Thread Introduction
In thread-ul Ultimul Film Vazut se vor respecta strict urmatoarele reguli: spoilerele vor fi marcate obligatoriu cu tag-ul dedicat de spoiler iar discutiile offtopic sunt descurajate. Pentru comentarea pe larg a unui anumit film va rugam sa deschideti un thread separat. De asemenea, orice film trebuie intotdeauna notat cu o nota de la 0 la 10, pe cat posibil urmand scara de notare propusa mai jos iar fiecare nota trebuie insotita de un comentariu care sa o justifice. Comentariile trebuie sa aiba un minim de continut - nu se accepta postari de genul "Marfa", "Nashpa", "Fara cuvinte" si asa mai departe.

Note
10 - perfect
9 - extraordinar
8 - foarte bun (mi-a placut foarte mult, sau exceleaza din anumite puncte de vedere)
7 - bun (mi-a placut fara rezerve)
6 - decent (a avut si parti care mi-au placut, sau mi-a placut, dar a avut si parti care m-au deranjat)
5 - asa-si-asa
4 - prost
3 - foarte prost
2 - execrabil
1 - incredibil de prost si deja periculos pentru sanatate (risc de apoplexie)
0 - trebuie sa fiu legat de scaun, cu calus in gura si perfuzie cu sedative ca sa ma uit la el
Page 6 of 2185 FirstFirst ... 345678916561065061006 ... LastLast
Results 101 to 120 of 43692

Thread: Ultimul film vazut

1. Back To Top | #101
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Wasabi: 7-8/10
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

2. Back To Top | #102
    am vazut si eu Wasabi ieri, pe caseta video.
    film in cel mai curat spirit duminical, de vacantza (vacantza si pentru neuroni, care sforaie linistiti in timpul filmului). personajul e un fel de Bud Spencer mai subtzirel, in rest tiparele sunt aceleashi.
    personal, fiind "aditivat" (deci cu atat mai predispus sa inghit orice), am sfarshit prin a-l considera o gluma ieftina. un 5/10 indulgent, poate si pentru ca l-am vazut duminica, atunci cand si recomand vizionarea lui.
    infernul sunt ceilalti.

3. Back To Top | #103
    shell-shocked moebius's Avatar
    ieri pe hbo Bringing Out the Dead
    din partea mea are 8, mi-au placut mult personajele

ps. voi stiati ca noel e jucat de marc anthony ?
    We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars.

4. Back To Top | #104
    theultimateanswer 42's Avatar
    Minority report, destul de interesant, a avut umor si un subiect original. 9
    Omul bicentenar, mi-a placut la nebunie, ata de simplu, de copilaros, si spre final de trist si de morala din aia batraneasca. Asta fara cine stie ce subiect sau scenariu complex
    nota 10
    >>>>>>>>> FOTO <<<<<<<<<

5. Back To Top | #105
    Administrator Assassin's Avatar
    Snatch - 8
    Misto a jucat mafiotu' ala cu ochelari, a facut tot filmu'.

American Beauty - 9
    Un film care tot a fost laudat si sunt foarte incantat ca l-am vazut. E unu' din cele mai bune filme pe care le-am vazut vreodata.

Vidocq - 6
    In afara decorurilor, n-am remarcat nimic, interpretare slaba, muzica ca si inexistenta, iar scenele de bataie se vad din avion cum sunt regizate.

American History X - 8
    La inceput plictiseste, tre' sa ai rabdare si sa fii atent la ce se desfasoara pe ecran. Morala filmului: un alb face cat doi negri
    Clientu' de azi, victima de maine

Despre carti (deocamdata).

6. Back To Top | #106
    Vertical Limit . L-am vazut si la cinema in Mall si atunci l-am cotat cu 8 . Acum ca l-am vazut pe micile ecrane in cotez cu 7 .
    Un film mai mult de efecte speciale .
    Holy infestation ! You've been struck with the hair demons.

7. Back To Top | #107
    moebius: da, stiam . l-am recunoscut, fie ca ma crezi sau nu...
    mie mi-a placut regia (la nebunie) si Nicholas Cage (care efectiv pare ca e atat de obosit incat ar putea muri din asta...).
    infernul sunt ceilalti.

8. Back To Top | #108
    Bursucul vesel Salgado88's Avatar
    Pt. Haggis :

Probabil ca daca aveai ( sau poate chiar ai ) ceve cunostintze in materie de alpinism, catzarare , K2 , Everest , Himalaya si Karakorum , ai fi notat Vertical Limit cu 3, cel mult 4. Filmu' asta are atatea aberatzii in el, de-tzi sta mintea-n loc.

In primul rand ca nu stiu de ce naiba considera ei K2 cel mai dificil varf din lume , cand acest titlu se cuvine de fapt mult mai dificilului Nanga Parbat. Ca sursa de documentare, itzi recomand cartea "Tigrii din Himalaya" , scrisa de un alpinist german, Fritz Rudolph. E interesant sa citesti acolo catzi oameni au murit incercand sa cucereasca Nanga Parbat , si modul in care acest varf s-a lasat pana la urma cucerit ( solo effort by Hermann Buhl , singurul alpinist care a cucerit 2 varfuri de peste 8000 de metri, gasindu-si moartea incercand sa ajunga primul pe un al treilea ).
    Dupa aia e superenervanta faza cu "party-ul" de la baza, cu zeci de oameni, cu barbecue , cu muzica ... mai ceva ca-n Dumars
    Ca oameni umbla si cu sticlutza de nitro dupa ei, asta e alt subiect ... Acrobatzii cu elicopteru' pe la 7000 de metri , salturi in gol de pe un perete pe altul ( aia e trasa de par rau de tot , se opreste omu' fix in perete , nu se busheste cu moaca-n el ... )
    E interesanta ideea cu taiatul corzii , da' si asta e preluata dintr-un film mult mai meserias ( "Moartea unui ghid" ) ...
    Ramane sub semnu' intrebarii si modalitatea prin care Peter Garett isi aduce sora inapoi la baza ... ca elicopter nu e , teleportarea nu exista ...
    Puteau sa faca ceva mult mai misto, da' au facut o mare varza ... pacat , mare pacat.

P.S. Filmarile s-au facut in Noua Zeelanda ... vreau si eu acolo!!!
    Frustrated football fanatic

The thruth is out there.

9. Back To Top | #109
    Registered User
    Minority Report - 9 mi-a placut aproape tot la el mai putin Tom Cruise.
    Vidocq - 8 mi-a placut muzica, decorurile stilul de filmare respectiv regia si Gerard e bun domle e bun

MMC

10. Back To Top | #110
    Registered User Cd's Avatar
    "Road to Perdition", cu Tom Hanks, Paul Newman, Jude Law, regia: Sam Mendes. Excelent. 9/10

11. Back To Top | #111
    Legionarul. Oricat de greu i-ar putea cuiva veni sa creada, Van Damme e unul dintre actorii mei preferati. Unul din primii 10.
    Din nou, cu riscul de a-mi lua castroane in cap, nota mea e 8/10.
    Caut partener de Heroes 3 pentru hot seat in Bucuresti
    Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

12. Back To Top | #112
    what lies beneath (cu M.Pfeifer,H.Ford)

nota 8. la unele faze a cam tremurat carnea pe mine (fiind singur)
    The fight is won [...] long before I dance under those lights
    Muhammad Ali

13. Back To Top | #113
    Moderator Ivan's Avatar
    A Bug's Life. 7, 7 si-un pic. Un umor foarte misto pe alocuri.
    unq_flipmo, 8 pentru Legionarul!? Imi amintesc ca l-am vazut acum cateva luni. I-as fi dat un 4. Cu marinimie. Precizez ca nu-l sufar pe VD dar n-am tinut cont de asta la notare .

14. Back To Top | #114
    Salgado88 : stiu ca filmul e 95 % tras de par. Dar este un film asa cum imi doresc sa vad duminica seara. Daca doream sa vad chestii adevarate cu alpinisti si catzaratori ma uitam pe Discovery ,nicidecum pe HBO la filmul Vertical Limit .
    Sunt de acord cu tot ce spui tu , dar tine cont si de ceea ce am zis eu .
    Deci ,nota filmului ramane 7 .

unq ,ne-ai inebunit cu Van Damme al tau. Eu nu am vazut film cu Van Damme mai bun de nota 5 !
    Holy infestation ! You've been struck with the hair demons.

15. Back To Top | #115
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    ba da, Cyborg, cel putzin atmosfera postApocaliptica e realizata f mijto, mai bine decat in MadMax, parerea mea (Plus ca ia cafteala cat in restul filmelor).
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

16. Back To Top | #116
    A vazut careva " We were soldiers" ? ... se merita?
    Among the maxims on Lord Naoshige's wall there was this one: ''Matters of' great concern should be treated lightly.''
    Master lttei commented, "Matters of small concern should be treated seriously."

