brat tactici la jocul sah - Page 2
Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 40 of 100

Thread: tactici la jocul sah

BUYAKA_SK
    Guest
    daca aveti chef de caterinca va rog sa numai postati aici.Care are tupeu sa faca un sah cu mine pe mess?sau de ce nu chiar in realitate

Armoured Dragon Warrior's Avatar
    Eu. Si dupa aia publicam aici mutarile.

BUYAKA_SK
    Guest
    de ce sa publicam?

Pentru ca unul din noi sa sufere.

Registered User
    Care e cel mai complet joc PC de sah?....... sa cuprinda si deschideri, tutoriale etc.

Deep Blue

Registered User
    De "Fritz" ce stii ?

Am auzit numai de bine despre ultima versiune. Invata strategiile tale de joc. Te cam indoaie.

uninstitutionalized sociopath Nicky_Santoro's Avatar
    Bai Buyaka .... numai un incepator poate sa caute ce cauti tu, si anume "cum sa il dau pe ala mat din 3 mutari". Asta m-a invatat bunicu' cand aveam vreo 6 - 7 ani. Bunica-miu este arbitru national de sah, m-a invatat si pe mine cate una alta ...... dar m-a atras doar ca hobby. El este si antrenor la un club de copii de sah dar nu sunt exclusi si adultii si te poti duce acolo sa learn a few tricks. Observ ca esti adult, in profil scrie ca ai 28 de ani, cam tarziu sa inveti sah ... dar in sfarsit. Eu am am 24 si joc sah destul de des .... sau mai bine zis jucam .... cam 2-3 ori pe saptamana, de vreo 2-3 ani nu am mai prea jucat, decat pe calc, o data sau de 2 ori pe luna ... nu mai am timp, dar cand joc e relaxant. Am fost la Clubul lui bunica-miu si am fost mucificat de un copil de 11 ani. Acel copil nu a invatat tacticiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii sau scurtaturi catre victorie, a inteles conceptul de sah si SCOPUL. Stii care este primul lucru care te invata la un curs de sah? Te invata CUM sa dai MAT cand adversarul are numai regele. Si sunt MAI MULT CA SIGUR ca tu nu poti sa dai mat cu un turn si rege de ex ....
    Oricum, invitatia ramane valabila, iti dau adresa, persoana de contact si te duci acolo si iei cateva lectii, ca si pret chiar nu stiu ce sa iti zic, poate fi gratis sau un pret foarte mic.
    I just stare at my desk, but it looks like I'm working. I do that for probably another hour after lunch too, I'd say in a given week I probably only do about fifteen minutes of real, actual, work. - Office Space -

Playstation Network ID - PULIX82

Nicky Santoro vorbeste bine. Eu joc sah de la 7 ani. Taicamiu m-a invatat. Nu am participat la nici o competitie oficiala.

Deci...sa dai mat cu 2 ture si rege e joaca de copii...o tura si un rege e dans, dar iar joaca de copii pentru cine stie. Interesant insa este mat cu 2 nebuni sau 2 cai, sau mixt. Aia cere mult exercitiu.

E foarte usor sa ajungi in pozitie de pat. Partide celebre s-au pierdut in pozitie de pat. Dar trebuie sa fii cu nervii la maxim si adversarul sa fie foarte viclean ca sa atraga pozitie de pat. Caz in care castiga !!

De asta se pune un accent deosebit pe mat numai cu regele pe tabla. Iar cel mai interesant mat e matul cu pion + cal.

Vreti sa jucati sah cu cineva valoros? Cautati-l pe userul LazyPawn pe forumul softpedia.

Registered User
    Am gasit Fritz 8 are "doar" 650mb ;
    Intrati pe doizece sa ne duelam la sah!

Hattrick, Inq. El Torque's Avatar
    Quote Originally Posted by Warrior Dragon

Interesant insa este mat cu 2 nebuni sau 2 cai, sau mixt. Aia cere mult exercitiu.
    Cu 2 nebuni e la fel de simplu ca si cu o tura. Cu doi cai nu poti da mat decat daca ai noroc de pozitie sau daca adversarul greseste.

Cu un nebun si un cal se poate da intotdeauna mat, insa putini stiu cum sa o faca.

Sustin schimbarea drapelului naţional (tricolor specific Ierarhiei Astrale a Treimii Zeieşti, inactivată de peste 2.000 de ani) prin adaptarea coloristică la realitatea Ierarhiei Astrale a Cincimii Zeieşti, activată în cursul erei zodiacale nr. 10, cu introducerea culorilor specifice: portocaliu şi verde.

Pericol Public Night-Elf's Avatar
    Eu nu sunt jucator inrait de sah... jucam doar cu prietenii pe banca la o bere, fara carti de specialitate si chestii din astea...
    Prin clasa a 4-a incepuse sa-mi placa foarte mult, si jucam singur pe o tabla facuta din carton si piesele erau niste jetoane, si am descoperit cum sa dau sah mat din 3 mutari... eram foarte fericit.. oricum nu tine decat daca adversarul e complet afon cu sahul.... Il dadeam cu un nebun si o regina direct in "baza" celuilalt ... Un fel de rush ... he he he he....
    E interesant ca sunt inca tineri care mai joaca sah...

Si ceva absolut off topic... Acum cativa ani trageam cu urechea la o discutie de-a lui var-miu si zicea ca acum un calculator poate anticipa absolut toate mutarile de la inceputul meciului si e cam imposibil sa castigi... So... Are vreun rost sa joci Sah, (joc conceput pentru un duel intre doua minti) cu calculatorul?
    Vigillant Lifeform Assembled for Destruction

Moderator Ivan's Avatar
    Se poate si mat din doua mutari.

Disclaimer: sunt afon la sah, am jucat cateva zeci de partide in toata viata, cred. Imi amintesc cu placere cum ma chinuiam sa inteleg cum se da mat cu doi nebuni (preferabil de culori opuse ).

Banned
    eu am inventat sahul in trei doar ca sa-mi dau seama mai tarziu ca fusese deja inventat de altul.

On a Highway Near You Roadkill's Avatar
    Quote Originally Posted by DAZE
    Da, ar fi de invatat urmatoarele:

-rush-ul de nebuni
    -bagat turnuri in baza
    -dropul de cai pe cliff-uri
    -micromanagement cu regina la el in baza
    -mass peons
    Sa nu uitam slide-ul de rege la minerale.
    The key to happiness in life is high expectations and your own bag of chips (Dogbert)

DXN
    DXN is offline
    Banned
    buyaka tata, pe net exista asa numitele motoare de cautare, din care face parte si google, yahoo etc. unele afiseaza chiar si pg in lb romana. exista optiuni de setare pt limba romana in google.
    sunt convins ca stiai toate astea si ca ai deschis un thread la oha, asa ca mult succes cu sahul tau amator.
    o singura intrebare pt toti jucatorii de sah: cu ce se ia nebunul?

Forensic Engineering Jaxx's Avatar
    sah mat din 3 mutari nu exista. Se iese cu pionul din fata regelui, iesi cu nebunul, iesi cu regina, ataci cu regina. 4 mutari.
    Perfect Planning Prevents Pathetic Performance

Registered User
    ce misto a explicat jax.. cred ca era mai bine cu coordonate A-H 1-8

Forensic Engineering Jaxx's Avatar
    Schema asta nu se explica in mod profesional. E schima pentru prosti.
    Perfect Planning Prevents Pathetic Performance

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast