brat The Hobbit in 48 fps
Page 1 of 9 1234 ... LastLast
Results 1 to 20 of 172

Thread: The Hobbit in 48 fps

Registered User

The Hobbit in 48 fps

Aici e o listă cu cinematografe care vor rula The Hobbit în format HFR 3D (work in progress).

A auzit cineva ceva de această versiune în România? Nu e wide release, doar ~450 de ecrane în SUA şi cîteva mii în restul lumii. După cum vedeţi, destule oraşe mai mici din Europa sunt deja pe listă. Mă gîndesc că la noi măcar Bucureştiul va fi binecuvîntat cu această versiune. Din cîte ştiu toate Cinema City-urile folosesc proiectoare DPL Christie care suportă HFR 3D.

Voiam să las o întrebare pe Facebook-ul Cinema City... dar mi-am dat seama că habar n-am cum se face lol

Registered User
    DHB14 - 300 - Thread
    imaxul suporta 60fps si e in romania - deci baga o rezervare...
    am citit cartea - muuult mai interesanta decat filmu lotr

Registered User MSlv's Avatar
    am întrebat pe FB si am primit răspunsul asta:

" Buna ziua,

Filmul Hobbit va rula 48 fps in Bucuresti. Multumim pentru intrebare.

Echipa Cinema City"

life is a race track Freelancer's Avatar
    So what ? Diferentele o sa fie ....zero

Registered User royo's Avatar
    Quote Originally Posted by Freelancer View Post
    So what ? Diferentele o sa fie ....zero
    Fata de 24 fps? Nu o sa fie zero deloc, tocmai de asta il intereseaza.
    ᕕ( ᐛ )ᕗ

Banned
    Daca nu ai vazut film in 48 sau 60, nu vorbi aiurea. Diferentele se vad clar si sunt mari. Atitudine de mitic roman, mereu contra, chiar daca n-are argumente.
    http://199.91.154.73/nir695s5bfng/bpg35wg93vusryu/HobbitExample.rar

Registered User Mandea's Avatar
    si e mai bine in 48 fps sau mai rau? presupun ca la inceput e cam aiurea pana te obisnuiesti.

Registered User
    Quote Originally Posted by MSlv View Post
    am întrebat pe FB si am primit răspunsul asta:

" Buna ziua,

Filmul Hobbit va rula 48 fps in Bucuresti. Multumim pentru intrebare.

Echipa Cinema City"
    Awesome, thanks!

Quote Originally Posted by Mandea View Post
    si e mai bine in 48 fps sau mai rau? presupun ca la inceput e cam aiurea pana te obisnuiesti.
    48 fps e mai bine. Cînd te întorci la 24 e horror... 60 e şi mai bine
    Dacă nu mă înşel, linkul postat mai sus duce la două filmuleţe cu un tip în pivniţă. Alea sunt filmate cu acelaşi senzor şi aceleaşi setări ca The Hobbit.

Isoroku Yamamoto's Avatar
    Inainte de toate conteaza rezolutia/camera cu care este filmat. Daca filmezi cu telefonul la 60fps e egal cu 0. Daca filmezi cu Red One la 60 fps o sa se vada altfel. Teoretic cu cat ai mai multe fps-uri cu atat mai bine, asta e normal, insa va conta rezolutia finala/camera cu care filmezi. Se pare ca asta cu Hobbit-ul in 48 fps ridica un pic mai mult standardul fata de formatul normal 24p care se gaseste in cinematografe (sper sa nu ma insel, sunt videograf amator). Nu toti filmeaza cu REDs. Se pare ca filmul o sa fie "too realistic" pt unii

Why movies are moving from 24 to 48 fps | ExtremeTech
    Peter Jackson reveals the Red Epic secrets behind The Hobbit (video) -- Engadget
    Peter Jackson nabs thirty RED EPIC cameras to film The Hobbit, tempt you to blow your savings -- Engadget
    48FPS Footage & 24FPS comparison- Shot with RED -Realtime-Not slow motion.
    Last edited by Yamamoto; 09-11-2012 at 12:02.

Registered User Flame's Avatar
    intre 60 si 48 nu e o mare diferenta. cel putin asa mi se pare mie.
    intre 24 si 48 e o diferenta clara, daca e mai bine 24 ori 48...e mai bine 48 dar poate fi o chestie de preferinte, adica sa nu iti placa si gata, 24 isi face treaba foarte bine, doar ca sunt unii mai sensibili si vor 48 ...na, fiecare cu ale lui.

Se pare ca filmul o sa fie "too realistic" pt unii
    asta e bine cel mai bine spus

Isoroku Yamamoto's Avatar
    Da, dar problema reala este ca nu toti sunt pregatiti dpdv material sa treaca la the next level in cinematografie.

in mod normal clasicul 24fps isi face treaba. la 3d insa, am observat de multe ori ca efectele de genul cand iti intra in ochi ceva se misca execrabil, sacadeaza groaznic si parca devenea si mult mai obositor pt ochi.

partea amuzanta e ca nu imi amintesc ca la avatar sa fi avut problema asta, doar la cele convertite la 3d...

Registered User
    24fps are probleme în special cu panoramarea şi mişcarea rapidă.
    În Avatar scena în care Jake a urmărit de pantera neagră prin junglă e cea mai problematică.

Registered User Flame's Avatar
    mmm, nu sunt neaparat probleme...

Default User biosock's Avatar
    Quote Originally Posted by raducst01 View Post
    imaxul suporta 60fps si e in romania - deci baga o rezervare...
    am citit cartea - muuult mai interesanta decat filmu lotr
    Nu ai rezistat tentatiei de a-ti transforma postul intr-un cliseu vlaguit de atat uzitare ... Cartea este muuullllt mai buna decat ... - ti-as da un link din Beyond the Pale - a lui Jim Gaffigan, in caz ca nu l-ai vazut, poate observi ironia unei afirmatii de genul asta in contextul social actual. Cred ca am citit aproape ORICE inainte sa vad ecranizarea, dar mi-a lipsit cu desavarsire obsesia nejustificata de a pronunta suveranitatea cartii peste ecranizare ... Peter Jackson a facut o treaba admirabila indiferent de "opiniile ocazionale" fie ele si a fiului lui J.R.R. Tolkien ... care la fel a cazut in pacatul - Cartea este incomparabil mai buna decat filmul! - O pretare tendentioasa la adresa celor care au avut buna-vointa de a face un film pe seama cartii ... ma indoiesc ca fiul Christopher s-a dedat in fata incasarilor colosale aduse de trilogia LOTR la fel cum a facut-o atunci cand a persiflat ecranizarea prin interviul catre Le Monde spunand ca - "Au eviscerat cartea (tatalui), transformand-o intr-un film de actiune pentru categoriile de varsta 15-25 de ani". Exemplu clasic de onanism intelectual - Ohhh ... the book is why more better then the movie, dosent matter that i got a gross income of bilions, i`am just beeing a fucking squirt with no apparent reason.
    "Cele mai multe afirmatii generale sunt false, inclusiv acesta."

Registered User
    eu am spus ca the hobbit cartea mi-a placut mult mai mult decat lotr filmul
    ceea ce pot sa spun ca imi place pizza mai mult decat sa alerg noaptea prin cimitir
    n-am citit LOTR CARTEA ca sa o compar cu LOTR FILMUL, am citit HOBBIT CARTEA si astept sa vad cum o sa iasa filmul
    sincer, cred ca si alergatul prin cimitir noaptea imi place mai mult decat filmul lotr

Registered User Mandea's Avatar
    intotdeauna cartile au ceva in plus, pt ca filmul nu iti poate reda ce gandeste un personaj, iar daca cartea abunda in asa ceva, e clar ca in film nu au cum sa apara (unul din motivele pt care foarte rar o carte de-a lui Stephen King e ecranizata bine, fara sa cada intr-un horror ieftin).

pe de alta parte filmul, daca este facut bine, are o grandoare care bate imaginatia noastra. una e sa imi inchipui eu cum era o batalie din LotR, si alta sa o vad efectiv, chit ca daca o facea alt regizor putea iesi altfel. una e sa vad un personaj care plange si sa vad tot dramatismul ala pe ecran si alta sa il percep prin citire. dar daca filmul e slab, e nasol. insa nu e cazul la LotR, care sunt o capodopera.

Nick anterior: Keeper_Gismo gismo's Avatar
    In temnita intunecata creata cu truda si sudoare de loialii mei supusi
    48+ FPS e viitorul.
    Viitorul Filmelor: 50 fps sau 3D ?

oamenii trebuie sa vada si 50FPS, ca sa isi dea cu parerea.
    the hobbit face acest lucru

Registered User
    Stie cineva daca in Imax o sa primim si preview ul de la Star Trek 2 alaturi de Hobbit? Care e pagina de FB a CinemaCity? Tot caut si nu o gasesc.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 9 1234 ... LastLast