cah, hai sa ne mai pisam un pic pe ei!
    esti tigan. tocmai prin asta surprinde filmul: nu e o zeflemea de prost gust la adresa etosului sudist. e foarte usor sa te identifici cu mai toate personajele, care sunt bine scrise si departe de a fi sablonarde.

14. Back To Top | #44214
    Am vazut si eu Blade Runner, ambele, la o diferenta de cateva zile. Am fost surprins de cat de mult au semanat ca stil si atmosfera, insa overall nu pot spune ca m-au dat pe spate cu nimic, 6/10 daca ma uit la sistemul de punctare sugerat la incepul thread-ului. Cat despre o continuare, m-as mira, avand in vedere ca stat prost la box-office, dar s-au mai vazut exceptii.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

15. Back To Top | #44215
    Florida project nu e decat un film care va trece in planul secundar al amfibienilor, poponarelilor & niciun an fara o tona de nigga lobotomizati. Copilaria dulce si amara, de un realism care te sfasie in interior, bucata cu bucata. Singurele puncte le pierde pt repetivitate si, pana la urma, pt un fir narativ care uneori se mai si desira. Fetita e superba, veteranul Dafoe ruleaza. Normal, filmul e ocolit dampulea la nominalizari. Da' daca ne giugiulim frumos in gaoz, ce dreacu' mai avem nevoie de povestile astea din suburbii? Ba, mie mi-a placut. 7,5/10.

16. Back To Top | #44216
    Quote Originally Posted by raznatovic View Post
    Florida project nu e decat un film care va trece in planul secundar al amfibienilor, poponarelilor & niciun an fara o tona de nigga lobotomizati.
    Ne traduci si noua celor care mai vorbim inca limba romana cu subiect si predicat?

17. Back To Top | #44217
    Daca pui si virgula, nu neaparat intre ele, iti traduc.

Quote Originally Posted by meganic View Post
    esti tigan. tocmai prin asta surprinde filmul: nu e o zeflemea de prost gust la adresa etosului sudist. e foarte usor sa te identifici cu mai toate personajele, care sunt bine scrise si departe de a fi sablonarde.
    Esti magar. Nu ma surprinde, e un film care se va bate la premii alaturi de mizerabilul Get out, pt ca s-a folosit aceeasi bidinea. Negri lobotomizati de administratiile clintorisiene, negri oprimati intr-un orasel sudist, toate ingredientele sa pise ochii adolescentele de la scoala de femele din Titu, hemofili, onorata audienta.

Deci, sfatul meu, hai sa ne evitam si viata amandurora va fi la fel de frumoasa ca pana acum.
    Last edited by raznatovic; 03-02-2018 at 11:58.

18. Back To Top | #44218
    Nick anterior: Lewis.Orne meganic's Avatar
    Esti magar. Nu ma surprinde, e un film care se va bate la premii alaturi de mizerabilul Get out, pt ca s-a folosit aceeasi bidinea. Negri lobotomizati de administratiile clintorisiene, negri oprimati intr-un orasel sudist, toate ingredientele sa pise ochii adolescentele de la scoala de femele din Titu, hemofili, onorata audienta.

Deci, sfatul meu, hai sa ne evitam si viata amandurora va fi la fel de frumoasa ca pana acum.
    suntem pe aceeasi pagina cu get out, uite recenzia mea plina de fiere si fara paragrafe scrisa acum ceva timp:

Quote Originally Posted by meganic
    get out e blaxplotation in still dear white weople, dar thriller. daca-i suporti paranoia rasiala, cum iti tine catedra cu reprosuri gen roots - licitatii de scavi, albii fura negri din habitatul lor natural (brooklyn) si ii duc acasa la ei in vermont si ii fac house-niggers, albii ii brutalizeaza si subjuga in fel si chip pe negri, mereu pentru corpurile lor, fie pentru ca au niste bumbac de strans, fie ca vor avataruri, costume de carne pentru amuzamentul unei elite excentrice si sociopate vasazica (negrii sunt buni entertaineri, soul brothers cu farmec,#woke, si albii sunt jenanti si nu stiu sa danseze, incapabili de umor si muzica si au nevoie de negri); cum se auto-fetisiseaza negrii, cum ca albii ravnesc dupa fizicul superior de regi egipteni si razboinici cu melanina (e de la sine inteles ca clientala cu morb pentru abanos reprezinta liberalii prietenosi dar cu intentii ascunse cica, adica taman aia care i-au ajutat cu civil rights movement prin '60, dar de ce sa nu generalizezi si pentru cateva oi negre din randurile liberalilor, care ori sunt bine intentionati si vor sa se apropie de negri, dar sunt ridiculizati pentru ca nu le cunosc meme-urile si termina prin a se certa cu ei, ori traiesc liberalismul ca pe o transa hippie horny de mdma si-si mai ofera nevestele negrilor din cand in cand din exaltare pentru cauza si pentru ca homo in sifonier- si cumva asta e rau pentru ca vor sa-i foloseasca pe negri ca pe obiecte- pentru asta au inventat expresia rasism liberal care se aplica acum tuturor liberalilor, si e mai rau decat rasismul KKK, hahaha!), la fel ca si suita de prejudecati a la /r/blackpeopletwitter, rostite fara inconjur si mascate doar de umor... daca rabzi toate astea, actiunea e chiar buna fam, tbqh smh, e usor sa te identifici cu personajul si e captivant, placut af. Eu am rabdat 6/10. #yesallwhitepeople
    Ideea era sa-i negociez o nota mai mare ca la aprozar, sa mai dai tu de la tine, sa mai las eu de la mine, i.e: ori sa te dai pe brazda, ori sa-i scrii o recenzie onesta. Dar daca vrei sa ne ignoram, no problem.

Am mai vazut odata Creep, ca sa ma pregatesc pentru Creep 2 in seara asta. Habar n-aveam ca a iesit. Am mare respect pentru Brice si Duplass. Recomand prima jumatate din interviul de pe yt dupa vizionare. Evident ca pe thread nu a scris nimeni nimic cand l-am recomandat, pentru ca sunteti toti juden care mergeti doar la sigur si nu probati filme daca nu sunt minim 15 recenzii.

LE:
    + ca tot a venit vorba de PC, Jordan Peele a scris acum ceva timp pe twitter ca get out e documentar, nu film. color me surprised.
    + Alex Garland, care se declara feminizd si v-am zis ca a dat scenariul pentru Ex Machina unei feministe ca sa-i retuseze sfarsitul (pe atunci cand caram apa cu ciurul incercand sa conving diversi forumisti ca e o piesa vaginocentrica) a facut annihilation, care arata super interesant, dar garantat o s-o cace cumva cu PC-ul, mie-n suta.
    Last edited by meganic; 03-02-2018 at 22:51.

19. Back To Top | #44219
    Money Never Sleeps kenzoR's Avatar
    All The Money in the World 6/10 - cam plictisitor pe alocuri, lack of action, dar povestea este misto. Nu prea recomand sa il vedeti in cinema.

20. Back To Top | #44220
    Florida project nu e decat un film care va trece in planul secundar al amfibienilor, poponarelilor & niciun an fara o tona de nigga lobotomizati.
    Daca pui si virgula, nu neaparat intre ele, iti traduc.
    Eu inteleg asa:
    Florida project (banuiesc ca e vorba de asta The Florida Project) nu e decat un film care va trece in plan secundar, sau pe sub radarul majoritatii consumatorilor de film, spre deosebire de filmele cu amfibieni (nu stiu la ce faci trimitere, dar in fine), filmele cu gay si - aici e exprimarea care ma lasa perplex - niciun an fara o tona de negri lobotomizati, adicatalea, filme cu negri, sau filme cu negri si gay at the same time. "Moonlight"?

In concluzie, ti-a placut filmul si pentru ca nu e cu gay (homofobie) cu cioroi lobotomizati (rasism) sau cu amfibieni (amfibiofobie?). Superb review.

1.  
Page 2211 of 2214 FirstFirst ... 121117112111216122012208220922102211221222132214 LastLast

Bookmarks

Bookmarks