Results 1 to 11 of 11

Thread: Reziliere contract Digi Mobil sau portare

1. Back To Top | #1
    Darth Ocelot Ocelot's Avatar

Reziliere contract Digi Mobil sau portare

Am facut acum 5 luni abonament la Digi Mobil, ca aveam nevoie si era foarte ieftin. Intre timp mi-am dat seama ca reteaua lor e foarte proasta si n-am semnal unde trebuie sa am. M-am dus sa reziliez contractul si mi se cer taxele: 50 lei activare contract, 250 lei folosire retea si diferenta la discounturile de care am beneficiat pana acum. Problema cea mai mare sunt cei 250 de lei, evident. Nu vreau sa dezbat daca e legala sau nu taxa respectiva, daca reziliez o sa vad cu OPC...
    Contractul fiind pe 2 ani la 3.7 euro, din care 1 an am 50% abonament, un calcul simplu zice ca pentru restul de pana la 2 ani, as mai avea de platit vreo 200 de lei. Daca reziliez, trebuie sa le platesc 410 lei.

Intrebare: pot sa-mi portez numarul meu in alta retea, sa-mi pastrez abonamentul la Digi si sa-mi dea ei alt numar? Asa nu ma mai complic cu OPC, cu rezilieri si am si o cartela de backup cu 50 GB trafic lunar (unde prind semnal).
    I go down with the ship, that's what I do. I'm not even the captain, I'm going down with the ship. That's how I want you to think about me – a guy who keeps the captain company.

2. Back To Top | #2
    Registered User realyy's Avatar
    eu am de aproapde 2 ani abonament la Digi optim nelimitat , ala la 3 sau 4 euro cat era . Intradevar sunt zone cu semnalul slab sau deloc , in special la internet . Dar sa fim sinceri , la banii astia e mai mult decat ok . Am fost in zone rurale unde Orange si Vodafone au semnal zero iar cu Digi puteam sa intru pe un facebook . Toate retelele au semnal slab in x zone . De exemplu am fost in Focsani si erau zone un aveam semnal full si nu mergea internetul pe Digi , iar in zone cu semnal slab mergea destul de bine . e o loterie si cu semnalul asta .

3. Back To Top | #3
    Registered User
    Quote Originally Posted by realyy View Post
    eu am de aproapde 2 ani abonament la Digi optim nelimitat , ala la 3 sau 4 euro cat era . Intradevar sunt zone cu semnalul slab sau deloc , in special la internet . Dar sa fim sinceri , la banii astia e mai mult decat ok . Am fost in zone rurale unde Orange si Vodafone au semnal zero iar cu Digi puteam sa intru pe un facebook . Toate retelele au semnal slab in x zone . De exemplu am fost in Focsani si erau zone un aveam semnal full si nu mergea internetul pe Digi , iar in zone cu semnal slab mergea destul de bine . e o loterie si cu semnalul asta .
    Pui problema foarte gresit, omul are nevoie sa sune, si nu poate, de problema asta ma lovesc si eu, dar momentan nu este atat de stringent incat sa reziliez, as rezilia si maine daca reteaua Digi mi-ar face probleme atat de mari incat clientii sa nu ma poata apela la nevoie, si trebuie sa recunoastem ca virgula calitatea semnalului si a convorbirii cu Digi este foarte proasta, nici nu comentez mai mult, cat dai atata face
    Gramatica mea nu se simte bine astazi, are gripa porcina

4. Back To Top | #4
    1:72 AdyAero's Avatar
    Stiam ca daca vrei s ate portezi se ocupa Vodafone su orage sau T-mob de reziliere.
    Treaba e ca ei cumva fac schimb de clienti, tu iti reziliezi la RDS sa treci pe vodafone dar de exemplu cineva de la Vodafone vrea sa treaca la RDS deci e un schimb intre ei...

5. Back To Top | #5
    Ei se ocupă de portare, în ideea în care introduc cererea de portare la Digi și-ți trec numărul de la Digi la noul operator. Asta nu înseamnă că se ocupă de reziliere. Rezilierea se realizează automat odată cu cererea de portare, iar ce obligații contractuale aveai față de ei ți se impun după aceea.

@OP. Tu trebuie să demonstrezi cumva că nu ai semnal. Ori prin eventuale plângeri către ei, în funcție de răspunsurile lor, ori prin alte metode. La contract cum ai tu, cu 50% reducere în primul an, ei sunt îndreptățiți să-ți ceară diferența care ți-a rămas de plată din contract. N-o să rezolvi mare lucru cu OPC cât timp nu poți demonstra că tu chiar nu ai semnal.

Nu te mai "duce să reziliezi". Orice comunicare fă-o prin mijloace de comunicare la distanță. Trimite-le mail în care le semnalezi problema cu semnalul și vezi ce îți răspund. Poate pot rezolva problema. Dacă n-o pot rezolva și își asumă lipsa semnalului, atunci poți cere reziliere. Refuză, le faci plângere la ANPC și reziliează ăia contractul. Dar trebuie să ai ceva dovadă că într-adevăr sunt probleme cu semnalul și nu vrei să reziliezi pur și simplu pentru că ți se apropie perioada în care nu vei mai avea 50% reducere.

6. Back To Top | #6
    Registered User torque49's Avatar
    Iau un iphone 7 sau s8 de la Digi cu 0 euro abonament de 50 euro ,ma mut dupa o luna la Orange iau si de acolo 1 cu 0 euro si tot asa de la o firma de telefonie la alta...in 24 luni 24 de telefoane ca doar se inteleg ele cu rezilierea.Ia citeste tu contractul si vezi ce inseamna reziliere si ce inseamna portare(care nu te scuteste de nerespectarea contractului).
    Te duci la opc si o sa iti tranteasca contractul in fata sa vezi ce ai semnat.Dar probabil cand ai semnat erai mai preocupat de telefonul care l-ai primit gratis sau la o suma modica care te-a legat de ei pe 24 luni.

7. Back To Top | #7
    Doctor dr_dumi's Avatar
    Portare, ne-portare, taxa de reziliere o vei plati oricum, asa ca iesi mai ieftin daca astepti pana la finalul perioadei contractuale. Aia cu ce vrei tu sa faci sa ramai cu un alt nr random la Digi si actualul nr sa te portezi in alta reta, nu cred ca merge avand in vedere ca virgula contractul actual este facut pe nr actual de telefon, deci ar fi un fel de fals in acte, nu pun astia botu' la asa ceva..
    "Inainte de a bate cu pumnul in masa uita-te daca e vreun cui scos." - Bouvril

8. Back To Top | #8
    Nick anterior: adijarca Irenicus's Avatar
    E mai simplu daca te duci la opc ca nu ai semnal decat daca incerci sa reziliezi direct.
    N-ai cum sa faci ceva dintr-o tara in care 7,4 milioane sunt spalati pe creier

9. Back To Top | #9
    Darth Ocelot Ocelot's Avatar
    Quote Originally Posted by torque49 View Post
    Iau un iphone 7 sau s8 de la Digi cu 0 euro abonament de 50 euro ,ma mut dupa o luna la Orange iau si de acolo 1 cu 0 euro si tot asa de la o firma de telefonie la alta...in 24 luni 24 de telefoane ca doar se inteleg ele cu rezilierea.Ia citeste tu contractul si vezi ce inseamna reziliere si ce inseamna portare(care nu te scuteste de nerespectarea contractului).
    Te duci la opc si o sa iti tranteasca contractul in fata sa vezi ce ai semnat.Dar probabil cand ai semnat erai mai preocupat de telefonul care l-ai primit gratis sau la o suma modica care te-a legat de ei pe 24 luni.
    Nu am primit niciun telefon. Am semnat un contract si ma asteptam sa am semnal suficient macar pt telefonie si sms... Nu-mi imaginam ca se poate asa rau.

Oricum, eu nu caut sa-mi schimb telefonul lunar sau ce mai zice lumea pe aici. Sunt de acord sa platesc contractul pana la final daca e nevoie. Intrebarea e cat se poate de clara, daca pot sa-mi portez numarul meu pe care-l am de vreo 15 ani in alta retea, si sa raman cu abonamentul pe un numar aleatoriu de la digi. In fond, daca ma duc sa-mi fac abonament la ei, imi dau ei un numar... Deci nu vad nicio diferenta si nicio pierdere pentru ei.
    Nu vreau anpc sau opc... Vreau minimul de cost intre reziliere si portare. Daca portarea atrage automat ai rezilierea (ceea ce n-as vrea neaparat), atunci aia e...
    I go down with the ship, that's what I do. I'm not even the captain, I'm going down with the ship. That's how I want you to think about me – a guy who keeps the captain company.

10. Back To Top | #10
    De ce nu intrebi tu aici DIGI TEL / MOBIL - discutii generale? De schimbat numarul de telefon stiu ca se poate, pentru ca sunt situatii in care esti nevoit sa faci asta, dar nu stiu daca te mai poti porta dupa. Eventual doar daca mergi inapoi la operatorul care are acel numar si-l ceri inapoi.

11. Back To Top | #11
    Chestia cu mutatul numărului întreabă-i pe ei. E la latitudinea lor, nu există o procedură pentru așa ceva. Dacă ei sunt de acord bine, dacă nu, iarăși bine, adică ei nu sunt obligați sau nevoiți să facă asta din punct de vedere legal. Portarea, dacă o faci acum va atrage automat rezilierea. Vorbești cu el în prealabil, poate îți pot transfera abonamentul pe alt număr, cine știe, poate ai noroc.

Tu ai zis că ai probleme cu semnalul. Dacă așa e, nu văd de ce ai avea probleme în a rezilia. Doar că trebuie să fii puțin delicat. Le semnalezi problemele cu semnalul, îi lași să îți declare ei că recunosc problema și că au/n-au ce face, iar dacă nu se rezolvă le ceri rezilierea pe motivul ăsta. Dacă refuză, apelezi la ANPC. O reclamație la ANPC nu te costă nimic, o faci online de-acasă, ei se duc, verfică problema, dacă constantă ce ai reclamant amendează operatorul, îl pun să-ți rezolve problema, pot chiar să dispună ei rezilierea contractelor. Singura interacțiune pe care o ai tu e când faci plângerea și când primești în poștă răspunsul. Firmele cu prieteni la ANPC o să afle de reclamație înainte de control, te vor suna și-ți vor spune că sunt de acord cu ce ai cerut tu în plângere. Să vezi ce receptivi sunt atunci. Am avut patron care m-a înjurat, iar după tot dansul ăsta îmi mulțumea că îl las să rezolve problema și îl ajut să nu ia amendă de la ANPC.

Adică n-are rost să plătești un abonament cât timp nu primești ce trebuie. Dacă nu vrei ANPC iar ei nu sunt de acord cu ce vrei tu, să păstrezi abonament dar să portezi număr, încearcă să vorbești cu ei, poate îți pot reduce taxa de reziliere.

Eu îți spun alt fenomen. Nu știu cât de mobil ești tu... Eu am avut abonamente pe mobil la Vodafone, Orange, Telekom, toate aveau probleme de semnal în anumite zone. Mai ales prin anumite zone rurale, la toate aveam momente în care nu aveam semnal. Așa că e posibil să nu-ți rezolvi problema dacă te muți la alții, dacă vorbim de lipsă de semnal în mers, așa. Dacă ai acasă sau în zone unde petreci mult timp, probabil că vei rezolva problema.

1.  

Bookmarks

Bookmarks