Thread Introduction
In thread-ul Ultimul Film Vazut se vor respecta strict urmatoarele reguli: spoilerele vor fi marcate obligatoriu cu tag-ul dedicat de spoiler iar discutiile offtopic sunt descurajate. Pentru comentarea pe larg a unui anumit film va rugam sa deschideti un thread separat. De asemenea, orice film trebuie intotdeauna notat cu o nota de la 0 la 10, pe cat posibil urmand scara de notare propusa mai jos iar fiecare nota trebuie insotita de un comentariu care sa o justifice. Comentariile trebuie sa aiba un minim de continut - nu se accepta postari de genul "Marfa", "Nashpa", "Fara cuvinte" si asa mai departe.

Note
10 - perfect
9 - extraordinar
8 - foarte bun (mi-a placut foarte mult, sau exceleaza din anumite puncte de vedere)
7 - bun (mi-a placut fara rezerve)
6 - decent (a avut si parti care mi-au placut, sau mi-a placut, dar a avut si parti care m-au deranjat)
5 - asa-si-asa
4 - prost
3 - foarte prost
2 - execrabil
1 - incredibil de prost si deja periculos pentru sanatate (risc de apoplexie)
0 - trebuie sa fiu legat de scaun, cu calus in gura si perfuzie cu sedative ca sa ma uit la el
Page 2230 of 2233 FirstFirst ... 123017302130218022202227222822292230223122322233 LastLast
Results 44,581 to 44,600 of 44659

Thread: Ultimul film vazut

1. Back To Top | #44581
    Nick anterior: Lewis.Orne meganic's Avatar
    a quiet place - 6/10 - recenzia.

2. Back To Top | #44582
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Quote Originally Posted by fakoruz View Post
    Hancock e mai mult comedie care n-are nicio treaba cu Marvel.
    Nu stiam ca marvel au monopol pe "supererou" - au si patentat termenul?
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

3. Back To Top | #44583
    Charlie don't surf Monier's Avatar
    molly's game

goood fuucking movie!
    ahtiat dupa gambling flicks si pofticios la tate grele, abia astept sa laud calitatile extra ale productiei. dictia superba si rapida a lui chastain, dialogul strans si destept.. povestea care se amplifica nivel pe nivel in trepte clare - un stadiu e trambulina pentru altul, inscrise intr-un arc al (anti)eroinei invingatoare. personaje tridimensionale cap-coada. excelent.
    ..film matur pe cinema? merita atentie - dar oscarul ce a pazit? bai.. ce lume jalnica, plina de ignoramus.. uite aici feminism autentic si tot ce vrei alaturi.
    9/10
    -
    cum ma apropii de finalul povestii, pot spune ca sfat bun si necerut, pentru oricine se lanseaza in orice lume oua: get muscle, get info. nu te bizui prea mult pe elementul surpriza, fatada ta buna ori (cel mai rau) norocul incepatorului. nu degeaba romanii asociaza prostia cu norocul, pentru ca un prost nu vede de bucurie cand urmatorul pas nimereste in gol, intr-o groapa.
    beware and be wary! as they say.
    -
    Last edited by Monier; 10-04-2018 at 09:31.
    nip it in the bud
    The bloody folks are bloody daft Don't make me bloody laugh It bloody hurts to look around Everywhere in chicken town
    The bloody clocks are bloody wrong The bloody days are bloody long It bloody gets you bloody down Evidently chicken town

4. Back To Top | #44584
    The Commuter - 5.5/10 - nu stiu ce a patit filmul asta pe parcurs. A inceput decent spre bine (de un 7 asa) si a continuat de 4. De unde si nota. Or fi schimbat regizorul pe la mijoc .... habar n-am. Penibil, pana la urma.
    Among the maxims on Lord Naoshige's wall there was this one: ''Matters of' great concern should be treated lightly.''
    Master lttei commented, "Matters of small concern should be treated seriously."

5. Back To Top | #44585
    Registered User iconicpaul's Avatar
    A Quiet Place - 7/10
    am apreciat ideea stiind si ca e un film cu buget redus, actorul principal fiind si regizorul filmului si sotul in realitate al actritei Emily Blunt
    totusi ideea filmului nu a fost pusa in valoare cum trebuie si pe alocuri progreseaza lent

vazusem in mai multe locuri termenul de ecolocatie folosit de unii din cei care mai fac review-uri, ei folosesc gresit termenul pentru ca e una sa ai auz fin si cu totul alta sa folosesti ecolocatia, in cazul respectiv nu mai conteaza daca mergi in liniste sau nu

6. Back To Top | #44586
    Quote Originally Posted by AStateOfMind View Post
    Nu stiam ca marvel au monopol pe "supererou" - au si patentat termenul?
    In ultima vreme s-ar parea ca da, mai ales DC si Marvel.

7. Back To Top | #44587
    ^cineva sa baneze trolul asta clonat si obositor.. multumesc.
    -

all the money in the world.
    excelent. drama fiarta tare de la ridley scott, nu credeam sa scriu asa lucru in 2018.
    posibil mai bun cu plummer decat spacey, de vreme ce actorii au tras un rand de scene reusite, deci erau in posturi deja "broken in", la fel si editarea era la punct. oricum nu vom afla niciodata.
    se simte nitel lung si greu, dar fotografia e splendida iar jocul actorilor bun. nu pot critica in gol, poate gasesc altceva la alta vizionare.. de nerecunoscut fetita cantareata de odinioara.
    bineinteles ca nu-i film de iarna, asta mergea pe cinema acum, primavara ori toamna.
    8++/10
    nip it in the bud
    The bloody folks are bloody daft Don't make me bloody laugh It bloody hurts to look around Everywhere in chicken town
    The bloody clocks are bloody wrong The bloody days are bloody long It bloody gets you bloody down Evidently chicken town

8. Back To Top | #44588
    Registered User BMF's Avatar
    Wow, respect, ai avut răbdare sa îl vezi pana la sfârșit. Eu n-am putut sa ii dau nota pentru ca nu am mai rezistat sa îl văd și deci nu se pune.
    You'll float down here. We all float down here. Yes, we do!

9. Back To Top | #44589
    Quote Originally Posted by Danos View Post
    Un pas in urma serafimilor 8/10, foarte bun pentru un film romanesc, nu m-a plictisit deloc cum se intampla de obicei cand mai vizionam filme romanesti.
    Unde se poate vedea? Cinema?

10. Back To Top | #44590
    Nick anterior: niggaru GabrieLL's Avatar
    La biblioteca e de ceva timp.

On topic: the vanishing of sidney hall. 8/10 o drama f twisted, actori cvasi necunoscuti. O poveste ravasitoare.
    It's not revenge, it's punishment!

11. Back To Top | #44591
    Registered User NarcisGoPro's Avatar
    Iron Man : 1/10 - cacat american cu super-eroi si rock

vazut la o prietena, mai bine ma uitam la gaym of trones

12. Back To Top | #44592
    m-am gandit de multe ori ca in natia trolilor acolo ar trebui sa existe si un clasament cu cele mai de seama specimene dar si cu rusinea satului, ma bucur sa traiesc astfel de momente cand pot sa ii depistez cu atata usurinta si pe unii, si pe altii

13. Back To Top | #44593
    Registered User
    Si tu te incadrezi in categoria trolilor? Sau a pustanilor care iubesc filmele de cacat cu supereroi?
    Cred ca 1/10 pt Iron Man e nota prea mare.

14. Back To Top | #44594
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    S-au trezit criticii de arta de pe cg

Hai bah, treceti inapoi la somn, e inca tarziu si balmajiti.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

15. Back To Top | #44595
    Prin 2008, Iron Man chiar era o capodopera vizuala, iar Robert Downey Jr. facea glume bune si nu era atat de detestabil ca actor. Franciza s-a dus la vale cam de la primul Avengers fiindca cam de atunci trebuia incheiata povestea si bagati alti supereroi in prim-plan . Ce-i prea mult e prea mult si chiar iti pierzi entuziasmul sa vezi aceiasi eroi ca Iron Man, Captain America, Hulk sau Thor timp 10 ani.

Dar da, luat ca SF, primul film Iron Man il consider si azi drept un film bun la multe capitole si chiar unul de referinta in istoria cinematografiei dupa Terminator si Robocop (nu trollez). Oamenii vor fi nostalgici si bucurosi sa-l revada si peste 50 de ani (poate Disney/MCU sa scoata cate reboot-uri vor, nu-l vor egala niciodata pe originalul Iron Man).

Si fiindca 2008 a fost unul dintre cei mai prosti ani din istoria cinematografiei, fiind inundat de petarde gen Twilight, Tropic Thunder , Rambo 4, Babylon AD, Hannah Montana , Wanted, Slumdog Millionaire (cum dracu a luat asta Oscarul , nu stiu, cred ca tot dintr-un motiv extrem de evident) , Indiana Jones 4 (cred ca lui Harrison Ford ii este si acum rusine ca a aparut in filmul asta), Cloverfield , Craps of Narnia etc.

