Page 783 of 787 FirstFirst ... 283683733773780781782783784785786 ... LastLast
Results 15,641 to 15,660 of 15722

Thread: Traficul în Bucureşti

1. Back To Top | #15641
    Fother Mucker vlad_heretic's Avatar
    Bai prietene, ce-ti place sa presupui ca toti biciclistii sunt dementi si calca pietonii in picioare. De unde firea mea stii tu cum merg eu, cat de mult bun simt am si cat de atent sunt? Sunt oameni care merg cu bicicleta de placere sau sa se plimbe, ca esti tu copac si presupui ca facem toti raliuri pe trotuar, nu e problema mea. Ia vezi cate accidente sunt masina vs bicicleta raportat la bicicleta vs pieton.

Ce pistilul zambilei e asa de greu de inteles ca un biciclist poate nu are permis si nu are ce cauta pe strada si mai rau incurca o banda intreaga, uneori si sute de masini?

2. Back To Top | #15642
    Registered User ardeigheorghe's Avatar
    Discutam principii aici: principiul este simplu - daca nu producem situatii potential periculoase, nu sunt sanse sa se intample nimic rau. Tu produci o situatie potential periculoasa, mersul cu un vehicul cu o energie cinetica ridicata printre pietoni. In nicio tara din occident nu vei vedea sistemul de a merge cu bicicleta pe trotuar, toti merg pe strada. Trist este ca nu poti concepe ca poate judeci gresit si ca nu esti doar tu pe trotuar. Discutia devine plictisitoare pentru toata lumea, civilizatie inseamna respect si precautie. Nu vreau sa deranjez pe altu prin ceea ce fac, regula de baza a traiului in comunitate.

3. Back To Top | #15643
    Discutia devine plictisitoare pentru ca nu avem o solutie clara, lipsa benzilor dedicate PE carosabil pentru biciclete. Singura solutie de moment este sa se mearga incet si cu atentie pe trotuar. Logica, bunul simt si instinctul de conservare spun ca trotuarul este infinit mai bun pentru biciclete absolut pentru toata lumea/comunitatea. Nu o sa ma oblige nimeni niciodata sa-mi risc viata printre masini, sorry, mai ales la cum se circula in Bucuresti.
    Last edited by vlad_heretic; 12-11-2017 at 00:46.

4. Back To Top | #15644
    Quote Originally Posted by vlad_heretic View Post
    Discutia devine plictisitoare pentru ca nu avem o solutie clara, lipsa benzilor dedicate PE carosabil pentru biciclete. Singura solutie de moment este sa se mearga incet si cu atentie pe trotuar. Logica, bunul simt si instinctul de conservare spun ca trotuarul este infinit mai bun pentru biciclete absolut pentru toata lumea/comunitatea.
    Inca sunt putine biciclete pe trotuar si trec neobservate, cand vor fi mai multe se va ascuti lupta de clasa. Mergeti la nivelul carosabilului si nu produceti stres inutil pietonilor. Si nu uitati, traversarea strazii pe trecerea de pietoni nu se face pe bicicleta. Se face pe jos, pe langa ghidon.

5. Back To Top | #15645
    Bineinteles, cand nu am semafor, ma dau jos si merg pe langa ea. Cand e semafor, ma uit de 10 ori si apoi trec. Cand vad ca e aglomerat trotuarul, trec pe carosabil, cum am mai spus, pe langa bordura. Eu vin din spate, de obicei, e logic ca eu sa ma asigur ca am loc sa trec si ca nu deranjez pe nimeni. Singurele dati cand claxonez sunt cele in care ramane cate un ametit pe benzile desenate pentru biciclete. Astea sunt reguli de bun simt. Cum scrie si mai sus, vrei respect, acorda respect, dar nu ma obliga sa merg pe carosabil printre masini, e simplu. Nu cred ca am deranjat vreun pieton pana acum si nici nu vreau sa se intample. Majoritatea imi fac loc si le multumesc, zambet, zambet, restul nici nu si-au dat seama ca am trecut pe langa ei. Razboinici numai pe forum am intalnit.

Sunt si eu pieton de zeci de ani, niciodata nu m-a stresat o bicicleta, dar ma streseaza masinile parcate aiurea din 5 in 5 secunde/metri.

6. Back To Top | #15646
    Registered User robytryall's Avatar
    Quote Originally Posted by gismo View Post
    Ba! Dao dracu de treaba cu traficul de azi in bucuresti.
    A trebuit sa fac cateva drumuri in bucuresti si peste tot era aglomeratie.
    Serios ce dracu se intampla?
    Sambata in weekend aglomeratie!
    S-a scos taxa si s-au inmatriculat toate englezoaicele , bulgaroaicele si altele.

Sent from my iPhone using Tapatalk

7. Back To Top | #15647
    Bineinteles, cand nu am semafor, ma dau jos si merg pe langa ea. Cand e semafor, ma uit de 10 ori si apoi trec. Cand vad ca e aglomerat trotuarul, trec pe carosabil, cum am mai spus, pe langa bordura. Eu vin din spate, de obicei, e logic ca eu sa ma asigur ca am loc sa trec si ca nu deranjez pe nimeni. Singurele dati cand claxonez sunt cele in care ramane cate un ametit pe benzile desenate pentru biciclete. Astea sunt reguli de bun simt. Cum scrie si mai sus, vrei respect, acorda respect, dar nu ma obliga sa merg pe carosabil printre masini, e simplu. Nu cred ca am deranjat vreun pieton pana acum si nici nu vreau sa se intample. Majoritatea imi fac loc si le multumesc, zambet, zambet, restul nici nu si-au dat seama ca am trecut pe langa ei. Razboinici numai pe forum am intalnit.

Sunt si eu pieton de zeci de ani, niciodata nu m-a stresat o bicicleta, dar ma streseaza masinile parcate aiurea din 5 in 5 secunde/metri.
    Stabilizam ideile, le fixam:

1. Benzile desenate pe trotuar pentru biciclete sunt desfiintate.

2. Eu, personal, m-am certat cu peste 20 de bicicilisti pe trotuar din care m-am apropiat periculos sa-i provoc aproape de dezechilibrare cu cel putin 10, prefer femeile recunosc, sunt in general mai nesimtite ca barbatii.

3. Eu, personal, ca sofer, nu am acordat prioritate la cel putin 10 biciclisti nesimtiti calare pe sa pe trecerea de pietoni, asta doar asa in ultimii doi ani. Toti foarte uimiti ca-i calca masina chiar pe trecerea de pietoni.

4 Respectul e simplu: nu vreau sa-mi-l acorzi, tu nu ai de ce. Respecta legea: deplasarea bicicletei nu se face sub nicio forma pe trotuar,

5. Transportul in comun de suprafata in Bucuresti este cel mai ieftin in toata tara. Daca nu iti permiti un abonament incearca sa-ti schimbi jobul, nu stiu zic.

Aici ne oprim, discutia noastra puerila. O vor fi citit si alti forumisti si vor fi inteles, sigur, mai repede esenta: pietonul e rege pe trotuar, asa este in occident, asa trebuie sa ajungem, ca acolo, tine de civilizatie si educatie.

8. Back To Top | #15648
    Quote Originally Posted by gismo View Post
    Ba! Dao dracu de treaba cu traficul de azi in bucuresti.
    A trebuit sa fac cateva drumuri in bucuresti si peste tot era aglomeratie.
    Serios ce dracu se intampla?
    Sambata in weekend aglomeratie!

Treaba e foarte simpla. O voi scrie aici cu liniute s-o fixeze poporul:

1. Pe langa municipiul Bucuresti, se construieste intr-o veselie(mai putin limitele sale administrative): Popesti, Chiajna, Pipera, unde vreti voi: se fac blocuri si case intr-o veselie, popor gramada, in general provincial care se muta in Bucuresti.

2. Doar in Militari Residence cred sunt cel putin 25000 de provinciali mutati, care ghici ce, merg cu masina ca altfel nu se poate.

3. Municipiul capitala cu localitatile limitrofe creste cu cel putin 40000 de locuitori pe an, stastisci d-alea aberante cum ca bucurestiul pierde 10 000 de locuitori pe an sunt doar pentru semiimbecili.

4. Prea multe puncte de interes sunt in interiorul orasului: mall-uri, hyper market-uri, etc. Multumim domnilor primariasescu si Ontanu. Ultimul fiind o mare javra in viata inca, caruia ii doresc o puscarie la carcera de 150 de ani.

5. Benzina ieftina si masinile prea ieftine: toti saracii acum isi pot permite o lighioana cu 2000 de euro(Pisicuta, ursulet, rechin... )

Solutia este simpla dupa mine: lupta impotriva masinilor si a provincialilor - devine sufocanta viata in orasul asta: sa stea fiecare unde s-a nascut si gata, iar cine are chef sa vina aici sa mearga cu transportul in comun, macar atat bun simt sa aiba.

9. Back To Top | #15649
    Quote Originally Posted by ardeigheorghe View Post
    desigur alaturi ce cei care nu au bani de ratb: biciclistii saraci!
    5. Transportul in comun de suprafata in Bucuresti este cel mai ieftin in toata tara. Daca nu iti permiti un abonament incearca sa-ti schimbi jobul, nu stiu zic.
    Deci nu conteaza cate argumente aduc, tu intelegi numai ce vrei tu, din experienta personala, evident. Realizezi ca numai tu ai adus in discutie banii, nu? Ce legatura are salariul, crezi ca toti care merg cu bicicleta prin oras nu au bani de altceva, va mai varsati mult frustrarile? Personal, merg mai des cu taxify/uber decat cu RATB. Merg cu RATB mai des decat cu bicicleta, platind abonament de peste 20 de ani. Dar evident ca sunt sarac, n-am masina, sa-mi fie rusine ca nu-mi inmatriculez si eu o troaca pe Bulgaria.

Eu as incerca sa fac un exercitiu de imaginatie, te intalnesti cu niste mamici cu niste carucioare pe trotuar, iar tu mergi cu 30 km/h cu mandra ta bicicleta printre ele.
    De ce sa ne oprim aici, hai sa adaugam un circopitec, un trage-impinge, jewpacabra, manbearpig, Putin calare pe urs, Fuego si Abramburica cracanata. Eu propun nici sa nu se mai alerge pe trotuar, daca fuge Usain Bolt cu 45km/h si-l deranjeaza pe droopy care merge zen. Apropo, stiai ca droopy merge pe jos? De asemenea, orice bicicleta/trotineta, chiar si alea pentru bebelusi, orice rola, skateboard, orice care se deplaseaza mai rapid decat un pensionar beat, sa fie interzis pe trotuar, sa mearga pe strada, da-i in mm, cum sa deranjeze pietonii care asculta muzica si stau pe feizbuc sau abereaza pe CG.

1. Benzile desenate pe trotuar pentru biciclete sunt desfiintate.
    Cum recunosc pistele dezafectate? Trebuie sa caut pe net?

pietonul e rege pe trotuar, asa este in occident, asa trebuie sa ajungem, ca acolo, tine de civilizatie si educatie.
    Bun asa, te-ai gandit tu de unde sa incepem sa fie ca in occident. Nu crezi ca inainte sa interzici ceva, trebuie gasita o alternativa? Sau asa e romaneste, oh, wait.

2. Eu, personal, m-am certat cu peste 20 de bicicilisti pe trotuar din care m-am apropiat periculos sa-i provoc aproape de dezechilibrare cu cel putin 10, prefer femeile recunosc, sunt in general mai nesimtite ca barbatii.
    Nu ti-ai pus pana acum intrebarea ca poate tu ai o problema/probleme?

Aici ne oprim, discutia noastra e puerila.
    Singurul lucru inteligent pe care l-ai spus, felicitari. Nu te mai obosi sa-mi raspunzi, imi este clar cu cine stau de vorba. Sau na, purcede in a avea ultimul cuvant, sigur conteaza mult pentru tine.
    Last edited by vlad_heretic; 12-11-2017 at 08:54.
    "People will read again."

10. Back To Top | #15650

3. Eu, personal, ca sofer, nu am acordat prioritate la cel putin 10 biciclisti nesimtiti calare pe sa pe trecerea de pietoni, asta doar asa in ultimii doi ani. Toti foarte uimiti ca-i calca masina chiar pe trecerea de pietoni.
    Ai incercat si cu medicamente?
    JDM trio.

11. Back To Top | #15651
    Quote Originally Posted by robytryall View Post
    S-a scos taxa si s-au inmatriculat toate englezoaicele , bulgaroaicele si altele.

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Hai sa terminam cu prostiile astea manipulatoare, priviti mai bine numerele masinilor din trafic si cele parcate, o sa aveti o revelatie

12. Back To Top | #15652

Cum recunosc pistele dezafectate? Trebuie sa caut pe net?

O sa-ti dai seama singur, cand o sa incomodezi pietonii . Asa m-am gandit si eu de cateva ori. De ce pana mea trebuie sa claxonez eu pietonii pe pista mea de bicicleta, pana am vazut ca le-au anulat pe toate, mai putin alea de pe strada (Berzei-Buzesti si Calea Victoriei).
    Problema este ca si acolo te certi cu marlani, proaste si masini.

Exemplu de taranca proasta, care e pe maidan, venita de la tara.
    Fapte-n trafic ep. 32 - YouTube
    [GIGABYTE Z97X-Gaming 3][Intel Core i7-4790K][CM HAF X][Seasonic X-1050]
    [Gigabyte GTX 1080 Xtreme Gaming 8GB DDR5X][4*4GB HyperX Savage 1866MHz][Corsair H80i]
    [Samsung EVO 250GB SSD / Samsung PRO 256GB SSD / Seagate 2TB][LiteOn iHAS122]
    [Logitech G203 / Corsair K95 RGB Platinum MX Speed][Logitech Z506][LG IPS 34" UW 144Hz 34UC79G]

13. Back To Top | #15653
    Registered User

Solutia este simpla dupa mine: lupta impotriva masinilor si a provincialilor - devine sufocanta viata in orasul asta: sa stea fiecare unde s-a nascut si gata, iar cine are chef sa vina aici sa mearga cu transportul in comun, macar atat bun simt sa aiba.
    Nu, gresesti. Nu poti tu hotari unde vrea fiecare sa traiasca. Insa daca viata e sufocanta pt tine solutia e simpla. Muta-te undeva unde viata e zen. La tara, pe un munte, adica ai inteles, tu esti cel care isi poate cauta o viata mai buna. Si ai sa vezi, nimeni, dar absolut nimeni, nu o să-ți simtă lipsa.

14. Back To Top | #15654
    Registered User taribobo's Avatar
    Quote Originally Posted by whitecat View Post
    Nu, gresesti. Nu poti tu hotari unde vrea fiecare sa traiasca. Insa daca viata e sufocanta pt tine solutia e simpla. Muta-te undeva unde viata e zen. La tara, pe un munte, adica ai inteles, tu esti cel care isi poate cauta o viata mai buna. Si ai sa vezi, nimeni, dar absolut nimeni, nu o să-ți simtă lipsa.
    Este fix invers, si e absolut normal. In bucuresti cel putin o treime din masini au numar de provincie lucru absolut aberant si nu, nu sunt in tranzit.
    We all are born stupid, but it takes a special person to remain that way.

15. Back To Top | #15655
    mai iesi un pic din capitala, si o sa vezi atunci chestii aberante
    nu stiu daca mai e asa sau nu, dar acum cativa ani (3-4) toate firmele de leasing aveau sediul in bucuresti si toate masinile luate in leasing (in toata tara) aveau numar cu B.
    Ignore list: Stagirioritic

16. Back To Top | #15656
    Quote Originally Posted by taribobo View Post
    Este fix invers, si e absolut normal. In bucuresti cel putin o treime din masini au numar de provincie lucru absolut aberant si nu, nu sunt in tranzit.
    Si in oricare oras din tara al doilea cel mai frecvent numar este de bucuresti. Daca ar fi sa relocam fiecare masina in judetul unde este inmatriculata cred ca bucurestiul ar avea cel mai mult de pierdut.
    Personal fac zilnic cam 12 km dus 12 intors de la munca si ma gandesc daca exista vreo solutie sa fac un fel de ride sharing. Sa las pe cineva in drum in fiecare dimineata pe ruta mea. Nu stiu exista aplicatie pentru asa ceva dar daca aveti careva idee as ramane indatorat.
    All parts should go together without forcing. Therefore, if you can't get them together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer." -- IBM maintenance manual, 1975

17. Back To Top | #15657
    Eu nu sunt nebun, eu nu fac decat sa va sfidez ! James Oliver Huberthy

18. Back To Top | #15658
    Registered User rex's Avatar
    degeaba pui taxe daca nu oferi alternative: transport public bine dezvoltat.
    in singapore se investeste masiv in extinderea si modernizarea transportului public.
    GPL = ori zambesti in masina , ori zambesti in peco !!!

19. Back To Top | #15659
    magic man iozefini's Avatar
    Pai daca ar face chestii pe bune, gen cumparat tramvaie si autobuze, de unde ar mai scoate banii de furat? Hai sa fim realisti , vedeti doar cum se fac aceste asfaltari care au zapacit tot orasul. Asta e asfaltare? Nu, este o sifonare de bani pe FATA!

20. Back To Top | #15660
    Vlad. Sorry, dar nu ai ce cauta pe trotuar. Chiar dacă mergi încet și nu lovești pe nimeni. Asta zic și aia care se plimba cu mașina pe trotuar, e ok?

Da, înțeleg, nu avem infrastructura, dar nu e vina pietonilor. Vrei bicicleta, ai carosabil. Asa e în lege, degeaba te dai cu curu de pământ ca nu au grija șoferii de tine. Eu ma plimb de 10 ani cu bicicleta în București și nu merg pe trotuar decât noaptea când e chiar pustiu.
    Mi se pare nesimțire sa o arzi prin parcuri sau pe trotuare când e plin de pietoni, chiar dacă mergi încet. Și eu as vrea piste dar repet, nu e vina pietonilor.
    Cyanide & Happiness!

1.  
Page 783 of 787 FirstFirst ... 283683733773780781782783784785786 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks