Page 1 of 7 1234 ... LastLast
Results 1 to 20 of 132

Thread: Dosarele X

1. Back To Top | #1

Dosarele X

Mi-sa parut genial acest serial, de departe cel mai reusit serial american. La timpul sau a facut mare valva, nu cred ca este cineva sa nu fi vazut macar 1 episod din acest serial. Atat muzica din introducere cat si sloganul "Adevarul este dincolo de noi" sunt cunoscute si folosite/aplicate in toata lumea in tot felul de domenii.

IMDb - The X Files (TV Series 1993–2002)

2. Back To Top | #2
    S.T.A.L.K.E.R.™ Sir Dracu's Avatar
    Stiu ca era vinerea seara pe protv acu vreo 10-12 ani cred . Am urmarit putin si m-a facinat un timp, in plus si primul film a fost cat de cat reusit. Cred ca pana la urma il iau de pe net si am sa-l urmaresc tot, desi in vreun an cred ca il termin

3. Back To Top | #3
    Si pe mine ma lovise nostaligia acum ceva timp. l-am luat dar nu mai are DELOC efectul pe care l-a avut cand aveam ~10 ani. Nu am terminat nici primul sezon. Am ajuns sa ma uit doar la cele pe care le tineam minte de cand eram mic, cu anumiti "monstri" si "fenomene inexplicabile"...
    With the Power of My Mind
    I make the End of this sentence disa
    6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6

4. Back To Top | #4
    un clasic. ce mai e de zis? fara x files, nu am fi avut multe din serialele contemporane.
    e cu 10 clase peste majoritatea serialelelor de astazi.

5. Back To Top | #5
    Registered User ARSY's Avatar
    Quote Originally Posted by ElFenomeno View Post
    un clasic. ce mai e de zis? fara x files, nu am fi avut multe din serialele contemporane.
    e cu 10 clase peste majoritatea serialelelor de astazi.
    +1! Alaturi de Carnivale e in topul preferintelor mele la capitolul seriale. L-am vizionat integral chiar anul trecut si a fost o reala placere sa-i revad pe Scully si pe Mulder in forma lor maxima. Din pacate nici unul dintre serialele moderne cu teme similare nu se ridica la nivelul Dosarelor X si nici personajele parca nu mai au aceeasi carisma si "chimia" dintre cei doi. Atentie, SPOILER:

singurul lucru care m-a dezamagit un pic a fost tocmai finalul, adica ultimul episod. OK, am inteles ca vin extraterestrii si nimeni nu mai poate face nimic (un final pe gustul meu de altfel) dar mi-ar fi placut sa vad macar unele povesti secundare incheiate mai clar, nu la fel de in ceata ca si cu Scully si Mulder. Si mai ales ce dracu' a fost cu discursul ala semi-optimist al lui Mulder? Am impresia ca l-au bagar numai asa ca sa nu se termine serialul intr-o nota chiar asa de "sfarsitul lumii", ca vezi Doamne, mai exista totusi speranta.
    In fine, cam atat cu partile negative. Printre alea bune s-au numarat si cei doi agenti noi Doggett si Reyes, care si-au facut treaba excelent, ar fi iesit probabil o continuare buna de serial cu cei doi ca personaje principale.

6. Back To Top | #6
    Registered User bizkitul's Avatar
    Vazut complet in 2008, l-am reluat acum o luna sa-l vad cu prietena. Primul sezon e relativ OK, insa acesta e un serial care creste ca intensitate continuu, de la un sezon la altul. Chris Carter e genial, iar aceasta e un serial "must see" pentru toti fanii SF.
    I sense a troll in search of answers!

7. Back To Top | #7
    Nu am reusit sa il urmaresc pe pro tv deoarece aveam o varsta mai frageda si ma speriau astfel de seriale, dar nu aveam nici mintea coapta sa le inteleg pe deplin. Am inceput sa il urmaresc pe pro cinema, dar din pacate nu au dat toata seria, sau cel putin nu am prins eu toata seria, si asa am fost nevoit sa o revad pe net. Eu unul consider acest serial muult peste star trek, care mi-se pare cel mai supraapreciat serial din istorie. N-ai sa vezi niciodata atata profunzime intr-un serial SF cat exista in X files.
    Last edited by FriezaMan; 18-01-2012 at 12:27.

8. Back To Top | #8
    Am gasit in BSG mai multa profunzime, dar asta e alta poveste.

9. Back To Top | #9
    Grand Shaman m-m-c's Avatar
    Dosarele X si Millennium, exceptionale pentru acea vreme, tin minte ca lasam tot si ma asezam in fata televizorului, "gasca de la bloc" se spargea si intram toti in casa la orele de difuzare.

10. Back To Top | #10
    Banned
    Dosarele X este unul dintre cele mai bune seriale, eu inca ma mai uit chiar aseara l-am pus pe DVD sa-l vad sunt la sezonul 6

11. Back To Top | #11
    Registered User PigBrother's Avatar
    Cel mai bun serial fiction facut vreodata, eu il reiau din doi in doi ani.

Just can't get enough ©
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

12. Back To Top | #12
    Ha, incredibil. Si io sunt la sezonul doi. Grozav serial. Imi amintesc in anii 90 cand era transmis de pro tv ce succes avea. Se facea liniste pe strazi vineri seara la 8.

13. Back To Top | #13
    Prima mea tangenta cu el a fost pe Italia Uno. Ce vremuri... X-Files Spot Italia 1 - Natale 1995 - YouTube

14. Back To Top | #14
    Si cate reclame bagau nesimtitii, ce ma enervam. Si cat de oribil era cand imi dadeam seama ca actiunea nu se poate incheia intr-un singur episod si ca trebuie sa astept inca o saptamana sa vad deznodamantul.

15. Back To Top | #15
    3dfx collector RaverX's Avatar
    X-Files, Star Trek TNG si MASH. La astea m-as putea uita non stop...
    Auzisem in urma cu ceva timp ca face un nou serial, cu aceeasi actori si cu intamplari diverse, nu cu "alieni". Ar fi super, episoadele cu rapiri si extrateresti mi s-au parut cele mai slabe.

16. Back To Top | #16
    Registered User PigBrother's Avatar
    X-Files are hibele lui, multe chestii au fost legate subtirel si se vede dar totusi... conspiratia este ratiunea de a exista a serialului, ce ar ramane fara ea?
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

17. Back To Top | #17
    X Files Theme Tune - YouTube

inca imi da fiori. copil fiind, melodia asta baga sperietii in mine. schimbam repede de pe pro tv si dadeam pe altceva

18. Back To Top | #18
    ) Generatia Twin Peaks.

19. Back To Top | #19
    Quote Originally Posted by ElFenomeno View Post
    X Files Theme Tune - YouTube

inca imi da fiori. copil fiind, melodia asta baga sperietii in mine. schimbam repede de pe pro tv si dadeam pe altceva
    idem )
    ...

20. Back To Top | #20
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    X-Files, Star Trek TNG si MASH. La astea m-as putea uita non stop...
    Auzisem in urma cu ceva timp ca face un nou serial, cu aceeasi actori si cu intamplari diverse, nu cu "alieni". Ar fi super, episoadele cu rapiri si extrateresti mi s-au parut cele mai slabe.
    De fapt, chiar aceste episoade cu "alieni" si rapiri extraterestre sunt pulsul acestui serial. Este exact cum ai spune ca, cartofii pai nu sunt buni sarati, ci nesarati.

1.  
Page 1 of 7 1234 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks