brat Original sau fake ?
Page 1 of 5 1234 ... LastLast
Results 1 to 20 of 96

Thread: Original sau fake ?

Registered User prezicatoru's Avatar

Original sau fake ?

Apropo de originaluri si fake-uri. Am studiat atent doua perechi de Nike una de la Nike si alta contrafacuta la un pret de 25% din valoarea originalului si stupoare nu prea erau diferente. Intrebarea este cum ne dam seama daca un produs este fake sau original ? si aici nu ma refer numai la ghete sport ci si la alte produse cum ar fi electronice (aparate foto, aparatura audio etc), haine (unde este cam cel mai greu de deosebit) sau alte produse.
    Your future is my past !

Gimme a fix eL3ctr1c4L's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    da ... buna intrebare

in orice caz , " adidasii " nu mai sunt ce-au fost candva , ma refer la cei originali
    I'm more than my physical body

Registered User Baracuda's Avatar
    In general la pantofi, adidasi iti dai seama la calitatea materialului si la imbinari => cusaturi, lipituri
    Iti mai dai seama si la cum se comporta produsul in timp, dar atunci e oarecum tarziu
    I wasn't born to follow.

OD eXtasy's Avatar
    Exista si fake-uri perfecte. La adidasi nu platesti cel mai mult materialul, talpa, sireturile etc. , ci firma. Se gasesc destui care sa le faca perfecte si care nu mai adauga procentul "de firma" in cantitati atat de nesimtite.
    Another megabytes the dust

bunnysexual nihasa's Avatar
    Dar ce ne facem cand aia fake sunt mai durabili decat cei originali ?
    the unfunny troll

Registered User bluesica's Avatar
    Este pe net un pdf .. recunosc imi e lene sa caut, in care sunt toate marcile inregistrate si siglele cu semnele personale si modul in care iti dai seama daca un produs de firma e orginal sau nu. Are vreo 40 de mb dar e folositor.
    colorblind

75% apa Doctor Bonez's Avatar
    Quote Originally Posted by prezicatoru
    Am studiat atent doua perechi de Nike una de la Nike si alta contrafacuta la un pret de 25% din valoarea originalului si stupoare nu prea erau diferente. Intrebarea este cum ne dam seama daca un produs este fake sau original ?
    pretul nu este deja o buna indicatie?
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

Registered Boozer Comanche's Avatar
    contrafăcut != prost

contrafăcut = no warranty
    I'm all in favour of keeping dangerous weapons out of the hands of fools. Let's start with typewriters. Frank Lloyd Wright

Registered User Crociffixio's Avatar
    Reprezentanta Nike - Unirii acum 4 ani : Mi-am luat o pereche de adidasi...au durat 4 - 5 luni purtandu-i non-stop si jucand fotbal si baschet.

Franta, Paris acum 3 ani : Mi-am luat o pereche de adidasi...au durat 1 an si jumatate cu acelasi program cu care i-am nenorocit si pe cei cumparati din Romania.

Concluzie : La noi ajung toate stifturile.

Registered User bebedor's Avatar
    nu ajung toate stifturile ci vanzatorii baga la vanzare fake-uri. un prieten i-a luat tare pe astia de la nike, a luat o pereche de incaltzari de pe raft si a zis la misto ca sunt din niro si vanzatoarea a inceput sa se roage de el sa nu-i faca rau si i-a dat o pereche originala (cica) la pretz mult mai mic. plus ca o prietena s-a dus in magazinul Unirea cu un parfum luat din SUA care era pe terminate sa isi mai ia unul la fel dar sa le compare pt ca auzise ca vanzatoarele mai fac faze din astea. Si intr-adevar, cel din magazin avea o culoare diluata fatza de cel din SUA, s-a dat tipa pe mana sa vada daca tzine si n-a tzinut. Deci din RO nu merita sa iei ceva de firma

Registered User metal_heart's Avatar
    mi-am luat "incaltari sport" marca nike din reprezentanta din cora... nu am jucat fotbal cu ei, nu purtari pe ploaie, nu catarari pe mune, si dupa 4 luni mi s-au dezlipit!!! cu ocazia asta, am zis ca nu-mi mai cumpar incaltaminte de la magazinele din tara...
    aaa, si mai am un prieten care se ocupa cu tzoale fake aduse din turcia, si le baga in reprezentante in mall la vanzare... si am mai auzit ca in mall, vanzatorii de acolo, cand pleaca supervizorii din magazin, mai adauga cate ceva la pret....
    ....te abtii, te abtii, si cand nu mai rezisti, dai buzna!!!

Registered User bebedor's Avatar
    aa, mi-am amintit o faza. am fost la terranova si mi-am luat niste blugi care la casa aratau cu o suta de mii vechi mai mult decat pe eticheta. si mi-am dat seama ca au gresit intentionat si le-am facut scandal. i-am amenintzat ca ma intorc sa vad daca au schimbat preturile. deci bine am facut. si am mai aflat de industria etichetelor false. e in plina dezvoltare...

Registered User dani129ro's Avatar
    chiar ma speriati, in asa hal am ajuns de unde pot sa-mi iau ceva si sa am incredere, ciudat nu?!

Banned GSM-Stefan's Avatar
    sa stii ca de multe ori mai bine iei de pe eastbay niste adidasi la 20-30-40 usd decat sa dai la noi in magazine 3-4-5 milioane ! sincer , in 2 ani si ceva am luat 3 perechi de adidasi de pe eastbay si i-am purtat in paralel ..... am mai jucat si fotbal si toata ziua umblu si au fost si la mare si la munte in zapada/nisip.....unii acu incep sa cedeze pe alocuri iar celelalte 2 perechi sunt in super stare ! toti 3 sunt marca reebok !

Rikky's Avatar
    Quote Originally Posted by bluesica
    Este pe net un pdf .. recunosc imi e lene sa caut, in care sunt toate marcile inregistrate si siglele cu semnele personale si modul in care iti dai seama daca un produs de firma e orginal sau nu. Are vreo 40 de mb dar e folositor.
    nu cauti si tu si pui linku' sunt curios sa vad!!!!daca vrei ms

KeR
    KeR is offline
    Registered User KeR's Avatar
    Si eu cu un parfum din unirea se pare. Naspa e ca nu mai am bonul si nu am cum sa ma duc sa fac gura. Mama ce ciuda am cand ma gandesc..
    Whyismyspacebarnotworking?!

Registered User Crociffixio's Avatar
    Parfum si alte recipiente pentru mirosnita niciodata nu mi-am luat din Romania. Am luat si parca era pipi cu parfum...dupa 30 de minute niet miros.

Registered User PigBrother's Avatar
    Exista un magazin cunoscut de incaltaminte sport in Unirii. Acum vreo 2 ani am luat o pereche de Nike, peste 2 zile imi zice frate-miu "bafta ta, ca am vorbit cu x-ulescu, un amic de-al meu, Nike sunt singurele chestii originale pe care le au aia la vanzare pt ca le iau de la noi, Nike Romania, in rest au facaturi"
    Eastbay all the way...
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

Registered User prezicatoru's Avatar
    bluesica ai face o fapta buna daca ai gasi fisierul ala ca si eu sunt extrem de interesat.

Ar fi bine sa postati aici experiente cu produse din diferite magazine asa ne-am putea feri si noi de fake-uri cat de cat. Apropo de schimbat marfa in magazine si eu sunt de aceeasi parere, prea se duc repede, azi iti cumperi niste incaltari sport si in 3 luni (asta daca tin atat) sunt deja istorie.
    Your future is my past !

Registered User razvan3's Avatar
    Quote Originally Posted by PigBrother
    Exista un magazin cunoscut de incaltaminte sport in Unirii. Acum vreo 2 ani am luat o pereche de Nike, peste 2 zile imi zice frate-miu "bafta ta, ca am vorbit cu x-ulescu, un amic de-al meu, Nike sunt singurele chestii originale pe care le au aia la vanzare pt ca le iau de la noi, Nike Romania, in rest au facaturi"
    Eastbay all the way...
    Nu exista nike romania ci Elmec Romania, iar afirmatia cu pretul ghideaza calitatea este total gresita, cum sa deosebesti doua perechi de adidasi cand tot magazinul este fake sau doar unele modele expuse sunt originale. Nu dau nume dar multe magazine cumpara marfa contrafacuta si o amesteca cu cea originala (chit ca o iau ei de afara isi mai iau si ei tepe caci si originalul este uneori contrafacut). Eu am un top personal facut dupa ce m-a tinut mai mult:
    Adidasi:
    1. Head (1 an jumate si apoi au inceput sa arate nasol)
    2. Adidas (cadou din franta, au tinut cam 1 an)
    fara rival - CAT (inca ii am dar s-au latit ~2.5 ani)
    3.Sketchers (8-9 luni)
    4. Nike ( de la 2-6 luni maxim si toti luati din magazin nu din piata)
    Nu am inclus in top puma, si altii ca nu imi aduc aminte.
    Despre tricouri:
    1. Champion
    2. Puma
    3. Adidas
    4. Nike (am luat un tricou de la unirea si dupa 2 spalari se dusese culoarea, din negru era negru cu pete maro; nu am pus clor, detergent cu inalbitor,sau era material care se curata chimic)

1.  
    Jerry DHB14 - Last post
Page 1 of 5 1234 ... LastLast