Page 50 of 51 FirstFirst ... 404748495051 LastLast
Results 981 to 1,000 of 1001

Thread: Uber in Romania / alternativa la TAXI

1. Back To Top | #981
    magic man iozefini's Avatar
    Quote Originally Posted by RazerPower View Post
    Cand e surge mare, exista cineva sa dea 50lei pe o cursa care in mod normal ar costa 15-20lei?
    Nu te obliga nimeni, nu? Asta înseamnă sa ai de unde alege. Daca dispare UBER si Taxify o sa ai doar o optiune. Cam nașpa, nu?

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

2. Back To Top | #982
    #SharePlease
    Cum plm sa umblii asa prin... - Bogdan Gabriel Nitu | Facebook

Da Uberu nu te ia cu porc cu tot. 1-0 pentru Pelicanu
    Clap clap !

3. Back To Top | #983
    Registered User RAN's Avatar
    Dar e ok, are statie, firea approves.

4. Back To Top | #984
    aspect pe care nu l-a adus nimeni in discutie:
    Pana de curand de cand i-a fortat pe majoritatea sa lucreze 8h cu carte de munca mai toti taximetristii lucrau cu contract de colaborare 4h. Din motiv evident: evitarea taxelor. Iar in categoria asta intra taximetristi si de 60 de ani. Oameni care muncesc de multa vreme pe un banut bunicel in mana slab pe hartie. 12.000 doar in bucuresti sau Bucuresti + Ilfov. Oameni care vor iesi la pensie pe un colt de paine si vor striga ca au pensii mici ca au muncit o viata intreaga uneori la 40 de grade si 16h pe zi ca sa aiba grija de familia traditionala....sound familiar ? Si li se vor majora pensiile ca statul are grija de ei.
    Dar bine ca au licenta de Taxi.
    All parts should go together without forcing. Therefore, if you can't get them together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer." -- IBM maintenance manual, 1975

5. Back To Top | #985
    Registered User sebid2k3's Avatar
    Metode de contact: PM / Telefon / Mail.
    Doar cele din postarile mele, NU folosesc alte metode.

6. Back To Top | #986
    Ce rezultă de aici? Ca taximetriștii cu tot cu Cotar-ul lor bengos fac și ei o evaziune mica. Dar cu licență!

7. Back To Top | #987
    Astfel, firme precum Speed Taxi, Pelicanul Grup Taxi sau Bageti Star nu au plătit impozit pe profit în niciun an din perioada 2012-2016
    trololol

8. Back To Top | #988
    Am citit si eu articolul cu UBER a platit impozit pe profit. Ma intreb totusi in ce tara a platit impozit pe profit din moment ce operatiunile sale sunt in Olanda. Impozitul pe profit este unul dintre cele mai amatoricesti greseli ale unui om de afaceri, toata lumea reinvesteste profitul pentru a nu plati acest impozit. In plus de asta UBER nu plateste licente de taximetrie. Inca o data, eu sunt recunoscator UBERului pentru ca a mai cizelat piata si am parte de taximetristi mai politicosi insa eu nu confund aceasta cu evaziunea fiscala.

Una peste alta,
    Am recitit articolul si intr-adevar sunt pe Romania. Pe lista firme "Uber Systems Romania" figureaza cu profit net de 155.816 lei ceea ce inseamna la aceasta suma a platit 16% impozit pe profit adica 24.930 lei. In articol zice ca "Uber, serviciul privat de car sharing, activ pe pieţele din Bucureşti, Timişoara şi Cluj, a plătit, pentru profiturile obţinute, taxe care s-au ridicat la 187.000 de lei", deci nu impozit pe profit ci taxe. Irelevant ce taxe a platit. Subiectul este profitul cum reiese din titlu "UBER a plătit impozit pe profit de 3 ori mai mult' SCRIE ACOLO "IMPOZIT PE PROFIT".

Dragilor,
    Acesta este un bun exemplu de Marketing, PR si Manipulare americana. Bravo lor si daca cel putin unul din voi s-a desteptat eu pot sa mor linistit.

UBER SYSTEMS ROMANIA SRL din Sectorul 1 Bdul. Primaverii 19-21, CUI 33437533
    Surpriză: UBER a plătit impozit pe profit de 3 ori mai mult decat primele 9 companii de taxi din Bucureşti la un loc - BusinessMagazin
    Un drum asa de lung, si totusi am ajuns !

9. Back To Top | #989
    CoBr4's Avatar
    Mie putin imi pasa de cat plateste Uber la stat, imi pasa ca ieri seara m-a scuipat un taximetrist ca n-am avut sa-i las ciubuc. Sa mearga Firea numa cu taxiu' pana i se apleaca.

10. Back To Top | #990
    Quote Originally Posted by CoBr4 View Post
    Mie putin imi pasa de cat plateste Uber la stat, imi pasa ca ieri seara m-a scuipat un taximetrist ca n-am avut sa-i las ciubuc. Sa mearga Firea numa cu taxiu' pana i se apleaca.
    Nu mai lua taxiuri din strada ci doar la comanda.
    Un drum asa de lung, si totusi am ajuns !

11. Back To Top | #991
    Quote Originally Posted by Opteron View Post
    Nu mai lua taxiuri din strada ci doar la comanda.
    Care e enorma diferența?

12. Back To Top | #992
    CoBr4's Avatar
    A fost la comanda ... I-am facut reclamatie, aia de la dispecer a zis ca incearca sa dea de el.

13. Back To Top | #993
    Quote Originally Posted by Opteron View Post
    Am citit si eu articolul cu UBER a platit impozit pe profit. Ma intreb totusi in ce tara a platit impozit pe profit din moment ce operatiunile sale sunt in Olanda.
    Mai bine intreaba-te de ce firmele de taxi, alea oficiale si legale si inregistrate in Romania, nu platesc.
    Posibil sa fi platit doar ca sa poata sa arate cu degetul, bravo lor daca e asa, dar ce arata cu degetul e o mizerie mult mai mare decat optimizarea fiscala.

14. Back To Top | #994
    Registered User ciocanul's Avatar
    UBER plateste taxe mai mari decat ce au platit firme de taximetrie impozit pe profit. Se compara aici mere cu pere si da frunze. UBER plateste taxe cand scoate banii din tara. Nu se stie cat au profitul si unde il platesc, e o taxa clara pe tot banetul ce iese. Firmele de taximetrie platesc taxe in primul rand si mai apoi dupa ce trag linie scot un profit. Din profit se ia la sfarsit taxa si se compara cu ce a fost taxat UBER-ul cand a scos malaiul din tara.
    --
    Nu e buna comparatia si e enervant ca lumea din bula noastra se inflameaza degeaba daca nu ai toate datele. Nu scrie acolo cate taxe totale platesc firmele de taximetrie+verificari tehnice+atestate soferi+parcari soferi+cartele de aeroport+dispecerate+leasinguri masini+asigurari masini+catel+purcel.
    Nu zic ca nu o fi hotie si spagi, departe de mine gandul dar trebe inteles cap coada tot.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

15. Back To Top | #995
    man, ramane idea din postul meu, aia cu zero (ZERO!!!!!!) impozit platit timp de 4 ani. Uber, neuber, fara comparatie, fix faptul asta.

16. Back To Top | #996
    Eu din ce am vazut prin anunturile de pe taxiuri e vorba ca angajeaza soferi cu atestat. Deci nu cred ca plateste vreun Pelican atestatul vreunui sofer. Poate gresesc dar asa cred eu.

17. Back To Top | #997
    Registered User ciocanul's Avatar
    Quote Originally Posted by RAN View Post
    man, ramane idea din postul meu, aia cu zero (ZERO!!!!!!) impozit platit timp de 4 ani. Uber, neuber, fara comparatie, fix faptul asta.
    Nu e o idee noua. Ai fi surprins ca toate bancile din Romanistan au profit zero sau pe acolo de 20 ani incoace. Ai fi surprins sa stii ca firme de prestigiu international nu platesc profit nici macar in tari cu apa calda.
    RAN, mai ai in visterie 3 mil de euro ? Hai ca te fac de o consultanta catre o firma din Cipru de toti banii. De fapt lasa si tu acolo 50k de euro sa nu aparem chiar cu zero platiti pe profit.
    --
    Nu e cazul aici, nu stim ce face pelicanul si alte vrabioaie prin Bucuresti si nu numai, probabil combinatie de gri/negru/spagi si alte mizerii. Dar nu te mira de faptul ca nu platesc impozit pe profit, nu au inventat ei apa calda.
    --
    PS: nu degeaba latra multi in UE, mai ales saracii sa se scoata impozitul pe profit si sa se bage ceva gen impozit pe cifra de afaceri sau un sistem forfetar. Dar si aici apar alte mizerii pe care le discutam in alt episod.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

18. Back To Top | #998
    @ciocanul :
    de acord, nu au inventat ei furatul doar l-au perfectionat dar cu tupeu pesedist cer respectarea legilor si lupta impotriva fraudelor!!!
    Ca apoi la primul control al Politiei 90% din tristi sa fie total pe langa. Asta dupa ce au f00tut un trafic intreg in tot Bucurestiul cu pretentiile lor de cocalari.

19. Back To Top | #999
    Registered User Pache's Avatar
    Și tocmai ce au schimbat modul de calcul al curselor. Acum îți arată o suma pre calculata pe care o ai facturează la final. Sau nu.

Ca sa nu mai vezi clar tariful pe km sau timpul de așteptare. Nu vad niciun avantaj pana acum pentru noua opțiune.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
    I am a soldier, I fight where I am told, and I win where I fight.

20. Back To Top | #1000
    Registered User AndyRo's Avatar
    Quote Originally Posted by ciocanul View Post
    Nu e o idee noua. Ai fi surprins ca toate bancile din Romanistan au profit zero sau pe acolo de 20 ani incoace.
    What where ? Cine zice, Piperea ?

@topic, si mie mi se pare ciudata partea asta cu suma fixa, plus ca mi se pare e estimare spre zona superioara a intervalului - mergand cam pe aceeasi distanta cam invatasem 'preturile'.
    Never let your sense of morals prevent you from doing what is right
    Salvor Hardin, "Foundation"

1.  
Page 50 of 51 FirstFirst ... 404748495051 LastLast

Bookmarks

Bookmarks