17. Back To Top | #117
    Originally posted by Ivan
    unq_flipmo, 8 pentru Legionarul!? Imi amintesc ca l-am vazut acum cateva luni. I-as fi dat un 4. Cu marinimie.
    &
    Originally posted by Haggis McMutton
    unq... Eu nu am vazut film cu Van Damme mai bun de nota 5 !

Originally posted by unq_flipmo
    ...cu riscul de a-mi lua castroane in cap, nota mea e 8/10.
    Fiecare cauta ceva in filme. Eu caut in principal daca personajul are ceva de transmis. Imi aduc si acum aminte de un film francez pe care l-am vazut acum vreo luna pe PRO TV cu un adolescent handicapat. Daca cuiva ii zic ceva cuvintele "Mon copain George(s)" si stie sa-mi zica numele filmului ii raman indatorat. Deci filmul avea in spate o poveste aparent complexa (de fapt foarte simpla) si emotionanta in acelasi timp. Emotionanta pana la lacrimi. Adica imi palce sa cred ca nu sunt "femeie", dar ma uitam si plangeam la filmul ala daca e posibil asa ceva. Nu mi s-a mai intamplat decat cand eram mic si am citit o poveste ruseasca cu un caine si un pui de leu.
    Deci dau eu am gasit in Legionarul ce caut, asta e. Din partea mea Haggis poti sa-i dai si 0 lui Van Damme, neinteresant.
    Caut partener de Heroes 3 pentru hot seat in Bucuresti
    Having to cope with a dysfunctional society, we take refuge in solitude which is a substitute for dignity Zhang Ke Jia

18. Back To Top | #118
    Registered User FrozeN's Avatar
    Andrei Rubliov (regia Andrei Tarkovski).

19. Back To Top | #119
    Registered User Ondine's Avatar
    American Beauty este filmul care mi-a produs cea mai mare dezamagire in ultimul timp ( poate si din cauza prostului meu obicei de a ma lua dupa ce se scrie prin cronicile de specialitate). Subiectul era bun, actorii buni, dar era "ceva" care lipsea sau care se pierdea pe parcurs: coerenta. Mi s-a parut un film intins ca o guma de mestecat, doar din dorinta de a cuprinde toate cliseele "visului american". Ca sa nu mai vorbim de psihologia subtirica si tare transparenta, saracuta. Si cand te gandesti ca se putea face pe tema asta un film profund... Asa, insa, a fost facut sa-l inteleaga si americanul de rand. OK, e un film bun, dar care cred ca putea sa fie cu mult mai bun. Nota 6, laudele exagerate. Parerea mea...
    People are strange when you're a stranger.

20. Back To Top | #120
    We were soldiers - 6/10 (divx)
    - filmul e apreciabil mai mult la nivelul de documentar, dar probabil se vor gasi catziva care sa ma contrazica la capitolul asta. Mel Gibson a jucat bine- e un actor care imi displace, dar in rolul asta a fost ok.
    - e genul de film care poate fi urmarit vineri seara, cu 2 beri in fatza, inainte de a iesi in orash ca sa le povesteshti prietenilor cum li se scurgeau alora din film creierii pe jos.

Moulin Rouge 9/10 (video)
    - EXCELENT FILM! mi-a placut la nebunie! e un music-hall care m-a cucerit de la primele 5 min.
    ok, imi plac music-hall-urile vechi, cu Fred Astaire sau Gene Kelly, insa n-am mai vazut de mult timp unul care sa le concureze.
    - filmul e o feerie de culori, forme, animatii, totul e neverosimil insa atat de natural! e paradoxal poate, dar trebuie vazut ca sa intelegi sentimentul.

zicea un prieten mai demult: e genul de film pe care il urashti sau il adori neconditionat. eu fac parte din a doua categorie.

Intimitate 7/10 (video)
    e un film european, premiat cu Ursul de Aur. nu pot da mai multe amanunte, inca mai caut filmul pe imdb.
    e un film despre 2 oameni care se intalnesc 1 data pe saptamana pentru a face sex si nimic mai mult. nu se cunosc, nu se iubesc, intre ei e doar o pasiunea carnala si nimic mai mult. ce se intampla cu ceilalti, cu oamenii care mai sunt in viatza lor? despre asta e filmul, luati-l pentru ca merita.
    actorii joaca uneori slab spre foarte slab, dar poate e doar senzatia aia de crud pe care ti-o lasa actori europeni neshcoliti la Hollywood.
    infernul sunt ceilalti.

1.  
Page 6 of 2185 FirstFirst ... 345678916561065061006 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks