Page 5 of 257 FirstFirst ... 23456781555105 ... LastLast
Results 81 to 100 of 5137

Thread: Game of Thrones

1. Back To Top | #81
    Moderator Ivan's Avatar
    Asa voi face; sezonul 1, cartile, eventual celelalte sezoane si apoi eventual celelalte carti, daca mos Martin nu le va scrie dupa moartea mea.

2. Back To Top | #82
    Nick anterior: Scarlett's Twin Asha Greyjoy's Avatar
    Am inteles ca ultima carte, care apare acum pe 15 iulie incheie povestea de tot.
    And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years

3. Back To Top | #83
    Registered User AIX's Avatar
    Pai planurile-s pentru 7 carti, ce apare in iulie e no. 5; ori s-a schimbat ceva si n-am aflat eu?

4. Back To Top | #84

Asa stiu si eu... Mosu are in plan 7 carti.
    Si pentru cei care n-au citit cartile, recomand si eu sa vizioneze serialul mai intai. E un pic nasol sa te uiti la serial stiind exact ce se va intampla. Mai mult, unele dialoguri si replici sunt aproape la fel ca si in carti.
    Caut: nevasta, copil, casa ipotecata, rate la banca, o slujba mai stresanta... rudele si prieteni ce imi doresc numai binele spun ca ma apropii de 30 ani si trebuie sa intru si eu in randul lumii!
    "The problem of leadership is inevitably: Who will play God?" - Muad'Dib

5. Back To Top | #85
    Mi-a placut finalul episodului, cand Ned se uita la fie-sa cand se antreneaza, si aude zdranganitul sabiilor de otel si strigate de lupta, in locul sunetului sabiilor de lemn.

6. Back To Top | #86
    Intraspecies predator Clopotel's Avatar
    Ptz sa-ti traiasca tie, dar poti sa nu mai spoilezi din carte? Am inteles ca le-ai citit pe toate si stii firul povesti, eu totusi as vrea sa-l aflu din film. Sau macar ai bunul simt de a pune spoiler tag.

7. Back To Top | #87
    fii capitanul nostru ptz's Avatar
    Quote Originally Posted by Asha Greyjoy View Post
    Am inteles ca ultima carte, care apare acum pe 15 iulie incheie povestea de tot.
    ai inteles gresit. Mai apar inca 2 minim. Clopotel nu mi se pare ca am dat vreun spoiler din carte. Nu vad ca un spoiler faptul ca jaime primeste pov char in cartea a 3a si cersei in a 4a. Basically cartile sunt scrise in pov chapters, si in fiecare carte apar/dispar pov chars.

Anyways, mi-a placut mult ep 3. F reusit, si Littlefinger delivers. CGI pe wall e impresionant, arya si siryo forel scene a fost misto, iar scena dintre ned si jaime a fost epica. Nu prea mi-a placut scena cu robert, sir barristan si jaime, cam multa informatie bagata cu forta pe gat, dar si un mic teaser despre moartea lui aerys targaryen. Apar din nou multe personaje, cred ca userul casual care nu stie backgroundul are probleme sa inteleaga cine-i cine si ce face. Tre sa fii f atent ca sa prinzi rolul fiecaruia.

Si btw am uitat sa zic, pentru cei mai tipicari si care au observat greseala din generic, unde dany si jorah aveau banneru de lannister si sansa avea banner de targaryen in genericul din primele 2 episoade, acum au schimbat si fiecare are bannerul corect. De fapt mormont a primit chiar bannerul lui original cu ursul, iar littlefinger a primit bannerul casei baelish - privighetoarea. Aceste mici detalii ma ung pe inima, parca imi dadea o palma cand o vedeam pe dany cu lannister lion in fata si pe sansa cu targaryen dragon.
    Last edited by ptz; 02-05-2011 at 16:24.
    I order the club sandwich all the time, but I'm not even a member, man. I don't know how I get away with it.

8. Back To Top | #88
    Si muzica de intro e usor schimbata.

9. Back To Top | #89
    hibberd de la entertainment weekly are niste reviewuri geniale. Va recomand sa le cititi pe toate, merita Game of Thrones recap: Lord Snow, Littlefinger and Back Alley Sally | Season 1 Episode 03 | EW.com
    I order the club sandwich all the time, but I'm not even a member, man. I don't know how I get away with it.

10. Back To Top | #90
    Registered User Dynamix's Avatar
    Quote Originally Posted by Clopotel View Post
    Ptz sa-ti traiasca tie, dar poti sa nu mai spoilezi din carte? Am inteles ca le-ai citit pe toate si stii firul povesti, eu totusi as vrea sa-l aflu din film. Sau macar ai bunul simt de a pune spoiler tag.
    Quote Originally Posted by ptz View Post
    Clopotel nu mi se pare ca am dat vreun spoiler din carte.

... dar si un mic teaser despre moartea lui aerys targaryen.
    edit> Scuze, credeam ca te referi la soarta fratelui tipei casatorite cu Conan\Ronan. Pe urma m-am lamurit ca Aerys era tatal lor.

Foarte reusit acest episod. Jon Snow si Tyrion sunt personajele mele preferate pana acum, insa intreaga distributie mi se pare excelent aleasa. Ned, gemenii Lannister, regele, Arya, Daenerys... pana si lupii aia sunt de nota 10(sper sa apara mai mult).

Cred ca o sa ma apuc si eu de carti dupa ce se incheie acest sezon.
    Last edited by Dynamix; 02-05-2011 at 20:39.
    X

11. Back To Top | #91
    Nick anterior: zpan ELgON's Avatar
    Cine doreste cartile in format digital. PM...sau le pun aici atasate..nu stiu insa daca e ok

P.S Sunt in engleza
    Last edited by ELgON; 02-05-2011 at 22:22.

12. Back To Top | #92
    Quote Originally Posted by Dynamix View Post
    pana si lupii aia sunt de nota 10(sper sa apara mai mult).
    word. Am citit ca ar fi fost foarte greu de lucrat cu "lupii" si de aceea nu apar asa de mult pe cat am vrea si pe cat ar trebui. Deocamdata nici macar nu stii ca ghost e cu jon snow in nord, nu a aparut deloc inca. Ma rog, intr-un fel de inteles ca e greu sa iasa bine cu animale, dar na, nu-mi pasa pana la urma de problemele lor. Wants more direwolf awesomeness !!!!

13. Back To Top | #93
    ai inteles gresit. Mai apar inca 2 minim. .
    Da, my bad, vad ca deja sunt teava si Winds of Winter si A Dream of Spring.
    And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years

14. Back To Top | #94
    Registered User razvi's Avatar
    Tourney looks good: HBO
    Parca s-au mai "deschis" personajele in King's Landing, banuiesc ca folosesc alte filtre, alta lumina vs Winterfell. Cel putin Catelyn pare mult mai tinara acum. Poate prima alegere pentru actrita ar fi fost mai ok, dar asta este... Jennifer Ehle - Google Search
    ... brrrrrrrraaaaainzzzzzzz ..

15. Back To Top | #95
    Cat dureaza de curiozitate iarna de tot zic astia "the winter is coming" de parca ar fi sfarsitul lumii ?

16. Back To Top | #96
    Anotimpurile nu sunt bine stabilite in Westeros, adica pot dura mai mult sau mai putin, dar dureaza cu anii, si dupa o vara foarte lunga (Arya de pilda si Bran nu prinsesera decat vara) o sa urmeze o iarna de ani de zile

17. Back To Top | #97
    Registered User Taw's Avatar
    Quote Originally Posted by Alexneo View Post
    Cat dureaza de curiozitate iarna de tot zic astia "the winter is coming" de parca ar fi sfarsitul lumii ?
    Zic "Winter is coming" de multe ori, fara articolul "the".
    Am impresia ca motto-ul oarecum defineste Game of Thrones, ceea ce imi place la nebunie.

18. Back To Top | #98
    jennifer ehle arata mult mai aproape de ce imi imaginam io pentru catelyn, dar mi se pare ca michelle fairley joaca f f bine chiar daca nu este perfecta looks wise. Ehle a avut ceva scheduling conflicts si era si gravida parca, ea si Tamzin Merchant care a fost Dany in pilot au fost inlocuite.

Despre Winter is Coming, este mottoul casei Stark, fiecare casa are o expresie/motto al ei in Westeros. Lannisters au Hear me Roar si A Lannister always pays his debts, Greyjoy parca au We do not sow, Baratheon au ceva cu storm thunder, nu mai stiu exact.

19. Back To Top | #99
    [...] ea si Tamzin Merchant care a fost Dany in pilot au fost inlocuite.
    Er, ce pilot? Bănuiesc că nu e vorba de episodul I, pentru că în ăla deja apare Emilia Clarke. Pilotul s-a difuzat pe HBO, sau a apărut pe undeva?

Btw, ştiu că s-a mai zis, dar mai merge o dată: muzica de pe generic este g e n i a l ă.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

20. Back To Top | #100
    Pai la HBO situatia e asa: dau intai ordin pentru un pilot, si apoi dau sau nu in general green light pentru un sezon intreg. De obicei 90% din showurile care primesc pilot iau si full series, cel putin la HBO, mai ales in cazul in care pilotul de costa ceva, cum a fost cazul aici. Castul initial pentru acest pilot o avea pe Jennifer Ehle as Catelyn, Tamzin Merchant as Dany, pe baronul Harkonnen din Dune-ul lui Lynch - cant remember his name dammit - as Magister Ilyrio - cel care ii gazduieste pe Dany si Viserys in e1 si ii prezinta lui Drogo.

In pilotul initial s-a filmat in Maroc partea de Dothraki si King's Landing.

Odata ce au luat green light pentru full season, s-au facut niste casting changes. Ehle a renuntat, zvonurile spun din cauza de scheduling conflicts si pregnancy, Tamzin a fost inlocuita, nu se stie de ce, Martin era incantat de ea, dar majoritatea fanbaseului nu o inghitea din The Tudors, avea o frumuseste ... diferita sa zic Maroc a devenit Malta si pilotul a fost reshot aproape in totalitate. HBO nu pune niciodata la dispozitie the initial pilot, si nu cred ca il vor pune la dispozitie nici pe acela, most likely nu era finalizat, nu avea muzica si cgi, era doar asa ca sa le arate directia.

Ce sa zic, urmaresc evolutia showului de peste 2 ani, cand era doar un zvon ca HBO sunt interesati si Dan&David au facut un screenplay pentru pilot si GRRM le-a dat okeiul. Un site informativ foarte interesant unde gasiti tot ce vreti despre show - si fara spoilers pentru non readers - Winter Is Coming - News and rumors about HBO's Game of Thrones - urmareste productia din fasa. O comunitate de fani f misto, aici au fost rezolvate puzzleurile date de GRRM pe blogul personal referitoare la s1 castings, unele dintre ele atat de obscure incat te durea mintea, dar baietii le rezolvau in timp record, mult inaintea anunturilor oficiale HBO, spre disperarea lor

later edit: aleluia, revelatie. Ian McNeice il cheama
    Last edited by ptz; 03-05-2011 at 22:18.

1.  
Page 5 of 257 FirstFirst ... 23456781555105 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks