brat Uuh...apendicita - Page 5
Page 5 of 14 FirstFirst ... 2345678 ... LastLast
Results 81 to 100 of 262

Thread: Uuh...apendicita

vreausa@plec.din.ro skyblue's Avatar
    anestezia...se paote si rahianestezie dar de preferat e cu generala. in mod normal a 2-a zi dupa operatie , indiferent cum e deschisa sau laparoscopic, pleci acasa.
    Cu fraza asta Leonard a lamurit pe oricine stie medicina ca e paralel cu fenomenul. Adica e de preferat anestezia generala in locul rahianesteziei ? Pt apendicita ? Nu mai spune... I-auzi frate...
    ( orice anestezie are un procent X% de complicatii ...de ce ai face anestezie generala cu IOT care are un procent mult mai mare de posibile complicatii decit o rahianestezie care rezolva aceeasi treaba si riscurile sunt muuult mai mici ? )

Ce mi se pare penibil ca astia (unii chirurgi) sunt dispusi sa te taie chiar daca durerile nu vin de la apendicita, probabil pt. a incasa ceva "onorariu". Si iti spun dup-aia: "valeu, daca nu te operam repede dadeai in peritonita", chiar daca apendicul tau nu avea nici o probl. Cand de fapt e destul de greu in multe din cazuri sa diagnostichezi cu siguranta apendicita.
    Ce mi se pare mie mai penibil e ca cei paraleli cu fenomenul isi dau cu parerea . Cind esti in dubiu aplici regula "better safe than sorry" . Exista o gramada forme atipice de apendicita in care manifestarile clinice sunt derutante si diferite de cele standard . Asa ca ce faci intr-un astfel de caz ? Cind nu esti 100% sigur ? Stai si astepti ? Cind stii ca daca e apendicita , perforeaza si face peritonita si are o buna sansa sa dea ortu' popii ?
    ** Sa fim iubitzi !!! **

Registered User Mandea's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Anestezia totala e mai usor de facut ala e marele avantaj. Si cam singurul. La rahianestezie daca cine ti-o face nu e atent (si daca nu platesti ceva inainte ai ceva sanse sa nu fie atent) poti ramane paralizat. Ca iti baga acul intre 2 vertebre. Am avut 2 operatii la genunchi, la ambele mi s-a facut rahianestezie. Eu personal am preferat asa ca ma duceau apoi la reanimare. Plus ca asa puteam vb cu doctorul in timp ce ma opera. .

Dar rahianestezia nu e vreo binefacere cum lasi tu a crede.

Registered User
    Cu fraza asta Leonard a lamurit pe oricine stie medicina ca e paralel cu fenomenul. Adica e de preferat anestezia generala in locul rahianesteziei ? Pt apendicita ? Nu mai spune... I-auzi frate...
    ( orice anestezie are un procent X% de complicatii ...de ce ai face anestezie generala cu IOT care are un procent mult mai mare de posibile complicatii decit o rahianestezie care rezolva aceeasi treaba si riscurile sunt muuult mai mici ? )
    daca nu te pricepi de ce vorbesti aiurea? spune-ne si noua te rugam care sunt riscurile celor 2 forme de anestezie, cu ce fregventa apar, si de ce se prefera in tara anestezia rahidiana(motivele nu au nimic de a face cu ceea ce se numeste ''good medical practice'')

a, si apropo, stiu ca nu ai auzit dar in apendicila anestezia generala se face cu masca laringiana si nu IOT.

asa ca e bine sa ei aminte la ceea ce tocmai tu ai scris
    Ce mi se pare mie mai penibil e ca cei paraleli cu fenomenul isi dau cu parerea
    georgelultrabocancel

H2H
    H2H is offline
    H2H's Avatar
    Cand fiica-mea a trebuit sa fie operata (tot pt extragerea apendicelui) am insistat f mult sa fie anesteziata general cu masca pt a evita riscul major al rahiei...plus ca nu avea nevoie sa vada ce se intampla in zona
    Nu-i nevoie sa fii savant ca sa alegi anestezie cu masca in loc de orice altceva pt o operatie cat de cat mai serioasa.
    Cand eram copil mi-au scos amigdalele & polipi si m-a durut ca dreq cu local (injectie ceva ca nu stiu ce mi-au facut).

Nu e chiar asa. Am auzit de cazuri cu anestezie generala care nu s-au mai trezit de loc din anestezie la spitalul unde am fost operat. Iar daca de multe ori se prefera rahi e clar ca nu sunt ei tampiti. Adica daca au preferat sa fiu treaz si sa aud cum imi dadeau cu un ciocan in picior in loc sa ma anestezieze total e clar ca au avut motive intemeiate.

EMI
    EMI is offline
    puturos irecuperabil EMI's Avatar
    Se adauga medicina, în speta chirurgia, la lista lunga (fotbal, masini, avioane de vânatoare, politica etc) a lucrurilor la care se pricep f bine românii.
    Daca eu pot să muncesc o oră pe zi, atunci puteți și voi 8, 9, sau hai 10 ore.

H2H
    H2H is offline
    H2H's Avatar
    Quote Originally Posted by Mi_
    Se adauga medicina, în speta chirurgia, la lista lunga (fotbal, masini, avioane de vânatoare, politica etc) a lucrurilor la care se pricep f bine românii.
    Good point!

Quote Originally Posted by Mi_
    Adauga pe lista aia si bagatul in seama fara a spune nimic, sau offtopicul cum ii zicem pe forum.

Pinguis quod tumidus
    Cei doi amici, in loc sa va certati mai bine dati niste informatii utile.
    Sunt si eu curios daca laparoscopia [in operatiile care se pot face astfel] se practica in mai toate spitalele mari din tara sau doar in locuri "selecte", eventual pentru pacienti "selecti".

Laparoscopia nu e de electie in apendicectomie. Se prefera abordul clasic.

Cand fiica-mea a trebuit sa fie operata (tot pt extragerea apendicelui) am insistat f mult sa fie anesteziata general cu masca pt a evita riscul major al rahiei...plus ca nu avea nevoie sa vada ce se intampla in zona
    Nu-i nevoie sa fii savant ca sa alegi anestezie cu masca in loc de orice altceva pt o operatie cat de cat mai serioasa.
    Cand eram copil mi-au scos amigdalele & polipi si m-a durut ca dreq cu local (injectie ceva ca nu stiu ce mi-au facut).
    Mortalitatea si morbiditatea e mai mare in anestezia generala decit in rahianestezie. In special la copii. Am vazut copil facind spasm laringian si prin urmare apnee la fiecare incercare de detubare ... Daca tu ti-ai expus atunci copilul la un risc mai mare este datorita mentalitatii sus-numite : in Romania toti ne pricepem la toate. Inclusiv la medicina.

La rahianestezie daca cine ti-o face nu e atent (si daca nu platesti ceva inainte ai ceva sanse sa nu fie atent) poti ramane paralizat. Ca iti baga acul intre 2 vertebre.
    Asta e cea mai tare fraza pe ziua de azi... Ia mai detaliaza-ne, cum e cu acul bagat intre doua vertebre ? Pe unde anume il baga? Si prin ce mecanism ramii paralizat ?

a, si apropo, stiu ca nu ai auzit dar in apendicila anestezia generala se face cu masca laringiana si nu IOT.
    In apendicila poate , in apendicita nu prea. Rahianestezia e de electie.
    ** Sa fim iubitzi !!! **

manic driver 3rr0R's Avatar
    pai rahianestezia se face prin injectarea anestezicului in lichidul cefalorahidian (la care poti sa ajungi numai prin bagarea acului intre 2 vertebre )!anestezia generala nu se face prin introducerea anestezicului in lichidul perfuzat(eu asa stiam)?
    You were on top of the world, with "Hit me baby one more time",
    Only a stupid bitch would marry Kevin Federline!

Exact asa stiu si eu 3rror. Asa mi s-a explicat la spital. Skyblue ce-ar fi sa o lasi mai moale si sa te duci sa te certi cu aia de prin spitale mai bine? Daca ei au spus prostii asa am spus si eu. Dar macar nu fac pe atotcunoscatorul vorbindu-le celorlalti de sus.

Forensic Engineering Jaxx's Avatar
    Anestezia generală se face cu gaz, prin intubare. Ţi-l bagă direct în plămâni. Injecţia aia de adormire e doar vârful Icebergului.

Când am fost operat de fractură, m-au anesteziat total. Cănd m-am trezit, vreo juma' de zi mă durea în gât când înghiţeam în gol. Poate cineva să explice de ce aveam acea durere?
    Perfect Planning Prevents Pathetic Performance

Pai te durea pt ca ai fost intubat oro traheal.Injectia si masca de pe figura de care va aduceti voi aminte e doar inceputul anesteziei , urmeaza sa ti se bage tubul pina in traahee si sa fi ventilat prin el prin intermedium aparatului de anestezie.
    ** Sa fim iubitzi !!! **

Registered User
    Laparoscopia nu e de electie in apendicectomie. Se prefera abordul clasic.
    probabil ca la pocreaca din vale da. in lumea civilizata nu.

tot nu ne-ai explicat de ce se prefera rahianestezia in tara. si care sunt riscuril ei. in procente macar aproximative. ca asa sa afirmi ca e ma bine doar pur si simplu ca a vazut ca in romania se folosete cu predilectie poate sa o faca orice ajutor la sala de operatii.
    georgelultrabocancel

Foloseste google ca e plin netu de articole pe temele astea daca esti interesat. Nu iti fie lene daca te intereseaza subiectul.

probabil ca la pocreaca din vale da. in lumea civilizata nu.
    Tu chiar crezi ca sunt de preferat 3 incizii pt trocare/camera+producerea pneumoperitoneului de rigoare in laparo in loc sa faci incizia aia standard de 4 cm ? Desigur , se poate face si laparo ,unii o practica, e perfect ok , dar cum spuneam , nu e de electie. Te cam complici inutil.
    ** Sa fim iubitzi !!! **

Registered User
    Foloseste google ca e plin netu de articole pe temele astea daca esti interesat. Nu iti fie lene daca te intereseaza subiectul.
    hmm sunt interesat..dar nu fololosesc google sa invat. prefer cartile.
    nu stiu ce folosesti tu dar iti recomand cu toata caldura cartile.
    da se prefera laparoscopic pt ca cele 3 incizii de trocare sunt de 0.5-1cm si se apre ca rezultatul cosmetic e mult mai apreciat de pacienti(in special de paciente)

acu hai sa lamuresc si cu rahi asta.
    riscul de hematom subdural(in sira spinarii), se apropie de 1 la 1000 ceea ce e inacceptabil(sa nu mai mentionam hipotensiunea si retul efectlor negative ca durerea de cap de a doua zi). pare ciudat dar in vest asa e considerat(si aici nu vorbesc de riscurile in cadrul curbei de invatare )

pe de alta parte e foarte ieftina. nu e nevoie decat de 1-2 fiole de marcaina/xilina, un ac special, o seringa si cam atat(pe cand drogurile de anestezie generala sunt scumpe, plus iti trebuie aparatul de ventilatie, droguri de reversie...etc). si altceva ce e mai important nu se deranjeaza anestezistul sa vina caci o face chirurgul( ceea ce iar e inacceptabil, dar na, la 3 noapte trezeste tu anestezistul din somn ca nu iti prinde rahi si mai discutam)
    in tara, cand lucram ca rezident pe chirurgie generala, era de datoria mea sa fac rahianestezii ceea ce consider ca nu e nici pe departe good medical practice, pt ca in timp ce operezi trebuia sa ii spui si asistentei de la anestezie ce sa faca.
    in vest lucrurile sunt cu totul altfel. se pune cel mai mare pret pe siguranta si comfortul pacientului (in tara ce daca a doua zi te doare capul dupa rahianestezie, vorba aia bea o cafea tare, punei o perfuzie cu niste vitamine si trece...tretament complet eronat, te trecut trece oricum dar nu ca ii dai vitamine /perfuzie/ prostii...sau mai era o chestie ca sa nu misti capul ca daca il misti te doare....pe dracu te doare capul din cu totul alta cauza)
    georgelultrabocancel

n tara, cand lucram ca rezident pe chirurgie generala, era de datoria mea sa fac rahianestezii ceea ce consider ca nu e nici pe departe good medical practice, pt ca in timp ce operezi trebuia sa ii spui si asistentei de la anestezie ce sa faca.
    LOL , rezident pe chirurgie sa fie lasat sa faca epidurale , rahi... asta mai rar. Asta fac rezidentii de ATI in timp ce anestezistul isi bea cafeluta.

Am zis eu ca nu are risc rahianestezia chiar de loc ? Are si ea o gramada bineinteles. Totul e ca generala are mai mari.
    ** Sa fim iubitzi !!! **

Nick anterior: salrom M1nDH4cK's Avatar
    Dormicum + Halotan + Antiemetic + neuroleptic slab = Anestezie generala on the safe side ?

AFAIK pe "afara" se practica tot mai rar rahianestezia, preferandu-se cea generala.

La rahianestezie cele mai mari riscuri sunt cele de paralizie la membrele inferioare + cefelee cronica persistenta daca pacientul face miscari bruste ale capului in decurs de 12 ore de la administrarea anestezicului. Not enough ?

-LE- Mda, n-am citit pagina 2. Whateva...nu mai modific textul de mai sus.
    Last edited by M1nDH4cK; 20-03-2006 at 06:11.

Registered User
    Am zis eu ca nu are risc rahianestezia chiar de loc ? Are si ea o gramada bineinteles. Totul e ca generala are mai mari.
    nu . vorbesti aiurea si induci in eroare pe ceilalti forum useri.
    citeste. ori vii cu date exacte ori o lasi balta. ca ti-a spus tie o baba in statie ca e mai periculos anestezia generala asta conteaza mai putin.

cefelee cronica persistenta daca pacientul face miscari bruste ale capului in decurs de 12 ore de la administrarea anestezicului.
    cefaleea, durerea de cap, nu are de a face cu miscarea capului sau nu.
    georgelultrabocancel

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 5 of 14 FirstFirst ... 2345678 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks