brat Ce orga sa cumpar?
Results 1 to 18 of 18

Thread: Ce orga sa cumpar?

"Wear Yourself"(tm)

Ce orga sa cumpar?

Vreau sa cumpar o orga electronica cat mai buna. Nu ma pricep deloc, o cumpar pentru fratele meu care deocamdata stie "sa-i zica la acordeon" orice melodie la prima auditie (cum o va folosi e treaba lui si a profesorului, a facut deja 3 ani de muzica). Limita maxima de pret sa fie pe la 25-30 de milioane.

Ma intereseaza:
    - marca (firma producatoare)
    - cat costa respectiva scula
    - de la ce firma din Bucuresti sa cumpar
    - pareri personale

Sper ca am postat la sectiunea care trebuie - la Muzica sunt doar discutii despre melodii si formatii.
    No matter the color or roses they all have thorns.

42
    42 is offline
    theultimateanswer 42's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Sustin cu tarie infiintarea sectiunii "unde? ce? cum ?"

Nick anterior: esso F1SpecialFX's Avatar
    Pai sfatul meu e sa iei o Yamaha de suma de care dispui...vezi ca au orgi la Magazinul Muzica de pe Calea Victoriei si vizavi de Palatul Telefoanelor mai era inca unul care avea..
    Dar poti sa cumperi si de la Carrefour..
    Z&

Registered User mariko's Avatar
    Da, Yahama aş sugera şi eu.

Lunetistu, să îţi amintesc că unul din threadurile "unde găsesc" de pe prima pagină a acestei secţiuni este început de tine?
    is thiiiis my voice?

Viitor inginer chitarist
    Korg

Mergi la muzica si ai de unde alege.
    Totusi sa nu te astepti sa cumperi aparatul la pretul la care il gasesti in oricare alta tara din Europa sau SUA. In Romania preturile la instrumente muzicale sunt absolut aberante

Registered Boozer Comanche's Avatar
    Eu mi-am luat o orga Casio prin '92. Merge si acum fara cel mai mic defect (edit: dupa ce am folosit-o destul pe la multe spectacole, am bushit-o o gramada, etc). Asa ca daca vrei fiabilitate, iti recomand cu caldura Casio.

Viitor inginer chitarist
    Mascatule totusi ce libertate iti ofera o orga din '92 ? Deja astea de generatie noua au o memorie incapatoare pentru tone de instrumente , preseturi , conectare via midi sau chiar usb , inregistrare pe memorie interna si alte nebunii care acum 13 ani nu existau
    ca sa nu mai vorbim de ton.

Registered Boozer Comanche's Avatar
    Cosu, m-ai inteles total gresit. Nu i-am zis sa-si cumpere o orga din '92. I-am recomandat doar marca, si i-am dat un exemplu. Of...

Viitor inginer chitarist
    Posibil sa ai dreptate ca-s cam adormit acum.Oricum si ideea cu orga SH e buna avand in vedere preturile nesimtite
    okazii.ro & friends s-ar putea sa te ajute

AWE
    AWE is offline
    Registered User AWE's Avatar
    N-as recomanda SH, in general sculele cat de cat bune au fost detinute de profesionisti care le-au dat ceva forja si ajung obosite in timp relativ scurt, cu toate ca am vazut clape care aratau ca noi la preturi bune (sub 1000 EUR) dar nu m-as arunca prea repede. Mai bine o scula decenta dar noua decat una profi facuta varza la aceiasi bani!...
    Ma multumesc cu mult.

Registered User
    de cati bani dispui? cam 1000 EU te costa ceva de calitate, poti luat un Roland G 800, , dar daca fratele tau nu este un profesionist poti sa ii iei um GEM cu discheta, ma refer la ritmuri de manele&populara, deoarece exista ritmuri. Roland G 800 am mai toti manelistii. Iar pt acordeon cele mai bune sunt Welsimaister Supita cam tot 1000 EU.

"Wear Yourself"(tm)
    un Roland G 800 unde se gaseste? (nu prea am timp liber si nu strica sa intreb )

Pana acum ar tb sa dau o tura prin:
    - Carrefour
    - Muzica

Apropo de alta tara: as putea sa o cumpar din Cehia. Cu cat ies in avantaj? Ce diferenta e la pret?
    No matter the color or roses they all have thorns.

Registered User
    Nu gasesti in carrefour, poate la Muzica sa faci precomanda, eu am cumparat-o din Germania, iti spun ca este cea mai buna orga pe care o folosesc muzicienii, am vazut chiar si la multe restaurante.

Quote Originally Posted by Cosu
    Korg

Mergi la muzica si ai de unde alege.
    Totusi sa nu te astepti sa cumperi aparatul la pretul la care il gasesti in oricare alta tara din Europa sau SUA. In Romania preturile la instrumente muzicale sunt absolut aberante
    eu din cate stiu alea sunt destul de scumpe..
    Z&

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    korg,roland,yamaha,casio

pt fratele tau ar fi buna o orga Yamaha la vreo 400 usd..
    Z&

Registered User
    Da mi se pare normal una de 400 USD, dar sa fie o Orga cu discheta, oricum majoritatea au acum discheta nu card. Oricum am o presimtire ca fratele tau este incepator si nu se merita sa cheltuiesti niste sume enorme pe un instrument muzical, prima mea orga a fost un Yamaha Psr 320 care si-a facut toti banii.

Registered User
    ah si am uitat sa iti mai zic un lucru, orgile astea moderne cu discheta care au ritmuri ii vor bloca mana stanga, deja o are blocata din cauza la acordeon. Cand va tine acompaniamentul va folosi 3-4 clape la mana stanga, dar daca ar fi sa cante fara acompaniament ii va fi mult mai dificil, de aceea cei care fac pian-ul, pot sa acompanieze mult mai bine.

1.  
    Jerry DHB14 - Last post