brat Cum naiba scap de un soricel care mi-a intrat in casa?
Page 1 of 8 1234 ... LastLast
Results 1 to 20 of 144

Thread: Cum naiba scap de un soricel care mi-a intrat in casa?

Registered User

Cum naiba scap de un soricel care mi-a intrat in casa?

Mai acu vre-o 2 zile noaptea cand stateam la calculator am auzit un zgomot ciudat dintr-un fotoliu..... Cand ce sa vezi un sorichete mic cat o cutie de chibrit... Cum naiba scap de el ca m-am urcat pe masa de scarbofrica care m-a apucat. Astept idei Multumesc

Registered User Orson's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    am vazut eu intr-un documentar:
    - iti trebuie un stetoscop (chestia aia cu care doctorii asculta inima pacientilor... stetoscop ii zice?)
    - un tirbuson;
    - o bucata de creta - in documentar era rosie dar nu cred ca e importanta culoarea...
    - o chestie ciudata care cred ca se numeste "foale" si se foloseste ca sa se aprinda focul sau ca sa se umfle ceva...

pasul 1: asculti cu stetoscopul pana dai de locul unde se aude mai tare zgomotul soricelului.
    pasul 2: faci un semn cu creta pe locul respectiv (rosu sau alta culoare, am stabilit ca nu e important).
    pasul 3: exact in locul insemnat cu creta dai o gaura cu tirbusonul;
    pasul 4: bagi partea ascutita de la foale si aspiri.

daca ai urmat exact pasii, atunci soricelul o sa fie blocat in varful foalelor. cel putin asa i s-a intamplat lui Tom cand incerca sa-l prinda pe Jerry.
    am mentionat ca documentarul era pe Cartoon Network?

The Other Side BlonduGL's Avatar
    cheama o pisica de la vecini la tine .. o sa te scape in no time si la low cost ! un peste

Registered User leon's Avatar
    Subscriu la ideea cu matza.
    Go go go!

For Sale - Buy Now SeikQ's Avatar
    ...pe dracu. cum intra pisica dupa el? si in plus nu are rabdare atat cat are soricelul ala ca sa stea acolo. o sa dureze prea mult, asta daca nu e pisica ta, dar ma indoiesc, pt ca soricelul ala nu ar mai fi intrat daca tu aveai pisica. cel mai bine, te inarmezi cu rabdare si cu ceva ademenitor (nu cascaval sau alte chestii din desene animate) pusa intr-o cursa de soricei . un prieten a patit o faza similara. lui ii intrase in aragaz. a scos aragazul afara si l-a afumat. partea proasta este ca a trebuit sa curete aragazul. tu scoti fotoliul afara, dar nu-l afumi . vezi tu ce faci asa incat sa sperii "pacostea"...
    Do you know the difference between an error and a mistake? Anyone can make an error. But that error does not become a mistake until you refuse to correct it.

Registered User leon's Avatar
    N-ai habar ce rabdare are o matza care aude si miroase soarecele. Si doar nu sta ala doar acolo. Rozatoarele sunt animale teritoriale, deci trebuie sa iasa sa manace si sa recunoasca in zona. Atunci sa vezi misto. De un lucru sa ai grija daca aduci o matza. Vazele sau alte obiecte ce pot cade de pe mobile. )
    Otrava e relativa, ca astia au un super miros si ti-o lasa pe acolo, iar in mancare de asemeni o simt.
    Mergi si tu pe calea naturii.

For Sale - Buy Now SeikQ's Avatar
    ...am avut si eu matza timp de 6 ani si stiu cum stau lucrurile. si inca te asigur ca soarecele ala sta mai mult decat poti sa astepti tu. asta este o cale de lunga durata...anw...eu unul nu as fi de acord ca pisica mea sa puna botu' pe asa ceva..yach. tin sa cred ca este cat de cat "curata" si sa nu imi fie scarba cand pun mana pe ea sau ma linge pe fata...
    Otrava e relativa, ca astia au un super miros si ti-o lasa pe acolo, iar in mancare de asemeni o simt.
    ..cand am spus cursa, nu m-am referit la mancare otravita, ci doar pusa unde trebuie ca mai apoi "legile fizicii" sa-si faca treaba...
    Do you know the difference between an error and a mistake? Anyone can make an error. But that error does not become a mistake until you refuse to correct it.

and mirrors... smoke's Avatar
    ha - pisica e cea mai sigura solutie - otrava nu prea da rezultate...in plus poate sa moara in vre-o gaura ..ceva si nu ai cum sa-l scoti si sa te vad ce faci cu mirosul dupa cateva zile...poti sa mergi si pe mana (sau arcul ) unei capcane dar unele din ele sunt chiar sadice - eu am vazut de mai m ulte tipuri - unele sugruma, altele il rup (la propriu) in doua...altele il prind viu...poti sa incerci sa-l vanezi chiar tu ...

