Page 1843 of 1844 FirstFirst ... 843134317431793183318401841184218431844 LastLast
Results 36,841 to 36,860 of 36871

Thread: Imobiliare

1. Back To Top | #36841
    Registered User ciocanul's Avatar
    Poti sa dai un asemenea reportaj seara de seara. Daca maine faci un bloc in Bragadiru in mijlocul mocirlei la un pret de prima casa il vinzi in faza de proiect. De ce ? Pt ca cererea este uriasa. Toti vb despre migratia externa, suntem pe locul 2 dupa Siria la emigranti. Nimeni sau putini vb despre migratia interna, mult mai agresiva. Sate si orase se depopuleaza si multa lume se ingramadeste in 5-6 orase.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

2. Back To Top | #36842
    expert de forum zoso's Avatar
    "noi am cumpărat acolo când era așa"
    "am votat bine"
    "a rămas așa"
    "vivat centenarul"
    forumiștii nu au dubii, forumiștii au numai certitudini.

3. Back To Top | #36843
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Întrebare: cât de riscant e un imobil de 3-4 etaje cu risc seimisc 2? Ce alte probleme mai pot apărea (gen asigurare etc)?
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

4. Back To Top | #36844
    Quote Originally Posted by geo2000 View Post
    N-am mai intrat pe topicul asta din 2010 sau 2011 cand cu greu mi-am gasit un apartament cat de cat in Cluj, era unul pe aici dcg sau de genul cu care ma contram, el sustinea ca preturile vor ajunge undeva la ~ 500 euro/m2 si ca e plin de apartamente. M-am uitat si in ziarul local de anunturi si national si vad ca sumele au crescut iarasi astronomic, pe apartamente de 3-4 camere se cer si 150.000 -200.000 ??? Chiar asa de bine merge dupa an de guvernare PSD ?
    Apropo magazinuldecase nu era un loc ptr anunturi doar de la proprietari ?
    Nu zic ca cineva ii va da pretul cerut dar vad si alti vanzatori si cer si ei sume fanteziste de genul asta: http://www.magazinuldecase.ro/anunturi-imobiliare-cluj-napoca/vanzare-apartament-3-camere-gheorgheni-edil-imobiliare-533672.html

Mare lucru nu s-a schimbat de-a lungul anilor. Clujul este un oras vechi, foarte vechi, iar investitii serioase pentru modernizare nu s-au facut, asa ca devenit sufocat, eu sincer abia astept sa ma mut un pic mai la periferie, nu mai sunt student de o vreme buna, nu ma intereseaza cafeneaua din centru, nu imi pasa de cluburile din centru iar pentru pretul unui apartament de 2 camere mai modern, iti cumperi o bucata de pamant si iti faci casa la periferie.

Clujul pe care il stiu din copilarie nu mai exista de multa vreme, iar UNTOLD este un chin pentru urechile locuitorilor apropiati de zona centrala.

Preturile nu prea au cum sa scada, bula nu va pusca cat timp este cerere, si cerere este la gramada deoarece nu doar IT-ul e in floare, dar vin si foarte multi din alte zone pentru ca nu sunt oportunitati, apar blocuri ca ciupercile dupa ploaie, luna asta nimic, peste 2 luni au aparut 4 blocuri unde erau cateva case. Daca mergi prin orasele din apropiere, observi ca sunt "moarte", baia mare, satu mare, oradea, arad,zalau,targu mures, bistrita. Foarte multi vin din acele zone, era imposibil ca preturile sa nu explodeze, ce sa mai zic ca in ultimii 7-8 ani am inceput sa vad foarte multi din zonele moldovei, vaslui, botosani,suceava,falticeni etc....

Raportat la salarii, preturile sunt enorme, dar ce sa ii faci, cerere tot exista, oamenii au cumva bani, nu clujenii ca aia de obicei nu au salarii de 9000-15000, ci mai mult catre 2-3000 ron, dar sunt destui care au.

5. Back To Top | #36845
    3dfx collector RaverX's Avatar
    nosferat: nu stiu cat de moarte sunt orasele mentionate de tine, dar iti spun ca Oradea sigur nu e oras mort. Si aici au aparut destule blocuri in ultimul an, peste tot unde era un petec de teren - pac, cateva bloculete. Nu mai zic ca o gramada de fabrici si cladiri vechi dezafectate au fost demolate si apar si acolo blocuri.

Si stii ce e mai amuzant? Initial si eu am crezut acelasi lucru: vin oamenii din satele din apropiere. Aiurea. Iti dau doar doua link-uri, sper sa nu fie expirate deja cand o sa citesti post-ul:
    Apartament 2 camere - Livada de Bihor Oradea • OLX.ro
    Real Brokers-Apartament 2 dormitoare, Nojorid, 39.000 tva inclus Oradea • OLX.ro

Apar blocuri in *sate* de langa Oradea.

Asta chiar nu mai inteleg. Tot aud de ani buni ca scade populatia, ca o sa fim in curand doar vreo 14 milioane (de la 19-20 milioane cati suntem acum si de la 23 milioane cati am fost inainte de revolutie). E o tampenie uriasa.

Cat despre bani si salarii, fii serios, 2000-3000 e salariu de casier hypermarket in Oradea, clujenii au mult peste ce zici tu. Si mai e o chestie: salariul e una, venitul e alta. Sunt o gramada de oameni care nici macar nu au salariu, dar invart bani la greu. Romania, n-are rost sa incerci sa gasesti vreo logica.

6. Back To Top | #36846
    Registered User Necrosero's Avatar
    No offense, dar tu traiesti intr-o lume paralela daca ai impresia ca un casier dintr-un hypermarket din romania ia 2000 lei in mana, nu mai zic de 3000.

7. Back To Top | #36847
    Quote Originally Posted by Necrosero View Post
    No offense, dar tu traiesti intr-o lume paralela daca ai impresia ca un casier dintr-un hypermarket din romania ia 2000 lei in mana, nu mai zic de 3000.
    None taken. Insa faci o greseala, eu nu am impresia, eu stiu cat iau cateva casiere. Daca vrei si ai un pic de timp de pierdut poti merge chiar tu la un interviu la un hypermarket, o sa vezi cat o sa-ti ofere chiar si cu experienta zero. Insa asta nu e foarte relevant, am zis ca salariile nici nu prea conteaza. Stiu cativa instalatori si zugravi care nu lucreaza nicaieri (oficial) si nici nu-ti imaginezi cati bani fac. Din munca de jos, fara sa aibe studii si calificari. Asta e unul din paradoxurile rromaniei, oficial, in statistici lumea e saraca, neoficial e suficient sa te uiti pe strada la orice ora, sa mergi prin oras, sa vezi lumea pe strazi in masini in toiul zilei, prin cafenele si restaurante, intra prin niste birouri notariale, sa vezi niste tranzactii de te doare capul.

Si, pentru ca suntem pe "imobiliare", uita-te la cat se construieste si cat se vinde, ne-am intors in 2008, lumea cumpara din stadiul de proiect. Insa daca tu traiesti inchis undeva si te uiti in statistici si *crezi* niste chestii... e treaba ta, eu vad situatia cum e ea. Banuiesc ca tu erai ca si dcg si wava si restul care credeau ca ei sunt ceva zei si restul romanilor sunt sarantoci si o tot dadeau cu 10k euro cloaca. Nu i-am mai vazut de mult, poate si-au dat seama cum sta treaba de fapt. Daca o sa scoti capul din nisip probabil o sa vezi si tu, daca nu, asta e, poti sa crezi ce vrei, nu-i stres

8. Back To Top | #36848
    raverx, lumea cumpără pe credit. întreabă orice dezvoltator ce vinde și cui vinde și îți va spune că sunt niște băieți care spală niște bani și plătesc la pungă și restul de ~70% prin credit. dacă se poate prima casă, dacă se poate cu două credite la două bănci sau rate la dezvoltator. nu, casierele de la carfur și kaufland nu au 3.000 lei salariu.

9. Back To Top | #36849
    Am zis eu undeva ca toti cumpara cu banii jos? Sunt destui care cumpara si asa, majoritatea exact cum zici tu: pentru a spala niste bani "gri". Altii iau in rate la dezvoltator, fix oamenii de care ziceam ca nu au salarii deloc sau au salarii mici (pe foaie), aia nu s-ar incadra niciodata la un credit, dar, culmea, isi permit rate de 500+ euro la dezvoltator si iau apartamentul in cativa ani (5-10 ani la dezvoltator). Doar asta si ar trebui sa-ti dea de gandit, sunt convins ca stii si tu cazuri, oameni care oficial nu au venituri, dar isi permit fara probleme sa duca rate de peste 500 euro/luna direct la dezvoltator.

Cat despre salariile casierelor, nu stiu ce informatii ai sau de cand sunt ele, dar in ultimul timp e bataie pe asa ceva. Sigur, oficial n-o sa vezi salariul de 3000 lei. Neoficial sunt bonusuri, prime, etc, ca sa motiveze lumea sa stea. Acum nu bag mana in foc ca peste tot e la fel, probabil ca depinde de la oras la oras si de la magazin la magazin, depinde si de experienta fiecaruia, de abilitatea de a-si negocia salariul si de multe alte chestii. La stat nici nu-ti mai zic, oficial toti au saracii niste salarii mizere. Practic insa aproape toti au prime, sporuri de vechime, bonusuri, tichete cadou, ore suplimentare platite dublu si tot felul de extra-uri care duc salariul real destul de sus.

Din nou, nu zic ca e asa peste tot, posibil sa fie posturi de cacao, dar de cele mai multe ori locurile sunt caldute, oamenii freaca duda, salariul si bonusurile vin si aia pe care ii duce un pic capul mai fac diverse "combinatii" in timpul serviciului la stat ca, deh, cine crezi ca-i verifica? Sunt convins ca stii si tu multe din chestiile astea.

Te-as intreba cat ai salariu (daca ai) oficial, pe foaie si cat castigi de fapt real, dar stiu ca n-are rost. Insa raspunde-ti tie si apoi gandeste-te daca tu esti ceva super smecher si daca nu cumva sunt multi altii la fel de destepti si descurcareti ca tine (sau peste tine). Fiecare crede ce vrea, realitatea e simpla si se vede - romanii se descurca destul de binisor, preturile la imobiliare au explodat iar si, de bine, de rau, sunt destui care cumpara. Ca o fac cu banul jos sau in rate nu conteaza prea mult.

10. Back To Top | #36850
    ok, nu știi pe ce lume ești și trăiești din auzite. plus, n-ai învățat nimic în 10 ani. e ok.

11. Back To Top | #36851
    E bine ca tu stii pe ce lume esti. Nu mi-ai raspuns la intrebarea: cat castigi in realitate si cat castigi "oficial", declarat, adica in statistici. Dar e in regula, cum am zis, nici nu ma asteptam. Eu sunt ala care nu stiu pe ce lume sunt. Asta e, unii cred ca ei sunt exceptia, ei sunt singurii care-s destepti si se descurca, restul sunt prosti si saraci. E buna zicala aia: majoritatea romanilor cred ca majoritatea romanilor sunt prosti/saraci/etc. Pana una alta eu ti-am aratat ca se construiesc blocuri in *sate*. Toti vad care-s preturile cerute pe apartamente, care, culmea, se cumpara. Tu poti crede in continuare ce vrei, la fel si eu. In 10 ani am invatat destule, de exemplu am vazut cum au ajuns preturile la 10k, cum propovaduiau multi si faceau misto de mine. Se vede cine a avut dreptate. Dar fie cum vrei tu, eu sunt prost si traiesc din auzite, tu esti destept si esti singurul destept, restul sunt prosti, n-are rost sa zic mai multe.

12. Back To Top | #36852
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Vrei sa spui ca o casiera la hipermarket e platita la negru cu 3000 ron?

EU am o alta explicatie: a auzit ca la metrou casierele castiga 3000 ron dar nu a auzit prea bine si a inteles ca la Metro ... si stai asa ca avem si noi Metro in oradea, sau alt hipermarket, deci casierele de la hipermarket in oradea castiga 3000 ron
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

13. Back To Top | #36853
    Cunosc o casiera la kaufland cu experienta de 10 ani, care inca n-a atins constant 2000lei. Sunt salarii de kkt in continuare.
    [GIGABYTE Z97X-Gaming 3][Intel Core i7-4790K][Phanteks P400S TG][Corsair RM650x]
    [Gigabyte GTX 1080 Xtreme Gaming 8GB DDR5X][4*4GB HyperX Savage 1866MHz][Corsair H80i]
    [Samsung PRO 512GB SSD / Micron 512GB SSD][LiteOn Bluray Writer]
    [Corsair Glaive RGB / Corsair K95 RGB Platinum MX Speed][Logitech Z506][LG IPS 34" UW 144Hz 34UC79G]

14. Back To Top | #36854
    Ehh......NO. Exagerezi, poate, poate intradevar sunt oameni care castiga 2-3000 ron lejer ca si casieri, insa nu in cluj, si sigur nu in oradea. Eu trec de 5-6 ori prin Oradea in fiecare an, nu e ca si cum nu vad cum e orasul, mai ales cand mai duc ceva marfa la cateva firme de acolo, ca nu e foame pe acolo gen Satu-Mare, total adevarat, insa la cati oradeni se muta in cluj, nu imi spune ca toate robinetele din Oradea dau miere si lapte ca nu musca nimeni momeala. Se mai construieste pe acolo, insa in nici un caz in ritmul in care se construieste prin cluj, clujul in ultimii 20 de ani a devenit efectiv sufocat la cati oameni, cate cladiri s-au construit, oradea nu este acolo, si din acest punct de vedere e chiar bine, macar aveti loc sa respirati , iar traficul nici pe departe nu e asa infernal.

In cluj daca iei 2500-3000 in mana, esti situat chiar bine. Sef de raion la dedeman nu castiga 3000 net, si de obicei iti trebuie 3-4 ani trasi sa ai sanse pentru asa ceva. Lumea vine la gramada, cumpara la preturi exagerate, se baga in rate pe urmatorii 25 de ani ca deh, merita sa dai 60-70 de mii de euro pe un apartament cu o camera in o zona care acuma nici 15 ani era plina de tigani.

15. Back To Top | #36855
    Registered User rex's Avatar
    lasa-l, ca iar incepe raverx ca oradea e buricul romaniei.
    GPL = ori zambesti in masina , ori zambesti in peco !!!

16. Back To Top | #36856
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Nu mi-ai raspuns la intrebarea: cat castigi in realitate si cat castigi "oficial", declarat, adica in statistici.
    n-am salariu, tati, sunt freelancer, câștig cât (pot să) muncesc.
    totul declarat și impozitat regulamentar.

17. Back To Top | #36857
    Need I explain? Bogotta's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Cat despre bani si salarii, fii serios, 2000-3000 e salariu de casier hypermarket in Oradea, clujenii au mult peste ce zici tu. .
    Am mari dubii referitor la ce declari tu. In conditiile in care un junior in IT pe Baze de date SQL are 2500 RON.
    Da, omul umbla ca o umbra, se framanta degeaba, strange comori si nu stie cine le va lua.

Psalmul 39:6

18. Back To Top | #36858
    Asa le zice mai nou la aia care baga preturile produselor in baza de date? Stiam ca secretarele sunt "assistant manager", nu stiam ca operatorii de date sunt junior SQL...
    In fine, discutiile astea ar trebui mutate la "salarii in Romania", eu doar v-am spus cat stiu eu ca iau "in mana" cateva casiere. In mana nu inseamna la negru, cum facea misto cineva, am specificat clar: salariu + diverse prime/bonusuri/bonuri.etc.

Stiu si casiera care ia in mana sub 1000 de lei, dar lucreaza 6 ore pe zi, nu lucreaza in weekend, etc. Alea care vor sa faca un banut lucreaza ture de 12 ore, nu fac gat la ore suplimentare, vin si in weekend, isi asuma si alte responsabilitati. Mai departe fiecare crede ce vrea, eu am incheiat discutia asta.

Revenind la imobiliare.

Quote Originally Posted by nosferat View Post
    Se mai construieste pe acolo, insa in nici un caz in ritmul in care se construieste prin cluj, clujul in ultimii 20 de ani a devenit efectiv sufocat la cati oameni, cate cladiri s-au construit, oradea nu este acolo
    Deci prima data spui ca Oradea e un oras mort, apoi... eh, nu e mort, se mai construieste, dar nu ca in Cluj. Unde naiba am zis eu ca se construieste ca in Cluj? Oradea e mult sub Cluj, din aproape toate punctele de vedere. Insa se dezvolta, incet, dar se dezvolta. Asta era ideea, tu ziceai ca e oras mort si ca toata lumea merge in Cluj. Eu ti-am aratat ca pana si in *satele* de langa Oradea se construieste, daca asta inseamna ca Oradea e mort... fiecare cu definitiile lui.

Si asta e o chestie pe care n-o inteleg, tot asta aud - scade populatia, ne ducem dracului, dar oriunde ma uit parca tot mai multa lume vad, se construieste pana si in sate, deci cum naiba scade populatia?

19. Back To Top | #36859
    Dumnezeule, tie iti trebuie dat mura-n gura sau ceva? Am scris mort in ghilimele EXPLICIT in sensul ca nu este AD LITERAM un oras mort. Exprimand tocmai ce am scris, adica se mai construieste, dar in nici un caz in ritmul in care se construieste in cluj, dar stai un pic, de ce dracului imi pierd vremea explicand niste lucruri care ar trebui sa fie evidente? Ce sunt eu, profesorul tau de romana sau ceva? Ai prins intelesul si sensul cuvintelor bine, daca nu, si asa e bine.

20. Back To Top | #36860
    Registered User Kickazz's Avatar
    n-am mai intrat aici de cativa ani, dar raverx e neschimbat )
    https://invite.taxify.eu/6L1M2

Cu codul 6L1M2 la instalarea aplicatiei Taxify ai prima cursa gratis
    Apoi e cu 40% mai ieftin ca UBER! 1.10 lei / km

1.  
Page 1843 of 1844 FirstFirst ... 843134317431793183318401841184218431844 LastLast

Bookmarks

Bookmarks