Noroc cu The Dark Knight care a salvat anul si cu Iron Man ca altfel era jale , compensand cu ceva animatii precum Kung Fu Panda si ceva filme biografice.
    Dar cred ca doar astea doua filme au iesit in evidenta pentru mine in anul respectiv, mai ales Jokerul interpretat de Ledger , restul fiind niste gunoaie usor de uitat.

Credeti-ma, anul asta avem filme mult mai bune de vazut fata de ce aveam acum fix 10 ani in general.
    In schimb, se lansau jocuri bune si originale, pe cand anul asta e tocmai invers cand observ ce balarii reciclate se lanseaza acuma
    Last edited by fakoruz; 13-04-2018 at 01:10.

16. Back To Top | #44596
    Quote Originally Posted by BMF View Post
    Wow, respect, ai avut răbdare sa îl vezi pana la sfârșit. Eu n-am putut sa ii dau nota pentru ca nu am mai rezistat sa îl văd și deci nu se pune.
    inteleg, asa-i.. m-a bucurat mult sa vad un film bun de la ridley scott, in sfarsit. l-am suportat cu voiosie.

despre rapire pare-mi-se ca e serial tv cu hillary swank momentan, si poate ca mai exista vreunul, nu sunt sigur.
    -

shootere, primul avengers a fost prea bun pentru binele francizei. de atunci incoace astia strica scene cu glume proaste gen "meta" si "offbeat" incercand sa reproduca maniera joss whedon.

iron man nu-i sf, kek. cum dracu a fost 2008 an prost ma, tu singur te lovesti in cap listand filme foarte bune.. hai lasa, uita tot. nu conteaza. e timpul sa te odihnesti.. iesi intr-o poienita. si stai acolo un timp
    nip it in the bud

17. Back To Top | #44597
    Quote Originally Posted by Monier View Post

iron man nu-i sf, kek. cum dracu a fost 2008 an prost ma, tu singur te lovesti in cap listand filme foarte bune.. hai lasa, uita tot. nu conteaza. e timpul sa te odihnesti.. iesi intr-o poienita. si stai acolo un timp
    SF sau nu, oricum a fost bun la vremea lui.
    Si da, 2008 a fost un an teribil de prost in cinematografie. In afara de Dark Knight si Iron Man, pe toate filmele insirate nu am reusit sa le vizionez mai mult de 15-20 de minute fiindca atat de proaste si plictisitoare erau.
    Hai ca am vorbit prea mult despre respectivul an ca deja am flash-back-uri cu faza aia din Indiana Jones 4 cand Harrison Ford a supravietuit unei explozii nucleare bagat intr-un frigider si secventele cu cartite.

Mai bine hai sa vorbim despre anul 2007, un alt an mai de succes fata de 2017 la toate capitolele: filme bune, o gramada de francize de jocuri inovative incepute atunci, muzica mult mai buna, era si pace in lume, nu era criza economica, ISIS, Putin era cuminte, Bush era foarte pacifist fata de Trump, lumea era mai optimista, inca nu era nebunia cu Facebook si social media crap, se lansase primul iPhone (nu ca cele reciclate ca acum), femeile erau femei, nu feministe isterice, Justin Bieber nu exista, oamenii mergeau in vacante pe credite, stiind ca aveau salarii crescute si isi cumparau plasma cu buletinul
    Multi analisti zic ca anul 2007 a fost cel mai bun an din istorie.
    Last edited by fakoruz; 13-04-2018 at 11:57.

18. Back To Top | #44598
    [RO] cartus's Avatar
    Ready Player One - 8/10 Parerea mea: sa il vedeti inainte sa cititi cartea, asa o sa va para foarte bun. Daca cititi cartea inainte de film, o sa va dati seama ca l-au macelarit. Avem resursele CGI sa il facem cum trebuie, dar nu o facem pentru ca ar fi costat mai mult decat trebuia, probabil. Practic au luat ideea din carte si doar cateva scene din carte au fost reproduse in proportie de 80%. Pacat.... ar fi iesit magnific.

19. Back To Top | #44599
    Autorul cartii a scris scenariul.

20. Back To Top | #44600
    JA
    Am ajuns si eu la A quiet place, 7/10. E ok, nu neaparat horror , mai degraba suspans. Incepe bine cu faza aia, apoi urmeaza o perioada de liniste, dar liniste ca lumea nici popcorn nu mai manca sa nu faca zgomot . E realizat bine, tensiunea e acolo, sunet bun.

1.  
Page 2230 of 2233 FirstFirst ... 123017302130218022202227222822292230223122322233 LastLast

Bookmarks

Bookmarks