Page 1 of 46 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 906

Thread: Uber in Romania / alternativa la TAXI

1. Back To Top | #1

Uber in Romania / alternativa la TAXI

Dupa cum probabil ca stiti, recent serviciul Uber a fost lansat si in Romania. A calatorit cineva in Bucuresti cu Uber? Credeti ca va prinde in Bucuresti? S-a inscris cineva ca si sofer?

2. Back To Top | #2
    Fother Mucker vlad_heretic's Avatar
    "Claim your free ride from daniel, worth up to 40 RON!" Cat inseamna 40 de lei? Un singur sofer, Daniel cu d mic? Also, de ce mi-as introduce datele cardului pe site? Also, taxiul in Bucuresti mi se pare destul de ieftin si sunt atat de multe.

https://www.youtube.com/watch?v=YYDMceG2-g8
    "People will read again."

3. Back To Top | #3
    life is a race track Freelancer's Avatar
    Foloseseam UBER in strainatate de ceva timp si este pe departe cea mai tare chestie, am inceput sa il folosesc si in Bucuresti si diferenta este semnificativa, incepand de la soferii care sunt oameni normali nu maimute de taximetristi pana la faptul ca nu trebuie sa imi fac griji cat trebuie sa dau bacsis, platesc exact cat face cursa direct de pe card, nu se fac tranzactii cu cash. Pentru mine TAXI-ul nu mai exista

4. Back To Top | #4
    Quote Originally Posted by vlad_heretic View Post
    "Claim your free ride from daniel, worth up to 40 RON!" Cat inseamna 40 de lei? Un singur sofer, Daniel cu d mic? Also, de ce mi-as introduce datele cardului pe site? Also, taxiul in Bucuresti mi se pare destul de ieftin si sunt atat de multe.

https://www.youtube.com/watch?v=YYDMceG2-g8
    wtf?!

Daniel = danone. Referral, nu sofer (btw, numai mie mi se pare trist ca moderatorii dau linkuri de referral pe site?)
    40lei = 40lei. Tariful pt Uber e cat e si pt taxiuri daca nu ma insel.
    Date card = nu platesti soferul, banii iti sunt luati direct de pe card

5. Back To Top | #5
    Registered User Prime's Avatar
    Tot stau si ma gandesc daca sa incerc. Aplicatia e deja instalata dar nu am bagat cardul. Mai multe opinii? Vad ca Freelancer e multumit, iar eu vreau cu intensitate mare sa scap de nespalatii de taximetristi.

6. Back To Top | #6
    Nu am folosit uber decat in alte tari. E ok, depinde de la tara la tara, in unele e mai scump decat taxiul. Daca vrei sa scapi de taximetristi foloseste-l cu incredere. Daca toata lumea o face, dispar taximetristii. Devin toti soferi Uber

7. Back To Top | #7
    Mersi pentru lamuriri atalbu. Promit ca nu am nicio legatura cu Uber

8. Back To Top | #8
    broke Flat's Avatar
    dap. folosit o data, vineri seara. e super ok . moarte taximetristilor
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

9. Back To Top | #9
    Registered User RAN's Avatar
    dpdv legal cum stau? Stiu ca dadusera o lege care interzicea transportul pe bani inclusiv pentru autostopisti...

10. Back To Top | #10
    Nici eu nu imi explic cum de au reusit sa intre pe piata din Romania, in ciuda legislatiei foarte ostile. Taximetristii consacrati sunt suparati pe buna dreptate, atata timp cat ei sunt obligati sa obtina un atestat, sa-si innoiasca licenta periodic, sa-si colanteze masina si alte rigurozitati dinastea.

Prima mea experienta nu a fost una tocmai pozitiva, in sensul ca nu am gasit masina. Locuiesc in Tunari / IF, si desi ma aflu in zona cu acoperire Uber, nu am gasit masina. Nici nu ma asteptam.

Partea nasoala a fost ca am incercat si de la IKEA de cateva ori in decurs de 10 minute, si nici acolo nu am gasit masina.

Insa este oarecum de inteles avand in vedere ca fiind la inceput, nu au foarte multi soferi inscrisi in sistem. Am vorbit la relatii cu clientii si mi-au spus ca zilnic se inscriu noi soferi si ca in curand nu vor mai exista astfel de probleme. Si mi-au incarcat in cont inca 20 lei pentru a testa serviciul

Voi mai incerca.

11. Back To Top | #11
    Din cate stiu stau foarte prost din punct de vedere legal, as in sunt in ilegalitate. Dar asta nu i-a oprit nicaieri pe unde sunt. Noul gen de companie: se mandresc ca sunt in ilegalitate ca cica legile protejeaza monopolul (au dreptate oarecum, argumentul sigurantei nu sta in picioare in cazul lor, dar in principiu este o problema de siguranta. Argumentul licentierii e de-a dreptul tembel, pt ca licentierea in sine nu-ti asigura nimic in afara de o culoare - sunt inca jepcari d-aia cu 3,5/km care circula legal, sau maimute, sau criminali, etc).

12. Back To Top | #12

13. Back To Top | #13
    Eu zic de Paris, Londra si NY.

14. Back To Top | #14

15. Back To Top | #15
    Doar practic. Singurl motiv pentru care inca opereaza in aceste orase e ca nu sunt considerate taxiuri. Ceea ce sunt. Nu e o situatie permanenta, one way or the other. Uber e foarte agresiva in... lobby.

16. Back To Top | #16
    Registered User RAN's Avatar
    Nu sunt taxiuri si nu au facilitatile pe care le au taxiurile, iar servicii de masini de inchiriat cu tot cu sofer exista de dinainte de Uber.

17. Back To Top | #17
    Care masini de inchiriat au toate licenta de transport persoane. Si Uber sunt cat se poate de taxiuri. Repet: nu zic neaparat ca Uber este in the wrong, mai degraba as considera sistemul de licentiere in orasele astea mari foarte gresit.

18. Back To Top | #18
    Si eu sunt de parere ca sistemul de licentiere este aiurea. Moral vorbind nu ar trebui sa existe o problema in a transporta persoane din punctul X in punctul Y, atata timp cat este platit un impozit din venituri.

De unde vine si intrebarea mea: Uber plateste taxe? Pentru ca din cate am inteles bon fiscal nu se ofera clientilor. Doar un sumar al cursei pe email.

19. Back To Top | #19
    Nick anterior: OutOfMyMind Out Of My Mind's Avatar
    Taxe? Ce taxe?

20. Back To Top | #20
    catalinfifa12 SWTFU's Avatar
    Licentele se iau numai pe spaga. Nimic pe altceva.
    Star Wars The Force Unleashed

1.  
Page 1 of 46 123411 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks