Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 57

Thread: Ajutor! Posta Romana, spaima coletelor?

1. Back To Top | #1

Ajutor! Posta Romana, spaima coletelor?

In primul rand, imi cer scuze daca nu am ales sectiunea potrivita. Am ales sectiunea care e mai aproape de subiect dar si relativ activa dpdv al posturilor. Voi incerca cat mai pe scurt dar detaliat.

Am cumparat de pe ebay un joc din Japonia. Am platit pe 29 dec. si coletul a fost expediat pe 30 decembrie 2015. Pana in ziua de azi, nu s-a auzit nimic de el. Presupun ca s-a furat? Nu vreau sa acuz fara dovezi, dar am motivele mele.

In primul rand, metoda de livrare este "airmail" cu un interval de livrare intre 7-14 zile( pe siteul jp post ei zic ca ar trebui sa ajunga in 8 zile in Ungaria, deci...?) ei... Uite ca au trecut 14 zile( nu luam in calcul sarbatorile sau weekend-urile). Metoda de livrare nu are tracking, si chiar daca ar avea, se pare ca nr nu poate fi folosit pe posta romana.
    In al doilea rand, am mai cumparat acum doi ani alte doua jocuri, tot din japonia, dar prin amazon, nu conteaza. Metoda de livrare pentru ambele era SAL( surface airlifted) cu un interval 2-3 saptamani, tot fara tracking. Am asteptat doua luni, DOUA LUNI, si nu au venit... Banii mi-au fost restituiti dar asta nu ma bucura deloc. Cu acele doua colete ce s-a intamplat?! Mentionez ca cele doua jocuri erau de la doi selleri diferiti cumparate in zile diferite.
    Alte doua jocuri pe care le-am cumparat, de data asta cu tracking, anul trecut, au ajuns, din fericire. Unul a ajuns prin ems (sellerul a decis sa imi trimita asa) al doilea airmail cu tracking.
    Inca ceva, Cum să rămîi şi fără bani, şi fără colet. Cu Poşta Română articolul este vechi dar avem persoane care comenteaza prin facebook, iar postarile lor sunt recente, cu aceleasi probleme!

am mai cumparat acum in ianuarie inca un joc prin airmail cu tracking, sa vad daca se pierde. Pe pagina de tracking, nu am mai vazut actualizare a statusului de pe 19 ianuarie, cand a plecat din Japonia.
    acum am senzatia ca risc sa pierd inca un colet, dupa ce am asteptat mult pentru el. Sincer, sunt la limita rabdarii. Problema nu e cu banii, ci cu faptul ca nu imi pot cumpara acelasi joc de la alt seller cu o metoda mai safe, pentru ca risc sa ma trezesc cu doua jocuri identice in cazul in care primul colet decide sa apara, printr -un miracol.

a mai intampinat cineva aceasta problema? Orice situatie similara ajuta. Voi cum ati procedat? Ce pot face? Simt ca sunt luat la misto de aceasta posta. ORicat de ieftina este metoda de livrare, nu ii vad pe americani sa fi pierdut atat de multe colete, din cate am citit. Sau orice alta tara. Chiar nu se poate face nimic, ceva de genul in momentul ce coletul ajunge in tara, sa nu fie trimis de posta romana ci de cineva gen fan courier, dpd sau dhl? Stiu ca EMS e o solutie, dar e extrem de scumpa, cam 70 de lei, plus ca daca incluzi ems, taxele vamale vor fi uriase, 20% tva pe colet( din moment ce comenzile mele nu depasesc 100 euro dar trec peste 10 in general. Aud ca ems-ul este oprit la vama si i se aplica taxe iar alte metode de livrare precum airmail au sansa sa nu li se aplice. E relativ, asa, sistemul postal)

2. Back To Top | #2
    Registered User
    Din partea aia de lume posta simpla face intre 30 si 90 de zile daca nu e trimis prioritar. Daca e trimis simplu ca letter - tracking number cu prefix L - (nu ca registered - prefix R - ) nu intra pe tracking la posta romana.

3. Back To Top | #3
    Prefixul este RR. Am folosit acest cod pe posta romana, si nu functioneaza. Pot trage doua concluzii: 1. Nu a ajuns in tara 2. Nu este suportat.
    Trimis prioritar este EMS si cum am zis, mi-a trimis un seller un colet prin EMS si a ajuns extrem de repede, in 4 zile.
    Metoda este airmail, cu interval de livrare 7-14 zile. Insist asupra asteia pentru ca am zis in postul anterior ca anul trecut am primit un colet expediat prin airmail registered, cu awb. L-am primit in aproximativ o saptamana jumate. Pot sa ma uit pe site sa verific, daca vrei. Cum ajunge un colet intr-o saptamana jumate prin airmail registered iar acelasi airmail, fara tracking, nu ajunge in trei saptamani?!(30 decembrie pana ieri, 22 ianuarie)
    in general ei trimit jocuri cu "small packet", nu letter, din cate stiu.

4. Back To Top | #4
    Registered User faraonu's Avatar
    mai ai putina rabdare.
    o sa apara.
    oricum ai luat de pe ebay. ai buyer protection, nu pierzi nimic(decat timp gandindu-te la asta).
    nu mi-e frica, nu mi-e frica... de bau-bau !!

5. Back To Top | #5
    Am avut multe comenzi, atât din UE, cât şi din afară şi nu am avut probleme.
    În primul rând, tracking-ul funcţionează. Dacă ai număr, urmăreşte-l pe site-urile indicate. Când ajunge în România, îl vei putea verifica pe site-ul Poştei Române.
    Pe urmă, nu te aştepta să primeşti coletul în 15 zile. Nu-l vei primi. Cred că o singură dată am primit în perioada asta, în rest, aproximativ 20 de zile sau chiar mai mult. Uneori chiar şi 5-6 săptămâni.

Nu în ultimul rând, Poşta Română pierde colete cam de câte ori am găsit eu bani pe stradă. Aproape niciodată. E un serviciu destul de sigur din punct ăsta de vedere. Se mai întâmplă, dar nu des. Mie nu mi s-a întâmplat niciodată şi, crede-mă, am ceva experienţă. Câteva sute de colete trimise şi recepţionate prin Poşta Română.

La coletele neprioritare, din afara UE, durează ceva. Durează mult vămuirea. În general, din momentul în care intră în ţară până în momentul în care ajunge la tine în oraş, durează vreo săptămână. Până ajunge în ţară, depinde. De exemplu, anul trecut, am aşteptat şi două luni un colet din China, pentru că erau ceva sărbători pe-acolo şi se adunaseră foarte multe colete.

De ajuns, cât timp nu ţi-a tras vânzătorul ţeapă şi nu a trimis, o să-ţi ajungă. Dacă nu-ţi ajunge, poţi cere banii înapoi prin Paypal, nici o problemă.

Poţi să plângi tu cât vrei. Şi neamţul, şi americanul, mai toţi plătesc TVA şi taxe vamale pentru comenzile din afara ţării/regiunii. De asemenea, şi ăia aşteaptă, de la caz la caz. Nu vrei să aştepţi, comanzi din UE şi îţi ajunge într-o săptămână.

6. Back To Top | #6
    Quote Originally Posted by faraonu View Post
    mai ai putina rabdare.
    o sa apara.
    oricum ai luat de pe ebay. ai buyer protection, nu pierzi nimic(decat timp gandindu-te la asta).
    Eu incerc sa am rabdare, dar dupa acele doua colete, sincer nu stiu ce sa mai cred. Motivul meu principal pentru care sunt asa speriat sunt acele doua colete... Da, stiu ca am buyer protection deci de bani nu imi fac griji, dar faptul ca nu pot cumpara acelasi produs prin metode mai safe ma streseaza. Da, mult timp e pierdut.

Gojira, pana acum eu am urmarit coletul meu airmail registered( nu cel expediat pe 29 decembrie, altul cu tracking) pe japan post si ultimul status spune ca pachetul se afla in drum spre romania, statusul fiind pe data de 19 ianuarie. Din cate mi-ai zis, pot urmari situatia coletului odata ce ajunge in romania prin posta romana. Mersi de sfat, nu stiam.
    Daca tu spui ca sunt asa de incredere, ma voi linisti si voi mai astepta, dar cum iti explici faptul ca acum un an doua colete de la doi selleri diferiti trimise in zile diferite nu au ajuns deloc? Asta ma nelinisteste. Nu pot sa cred ca amandoi m-ar trage in teapa si nu ar expedia...oricum, banii mi-au fost restituiti atunci.
    Ce e in neregula cu perioada asta? care este cea mai buna perioada sa comanzi online?

7. Back To Top | #7
    Registered User niq86's Avatar
    trebuie sa te panichezi cand trece cel putin o luna punand la socoteala data de 4 ianuarie. probabil va aparea la inceputul lunii viitoare daca te uiti peste continent e naspa e cu inghet e frig e nasol.. si aceste lucruri afecteaza mai mult sau mai putin transportul si oamenii.

Perioada in care nu sunt sarbatori si nu sunt libere e cea mai buna pt. comenzi.
    Voucher reducere pcgarage: 6QF5W6RP

8. Back To Top | #8
    Quote Originally Posted by AshenLaoShan View Post
    Daca tu spui ca sunt asa de incredere, ma voi linisti si voi mai astepta, dar cum iti explici faptul ca acum un an doua colete de la doi selleri diferiti trimise in zile diferite nu au ajuns deloc? Asta ma nelinisteste. Nu pot sa cred ca amandoi m-ar trage in teapa si nu ar expedia...oricum, banii mi-au fost restituiti atunci.
    Nu ştiu ce să spun despre cazul tău, şi eu mi-am luat o ţeapă din Portugalia, acum câteva luni, dar nu am de unde şti care-i varianta adevărată. Vânzătorul zicea că a trimis, dar nu a putut să-mi dea nici o dovadă că ar fi transmis coletul, aşa că nu prea mi-am bătut capul după ce a început cu de-alea, că sunt ţigan, că nu mai trimite niciodată în România.
    În orice caz, coletul trece prin mai multe servicii. Dacă ţi se pierde prin Japonia, de exemplu, Poşta Română nu e implicată în absolut nici un fel în toată treaba asta. Pe urmă, vizavi de specificul comenzii tale, jocuri, trebuie să ai în vedere faptul că dacă jocurile respective nu sunt originale, orice serviciu vamal le poate confisca şi distruge.
    Altă treabă, vecinii. Eu unul n-am probleme, nu se joacă nimeni cu corespondenţa altcuiva, n-au fost niciodată cazuri, însă, poştaşul îmi lasă în uşă avizul. Un vecin răuvoitor, ar putea să-l ia fără probleme.

Perioada e în timpul sărbătorilor şi iernii. Se plimbă foarte multe colete, sunt probleme meteorologice care pot întârzia avioanele, sunt mai mulţi factori ce-ţi pot întârzia coletul.

Din ce oraş eşti? Dacă eşti dintr-un oraş mai mic, oficiul poştal s-ar putea să aibă un program mai ciudatel la vămuirea şi predarea coletelor externe. La mine în Călăraşi, de exemplu, avem biroul ăla deschis într-o singură zi din săptămână, miercurea. Dacă ajunge coletul joi, de exemplu, eu l-aş putea ridica doar miercurea viitoare.

9. Back To Top | #9
    Eu obisnuiam sa cumpar mostre de parfum care de obicei imi erau trimise in plic, fara tracking, fara nimic. De prin 2014 asa, tot ce cumparam nu mai imi ajungea. Tind sa cred ca e vreun bronzat pe partea de sortare din Bucuresti care isi face partea. Plicurile trimise fara tracking sunt tinta sigura. Nu exista nicio dovada ca a intrat in Romania, asadar e ca si cum nici nu ar exista. Eu unul nu mai cumpar decat daca vanzatorul e de acord sa trimita cu tracking number si sfatuiesc pe toti sa faca la fel. Nu are rost sa te caci pe tine pentru cativa euro. Better safe than sorry.

PS. Pentru tracking foloseste trackitonline.ru

LE. In orice caz, posta noastra e varza. Citisem undeva ca anul trecut au fost pe plus, insa ei tot fac restructurari. Pana acum plicurile imi erau aduse personal, acum ori nu le primesc, ori trebuie sa merg eu la posta sa ma interesez ca aviz nu primesc. Chiar recent am gasit un aviz in cutia postala, desi eu ridicasem pachetul cu cel putin o luna inainte. Go figure! Am mai avut si o patanie cu niste chestii expediate tot in plic de hartie care era desfacut, taiat efectiv pe diagonala de la un capat la altul. Norocul meu ca nu a disparut nimic. Sunt uimit!
    ASR.JudecatoR: I-mi e mila de tine... Bine a-ti venit ! :X

Vand diverse parfumuri -
    http://forum.computergames.ro/210-pa...parfumuri.html

10. Back To Top | #10
    Nick anterior: OutOfMyMind Out Of My Mind's Avatar
    Nici tracking-ul nu ajuta uneori.

Am comandat ceva de pe ebay, in august. N-a ajuns nimic la mine nici acum, degeaba am tracking number, conform informatiilor de la UPS pachetul a plecat de la ei si atat. De atunci nimic.

11. Back To Top | #11
    Registered User
    Chestiile recomandate (tracking cu R in fata) intra pe tracking-ul postei romane, cand ajunge coletul la bsi bucuresti. Fie ele scrisori sau pachetele.

Da' uite ca exemplu colet iesit din nl (deci, europa), a intrat in ro peste o saptamina. Probabil a venit pe jos, cu ia-ma nene.

Ca pierderi, din vreo sa zic 130 de comenzi, s-au pierdut vreo 4 (trei din uk si una din state - ca sa vezi cine fura), si am avut vreo doua intarziate 2-3 luni (chiar una din germania), probabil cazute dupa raft si gasite cind a venit tanti sa faca curatenia generala. Aia din state a fost chiar aiurea, tracking cu L (letter), iesita din state, dupa care s-a evaporat, ca ai nostrii nu le baga pe astea in sistem si nu pot dovedi unde s-a pierdut.

12. Back To Top | #12
    Daca pui la socoteala intarzierile, o luna pare plauzibil, niq. Tind sa te cred chiar daca nu am experienta in cumparaturi online.
    Gojira, eu sunt din Bucuresti. Oficiul meu postal e o cladire foarte mic si doamna de acolo ma cunoaste. In plus, odata ce ajung colete, ei dau apel la destinatar( daca nr de telefon e marcat pe colet. In cazul meu, da) si ei vin sa ridice coletul. Ii consider de incredere. Nasoala experienta ta cu sellerul din portugalia. Eu pana acum nu am avut parte de asa ceva.
    Jocurile sunt pentru PS Vita. Nu exista bootleg-uri nici custom firmware nici vreo alta forma de piraterie pentru consola, garantez. Jocurile sunt, totusi, in japoneza si la fel si caracterele folosite pentru titluri, pe carcasa de plastic. Doar nu vede vamesul scrisul, trage concluzia ca e in chineza deci e contrafacut si-l confisca asa, fara sa consulte pe nimeni, nu? Ar fi ridicol.

Singurul fel in care pot detecta unde s-a pierdut coletul e cu un cod de tracking. Voi tine minte asta pe viitor. Cred ca de acum voi comanda in afara sarbatorilor sau a iernii. Celelalte doua colete de care-ti tot vorbesc au fost expediate in octombrie respectiv noiembrie 2014. Nu a fost in perioada sarbatorilor dar in fine, nu mai conteaza.
    Stoned, am ajuns si eu la aceeasi concluzie. Sincer, mi-e frica sa comand fara tracking si voi incerca sa nu o mai fac daca cumva coletul asta nu mai ajunge.

Dan, am avut un cod de tracking pt o comanda de acum un an si am bagat codul pe track and trace pe posta. Statusul indica livrat la destinatar si am vazut si celelalte statusuri. Ma voi folosi de track and trace de acum. Mersi.

Am inteles ca in aceasta perioada lucrurile sunt aglomerate. Ii mai dau ceva timp, poate pana pe 10 februarie asa. Daca nu vine nici atunci, ma voi panica. Mersi mult tuturor pentru sfaturi.

13. Back To Top | #13
    Doar nu vede vamesul scrisul, trage concluzia ca e in chineza deci e contrafacut si-l confisca asa, fara sa consulte pe nimeni, nu? Ar fi ridicol.
    Eh, n-ai treabă. Îţi dai seama, probabil opresc şi ei transporturi mai serioase de produse contrafăcute, iar majoritatea pleacă din China şi care se văd că sunt contrafăcute, e plângere făcută de către producător pe tipul ăla de produs. Dar na, ei au dreptul, să zicem că-ţi iei o carcasă de Iphone din China, au dreptul s-o confişte dacă e produsă de Aiple-Han şi nu de Apple.

Oricum, eu vă spun, legat de serviciul de coletărie de la Poşta Română, nu am mai nimic de rău de zis. N-am avut niciodată probleme. La corespondenţă, da, acolo s-au rătăcit nişte recomandate, s-au pierdut, au venit după câteva luni, acolo e jale. Dar la coletărie e parfum. La fel şi serviciul de curierat al lor, Priori Post. Cel puţin aici, la Călăraşi, m-am înţeles cel mai bine cu ei, foarte cum trebuie oamenii, păcat că nu prea lucrează magazinele cu Priori Post.

Nu te panica, că ai timp şi cu Paypal, ştiu că au perioadă generoasă în care îţi poţi cere banii.

14. Back To Top | #14
    Quote Originally Posted by gojira View Post
    Poţi să plângi tu cât vrei. Şi neamţul, şi americanul, mai toţi plătesc TVA şi taxe vamale pentru comenzile din afara ţării/regiunii. De asemenea, şi ăia aşteaptă, de la caz la caz. Nu vrei să aştepţi, comanzi din UE şi îţi ajunge într-o săptămână.
    Americanul nu plateste TVA sau vama nu exista asa ceva la ei, dar tot cam o saptamana sta coletul in tranzit cand intra la ei in tara cum e si la BSI.
    Sa va zic ceva misto, eu cred ca nu e posta romana problema ci posta alora de unde trimit sau conexiunile de pe drum.

Eu mereu trimit chestiile mici de pe ebay china/hk in state si de acolo le fac forward in romania (in mod normal din china pana in sua fac 10-14 zile fara tracking si 7-10 zile cu tracking), dar prin nov-dec am comandat cateva produse in sua si s-au livrat doar jumatate.

Quote Originally Posted by gojira View Post
    Eh, n-ai treabă. Îţi dai seama, probabil opresc şi ei transporturi mai serioase de produse contrafăcute, iar majoritatea pleacă din China şi care se văd că sunt contrafăcute, e plângere făcută de către producător pe tipul ăla de produs. Dar na, ei au dreptul, să zicem că-ţi iei o carcasă de Iphone din China, au dreptul s-o confişte dacă e produsă de Aiple-Han şi nu de Apple.

Oricum, eu vă spun, legat de serviciul de coletărie de la Poşta Română, nu am mai nimic de rău de zis. N-am avut niciodată probleme. La corespondenţă, da, acolo s-au rătăcit nişte recomandate, s-au pierdut, au venit după câteva luni, acolo e jale. Dar la coletărie e parfum. La fel şi serviciul de curierat al lor, Priori Post. Cel puţin aici, la Călăraşi, m-am înţeles cel mai bine cu ei, foarte cum trebuie oamenii, păcat că nu prea lucrează magazinele cu Priori Post.
    Confirm si eu, am cateva mii de colete trimise prin Posta Romana si nu s-a intamplat niciodata sa se piarda coletul, ba chiar am avut mai multe probleme tot timpul asta cu Fan Courier (pierdut, trimis aiurea, furat din pachete) si nu am trimis cu ei nici 20% din volumul coletelor de la posta.

Despre confiscat...eu n-as fi asa increzator, am avut probleme mari cu niste produse care erau 100% originale si-a fost foarte greu sa ii conving.

15. Back To Top | #15
    Daca toti luati apararea postei romane atunci nu am decat sa va cred. Gojira, voi tine minte ce ai spus despre produsele din china. Probabil voi avea nevoie de parti pentru un laptop si voi cumpara de pe aliexpress. In orice caz, chiar daca il clasifica contrafacut, cel mai probabil ma vor contacta iar eu am cum sa clarific, fiindca stiu clar ca nu poate fi contrafacut. Stiu ca pot sa-mi iau banii inapoi, ebay are buyer protection. Ce ma enerveaza e ca poate astept degeaba si e un joc pe care l-am comandat si anul trecut si vroiam sa-l joc foarte mult. Sa il pierd de doua ori m-ar scoate din minti. )

267511, americanii au ceva numit import duty, cred ca se traduce pur si simplu taxa vamala, pentru produse importate, cel putin din japonia. Nu cred ca nu au chiar nimic, dar totusi ar fi super daca nu platesti taxe pe import desi imi suna mult prea bine ca sa fie adevarat.
    Din cate stiu eu, airmail-ul este o metoda de livrare fara tari de tranzit, adica avionul cu coletul pleaca din japonia si ajunge direct in romania. Altfel ar exista statusuri sau ceva de genul pe pagina de tracking a japan post. Ma indoiesc ca japan post e ineficienta.

16. Back To Top | #16
    Registered User thomasdivx's Avatar
    Daca toti luati apararea postei romane atunci nu am decat sa va cred. Gojira, voi tine minte ce ai spus despre produsele din china. Probabil voi avea nevoie de parti pentru un laptop si voi cumpara de pe aliexpress. In orice caz, chiar daca il clasifica contrafacut, cel mai probabil ma vor contacta iar eu am cum sa clarific, fiindca stiu clar ca nu poate fi contrafacut. Stiu ca pot sa-mi iau banii inapoi, ebay are buyer protection. Ce ma enerveaza e ca poate astept degeaba si e un joc pe care l-am comandat si anul trecut si vroiam sa-l joc foarte mult. Sa il pierd de doua ori m-ar scoate din minti. )

267511, americanii au ceva numit import duty, cred ca se traduce pur si simplu taxa vamala, pentru produse importate, cel putin din japonia. Nu cred ca nu au chiar nimic, dar totusi ar fi super daca nu platesti taxe pe import desi imi suna mult prea bine ca sa fie adevarat.
    Din cate stiu eu, airmail-ul este o metoda de livrare fara tari de tranzit, adica avionul cu coletul pleaca din japonia si ajunge direct in romania. Altfel ar exista statusuri sau ceva de genul pe pagina de tracking a japan post. Ma indoiesc ca japan post e ineficienta.
    Nu te sfatuiesc sa cumperi de pe aliexpress, poti ramane lejer si fara marfa si fara bani, acolo platesti direct cu cardul, stiu ei de ce...
    Varianta 1
    Ajunge greu, ala pune traking number, a plecat de la el, pa si pusi...
    Varianta 2
    Cumperi si incearca sa iti proceseze cardul de 2 ori. Noroc ca s-a blocat tranzactia deoarece avea si parola cardul (inrolare in 3d secure)
    Daca era ebay nu isi permiteau.
    We brake for nobody
    Voucer reducere 1%: K237OSTM

17. Back To Top | #17
    Quote Originally Posted by thomasdivx View Post
    Nu te sfatuiesc sa cumperi de pe aliexpress, poti ramane lejer si fara marfa si fara bani, acolo platesti direct cu cardul, stiu ei de ce...
    Varianta 1
    Ajunge greu, ala pune traking number, a plecat de la el, pa si pusi...
    Varianta 2
    Cumperi si incearca sa iti proceseze cardul de 2 ori. Noroc ca s-a blocat tranzactia deoarece avea si parola cardul (inrolare in 3d secure)
    Daca era ebay nu isi permiteau.
    Interesant. Mie nu mi-a mers inrolarea in 3D secure si am renuntat. Cica trebuia sa contactez banca intai si dupa aia sa completez formularul. Am contactat banca dar nu am refacut formularul, am renuntat pur si simplu.

Eu platile le fac prin paypal. E gratis si safe( din putinele mele experiente), dar probabil ca o sa imi fac 3D secure, ca e mai bine sa il ai decat sa nu.

Nu stiam ca aliexpress face chestii de genul asta. Toata lumea pomeneste numele lor asa ca am crezut ca sunt de incredere. In orice caz, parti de schimb gasesc si pe ebay, nu e problema. Mersi de sfat.
    Nu cred ca o sa aiba ce sa ia de la mine prin tranzactie dubla. Eu mereu imi tin o suma pe card exact cat e nevoie pentru ce vreau sa cumpar.

18. Back To Top | #18
    Registered User thomasdivx's Avatar
    Asta spun, ebay=paypal. Si gasesti aceleasi lucruri de la shenzen si pe ali...shicspress si pe ebay, nu ca le fac reclama. Si cam acelasi pret.
    Acum ebay si paypal s-au separat momentan asa, de ochii fraierilor, inainte plateai de fapt 2 comisioane la acelasi patron, deh...

Prefer sa platesc prin paypal, clientul e protejat.
    Am patit si eu, am trimis ceva la un italian si nu a ajuns. Punct. Am trimis din nou tot cu posta romana. Am pastrat chitanta, dupa vreo 3 luni am fost despagubit, aveam dovada si trackingnumber.
    E ieftin cu posta, am sute de trimiteri/primiri, tot posta romana mi-a pierdut multe, dar tot e rentabil, asta e.

O faza tare: Trimit un pachet mai voluminos cumva, insa era sub forma de plic mare. Nu am gasit un plic cu bule A4, asa ca am facut manual dintr-o coala mare si maro de impachetat un plic, l-am lipit cu scotch si, dupa inscriptionarile de rigoare cu adrese, il depun la ghiseu. Doamna de acolo nu a fost deacord cu mine, a zis ca asta e pachet si costa vreo 2oo lei si m-a indrumat spre vama. Vama e in acelasi oficiu postal, dar stiu cum vine treaba pe acolo.
    Asa ca trag o fuga la metro, cumpar un set de plicuri mai mari de A4, vin la posta, bag plicul mai mic in cel mare, scriu adresele si e ok. In fata doamnei. Si am dat 27 lei cu tracking cu tot.
    Bafta
    We brake for nobody
    Voucer reducere 1%: K237OSTM

19. Back To Top | #19
    Asteptam un colet din America de ceva timp iar ieri o vecina mi-a spus ca mi-a sosit ceva mare in cutia postala. Mi s-a parut putin dubios, cand am verificat nu mai era nimic acolo. Am sunat la posta si mi-au zis da sigur v-am adus coletul acasa, fara explicatii. Nu a existat aviz, nu m-a sunat la usa (am acasa sotia mereu), pur si simplu mi-a lasat pachetul mare indesat in cutia postala care e descuiata, iar cineva l-a luat de acolo.

Ce e de facut in acest caz ? cum pot sa ii reclam ?

Anul trecut s-a intamplat acelasi lucru, asteptam din SUA un colet si l-a bagat direct in cutia postala fara aviz, etc.

20. Back To Top | #20
    Registered User ciocanul's Avatar
    Nu cred ca a fost colet, posibil sa fi fost un regim de plic. La colet trebuie sa ia o semnatura sau sa lase un aviz in caz ca nu te gaseste.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

1.  
Page 1 of 3 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks