brat Cum fac o reclamatie la Comisia pt Drepturile Omului?
Results 1 to 14 of 14

Thread: Cum fac o reclamatie la Comisia pt Drepturile Omului?

AWE
    AWE is offline
    Registered User AWE's Avatar

Cum fac o reclamatie la Comisia pt Drepturile Omului?

Nu stiu exact unde ar trebui sa ma adresez dar oricum nu cred ca local in Ro fiindca aici exista seculara tendinta de a se musamaliza sau chiar de a nu se lua in considerare anumite probleme.

Problema e cam asa:

O cunostinta are niste probleme de sanatate si a apelat la un medic - la clinica lui privata - pentru rezolvarea lor si i s-a recomandat o interventie chirurgicala urgenta. Deoarece la clinica respectivului medic nu putea fi efectuata aceasta interventie, dupa cateva zile medicul respectiv i-a recomandat internarea la o clinica de stat unde de asemenea lucra o parte din zi. Pana aici nu pare ca ar fi o problema dar mizeria de-a dreptul grotesca de care te izbesti in momentul cand intri intr-un spital de stat si faptul ca incepand de la brancardier pana la seful clinicii absolut toti asteapta sa le bagi ceva in buzunar doar pentru a observa ca esti acolo este de-a dreptul de neconceput. Alta chestie e ca desi statul iti ia rapid si sistematic bani pentru asa-zisele servicii medicale asta nu are nici o relevanta deoarece in momentul cand pasesti pe poarta spitalului te micsorezi social in asa masura incat ajungi un fel de carne de tun pentru un stagiar obscur, nicidecum o persoana egele cu ilustrii reprezentanti al regnului medical...

Astea fiind faptele, lamuriti-ma si pe mine unde sa ma adresez cu o sesizare in leg cu situatia asta si preferabil nu unui organism ''competent'' din Romania pt ca ma tem ca as usual nu se rezolva absolut nimic...10x in advance
    Gut. Besser. Ich.
    Ai impresia ca educatia e scumpa? Sa vezi cat costa lipsa ei!...

Sine qua non diablo81's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    1. La CEDO te indrepti doar contra statului roman . Nu prea cred ca e cazul aici , medicii si asistentele fiind de vina.Si oricum poti face plangere la CEDO doar dupa ce ai epuizat toate caile legale in RO.

2. Poti sa te plangi la directorul spitalului , la Minister , la Politie , Parchet etc.

3. Exista diferita ONG la care poti sa te adresezi.

AWE
    AWE is offline
    Thx, eu as vrea sa adresez sesizarea asta unei comisii sau whatever care sa o si bage in seama si care eventual sa poata ancheta situatia, nu-mi convine sa astept luni de zile pana primesc un raspuns de la sefii celor pe care vreau sa-i reclam pt ca e evident ca va fi o manifestare disimulata a spiritului de clan...

Chiar ma mir ca nu se prea fac sesizari cu privire la promiscuitatea care domneste in domeniul sanatatii publice, mii de oameni se izbesc zilnic de aceeasi problema dar cred ca se merge inca pe principiul '' lasa taica, oricum nu rezolvi nimic '', o stupizenie care ma face sa fierb de cate ori il aud pe vreunul ca o emite!
    Gut. Besser. Ich.

Need I explain? Bogotta's Avatar
    Pai vorbesti cu primul cadru medical care iti iese in cale in problema ta. Daca intentioneaza sa ceara spaga, mergi la politie. Aia markeaza bancnotele si ii fac flagrant. Dupa ce il bagi pe ala/aia la racoare (sau cel putin in ancheta) o iei de la capat cu urmatorul. PNA-ul daca nu ma insel a preluat rolul asta.

La CEDO nu se ajunge decat deupa ce mijloacele legale din tara ta au fost epuizate. Altfel iti dai seama cati s-ar fi dus direct acolo. Plus ca aia se ocupa in general de cazuri mari.
    „ internetul este subconştientul societăţii. Ni-l putem imagina ca pe reţeaua de canalizare a unui oraş, unde se deversează toate dejecţiile. ”

Mircea Cărtărescu

Registered User Genubah's Avatar
    Pai in principiu, ar trebui sa depui o "sesizare" fie la Ministerul Sanatatii, fie la Directia de Sanatate Publica, dar ai grija sa iei un numar de inregistrare, pentru ca mi se pare ca exista un termen legal de o luna in care trebuie sa primesti raspuns.

Pe de alta parte, nu-mi imaginez ce va rezolva asta, e putin probabil sa le prezinti ceva necunoscut sau iesit din comun, chitante pentru recuperarea banilor nu cred ca ai, si CEDO nu se va baga intr-o astfel de problema.

Registered User
    bine-ai venit in .ro, Gsmvision. tu n-ai fost bolnav niciodata? sau nu traiesti in .ro? pe de alta parte, te-as intreba de ce te ambalezi atita, problema cu mizeria si spaga fiind a prietenului tau, daca am citit bine? de ce nu face el 'lacrimatie'?

sa nu ma intelegi gresit, sint perfect de acord cu tine. tocmai ce fusei dimineata la policlinica titan (buc) pt un o nenorocita de adeverinta (birocratie) de la medicul de familie. dupa ce astept ca nesimtitul de dr sa citeasca (scuze) catavencu, ii amintesc pt ce am venit (vorbisem ieri la tel). 'liniste!', se rasteste la mine. am ramas interzis. biigui ceva, mi-o reteaza: 'daca nu-ti convine, schimba medicul!'. dupa alte 10 min, ma cheama in birou, imi completeaza adeverinta, politicos, aproape indatoritor. i-am spus doar ca ar trebui sa fie mai atent cu pacientii, dar m-am jurat sa-l schimb.

si, ca sa fiu si putin on-topic, exista colegiul medicilor din .ro, respectiv buc, unde poti sesiza rele tratamente/comportamente etc ale personalului medical fata de pacienti. nu-ti face insa iluzii. singurul caz de malpraxis recunoscut de ei a fost dr. ciomu, daca esti la curent, pt ca a fost prea flagrant. daca tu vrei sa ia vreo masura ca o asistenta iti cere spaga sau ca nu e curat pe coridor, ai de asteptat. mult si nu prea bine

http://www.cmr.ro/

http://www.cmb.ro

Registered User
    si, apropo, ca m-am enervat. colegiul medicilor din .ro a fost pina nu demult condus de actualul ministru al sanatatii, mircea cinteza. daca va intrebati de ce nu ati auzit pina azi de zeci, sute de cazuri 'ciomu', iata o explicatie: seful este la fel de timpit ca ministru pe cit de idiot a fost ca sef al colegiului medicilor:

(SOCIAL EVENIMENT) CINTEZA-CONTROALE / În ciuda controalelor, nici un director de spital nu a fost sancţionat încă
    BUCUREŞTI, 22 iun (MEDIAFAX) - Nu ştiu nici un director de spital nu a fost sancţionat până acum, chiar dacă au fost efectuate zeci de controale în ultimii ani, dar, dacă este dovedită, existenţa unei fraude într-o unitate sanitară trebuie sancţionată, afirmă Mircea Cinteză, ministrul Sănătăţii.
    "Controalele făcute de organele abilitate nu au demonstrat fraudă niciunde şi nici un director nu a fost identificat ca fiind mare corupt. Dar, pe de altă parte, în foarte multe spitale au intrat bani din sponsorizări, din donaţii, bani extrabugetari făcuţi prin relaţiile respectivilor şefi. Deci, directorul nu este de condamnat, dar este un lucru ciudat, pentru că un spital mare are nevoie de fonduri imense. Ori, în lumea asta există puţini oameni miloşi care să dea din preaplinul lor unui spital foarte mare, pentru că acolo sunt necesari bani foarte mulţi", a declarat ministrul Cinteză agenţiei MEDIAFAX.
    Mircea Cinteză este de părere că nimeni nu-şi permite să finanţeze din milă un spital foarte mare, pentru că nu are de unde. În plus, în opinia lui Cinteză, spitalul trebuie să fie finanţat din surse oficiale şi transparente, pentru că toate celelalte sunt doar "lucruri mici şi ajutătoare".
    "Directorii foarte buni nu sunt cei care au adus bani din alte suse decât cea a bugetului, ci aceia care au găsit să achiziţioneze lucuri bune la preţuri mici, din sumele existente", a continuat ministrul.
    În teorie, autorităţile trebuie să-şi îngrijească spitatele. În acest moment, aceşti directori s-au substituit unui întreg sistem - primării, consiliul judeţean. "Unii directori au fost geniali, alţii au folosit relaţile locale. Toate acestea au fost relaţii tulburi de-a lungul acestor ani. Ele sunt anormale şi nu pe ele trebuie să ne bazăm", a mai spus Cinteză.
    Ministrul Sănătăţii afirmă că autorităţile nu au găsit niciodată o modalitate de a eficientiza managementul unui spital. Este nevoie de o monitorizare severă în legătură cu modul în care sunt făcute achiţiile şi cheltuielile. Atunci când achiziţii sunt făcute cu materiale proaste, ceva este în neregulă, iar responsabilii trebuie sancţionaţi, fie şi de acum încolo. La fel cei care achiziţionează la preţuri mai mari decât pe piaţă, a mai spus Mircea Cinteză.
    Ministru spune că, în clipa de faţă, nu are dovada că ar exista anchete în derulare, dar ştie că există un control mai vechi - făcut de Corpul de Control al Guvernului, organism care a fost desfiinţat - şi al cărui rezultat va fi prezentat în săptămânile viitoare. Acest ultim control a vizat atât spitale cu datorii, cât şi unităţi fără, a precizat Cinteză.
    Cinteză spune că, din ianuarie 2006, trebuie să fie verificat modul în care sunt consumaţi banii în fiecare secţie. "Nu cheltui bani mulţi pentru boli uşoare. Banii trebuie respectaţi", a mai afirmat ministrul Mircea Cinteză.
    MEDIAFAX

Registered User Gionny's Avatar
    Exista in Romania un organism care se numeste LADO (Liga pentru Apararea Drepturilor Omului), presedinte fiind un anume avocat Nicolae Stefanescu - Draganesti. Nu stiu daca mai e aceeasi structura acum, pentru ca in 2000, cand am mai avut eu treaba cu ei, tipul avea deja vreo 87 de ani. Oricum, e un avocat foarte versat pe plan european (daca o mai trai). E o persoana foarte dificila, insa banuiesc ca o sa te descurci. Isi avea sediul, pe vremea mea, pe strada Dem. I. Dobrescu (este cea care leaga Piata Revolutiei de b-dul. magheru, si are pe colt Galeriile Orizont). E, cam vis-a-vis de galeriile Orizont, e Helvetansa pe colt, si apoi, cum mergi pe strada asta, e urmatoarea cladire, o vila care are portar la poarta. oricum pe strada asta, care e foarte mica, nu sunt decat vreo doua-trei cladiri pe fiecare parte, asa ca o vei gasi sigur. Nu stiu daca mai sunt acolo, insa intereseaza-te la portarii de prin zona, ca sigur te indruma. oricum, daca e cineva abilitat in Romania sa te ajute, ei sunt. Sunt afiliati direct la organismele internationale. Bafta, desi nu cred ca ai nici cea mai mica sansa.
    Daca gasiti omul care zice ca viata e usoara, sa mi-l aratati si mie.

Moderator Ivan's Avatar
    Gsmvision, tu vrei sa revolutionezi sistemul? In cel mai bun caz poti ingropa pe unul sau altul, dandu-i niste spaga vopsita cu cerneala UV (sau ce dracu foloseste politia ca sa-i prinda pe spagasini in flagrant).
    Sper ca nu te astepti sa se schimbe toata conducerea spitalului in urma unei sesizari de-a ta.

Administrator Johnny's Avatar
    Ba e foarte bine ce vrea sa faca omul, chiar si daca se ajunge la flagrant. Intreg mecanismul abuzului se bazeaza si supravietuieste tocmai datorita faptului ca 99.99% din cei oripilati de contactul cu abuzul nu se vor lega la cap cu o lupta pe care toata lumea o considera futila. In viziunea mea schimbarea nu va veni de la virful piramidei, din partea statului, ci din inmultirea celor dispusi sa lupte pina in pinzele albe cheltuind chiar mai mult decit au fost prejudiciati in urma abuzului.
    Eu ma declar umil unul dintre tradatori, am preferat sa ma duc acolo unde dau legal bani cu doua miini dar sint purtat pe bratze.

AWE
    AWE is offline
    Thx tuturor pentru reply-uri, dar in afara de Johnny (cu parere de rau ca ai cedat totusi sistemului ) de ce simt in rest aceeasi atitudine de genul ca oricum e greu sau imposibil sa faci ceva, totusi traim in tara asta, cine sa se ocupe daca nu noi?...E vorba de o atitudine resemnata cumva la a considera ca nu se poate face nimic, sistemul e imbatabil cu toate tarele sale pe care niste bosorogi numiti in functii pe vremea lui Dej le mentin prin copii, nepoti etc...Nu stiu cum dracu dar toate cabinetele, clinicile si ce-o mai fi sunt ale astora sau ale descendentilor lor, scoliti in a considera cetateanul (ma rog, pe cel care nu prezinta plicul ultra-rapid cand intra pe usa) un fel de sub-human care daca nu e bun de muls nu e bun de nimic ca si pacient si singurul interes care mai ramane e de a scapa cat mai repede de el facand loc celor care au bunul simt sa stie ca la doctor vii cu banul inainte sa deschizi gura ca esti bolnav...

Aici nu ma refer la faptul ca cineva are sau nu bani sa-si permita spaga respectiva ci la faptul ca nu mi se pare corect sa-ti fie pretinsa cu tupeu de cineva care cu niste ani in urma a depus un juramant hipocratic!

Nu consider ca de situatia asta te izbesti in 100% din cazuri dar cele cateva procente amarate in care cineva te ajuta pur si simplu pentru ca pentru asta a studiat cativa ani buni nu fac o diferenta notabila...
    Gut. Besser. Ich.

Registered User
    cum spuneam, ai atitudinea omului care n-a calcat in viata lui prin spital. sa fii sanatos in continuare! I mean it!

AWE
    AWE is offline
    Man, no offense, dar nu vad ce leg are faptul ca am fost sau nu prin spitale?

De fapt ideea e ca daca ajungi sa umbli mai mult prin spitale devii mai resemnat sau ce? Te impaci cu ideea? Sau de la socul sau nervii de la inceput ajungi sa accepti realitatea care nu se poate schimba pentru ca tine de sistem si no one can beat the system?

BTW: Am fost destul prin spitale, chiar daca nu cu probleme proprii, acum 10 ani un bun prieten a stat 2 ore dupa o interventie chirurgicala pe hol langa sala de operatie pentru ca nu stia ca brancardierul trebuie platit ca sa te duca inapoi in salon, dupa ce a platit contravaloarea unei Dacii bunisoare unui renumit profesor neurochirurg ca sa nu-l prinda decesul inainte sa aiba cineva timp sa-l opereze si ca urmare a fost operat de un stagiar care se minuna ce bafta are sa prinda primul lui caz, si grav pe deasupra...Mai am un exemplu dar e putin prea dureros ca sa vorbesc acum de el....
    Gut. Besser. Ich.

Registered User
    ok, si ce-ai facut acum 10 ani? ca si acum, era vorba tot de un prieten...

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post