brat Concubinaj sau casatorie?

View Poll Results: Cum preferati relatia cu femeia iubita?

Voters
127. You may not vote on this poll
  • Casatorie

54 42.52%
  • Fara oficializare

56 44.09%
  • Ce-mi trebuie mie relatie cu femei?

17 13.39%
Page 1 of 6 1234 ... LastLast
Results 1 to 20 of 106

Thread: Concubinaj sau casatorie?

Banned PatricianuS's Avatar

Concubinaj sau casatorie?

Exista avantaje daca traiesti cu o femeie si nu te insori cu ea. Poti sa rupi oricand relatia fara nici un demers oficial. Te-ai plictisit si te-ai dus. Fara partaj or something.
    In cazul casatoriei , e alta mancare de peste. Imparti casa, masina ,copii si cainele. Pana si pisica trebuie departajata. Ca asa e legea.
    Voi cum traiti cu femeia? Ati prefera oficializarea?

Registered User bluesica's Avatar
    DHB14 BYOC - 300 - Thread
    Momentan e vorba de concubinaj.
    Oricum parerea mea e ca sunt doua chestii total diferite. Adica mariajul este faza urmatoare a concubinajului, pt. ca in cele mai multe cazuri se trece mai intai prin concubinaj, si daca vezi ca nu iti da cu oale in cap si poti discuta normal si ajunge la chestii las si eu lasa si ea/el .. dupa un timp ajungi si la casatorie.
    Misterul este urmatorul ca poti sa ai si 20 de ani de concubinaj iar cand faci pasul cu legalizarea poti sa primesti o oala in cap... cred ca se produce o schimbare de mentalitate la genul "posesie" ca altfel nu pot sa imi explic ce se intampla.. Dar sunt si cazuri fericite.

offtopic: daca nu am fost coeerent va rog sa ma scuzati, e prea dimineata si nu am baut cafeaua
    colorblind

Administrator AIWA's Avatar
    Intrucat am trecut prin o casnicie...sincer nu mai am curaj sa mai fac pasul asta inca o data!
    ***A ridica piatra este cel mai usor gest posibil...restul e calvar! ***

ATENTIE! - regulile ariei publicitate au fost actualizate - APASA AICI

nostalgic/fabrici şi uzine nokia2010's Avatar
    Întâi concubinaj, şi după aia căsătorie...
    Lucrurile vechi dăunzează grav gunoaielor moderne (cu câteva excepţii ; ex: I.T. stuff, sist. de învăţămant din Ro., pedeapsa cu moartea)
    Ştefan Tel. 0721.240.479/0749.28.38.15 h 9.30-23.00 (fără BEEP-uri , S.M.S. da).
    Paul Anka Anii '90 în România Industria în vechiul Bucureşti Cumpăr cărţi de telefon vechi

punisher PYRO!'s Avatar
    Concubinaj all the way...Poate intr-un tarziu casatorie.
    Respect to the men in the ice cream van!

Registered User tzek1's Avatar
    memoria nu ma ajuta prea bine luni dimineata, asa ca ce zic acuma s-ar putea sa fie total gresit. poate e vreun jurist care poate confirma/infirma?

din cate stiu, s-a intodus acum 1-2 ani o hotarare prin care concubinajul poate fi legalizat. adica traiesti in concubinaj cu o persoana si primesti certificat. si mi se pare ca poti anota in acest "contract" care proprietati apartin cui dintre parteneri, deci la un eventual "divort" nu pierzi sau partajezi nimic.

chiar sunt curios: aberez eu, am visat asta sau chiar exista aceasta posibilitate?

revenind strict la subiect:
    desigur, o convietuire libera e de preferat, dar din pacate trebuie sa aibe loc si o casatorie; mentalitatea parintilor cere asta, iar daca faci un copil e obligatoriu.

edit:
    am gasit ceva pe google, dar se pare ca a fost numai un proiect de lege. daca a fost sau nu aprobat habar nu am.

"Cuplurile necasatorite vor avea certificat de concubinaj

Presedintele Comisiei pentru drepturile omului din Camera Deputatilor, care este si lider al Partidei Rromilor, a initiat un proiect de lege privind recunoasterea concubinajului ca forma de convietuire. Proiectul este sustinut de toti membrii comisiei, indiferent de partidul din care provine.
    ....
    Nicolae Paun a definit concubinajul ca fiind uniune consensuala. Potrivit noii legi, persoanele care traiesc in concubinaj ar putea incheia un contract de uniune consensuala in fata notarului public, semnat de catre cei doi parteneri si inregistrat intr-un registru special, eliberindu-se si un certificat. Inscrierea se face in baza unei taxe stabilita de autoritatile locale. Pot beneficia de aceste prevederi doar persoanele majore, barbatii de peste 18 ani si femeile de peste 16 ani, care nu sunt casatorite legal si a caror relatie dureaza de cel putin un an fara intrerupere. Partenerii sunt obligati sa contribuie la cheltuielile comune ale locuintei si cele generate de mentinerea acesteia in buna stare, la cheltuielile comune intrand si educarea copiilor aflati in intretinere. In caz de separare, bunurile dobandite in timpul concubinajului nu se impart in mod egal, decat daca acest lucru a fost stipulat expres in contract."

articol mediauno.ro, gasit in google cache din data de 29 Mai 2004.
    Support bacteria - they're the only culture some people have

Registered User
    tzek1 asa este... e deajuns sa fi cu o tipa 5 ani si bunurile se impart... asa ca fitzi pe faza... Eu unul optez pentru concubinaj sau masa cum vreti sai ziceti (nu va legati de lipsa cratimei o urasc cand scriu..stiu cand se foloseste). Nu vad de ce o hartie in plus ne ajuta in cuplu... dimpotriva eu cred (cel putin pentru noi barbatii) ca ne aceasta ne da un sentiment de ingradire si derealizare. In puiii mei.. am frecat si eu vreo doua neveste la viatza asta... La salvat pe sotul in cauza saracul?.. Ma indoiesc...
    mortii masii suntem in mileniul 3 !!!

Moderator
    votat casatorie. intrebarea e cum as prefera.. nu cum e la ora actuala..

Pure Black allblack's Avatar
    mai buna casatoria... in felul asta potzi sa ai dreptul la jumate dintre lucrurile ei... mai nasol atunci cand are in posesie numai vibratoare
    Black... All Black...

Moderator
    Casatorie.
    Mourrons pour des idées, d'accord, mais d'une mort lente

Registered User metal_heart's Avatar
    Parerea mea e ca cei care traiesc de ceva timp in concubinaj, fug de responsabilitate. Pentru multi, casatoria inseamna ceva complex, in care s-a terminat cu viata ta iar stilul de viata iti este obturat de femeie ( barbat ). In general barbatii sunt cei care fug de casatorie, femeile intotdeauna se viseaza mirese, isi planifica pana la cel mai mic amanunt ziua nuntii, pe cand, pe barbati practic nu-i intereseaza....Dupa 2 ani in concubinaj, am hotarat sa ne casatorim, ideea e ca amandoi simtim asta, iar casatoria este ceva care ne-ar implini pe amandoi. Oricum, in ziua de azi, oricine este liber sa stea cum vrea cu persoana iubita. O hartie la mana nu conteaza deloc, dar mai sunt oameni cu frica de D-zeu si pentru ei asta inseamna ceva. Eu m-am mutat impreuna cu prietena mea sa vedem cum merge treaba, daca ne descurcam & stuff... Ideea e ca dupa casatorie nu cred ca s-ar schimba ceva, adica deja ne-am format o linie a vietii, ca sa zic asa....

Later Edit:
    Am uitat sa zic ceva... Vad ca toata lumea aici se sperie de partaj in cazul unui divort. Acum va intreb eu, daca traiesti in concubinaj cu femeia, in cursul anilor nu va cumparati nimic? Nu o sa fie nevoie sa le impartiti si p'astea in cazul unei despartiri?

Qualitative Methods White Lilith's Avatar
    Ma gandesc cum se verifica daca cei doi au concubinat fericiti si nedespartiti timp de un an...
    Adaptand la barbatul iubit, prefer casatoria: obtii mai usor credite bancare
    Caminante, no hay camino. Se hace el camino al andar.

szebah's Avatar
    casatoria all the way... conditia e sa gasesti persoana potrivita! concubinajul nu suna bine... nici nu se aude bine!
    What's a pina colada anyway?

Registered User tzek1's Avatar
    Quote Originally Posted by metal_heart
    Am uitat sa zic ceva... Vad ca toata lumea aici se sperie de partaj in cazul unui divort. Acum va intreb eu, daca traiesti in concubinaj cu femeia, in cursul anilor nu va cumparati nimic? Nu o sa fie nevoie sa le impartiti si p'astea in cazul unei despartiri?
    aici ar trebui sa intervina corectitudinea, bunul simt si respectul ptr persoana cu care ai convietuit.
    din pacate la un numar mare de despartiri aceste virtuti dispar....deci apar si certurile ptr bunurile luate in timpul convietuirii.
    Support bacteria - they're the only culture some people have

Moderator Ivan's Avatar
    Quote Originally Posted by Aperthide
    mortii masii suntem in mileniul 3 !!!

Am votat casatorie din prima, fara sa citesc celelalte doua optiuni. Nu stiu daca nevasta nu are acces la baza de date unde se tin voturile, si nu vreau sa mananc biscuiti si sa dorm in balcon

Revenim.
    Gandul la o societate total libertina, fara institutia casatoriei este un cosmar. Sigur, casatoria la 17 ani poate nu este cea mai buna idee, dar dupa o perioada de "cautari" cred ca aproape toata lumea tinde sa se aseze.
    Cui i-ar surâde ca dupa 12 ani de concubinaj reusit, cu 2-3 copii in batatura, cu o gospodarie care merge unsa, sa se trezeasca intr-o dimineata cu o scrisoare "te pup dragule; am luat copiii aia frumosi (ti l-am lasat totusi pe Marcelica) si m-am mutat cu Felix, vecinul de sus. Pa, ne mai vedem la sedintele de bloc, la lift si la terasa de la colt."

PS. Poate trebuia precizat in poll daca se doreste ca votul sa reprezinte "ce vreau io acum" sau "ce cred eu ca e bine pe termen lung".

Banned Shatter's Avatar
    Concubinaj. Pentru 5minute economisite la credit (si in .ro, oricum, nu prea conteaza), te legi de o persoana prin chestiuni mai nasol de anulat.

Moderator
    shatter.. ai luat prea in serios aia cu creditul..

bunnysexual nihasa's Avatar
    sunt prea tanar momentan pt casatorie asa ca m`a atras mai mult concubinajul ...dar probabil ca intr`un final o sa ajung la casatorie
    the unfunny troll

LS
    LS is offline
    GIS/CAD LS's Avatar
    Casatorie am votat si eu. Sa zicem ca imi place sa am capul pe umeri iar oficializarea relatiei mele cu persoana iubita (sotia mea actualmente) a fost facut de comun acord. Oricum, te simti altfel pe la 30 de ani cand esti intrebat de sotie/prietena si zici: sotie. Suna putin altfel si poate si mai matur (no offence pentru cei care inca nu au facut pasul). Dar este opinia fiecaruia in cele din urma.

Megalomaniac's Avatar
    Oricum, concubinajul e o casatorie (chiar dak nelegitima), si e recomandatat celor care urasc birocratia...si nuntile (cand intotdeauna se intampla sa planga/sa borasca cineva pe tine).
    - Care este leguma cu cea mai mare concentraţie de alcool?
    - Mazărea borîtă pe perete.

Top Tip Of The Week: When going through airport customs and you are asked "do you have any firearms with you?" do not reply "what do you need?"

"Nu pot ei fura cat puteti voi sta pe alte threaduri."

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 6 1234 ... LastLast