Registered User bluesica's Avatar
    Daca vrei sa il omori sunt niste graunte care le poti cumpara, le pui si in doua zile o sa moara, daca nu vrei sa il omori, sunt niste curse pt soareci de cumparat, un fel e cusca in care se pune mancare, el intra acolo, calca pe o susta.. si gata ai animal de casa .
    Tin sa mentionez ca daca stai la bloc, ca sa nu iti mai vina de la subsol, vecini, etc rozatoare sau gandaci, este o pasta care se cumpara tot de la astia cu pesticide pe care o dai pe langa tevi, gauri in pereti si nu o sa mai ai probleme de astea vreo 3-4 ani.
    colorblind

Catârul The Mule's Avatar
    Eu astept postul lui Ivan.
    “Sir, when a man is tired of London, he is tired of life; for there is in London all that life can afford.”

― Samuel Johnson

Registered User
    Salut!
    Poti sa faci o capcana simpla.
    Iti trebuie o scandura de 20 pe 20 cm, un vas mai mare, o nuca, o bucata de sarma si o bucata de carne sau ceva mincare.
    Sirma se baga cu un capat in nuca iar in celalalt capat se pune mincarea.
    Se pune vasul cu gura in jos pe scindura, apoi nuca intre vas si scaindura astfel incit soarcele sa aiba loc sa intre sub vas. Sa speram ca trage de bucata de mincare si vasul o sa cada pe el.
    Poate pun si o poza.

Bafta!

Registered User S7E6E's Avatar
    da foc la casa

Registered User tzek1's Avatar
    serios vorbind.
    (decat sa faceti misto mai bine taceti...)

am avut si eu un soricel.
    am cumparat de la un magazin de chimicale lipici ptr soareci (da, vorbesc f serios) cu vreo 70K lei.

am luat o carcasa de CD, am dat cu lipici in cercuri concentrice spre interior, lasand in mijloc spatiu de pus ceva slanina.
    am pus slanina in centru, am pus carcasa undeva mai ascuns, pe unde auzeam soarecele.
    am frecat cu slanina podeaua de pe langa capcana ca sa il atraga mirosul.

noaptea urmatoare l-am avut prins, chinuindu-se in lipici. mi-a fost tare mila de el, facuse pe el de frica l-am omorat repede

spor la vanatoare.
    PS: in loc de cutie de CDuri merge orice obiect care este destul de greu ca sa nu il poata rasturna.

PS: lipiciul asta e foarte bun si ptr gandaci. pui placi din astea pe la locurile unde fac meetinguri sau intra in casa (tevi, etc), si aia mor pe capete in campul asta de mine. pardon, de lipici.
    Support bacteria - they're the only culture some people have

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    depinde de pisica.unele sunt interesate de soricei,altele nu.
    eu am 2 pisici la bunica-mea...una sta si o zi sa-l prinda,sta frumos la panda,ca un adevarat luptator anti-tero ,iar cealalta...poa sa-i si danseze soarecele samba in fata ca o doare fix sub coada
    recent am avut si eu problema asta...am bagat pisica seara...a pandit si pac!...dimineata nefericitu rozator a vrut sa iasa de unde era bagat,pisica imediat a sarit pe el si adio soarece.
    poate vrei sa ti-o imprumut

Nick anterior: dracushorul Jesse_P's Avatar
    o matza crescuta in casa (apartament) care nu a vazut in viatza ei un shoarec adevarat o sa fac pe ea la prma aparitie parerea mea....urbanismul asta

vezi poate iti moare, pe undeva prin pereti, ca o sa ai de indurat cu mirosul...
    sunt capcane de shoareci la piatza 15 mii bucata ....
    been there... done that...

Registered User
    Interesant chestia cu lipiciul a lui tzek1. Daca poti sa-mi spui si mie de unde ai luat lipicul ala. Aseara iar m-a terorizat dihania.... Off am avut noapte alba, noroc cu calculatorul.

Registered User
    P.S. Multumesc tuturor care vor sa ma ajute. Mai astept si alte idei mai omenesti, nu as vrea sa-l omor, doar sa il fac sa plece (ceva un sunet puternic sa-l alunge)

Registered User
    Am pus o nuca cu o scobitoare si o farfurie varianta lui masterofpuppets acu astept.

Registered User
    Daca-l prind ii fac poza si o pun pe forum.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 8 1234 ... LastLast