brat Sunca de porc - Page 2
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 21 to 40 of 51

Thread: Sunca de porc

Registered User Rholes's Avatar
    faceti greva si nu mancati din magazine dupa cum scrie LR,
    clar ca au numai porcarii mezelurile dar ce poti face? sa mananci chiar toata ziua numai gratare si fripturi care ti le faci tu acs, si sa le iei la pachet la munca?

Loony Ghost's Avatar
    Telekom - 300 - Thread
    La capitolul "porcarii" banatenii-s fruntea. Cica un macelar bun foloseste absolut totul dintr-un porc, pentru mezeluri care mai de care mai... ingrozitor de gustoase. Au cel putin trei moduri de preparare pentru slanina. Afumata, pusa la saramura sau fiarta cu foi de dafin si apoi acoperita cu boia. Cea fiarta este cea mai frageda, cea afumata este cea mai gustoasa, iar cea la saramura este... ok.
    Iar palinca se bea la sfarsit, altfel strica tot gustul slanei.
    And so, it begins
    Dacă mori, e semn rău.

Registered User Kidu's Avatar
    eh... iarna iau porc de la tara, slanina moale o tai frumos in sunculite si o afum cu coji de nuca vai de capu vostru

porc de tara- se pleaca frumos din bucuresti si intrebi din sat in sat..imposibil sa nu gasesti..ti l taie frumos pe loc, ti l face bucati, se pune in pungi de plastic si aduci acasa
    -afumatoare= se face din tabla iti trebuiesc un tub mare ( 1m diametru, inalt de 1.6m ) in care stau bucatele, 1 tubulatura mai subtire ( 2m lungime, 30 cm diametru) prin care trece fumul sa se raceasca un pic, si vasul ( cutie ) in care faci focul
    -coji de nuca=mergi in piata la aia care vand miez de nuca si cere i sa ti aduca cojile, le dai de tuica .

Registered User cipiamon's Avatar
    Intradevar ca sa nu mananci sunca facuta din porci care au baut TEC trebuie sa te duci undeva intr-o comuna pe langa Bucuresti sa zicem si sa intrebi la o casa doua si zici ca vrei sa cumperi putin sunca (slana) si iti vand oamenii la un pret rezonabil atentie ca sunt doua tipuri de sunci, cea afumata si cea cu boia (de care m-am indragostit anul asta) pana la coada e mai sanatoasa pentru ca afumatura nu e sanatoasa prin Japonia am auzit ca numarul de bolnavi de cancer la gat era crescut din cauza ca mincau peste afumat...
    Dar boiaua rules!

spanac, sunt multe moduri...o sunca de porc de casa, fiarta in zeama de varza murata, cu un pic de boia se mananca pana crapi. Mai merge sunca subtirica cu sare si usturoi tinuta in saramura...

Registered User cipiamon's Avatar
    taaaci , taaaaci..... ca mor aici la servici...

Registered User Pierre's Avatar
    Da` rulada de porc ati mancat? Eu numai asta manc de cateva saptamani si nu ma mai satur.
    Justify your existence

LR
    LR is offline
    Registered User LR's Avatar
    Da` rulada de porc ati mancat? Eu numai asta manc de cateva saptamani si nu ma mai satur.
    Ce numesti tu Rulada de Porc? Asazisa Toba din Ardeal?
    | i5 2500k | GA-P67A-UD4-B3 | 2x2GB OCZ Blade DDR3 1600 |SSD INTEL 330 |HDD Seagate SV35.5 1TB | Sapphire HD6850 | 2 x Pioneer DVR-215BK | LG W2286L |

Registered User Mendex's Avatar
    what is rulada de porc? cum se numeste in magazine?
    Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT

KeR
    KeR is offline
    Registered User KeR's Avatar
    Lasand la o parte toate chimicalele bagate in acea sunca nu schimba faptul ca de fapt este doar grasime animala(saturata) pura. Deci la fel cum si smantana este super buna la fel si slana si la fel si McDonald's, KFC etc. Deci este buna(la gust si numai la gust) dar cu foarte multa masura ca altfel se mai depun usor niste kg in plus (in timp, desigur) si de acolo o sa apara multe probleme. Nu este un aliment.. mai degraba o pofta IMO.

Off-topic:
    P.S.: Prefer oricand o sana grasa.. Yuumiii!
    Whyismyspacebarnotworking?!

Nu, chiar asa se numeste, rulada. Nu toba, aia e altceva.
    Justify your existence

Registered User Mendex's Avatar
    eu nu am mai vazut rulada, o sa ma ducsi eu azi sa vad cat e si sa iau sa gust
    Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT

H2H
    H2H is offline
    H2H's Avatar
    Kidu, m-ai nenorocit...tot ce-mi doresc acum e o slana afumata (sa se topeasca in gura) cu o ceapa rosie sparta langa ea si o palinca sa curete dupa aia...ma duc sa ma impusc!

Incredibil ce oameni finutzi umbla pe aici: slana, ceapa, palinca...mda. Ia ziceti ascultati si manele? Ca merge manelele pe langa mancarea aia
    Justify your existence

H2H
    H2H is offline
    H2H's Avatar
    Quote Originally Posted by Pierre
    Incredibil ce oameni finutzi umbla pe aici: slana, ceapa, palinca...mda. Ia ziceti ascultati si manele? Ca merge manelele pe langa mancarea aia
    huh?! mai bine culca-te la loc decat sa vorbesti aiurea...

Banned The Mule's Avatar
    Cred ca v-ati impotmolit in regionalisme. Ceea ce in Bucuresti si in Brasov se numeste SLANINA, in Satu Mare se numeste SUNCA. Asa ca poate va lamuriti cine despre ce vorbeste.

Regards,
    A.

Sine qua non diablo81's Avatar
    "Ca merge manelele pe langa mancarea aia"

Mama, a ajuns taranul la oras si e fudul acuma.

De acord cu Axa, trebuie pusa la punct exprimarea.

AxA slanina e slanina, sunca e sunca. Ma credeti ca in viata mea n-am mancat 10 grame de slanina, efectiv mi se face greatza de la ea.

diablob81> fudul da, dar nu cu slanina Tzaran n-am zis ca nu-s dar nu tot timpu`
    Si apropo tu esti taran.
    Justify your existence

Darth Ocelot Ocelot's Avatar
    incep sa salivez la parizerul de post din frigider
    I go down with the ship, that's what I do. I'm not even the captain, I'm going down with the ship. That's how I want you to think about me – a guy who keeps the captain company.

Quote Originally Posted by Pierre
    Se da ban pe prostie? NU!? Am inteles..ramanem fara useri..sa trecem mai departe...

Valim: still alive? incearca si cu un pic de branza de oaie..dar din aia, un pic iute Daca nu e branza, taie feliute subtttttiiiiirrrrrrriiiiiiiiii de slanina, scapa le intr o tigaie cu ulei incins si dupa fix 3 secunde sparge 3 oua deasupra. Arunca cu o lingura uleiul incins pe oua sa se faca rpd, inchide focu, scurge uleiul si mananca direct din tigaie. Inainte de orice SPARGI ceapa alaturi . [sparta, nu taiata].

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast