brat Prometheus - Page 4
Page 4 of 15 FirstFirst 123456714 ... LastLast
Results 61 to 80 of 290

Thread: Prometheus

Hecăru' Philips's Avatar
    Sarcina de a demonstra ceva iti revine tie, ca tu ai facut observatia.
    Daca toate gainile, vitele, porcii samd erau gay, nu mai aveam fast food-uri, omlete dimineata, lapte, branza carne oua....

Un roman adevarat

Charlie don't surf Monier's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Quote Originally Posted by Philips View Post
    Sarcina de a demonstra ceva iti revine tie, ca tu ai facut observatia.
    lol afirmatia "observi prost" trebuie demonstrata, ai cazut deja in groapa.
    copilarii, ai chef de ele

mai pune un link-ceva, fa-te util .

le, ceva complet..http://redlettermedia.com/half-in-the-bag/
    a morbid view on life

Hecăru' Philips's Avatar
    Quote Originally Posted by Monier View Post
    lol afirmatia "observi prost" trebuie demonstrata, ai cazut deja in groapa.
    copilarii, ai chef de ele

mai pune un link-ceva, fa-te util .

le, ceva complet..Half in the Bag |
    Da, probabil trebuia sa fac plecaciuni si sa zic "da Monier, da jupane, tu stii mai bine ce am apreciat eu la film!". Vreau doar sa vad cum ai ajuns la concluzia ca noi, astia de laudam filmu', l-am apreciat in primul rand pentru 3D. Sau ca e o conspiratie iudeo-masonica si de fapt nu ne place filmu' prea mult, da' ne scremem din toate puterile sa demonstram contrariul. Hai, centaurule, lumineaza-ne!

Si acum un link, bineinteles :
    http://www.youtube.com/watch?v=YKrWorAGDJA
    Daca toate gainile, vitele, porcii samd erau gay, nu mai aveam fast food-uri, omlete dimineata, lapte, branza carne oua....

Un roman adevarat

Quote Originally Posted by Philips View Post
    Da, probabil trebuia sa fac plecaciuni si sa zic "da Monier, da jupane, tu stii mai bine ce am apreciat eu la film!". Vreau doar sa vad cum ai ajuns la concluzia ca noi, astia de laudam filmu', l-am apreciat in primul rand pentru 3D. Sau ca e o conspiratie iudeo-masonica si de fapt nu ne place filmu' prea mult, da' ne scremem din toate puterile sa demonstram contrariul. Hai, centaurule, lumineaza-ne!
    ih

• majoritatea posturilor de aici cauta sa clarifice un prequel open-ended/half-baked din conceptie.
    cu scopul de a satisface pe nedumeriti, a rationaliza pentru sine partile nebuloase (cand zic parti ma refer la multimea lor, in cazul meu), ori a imbuna pe carcotasi. ..in mod natural. de altfel, enigme bune de studiat - atata cat un blockbuster te poate impinge la studii..
    • orice post am citit lauda efectele, 3dul, multe explicit adauga puncte la scor datorita lor. nu am zis ca ar fi primul ori singurul criteriu - asa intelegi tu, pentru ca te aprinzi repede.
    lucruri atat de evidente nu au nevoie de demonstratie.
    macar incearca sa duci o conversatie relaxat, inainte sa latri despre ateisti de ziua a saptea, centauri ..si alte spume.
    a morbid view on life

Registered User ciocanul's Avatar
    Eu cred ca au lasat multe in coada de peste(chestii neexpliacate suficient nu sunt plot holes) special ca sa se discute si sa-i creasca hype-ul intentionat. Nu le era atat de greu sa faca ceva solid cu explicatii clare. Bani aveau, idei aveau, ii dadeau bice. Au vrut sa faca ceva ce sa aiba continuare si sa mulga franciza cat se poate.
    Oricum la penuria de SF-uri serioase luam in considerare tot ce vine. Vreau filme mai diferite, vreau filme la care cand iesi din sala sa te gandesti si nu filme pe care le uiti in 2 zile. Sincer astept urmatorul din serie mai mult decat astept Avatar 2 in 2015 sau cand apare si de la care cam stiu la ce sa ma astept. De la un Prometheus 2 nu vei stii la ce sa te astepti.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

Registered User
    Deci:
    sarpe+om=infectat
    infectat+om=caracatita
    caractita+extraterestru=alien
    hmm...alien+extraterestru= predator?
    EGO quaeso lux lucis tutela pro mihi secundum mei quod ego mos invado is orbis of tutela

Registered User slicker's Avatar
    @Monier Chiar are rost sa despici atata firul in patru la fiecare film?

Nu mai bine recitesti un Dostoievski ? Un Kant ? Sunt sigur ca cel din urma iti va oferi stimularea intelectuala de care ai nevoie. Cu siguranta iti pierzi prea mult vremea cu prostiile astea de filme pentru muritorii de rand E clar ca nu te mai poate satisface nimic din filmografia actualilor-viitorilor regizori.

Nick anterior: meganic Lewis.Orne's Avatar
    Sunt cre'ca singurul de pe planeta caruia i-au placut AvP-urile. Din punctul meu de vedere, daca ar zice ceva si despre predator in urmatorul s-ar spala de toate pacatele.

Quote Originally Posted by ciocanul
    Eu cred ca au lasat multe in coada de peste(chestii neexpliacate suficient nu sunt plot holes) special ca sa se discute si sa-i creasca hype-ul intentionat.
    Nu din cauza scenariului vag are succes, are succes pentru ca e un film scump si pentru ca e continuarea seriei alien.

---------- Post added at 03:12 ---------- Previous post was at 01:00 ----------

Quote Originally Posted by ciocanul
    Nu le era atat de greu sa faca ceva solid cu explicatii clare.
    Dai impresia ca esti genul de spectator care ar fi fost multumit cu orice film, pentru ca nu astepti in general filmele cu sufletul la gura. Treptat ai cedat fiecarui argument pana ai ramas fara niciun motiv pentru care sa fii contra. Deci esti de acord ca au lasat neclarificate multe chestii, ca e o industrie si ca mulg franciza, si admiti ca e un beneficiu real in a spune povestea ca-n 1001 de nopti, dar tot nu esti de acord. Nu numai asta, preamaresti metoda. Pare ca, mai mult decat filmul, tu admiri aici ideea de succes, de a face bani din film-ca smen in sine- schema financiara a filmului, care te unge la glanda balcanica- aia care simte ca trebuie sa respecte ideea tun.

Era suficient mister si expectativa in scena de la sfarsit: gagica supravietuieste si se duce dupa ei. Era vreun motiv pentru care biologul sau David sa nu speculeze pentru spectator, in doua replici, cum functioneaza serul si de ce s-a transformat ala? Nu.

@slicker: mai ai putin si zici ca filmele-s pentru tocilari.
    Last edited by Lewis.Orne; 16-06-2012 at 02:01.
    io nù funzion accussì... io nun song cumm a tè, sò divers.

edit: ^avp a avut intriga asemanatoare, parca mai buna.

Quote Originally Posted by slicker View Post
    @Monier Chiar are rost sa despici atata firul in patru la fiecare film?
    negro please. s-a intamplat cu unul singur.. black swan.
    Nu mai bine recitesti un Dostoievski ? Un Kant ? Sunt sigur ca cel din urma iti va oferi stimularea intelectuala de care ai nevoie. Cu siguranta iti pierzi prea mult vremea cu prostiile astea de filme pentru muritorii de rand E clar ca nu te mai poate satisface nimic din filmografia actualilor-viitorilor regizori.
    cine despica firul, daca nu altii? hm. cat timp tu erai treaz si incercai sa fii sarcastic, eu ma distram prin oras ..ma simt prea bine ca sa te fac idiot.
    ooo, tu propui ca noi astia cu pareri diferite sa citim carti? this is not a game of who the fuck are you
    Last edited by Monier; 16-06-2012 at 04:33.
    a morbid view on life

Filmele de studiou de la Hollywood cam merg pe ideea tun, sorry dar asta nu tine de Balcani. Toate filmele astea au fost, sunt si vor fi inchinate zeului Dolar.

Pe mine de ex ce m-a deranjat in film e faza de la final in care capitanul navei e convins si el si cei doi mateloti intr-o discutie de 1 minut sau mai putin sa se sacrifice si sa intre cu nava lor in nava extraterestra.

Daca ar fi facut ceva de genul: la usa cabinei erau carcalacii si nu mai aveau scapare sau pilotul era infectat si oricum ar fi murit sau orice altceva...dar nu hai sa o facem cu mainile in sus ca noi stim sigur ca ne va lua dracul dupa o zi de stat acolo daca nava extraterestra duce "ciorba" pe Pamant. Nu era ca si cum ar fi fost acum 2000 de ani cand oamenii se bateau cu prastiile, daca ai nava de zboara de la un sistem spatial la altul sigur ai 3423423 de metode de a distruge o nava extraterestra ce se apropie in momentul in care si anunti ca reprezinta o amenintare. Pur si simplu scena nu e credibila si nu dpdv tehnic sau "realitatii" ci al complexului de situatie.

AvP e slab rau. E un fel de "I Know What You Did Last Summer" cu Alien si Predator pe post de Bau-bau.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Quote Originally Posted by meganic View Post
    @slicker: mai ai putin si zici ca filmele-s pentru tocilari.
    uh, adică monier e tocilar?

Sunt si filme pentru tocilari ... De fapt cam asta si spunea: sunt filme pt toate gusturile. Oricum ... Prometheus a mișcat ceva chiar si in monier, altfel nu si-ar pierde timpul cu posturi pe aici. Doar dacă nu simte nevoia de socializare in cadrul unui trend )

Ce mă distreaza pe mine la filmele de genul asta e chestia asta: se duc băieții pe o planeta imensa, la mama dreaq, necartografiata ... si prima aterizare o fac exact lângă punctul de interes ... Wtf? Nu tu un search acolo de umplutura, nu tu un scan, nimic.
    [웃어라. 온 세상이 너와 함께 웃을 것이다. 울어라. 너 혼자만 울게 될 것이다

Registered User
    Quote Originally Posted by AStateOfMind View Post
    Ce mă distreaza pe mine la filmele de genul asta e chestia asta: se duc băieții pe o planeta imensa, la mama creat, necartografiata ... si prima aterizare o fac exact lângă punctul de interes ... Wtf? Nu tu un search acolo de umplutura, nu tu un scan, nimic.
    La capitolul logica si comportament al echipajului filmul e o catastrofa. Nu am gasit nici o explicatie la aspectul asta. Problema e sesizata si dezbatuta si pe alte forumuri.

Registered User
    Filmul si-a atins cu siguranta scopul, s-a declansat o adevarata furtuna de comentarii pe net. Un hype incredibil care va face asteptarea urmatoarei parti de-a dreptul chinuitoare. Cred ca partile proaste, ilogice cum ar fi: echipajul idiot, reactiile si actiunile idioate ale echipajului, golurile in scenariu se datoreaza incercarii realizatorilor de a crea un film pe doua planuri:
    1) Planul ascuns, ezoteric, filosofic. O amestecatura de credinte iraniene, babiloniene, akkadiene, explicatii la seria Alien, creatie, distrugere, metafore samd. Interesant, oricum.
    2) Planul action thriller pt spectatorii americani si nu numai, planul pt facut dolari. Actiune, explozii, monstri dar totul cu lipsa de logica. Cred ca scenaristul si regizorul nu au fost prea serios preocupati de acest plan, nu le-a prea pasat cum iese. Mai ales ca Lindelof are o minte intortocheata, incremenita in proiect.
    Astept discul blu-ray sa ma pot uita in liniste la planul 1). Asta in 2D.

Quote Originally Posted by ciocanul View Post
    Pe mine de ex ce m-a deranjat in film e faza de la final in care capitanul navei e convins si el si cei doi mateloti intr-o discutie de 1 minut sau mai putin sa se sacrifice si sa intre cu nava lor in nava extraterestra.
    Pai nu avea nevoie de mai mult de 1 minut. Cu ceva timp in urma spune ca va face orice pentru a impiedica nava sa ajunga pe pamant. El era deja "setat" pe kill mode

Mda...e si asta explicata in doi peri...

In fine...desi fan al seriei si eu zic ca nu are rost sa despicam firul in patru. Iei pb asa cum sunt, accepti ce este si treci peste asteptand urmatorul din serie si multumindu-te cu ce este...

Corect. Si-a atins scopul. Mai urmeaza Batman si gata cu SF-urile bune pe anul asta

Batman desi imi place eu nu il vad SF...

Singura sursa serioasa de Sf-uri o astept din productii independente care desi nu vor fi spectaculoase macar vor aduce un plus prin scenariu si idei.,,,,

Registered User GruVe's Avatar
    Explicati-mi si mie va rog, ca pana acum s-a vorbit despre total altceva, de ce l-a infectat robotelul pe doctor pentru ca sincer in film nu m-am prins. Multumesc.
    Out of my mind. Back in five minutes.

Nick anterior: meganic Lewis.Orne's Avatar
    A vrut sa vada ce face serul. N-avea de unde sa stie ce face. Dar dupa cum a decurs discutia intre ei inainte sa i-l dea, pare ca David se astepta sa se transforme intr-un inginer. Pentru ca ala tot plangea ca nu a putut sa cunoasca inginerii si David ii cerea cumva permisiunea. Cine stie, bro? Nu vom sti niciodata.
    io nù funzion accussì... io nun song cumm a tè, sò divers.

1.  
    LCS - 728 - Last Post
Page 4 of 15 FirstFirst 123456714 ... LastLast