Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 44

Thread: Ajutor! Posta Romana, spaima coletelor?

1. Back To Top | #21
    Regim de plic ? avea cam 2 kg

2. Back To Top | #22
    Pe google gasesc informatii contradictorii, stie cineva cat se pastreaza, in depozitul lor, un colet venit din afara EU? 10 zile? 30 de zile?
    Nu am primit aviz in cutia postala (asa cum se intampla de regula), am asteptat ca prostul o multime de vreme, tracking-ul nu prea ma ajuta, eu verificandu-l pe un site extern, nu pe cel al postei romane. Ca azi sa incerc si pe siteul nostru, doar ca sa aflu, surpriza, ca a venit la ei de aproape o luna. In paranteza fiind spus, eu i-am sunat acum 4 zile si mi-au zis ca nu au nimic pt mine... O sa ma duc maine sa vad ce dracu au facut, sper sa nu-l fi trimis inapoi. Aveau si nr-ul meu de telefon pe pachet, dar nu se obosesc sa sune, se bazeaza pe fițuica lor de 2 bani.

Si inca ceva, pachetul respectiv este de la o persoana fizica (din afara EU). Este un produs folosit, in ambalajul original, insa fara factura sau acte. O sa aiba vamesul motiv sa ma taxeze (sa caute pe net valoarea produsului sau mai stiu eu ce?). Din motive evidente, nu as vrea sa platesc tva si taxe vamale pt un pret de magazin pe care nu l-am platit.

3. Back To Top | #23
    Registered User
    Presupunand ca inca mai au coletul, o sa iti faca vama. Trebuia sa primesti de la posta un plic cu ce hartogaraie sa faci daca vrei comisariat vamal de la ei in primul rand, fituica aia e abia dupa.

4. Back To Top | #24
    flaming clouds sequential one's Avatar
    Quote Originally Posted by Dead Ghost View Post
    ...am asteptat ca prostul o multime de vreme, tracking-ul nu prea ma ajuta, eu verificandu-l pe un site extern, nu pe cel al postei romane. Ca azi sa incerc si pe siteul nostru, doar ca sa aflu, surpriza, ca a venit la ei de aproape o luna....
    Aunci cand urmaresti un colet din afara, dupa ce vezi pe site-ul extern ca a ajuns in Romania il verifici pe site-ul Postei Romane. E logic. Scanarea din Romania nu este legata de sistemele altor tari, sa iti poata updata status-ul pe site-ul celor care il preiau prima oara spre expediere.

5. Back To Top | #25
    Quote Originally Posted by shadowgamerr View Post
    Presupunand ca inca mai au coletul, o sa iti faca vama. Trebuia sa primesti de la posta un plic cu ce hartogaraie sa faci daca vrei comisariat vamal de la ei in primul rand, fituica aia e abia dupa.
    Nu am primit niciodata asa ceva la alte colete (din china, spre ex), doar hartie de notificare in cutia postala, dupa care eu ma prezentam la oficiul vamal, iar agentul de acolo imi desfacea coletul si imi calcula ce trebuie sa platesc in functie de printul paypal, print pe care eu trebuia sa il am deja la mine.

Intamplator am factura paypal si pt coletul asta, dar putea la fel de bine sa fie si cadou, sau produs obtinut in urma unui schimb, avand in vedere ca este intre persoane fizice si nu exista valoare declarata pt el. In cazurile astea, in functie de ce calculeaza ei vama?
    Quote Originally Posted by sequential one View Post
    Aunci cand urmaresti un colet din afara, dupa ce vezi pe site-ul extern ca a ajuns in Romania il verifici pe site-ul Postei Romane. E logic. Scanarea din Romania nu este legata de sistemele altor tari, sa iti poata updata status-ul pe site-ul celor care il preiau prima oara spre expediere.
    Eu aveam in cap ca trackingu ala e mai mult util pt colete interne, pt ca doar asa mi-a mers in trecut, cand am trimis pachete prin europa: cum iesea din tara, cum murea. M-am gandit ca e un serviciu de rahat, asa ca l-am evitat, apeland la site-uri de tracking externe (cu mai mult sau mai putin succes).

Logic e ca trackingul sa fie afisat complet, nu doar "in tara". Logic e sa nu stau cu F5 pe siteul de tracking al lor, sa prind momentul cand intra coletul in tara. Logic e sa nu caut eu site-uri de tracking externe, pt tracking-ul din afara tarii. Logic e sa integreze ei in interfata web acest tracking complet, cum o fac alte siteuri (Support 396 Couriers - Aftership, deci se poate); adresa este stiuta, deci pot lua datele automat de pe siteul postei din tara respectiva si sa-mi afiseze trackingul complet. Logic este sa ma indrume sau sa ma avertizeze in acest sens, daca nu este posibil. Doar ca la noi e nevoie de logica avansata, rologica, care mie imi cam lipseste, din pacate. Dar invat si ma adaptez... Cum ar fi sa nu astept ca idiotu' sa-mi apara un rahat de notificare in cutia postala, as cere prea mult.
    Last edited by Dead Ghost; 23-05-2017 at 12:35.

6. Back To Top | #26
    Registered User
    Nu am primit niciodata asa ceva la alte colete (din china, spre ex), doar hartie de notificare in cutia postala, dupa care eu ma prezentam la oficiul vamal, iar agentul de acolo imi desfacea coletul si imi calcula ce trebuie sa platesc in functie de printul paypal, print pe care eu trebuia sa il am deja la mine.

Intamplator am factura paypal si pt coletul asta, dar putea la fel de bine sa fie si cadou, sau produs obtinut in urma unui schimb, avand in vedere ca este intre persoane fizice si nu exista valoare declarata pt el. In cazurile astea, in functie de ce calculeaza ei vama?

Eu aveam in cap ca trackingu ala e mai mult util pt colete interne, pt ca doar asa mi-a mers in trecut, cand am trimis pachete prin europa: cum iesea din tara, cum murea. M-am gandit ca e un serviciu de rahat, asa ca l-am evitat, apeland la site-uri de tracking externe (cu mai mult sau mai putin succes).

Logic e ca trackingul sa fie afisat complet, nu doar "in tara". Logic e sa nu stau cu F5 pe siteul de tracking al lor, sa prind momentul cand intra coletul in tara. Logic e sa nu caut eu site-uri de tracking externe, pt tracking-ul din afara tarii. Logic e sa integreze ei in interfata web acest tracking complet, cum o fac alte siteuri (Support 396 Couriers - Aftership, deci se poate); adresa este stiuta, deci pot lua datele automat de pe siteul postei din tara respectiva si sa-mi afiseze trackingul complet. Logic este sa ma indrume sau sa ma avertizeze in acest sens, daca nu este posibil. Doar ca la noi e nevoie de logica avansata, rologica, care mie imi cam lipseste, din pacate. Dar invat si ma adaptez... Cum ar fi sa nu astept ca idiotu' sa-mi apara un rahat de notificare in cutia postala, as cere prea mult.

Mda, eu am primit chestie de genul cand a sosit un colet din SUA toamna trecuta, la mine a decurs fara probleme dar am cam stat cu ochii pe el si am avut inclusiv aplicatie instalata sa fiu sigur ca nu se intampla nimic necurat. In cazul in care nu ai factura/valoarea declarata se uita intr-un catalog al lor cu niste valori la care se incadreaza ce ai si te taxeaza dupa alea.

Pana la urma ce ai rezolvat? Ai sunat/mers la ei?

7. Back To Top | #27
    Am fost si am rezolvat. Coletul ma astepta de vreo 3 saptamani, deci probabil il tin vreo luna de zile; cucoanei de la ghiseu nu ii venea sa creada ca e posibil sa nu fi primit notificarea, chiar insista, ca si cum eu as fi avut vreun interes sa mint; nici macar nu m-am certat cu ei, doar le-am atras atentia in mod civilizat, si cumva tot eu eram de vina. In fine, am platit o mica taxa de inmagazinare, taxa pt greselile lor, si m-am prezentat la agentul vamal, care ori era in toane bune, ori i se termina programul, pentru ca nu am avut probleme sau discutii: m-a intrebat ce contine, nu l-a desfacut, i-a pus o valoare de 10 euro si m-a pus sa semnez o declaratie pe proprie raspundere. Asta a fost tot.

8. Back To Top | #28
    Registered User
    Fain asa, bine ca a avut "happy ending".

9. Back To Top | #29
    Vlad Tepes Monstru's Avatar
    Posta română a modificat modulul de Tracking din pagina de web cu acea componentă de human check => nici un site străin, care se bazau pe automatizări nu mai funcționează și nu mai poate integra trackingul de la posta romana... Foloseam deliveries de pe Android și a funcționat bine pana acum un an când a luat-o posta romana pe ulei...
    -Folii Slickwraps - Iphone / Samsung Galaxy / HTC ONE / LG etc - din stoc sau pe comanda
    -Moderator "indisciplinat" ? Loc pentru dreptate
    -ATENTIE!
    Începând cu 14 octombrie 2009, orice thread nou care nu contine datele de contact ale vanzatorului / cumparatorului va fi sters, iar userul este pasibil de ban.
    -Private Message-ul nu este acceptat ca mod unic de contact si nici trecerea acestor informatii în semnătură.

10. Back To Top | #30
    Registered User Kidu's Avatar
    Quote Originally Posted by Monstru View Post
    Posta română a modificat modulul de Tracking din pagina de web cu acea componentă de human check => nici un site străin, care se bazau pe automatizări nu mai funcționează și nu mai poate integra trackingul de la posta romana... Foloseam deliveries de pe Android și a funcționat bine pana acum un an când a luat-o posta romana pe ulei...
    UNIVERSAL PENTRU URMĂRIREA COLETELOR | 17TRACK
    inclusiv app ios

11. Back To Top | #31
    Registered User
    Da, asta am folosit Kidu. A functionat foarte bine.

12. Back To Top | #32
    Registered User prodygal's Avatar
    Ultima data cand am primit un pachet prin Posta Romana a fost acum vreo doi ani: un prieten imi trimisese niste miere de albine in borcane de sticla. Pachetul parea destul de ok pregatit (pusese niste ziare mototolite pe langa borcane), totusi un borcan s-a spart. Imi imaginez ca se arunca cu pachetele prin depozit/tren etc.

13. Back To Top | #33
    Am fost si am rezolvat. Coletul ma astepta de vreo 3 saptamani, deci probabil il tin vreo luna de zile; cucoanei de la ghiseu nu ii venea sa creada ca e posibil sa nu fi primit notificarea, chiar insista, ca si cum eu as fi avut vreun interes sa mint; nici macar nu m-am certat cu ei, doar le-am atras atentia in mod civilizat, si cumva tot eu eram de vina. In fine, am platit o mica taxa de inmagazinare, taxa pt greselile lor, si m-am prezentat la agentul vamal, care ori era in toane bune, ori i se termina programul, pentru ca nu am avut probleme sau discutii: m-a intrebat ce contine, nu l-a desfacut, i-a pus o valoare de 10 euro si m-a pus sa semnez o declaratie pe proprie raspundere. Asta a fost tot.
    Salut. Spune-mi te rog unde te-ai dus si cum ai rezolvat. La mina a intrat in tara si de pe 23August nu s-a mai updatat statusul:
    21.08.2017 23:43 Sosit in Romania - BSI Bucuresti
    22.08.2017 08:14 Primit de la expeditor - BSI Bucuresti
    22.08.2017 17:14 In prelucrare - BSI Bucuresti
    22.08.2017 17:14 In prelucrare - BSI Bucuresti
    23.08.2017 09:48 In prelucrare - BSI Bucuresti
    23.08.2017 09:48 In prelucrare - BSI Bucuresti
    Coletul este din Japonia. Ar trebui sa ma duc la BSI ?

14. Back To Top | #34
    Registered User
    N-ar fi rau sa le faci o vizita, daca ai posibilitatea. Intreaba de ce anume e nevoie ca sa avanseze procesul, e totusi destul de mult timp de cand a ajuns si nu a avansat in prelucrare.

15. Back To Top | #35
    Doctor dr_dumi's Avatar
    Poate ajuta pe cineva informatia asta, poate deja stiti, insa mai nou de la 1 Septembrie toate coletele din afara UE, nu se mai livreaza via posta de cartier si avizele vin doar de la Oficiul nr 4, ala de langa casa poporului. Adica cei care cumpara produse de pe Aliexpres, oricat de mici si ieftine ar fi ele (de ex un breloc), trebuie mers si ridicat coletul de acolo.
    Mare prostie, sa nu mai poti merge la posta de cartier sa ridici pachetul de acolo, In prezent am 6 colete care pe site-ul chinezilor apare ca susit la destinatie, iar la posta inca nu au sosit. Bataie de joc si Posta Romana. Ar trebui desfintati astia ca fac umbra pamantului degeaba..
    "Inainte de a bate cu pumnul in masa uita-te daca e vreun cui scos." - Bouvril

16. Back To Top | #36
    just passing... Rover's Avatar
    Nu stiu cum e de la 1 septembrie, insa eu am ramas placut surprins, ba de-a dreptul uimit cand am fost sunat de la posta pentru un colet pe care nu apucasem sa-l ridic si-i trecuse termenul. Bineinteles ca era o prostie de 1 euro, dar mi-e mi-a placut acest fapt.
    Dar daca o sa centralizeze totul intr-o locatie, asa cum zice dr_dumi, o sa fie absolut haos.

17. Back To Top | #37
    Doctor dr_dumi's Avatar
    Am mers saptamana trecuta sa ridic brelocul de la posta, Miercurea deschid la ora 8 dimineata. La ora 8 fara 10 era deja o coada de 15 persoane in fata mea la usa. Se deschid usile, o doamna va va cere avizele sa i le dati, ea urmand sa caute coletele in depozit. Sunt 4-5 angajate la acest oficiu postal, 1 cauta coletele in spate, alta doamna in fata la ghiseu, completeaza ceva la caiet/PC si celelalte 3 stau la cafea/taclale. Tipic Posta Romana.
    Pana acum primeam frumos avizul acasa de la posta de cartier, si mergeam sa-l ridic. Asta pana cand am dat peste un postas cumsecade care strangea el fain frumos coletele si ma vedeam cu el direct intr-o seara anume si luam coletele de la el (contra unei sume modice - oricum e free shipping din China). Fain, frumos, fara batai de cap. Dar inca odata trebuie sa realizam ca traim in Romania.

Sa nu mai zic despre program, care este de asa natura incat sa te faca sa nu poti ajunge sa ridici ceva de acolo. Majoritatea dintre noi lucram 09.00-18.00. La ce program de gravide au, cam greu cu ridicatul pachetelor..
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Ajutor! Posta Romana, spaima coletelor?-posta-5.jpg  
    "Inainte de a bate cu pumnul in masa uita-te daca e vreun cui scos." - Bouvril

18. Back To Top | #38
    Registered User puiutu's Avatar
    Daca iau ceva de pe ebay.uk sau ebay.de, neavand nevoie de vamuire, coletul vine la posta de cartier sau tot la oficiul 5?
    S-a schimbat si la coletele din UE?
    Codul de voucher OD1MA5N9 in comenzile la PC Garage aduce discount 1% !!!
    Vand Casti Gaming Logitech G633 Artemis Spectrum RGB 7.1
    Vand Ventilatoare, cabluri, adaptoare

19. Back To Top | #39
    Colet din China a ajuns in Bucuresti pe 30 si de atunci e in prelucrare , nici nu stiu unde sa ma duc sa intreb de el pentru sector 5

20. Back To Top | #40
    Quote Originally Posted by puiutu View Post
    Daca iau ceva de pe ebay.uk sau ebay.de, neavand nevoie de vamuire, coletul vine la posta de cartier sau tot la oficiul 5?
    S-a schimbat si la coletele din UE?
    Mie mi-a ajuns la posta de cartier. Coletul era trimis din UK.

1.  
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Bookmarks

Bookmarks