Page 794 of 796 FirstFirst ... 294694744784791792793794795796 LastLast
Results 15,861 to 15,880 of 15902

Thread: Traficul în Bucureşti

1. Back To Top | #15861
    Keep walking mache's Avatar
    Quote Originally Posted by Ciuby View Post
    PLM, surpriză, iarna nu se circulă ca vara. Vai, ce minune!
    Surpriza, iarna nu se circula ca vara la noi, in mizeria administrativa firețică-pandelică... Asteptarile oamenilor erau diferite decat sa fie partie pe jos dupa 5 cm de zapada.

Să înțeleg că faci parte din categoria șoferilor pentru care condițiile de carosabil din pozele lui Bisti sunt horror, nu?
    Fac parte din categoria oamenilor care merg pe orice vreme dar considera ca serviciile administrative sunt de tot rahatul. Iar glumitele tale de mare ecspert in ale soferiei nu ne intereseaza.

Și, da, verdictele alea definitive sunt în urma experienței personale de ieri, așa cum am spus, deci tu ce anume vrei? Că nu înțeleg exact.
    Sa nu te mai dai in stamba pe aici ca atotcunoscator, that's all.
    just cruisin'...
    ATENTIE! Începând cu 14 octombrie 2009, orice thread nou care nu contine datele de contact ale vanzatorului / cumparatorului va fi sters, iar userul este pasibil de ban. Private Message-ul nu este acceptat ca mod unic de contact si nici trecerea acestor informatii în semnătură

2. Back To Top | #15862
    magic man iozefini's Avatar
    PLM, surpriză, iarna nu se circulă ca vara. Vai, ce minune! Să înțeleg că faci parte din categoria șoferilor pentru care condițiile de carosabil din pozele lui Bisti sunt horror, nu?

Și, da, verdictele alea definitive sunt în urma experienței personale de ieri, așa cum am spus, deci tu ce anume vrei? Că nu înțeleg exact.
    Coane, era vorba STRICT ca primaria/drumarii nu si-au facut treaba. Atat!

3. Back To Top | #15863
    Nick anterior: Dj_B Ciuby's Avatar
    Quote Originally Posted by mache View Post
    Surpriza, iarna nu se circula ca vara la noi, in mizeria administrativa firețică-pandelică...
    Voi altceva în afară de a vă plânge de mizeria administrativă de la noi din țară mai faceți? Gen activități de oameni normali? Efectiv pe oriunde mă uit (pe internet) principala activitate a oamenilor este să se plângă. Nu vă ține nimeni p-aici prin țară, sunteți liberi să plecați, dar probabil plecatul ăsta nu e chiar așa simplu pentru toată lumea, că p-afară nu umblă câinii administrativi cu covrigi în coadă.

Din poveștile voastre de p-aici rezultă că în București ieri a fost cam ca în filmulețul ăsta. Că, vai!, intră ABS-ul dacă frânezi mai brusc atunci când pe jos e un strat mic de zăpadă. Nu, serios? Te așteptai să se comporte altfel mașina? Ție, ca șofer care merge pe orice vreme, ți se par condițiile din pozele lui Bisti ca fiind demne de a intra pe internet(/waze) și a începe să înjuri autoritățile? Dacă da, ai niște priorități ciudate în viață.

Recomandarea mea este să lași puțin frustrările la o parte, că am și recunoscut mai sus că dacă toată lumea spune că a fost așa grav foarte dimineață probabil am eu o părere greșită și când am ieșit eu se circula mai mult decât rezonabil. Și nu, ieri la 10 nu era soare nici dacă-l căutai, deci de unde „căldură” ca să se topească gheața de pe jos?

Quote Originally Posted by mache View Post
    Sa nu te mai dai in stamba pe aici ca atotcunoscator, that's all.
    Greșești. Nu mă dau în stambă pe nicăieri, dar probabil așteptările mele sunt altele decât ale tale, iar asta se întâmplă din cauza experiențelor anterioare (cu orice primar a avut Bucureștiul). Nu știu la cine e de fapt problema, la mine, care am așteptări extrem de scăzute de la autorități și nu mă consum din cauza unei zile în care se conduce mai greu, sau la alți șoferi care pierd timp și nervi înjurând pe internet, asta deși nu a fost niciodată mai bine, nu există nicio rază de speranță că va fi în curând mai bine și nici nu pot influența nimic.

Quote Originally Posted by iozefini View Post
    A te plange nu e tot una cu a iti cere drepturile. Platim pentru drumuri, platim pentru masini, platim pentru combustibil(care nu-i doar pentru leisure de weekend ci si pentru chestii vitale).
    Complet de acord, dar personal cred că s-a trecut de mult timp de „a cere drepturile” și acum orice rahat, oricât de mic, este exacerbat și se face mare tam-tam din orice. Punctual, OK, a fost prima zi cu ninsoare, autoritățile au fost luate prin surprindere (ca de fiecare dată în ultimii 30j de ani), Bucureștiul a fost aglomerat. Și acum ce facem? Ăștia complet nemulțumiți de faptul că nu li se respectă drepturile să meargă în fața primăriei și să ceară demisia primarului. Nu am văzut pe nimeni protestând, deci... ? Și asta o spune unul care cred că plătește printre cele mai mari taxe de p-aici când vine vorba de mașină (motor mare, teribilist sub 30 de ani, deci viol la asigurări, consum ridicat etc.).
    Around...

4. Back To Top | #15864
    A te plange nu e tot una cu a iti cere drepturile. Platim pentru drumuri, platim pentru masini, platim pentru combustibil(care nu-i doar pentru leisure de weekend ci si pentru chestii vitale).
    Pai daca platim nu-i normal sa ne plangem, cum spui tu, ca cineva nu-si face treaba?

5. Back To Top | #15865
    Registered User VDtot's Avatar
    @Ciuby cum spuneam mai demult, ei sunt cetateni europeni si au drepturi. Doar ca si-au luat la rezidential si acum au pretentii sa le faca statul tramvai ca doar platesc 180 RON pe an la administratia locala.

Capitalism grup pe generatia facebook, ieri era plin de asistati social la Unirii la metrou la reduceri la abonamente. Viitorii plimbatori de plozi din rezidential isi manifesta din tinerete vehementa in ceea ce priveste asteptarile de la stat, incepand cu statul la coada la pomana.

E si normal ca ulterior cum se angajeaza la multinationala isi iau masina ca doar au mancat painea mijloacelor de transport in comun pentru saraci. Si pe urma se inscriu in traseul romanesc, sa SE faca, sa SE dreaga, sa SE renunte, sa SE largeasca bulevarde de 8 benzi, etc. Oricine e de vina numai ei nu.

6. Back To Top | #15866
    Vorbesti aiurea, unde e pomana? Care sunt obligatiile unui edil? De ce la altii se poate ca primaria sa isi faca treaba?

7. Back To Top | #15867
    Keep walking mache's Avatar
    Voi altceva în afară de a vă plânge de mizeria administrativă de la noi din țară mai faceți? Gen activități de oameni normali? Efectiv pe oriunde mă uit (pe internet) principala activitate a oamenilor este să se plângă.
    No comment... in viziunea ta ar trebui sa nu ne pese de nimic si sa ne comportam "normal".

Nu vă ține nimeni p-aici prin țară, sunteți liberi să plecați, dar probabil plecatul ăsta nu e chiar așa simplu pentru toată lumea, că p-afară nu umblă câinii administrativi cu covrigi în coadă.
    Iar glumite de 2 bani... Sincer sunt multi care vor face acest pas cat de curand, nu-ti face griji pentru acele persoane.

Din poveștile voastre de p-aici rezultă că în București ieri a fost cam ca în filmulețul ăsta. Că, vai!, intră ABS-ul dacă frânezi mai brusc atunci când pe jos e un strat mic de zăpadă. Nu, serios? Te așteptai să se comporte altfel mașina?
    Eu am povestit doar ce mi s-a intamplat mie in conditiile in care la ora 10 pe jos nu mai era zapada dar era pelicula de gheata. Si da, am mers preventiv ca sa nu am surprize dar am vrut sa validez lipsa oricarui material antiderapant.

Ție, ca șofer care merge pe orice vreme, ți se par condițiile din pozele lui Bisti ca fiind demne de a intra pe internet(/waze) și a începe să înjuri autoritățile? Dacă da, ai niște priorități ciudate în viață.
    Cred ca trebuie sa te adresezi lui Bisti pentru glumite cu waze, injuraturi si prioritati. Eu nu mi-am revarsat deloc nervii pe-aici, doar am zis ca esti gica contra inutil.

Quote Originally Posted by VDtot View Post
    @Ciuby cum spuneam mai demult, ei sunt cetateni europeni si au drepturi. Doar ca si-au luat la rezidential si acum au pretentii sa le faca statul tramvai ca doar platesc 180 RON pe an la administratia locala.
    Ce legatura au drepturile consumatorului/cetateanului cu cuantumul impozitului?

Capitalism grup pe generatia facebook, ieri era plin de asistati social la Unirii la metrou la reduceri la abonamente. Viitorii plimbatori de plozi din rezidential isi manifesta din tinerete vehementa in ceea ce priveste asteptarile de la stat, incepand cu statul la coada la pomana.
    Altul cu adevarul suprem in traista.

E si normal ca ulterior cum se angajeaza la multinationala isi iau masina ca doar au mancat painea mijloacelor de transport in comun pentru saraci. Si pe urma se inscriu in traseul romanesc, sa SE faca, sa SE dreaga, sa SE renunte, sa SE largeasca bulevarde de 8 benzi, etc. Oricine e de vina numai ei nu.
    Ai uitat de autostrada suspendata. Delir
    just cruisin'...
    ATENTIE! Începând cu 14 octombrie 2009, orice thread nou care nu contine datele de contact ale vanzatorului / cumparatorului va fi sters, iar userul este pasibil de ban. Private Message-ul nu este acceptat ca mod unic de contact si nici trecerea acestor informatii în semnătură

8. Back To Top | #15868
    Să înțeleg că faci parte din categoria șoferilor pentru care condițiile de carosabil din pozele lui Bisti sunt horror, nu?
    Nu sunt horror pentru mine, am mers si pe zapada de 30 cm. Sunt horror pentru ca se stia ca va ninge si totusi nu s-a dat cu nimic noaptea. Asta in conditiile in care anul trecut, desi nu se anunta ca ninge sau e ger, se dadea cu rahat d-ala alunecos pe strazile uscate, de ziceai ca nu e adevarat cum iti intra ABSul la fiecare frana mai moderata.

Quote Originally Posted by VDtot View Post

Esti patetic. Daca te simti viteaz, iesi tu si da cu sare sau solutie pe drumuri. Si nu, nu stau la rezidential, nu lucrez la multinationala, nu sunt asistat social, nu am luat masina pentru vreo stare sociala.

Dar, asa cum mie mi se cere sa fac ceva in timp UTIL, asa am si eu pretentia ca primaria, platita din fonduri publice, sa dea cu solutie pe strazi INAINTE sa ninga (cunoscand prognoza meteo).
    Eu nu sunt nebun, eu nu fac decat sa va sfidez ! James Oliver Huberthy

9. Back To Top | #15869
    Babaiete, cum ar spune un fost prim ministrul, s-a cam umflat fasolea fara motiv in cateva persoane Care mai mult, nu stiu cum s-o dea unul in cat de destept e fata de ceilalti negand ca iarba e verde, iar altul continuand delirul anti-multinationale, anti-tfl, anti-rezidential sau ce alte frustrari acumulate mai are.

Chill out boys, ca nu e cald afara.
    JDM trio.

10. Back To Top | #15870
    Sigur, daca te plangi de topismul faceboocistilor esti frustrat de multinationale si rezidential, daca te plangi de primarie esti cool si in trend si total nefrustrat.

Va place sau nu sunteti parte din problema, dati vina pe cine vreti, injurati pana lesinati, lucrurile o sa devina si mai rele atat timp cat va pastrati obiceiul de tranzit cu masina personala.

Repet, sa SE faca ceva cu RATB-ul (ca sa mearga altii), sa SE incurajeze astfel incat sa lase (altii) masina acasa, sa SE faca strazi mai largi (ca sa merg eu mai tare cu masina). Problema sunteti voi, penibilii care stati 3h la semafoare blocati cate unul in masina cu plodul incatusat de bancheta din spate privind cu jind la libertatea celor care se plimba liberi dincolo de geamul masinii, si care gasiti vinovati pe oricine altcineva mai putin pe voi.

11. Back To Top | #15871
    Registered User 2dor's Avatar
    Ai mers cu metroul? Ai vazut ca este supraaglomerat si nu mai face fata, chiar daca vine la 2-3 minute? Problema este generala si nu tine de cei care merg cu masina zilnic. Daca stai in Titan si lucrezi in Pipera, trebuie sa fii putin sado-masochist sa te duci cu masina. Oricum ai da-o si ai incerca sa spui ca nu se poate face nimic, decat sa isi lase toti masina acasa, sa circulam cu RATB, problema principala este ca NU SE FACE NIMIC, de catre cei care ar trebui sa faca ceva. As propune sa se circule o saptamana cei cu numar par, una cei cu numar impar, ca pe vremuri. Ce spui?
    Be nimble as a greyhound, as tough as leather, as hard as Krupp steel and so you shall be the German warrior incarnate.

12. Back To Top | #15872
    Fother Mucker vlad_heretic's Avatar
    Se descurca romanul, mai ia inca o masina, si asa din ce in ce mai multe familii au doua masini.
    "People will read again."

13. Back To Top | #15873
    Eu nu sunt nebun, eu nu fac decat sa va sfidez ! James Oliver Huberthy

14. Back To Top | #15874
    Nick anterior: Dj_B Ciuby's Avatar
    Quote Originally Posted by 2dor View Post
    Ai mers cu metroulAs propune sa se circule o saptamana cei cu numar par, una cei cu numar impar, ca pe vremuri. Ce spui?
    Mașina mea are număr par, a prietenei număr impar. Sunt OK cu propunerea. =))))
    Around...

15. Back To Top | #15875
    Deci daca propui sa lase dreq lumea masina acasa automat se face asocierea cu comunismul. Cumva masina personala la noi e asociata cu un capitalism feroce. Sa le spuna cineva si alora din Olanda ce comunisti sunt.

Revenim la eternul "sa se faca". Faceti o lista si va dau eu impozitul pe care-l platiti anual la taxele locale, cate 180, nu, sunt marinimos ca vad ca aveti pretentii de asistati sociali, cate 200 RON la fiecare dintre voi, macar anul asta sa nu mai schelalaiti ca e de vina primaria ca va blocati ca prostii pe sosele.

16. Back To Top | #15876
    Registered User rex's Avatar
    poti sa incepi cu mine
    cu mine nu e paguba prea mare, ca momentan am impozit vreo 50-60 lei/an

azi dimineata cand am plecat de acasa (pe la 10:15 ca lucrez dupa ora englezilor) eram hotarat sa iau masina, ca era frig.
    am dat cu peria pe masina, dar inca mai era gheata pe parbriz si geamurile laterlale, asa ca trebuia sa dau si cu racleta de gheata.
    cum era soare afara si parca incepuse sa se incalzeaza chiar daca era inca sub 0 grade, am pus peria in masina, am incuiat masina si am luat-o usor la pas spre metrou ca la ora aia era destul de liber.
    GPL = ori zambesti in masina , ori zambesti in peco !!!

17. Back To Top | #15877
    Ma gandeam si eu la traficul din Bucuresti de zilele aceastea si nu pot decat sa ma minunez cum toata lumea care si-a scos masina din parcare ca sa nu inghete de frig in statiile de RATB au injurat pe altii care au gandit exact ca ei. Oau! O mai spun inca odata, toti ce care si-au scos masina din parcare ca sa nu inghete de frig ii injura pe ceilalti care si-au scos masina din parcare ca sa nu inghete de frig. In fiecare an, de 30 de ani. Prima ninsoare, prima ploaie, exact acelasi lucru. Autoritatile? Oameni buni, care autoritati? Am renuntat la sprijinul lor, noi trebuie sa ne gospodarim! Mergem pe jos, activam grasimea gri, descoperim rute alternative, consultam Hartile Google si plecam mai devreme de acasa. Multi dintre voi asteptati aceleasi conditii ca in cele mai libere perioade ale Bucurestiului. Adevarul este ca iti este lene sa te trezesti mai devreme si iti este mai usor sa dai vina pe altii care gandesc exact ca tine.

Totusi am cugetat mai mult de atat si stiti care este problema adevarata? Nu masina, nu traficul, nu alti semeni ci parintii. Suprins? Poate. Dar gandeste-te de cate ori ti-a zis mama sa nu iesi afara ca racesti, sa te imbraci bine ca iti ingheata capul. E! De acolo ni se trage! Daca te antrenezi un pic o sa vezi ca nu mori iar mersul pe jos face piciorul frumos iar frigul activeaza procesul de regenerare din celule.

Daaaaaaaaaaaaaaaaaaarrrrrrrrrr, masina are caldurica si acolo inauntru ai si ultima fita de telefon cu 4G cu care sa stai pe internet si sa te plangi. Ce sunt fraier sa merg pe jos? Mai intai sa mearga altii iar eu raman cu masina pe sosea. Ce fraieri sunt aia care merg pe jos. Ce smecher sunt eu ca merg cu masina! Bravo bos! I-ai intrecut pe toti. Ai reusit in viata! BMW si iPhone iti lipseste.

Astepti sa se schimbe altii si apoi si tu. "Pentru ca altii nu gandesc ca tine". Ironia este ca TU esti MAJORITATEA, EU care merg pe jos si dau peste masini parcate pe trotuar sunt MINORITATEA.
    Last edited by Opteron; 17-01-2018 at 12:03.
    Un drum asa de lung, si totusi am ajuns !

18. Back To Top | #15878
    Da, mai, dar ala micu'? Plus ca trebuie sa realizam ca sunt multi retarzi care si-au luat casa la mama dreq si depind exclusiv de masina, efectiv atat de prosti au fost incat nu s-au gandit cu ce ajung zi de zi la serviciu, sau la ce scoala duc plodul dupa ce il fata nevasta daca se muta in comune limitrofe, si acum urla ca nu le face statul.

Ai grija ca iti sar in cap frustratii cu numerele pare/impare daca le spui sa renunte la DREPTUL de a avea masina. Lor li se cuvine si de vina e primaria ca ei platesc 180 RON pe an si vor conditii ca afara.

Eu ma minunez cum arata orasul pentru nivelul taxarii, efectiv cu 40 EUR pe an de persoana impozit cumva reuseste sa fie functional. Daca taxa pe proprietati ar fi 2% din valoarea proprietatii pe an, cum e in lumea occidentala, atunci as intelege vehementa unora de pe aici. Ei vor preturi de Romania si conditii de Viena, atitudine de asistat social.

Ca sa nu mai spunem ca multi nici nu stau in Bucuresti, platesc taxe la Popesti/Domnesti/Straulesti si alte "-esti", fac naveta zilnic pana in oras, dar injura primaria Bucurestiului ca nu face si nu drege.

19. Back To Top | #15879
    Fother Mucker vlad_heretic's Avatar
    Noi facem si ne descurcam cum putem, problema e ca primaria nu face la fel. Pe langa toate promisiunile incalcate.

20. Back To Top | #15880
    broke Flat's Avatar
    s-a mai spus, primaria face. ia tot bugetul si il varsa in: radet, ratb, concerte
    mai mult nu e. poporul nu e de acord cu taxe corecte. el vrea doar sa aiba loc de parcare cu 50 de lei pe an si sa-si puna sticla acolo cand pleaca sa nu i se ocupe
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

1.  
Page 794 of 796 FirstFirst ... 294694744784791792793794795796 LastLast

Bookmarks

Bookmarks