Page 5 of 5 FirstFirst ... 2345
Results 81 to 89 of 89

Thread: Anii '80 în România

1. Back To Top | #81
    1:72 AdyAero's Avatar
    Transmisie cu elastic.
    Si PIKO au avut si inca (cred) mai au asa ceva.
    Exemplu (doar ca elasticul se torsioneaza): http://www.rmweb.co.uk/community/upl...1417192642.jpg

2. Back To Top | #82
    nostalgic/fabrici şi uzine nokia2010's Avatar
    Da... zici că e casetofon Probabil la "PIKO" e pentru start-seturi.
    Lucrurile vechi dăunzează grav gunoaielor moderne (cu câteva excepţii ; ex: I.T. stuff, sist. de învăţămant din Ro., pedeapsa cu moartea)
    Ştefan Tel. 0721.240.479/0749.28.38.15 h 9.30-23.00 (fără BEEP-uri , S.M.S. da).
    Paul Anka Anii '90 în România Industria în vechiul Bucureşti Cumpăr cărţi de telefon vechi

Caut driver Nikonscan 1.6.3.

3. Back To Top | #83
    Colorăm ?
    Am aflat cu bucurie că mai există fabrica de creioane de la Sibiu!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Anii '80 în România-creioane-colorate-desencolor.jpg   Anii '80 în România-creioane-colorate-extracolor.jpg   Anii '80 în România-carte-colorat-creioane-extracolor.jpg  
    Lucrurile vechi dăunzează grav gunoaielor moderne (cu câteva excepţii ; ex: I.T. stuff, sist. de învăţămant din Ro., pedeapsa cu moartea)
    Ştefan Tel. 0721.240.479/0749.28.38.15 h 9.30-23.00 (fără BEEP-uri , S.M.S. da).
    Paul Anka Anii '90 în România Industria în vechiul Bucureşti Cumpăr cărţi de telefon vechi

4. Back To Top | #84
    uninstitutionalized sociopath Nicky_Santoro's Avatar
    Eu sunt nascut in '82 si am prins putin din anii '80 dar chiar si asa, si-au lasat amprenta, imi amintesc multe si sunt foarte nostalgic.

Nu prea e ceva de care imi amintesc cu parere de rau poate si din cauza faptului ca parintii mei au tinut sa traiesc in puf. Fiind si singurul la parinti stelele s-au aliniat

Imi amintesc ca mama se uita la televizor cand a inceput Revolutia iar eu desenam un elefant intr-o carte dintr-aceea cu numere pe care daca le unesti in ordine crescatoare ajungi sa desenezi conturul lucrului respectiv. Mama era crispata si il intreba pe taica-miu "asta ce inseamna? ca pica Ceausescu?".

Locuiam pe Calea Mosilor, o zona destul de apropiata de 'front' si au decis sa plecam la bunicii mei care stateau vis-à-vis de magazinul Obor. Acolo 'am petrecut' Revolutia si ne-am intors cand lucrurile s-au linistit.

Imi amintesc la fel, cu nostalgie de concediile la mare la Neptun, Olimp, Saturn, Cap Aurora. Parca se actioneaza ceva in creierul meu atunci cand sunt la mare chiar si la 35 de ani si aud la radio acel jingle "Aici, Radio Vacanta". Imi aduc aminte de mirosul acela de cantina si acele mese proaste, dar parca as incerca si acum

Marea ocupa foarte mult loc in amintirile mele, probabil ca mintea tine minte lucrurile rele si bune, la extreme. Imi place ca nu imi prea amintesc lucruri rele de atunci decat o data cand a intarziat mama sa ma ia de la gridinita, imi amintesc si acum oroarea si panica pe care o aveam in suflet ca ... nu mai venea mama. Ramasesem ultimul copil de luat. Intarziase undeva la 15-20 de min, dar imi amintesc si acum perfect, parca s-a intamplat ... nu stiu, acum 5 ani.

Imi amintesc mesele de pranz si cinele cu bunicul meu (cel din partea mamei) care a lucrat la Teatrul Constantin Tanase si ma plimba prin toate locurile boeme din Bucurestiul de alta data. Capsa, Izvorul rece, mai era unul la Piata Rosetti dar nu mai imi amintesc. Am avut norocul de a-I cunoaste pe Puiu Calinescu, Jean Constantin, Arsinel, Stela, Anda Calugareanu si altii. '

Am avut norocul sa am toti 4 bunici in Bucuresti si am fost foarte apropiat de ei. Daca ma gandesc mai mult, poate ca imi pare rau ca nu am avut 'o tara' la care sa merg in weekend sau in vacante, dar na ... asa a fost.

Am fost si eu norocos si am avut VCR prin '85-'86 adus de bunica-mea din Viena, un Grundig. Aducea taica-miu filme cu Van Damme si cu Schwarzenegger si nu numai. Tot bunica-mea mi-a adus si 2 casete cu Tom & Jerry ... wow de cate ori le-am vazut. Incredibil. Imi amintesc si shop-ul din Dorobanti, fost hotel Dorobanti, Howard&Johnson actual Sheraton. Puteai sa cumperi cu valuta una, alta.

Imi amintesc de un prieten al tatalui meu, capitan de vas/marinar ... something, care locuia in Mangalia. Nu cred ca aveam mai mult de 5 ani la vremea respectiva, cand ne-am dus in vizita la el, noi fiind in obisnuitul sejur de pe litoralul romanesc. Atunci am mancat prima data Toblerone, just amazing. Atat imi amintesc din seara aia ... ca am mancat Toblerone, in rest nimic din cele cateva ore petrecute. Amazing how brain works.

De Revelion si Craciun, bunicul din partea tatalui reusea sa puna mana pe o naveta de Pepsi si fiind sarbatoare, nu mai beam sifon, beam apa minerala Bodoc, Biborteni, s.a. Le mai gasiti si acum pe Str. Matei Voievod, dar trebuie sa aveti sticle la schimb. Asta daca vreti putina nostalgie.

Iti dai seama ca viata e scurta dar si frumoasa, cand te gandesti la momentele acelea. Te gandesti ca parintii au undeva in zona 60 spre 60+ si daca ai noroc ii mai ai inca 10-15 hai 20 de ani langa tine. Dupa aceea vei prelua stacheta cu copilul/copiii tai care sunt adolescenti deja, poate chiar majori 18-20 de ani. Vei fi tu 'ala old' si in cativa ani ... bunic

Noi astia nascuti in anii 80 am fost o generatie cumva intre ere. Am prins si comunism (a venit Mos Gerila dar si Mos Craciun), am prins si haosul ala de dupa 90 cu Romania tara tuturor posibilitatilor, am prins si internetul pe dial-ul de asteptam ora 23:00 ca pe Mos Craciun, am prins frigurile alea prin scoli de iti ingheta mana pe creion, am prin Bucurestiul sau alte orase, dupa caz, fara pic de trafic. Tin minte ca trecea prin spatele blocului o masina de 4-5 ore. Primul care o vedea urla foarte tare "masina baaaaaaaa" si toti ne uitam cu mult dispret ca ne darama portile care erau niste caramizi de bca. Am prins cable tv de stateam si ma uitam la Cartoon Network cu orele dupa ce veneam de la inot sau de la scoala, am prins telefoanele mobile in liceu (eu eram parca in clasa a 11-a cand am avut un bosch 509), am prins primele device-uri GPS cu Windows CE.

Acuma cand ma mai uit la fi-miu care are cred ca 8 sau 9 canale de desene animate, cam toate sunt la fel de puerile si de ieftin facute. Desenele animate sunt cg 100% si filmele de teenagers gen Saved by the Bell sunt fara personaje cheie. Sunt slabe. Intr-adevar desenele animate/filmele de animatie de la cinematograf sunt bune de la IceAge pana la Storks si altele.

Acum foooarte multi ani eram mai multi undeva si era un tip care nu mai este in tara acum care a spus o chestiune destul de inteligenta pe termen lung. Intrebam noi, dezbateam daca vreti, care ar fi cea mai importanta resursa a omului. De la bani pana la familie si de la sanatate pana la fericire. Un fel de ... 'care este cel mai important lucru in viata'. Si asta a reusit sa insumeze cam toate exemplele intr-unul singur, si anume: timpul. Asadar, timpul este cea mai importanta resursa a omului si cu cat iti dai seama mai repede de asta, cu atat mai bine.
    I just stare at my desk, but it looks like I'm working. I do that for probably another hour after lunch too, I'd say in a given week I probably only do about fifteen minutes of real, actual, work. - Office Space -

Playstation Network ID - PULIX82

5. Back To Top | #85
    Avem multe în comun! (tot în 1982 sunt născut! şi sunt Oborean, dar şi altele).

6. Back To Top | #86
    A.B.B.A. ... încă se asculta în anii '80
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Anii '80 în România-pict0278.jpg   Anii '80 în România-pict0279.jpg   Anii '80 în România-pict0288.jpg   Anii '80 în România-pict0280.jpg   Anii '80 în România-pict0281.jpg  

7. Back To Top | #87
    Şi ce mişto era să-i şi poţi vedea! : La noi dacă aveai ceva compatibil N.T.S.C.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Anii '80 în România-pict0283.jpg   Anii '80 în România-pict0284.jpg   Anii '80 în România-pict0285.jpg   Anii '80 în România-pict0286.jpg   Anii '80 în România-pict0287.jpg  

8. Back To Top | #88
    ce vremuri si cu ce placere ma uit la ele si acum

The best Kids Cartoon Movies
    - YouTube

9. Back To Top | #89
    Registered User droopy_ro's Avatar
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

1.  
Page 5 of 5 FirstFirst ... 2345

Bookmarks

Bookmarks