brat Salarii in Romania - Page 151
Page 151 of 171 FirstFirst ... 51101141148149150151152153154161 ... LastLast
Results 3,001 to 3,020 of 3412

Thread: Salarii in Romania

Registered User Smiley's Avatar
    nu inteleg ce te deranjeaza. ai cerut detalii despre munca la revo solutions si ti-am raspuns la intrebare.
    Ignore list: Stagirioritic

Nick anterior: Dj_B Ciuby's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Quote Originally Posted by juve_boy View Post
    esti foarte haios smiley, ce pot sa zic, m-am c*cat pe mine de ras cu gluma ta proasta, eu am pus o intrebare si ma iei cu misto de toata jena.
    ne cunoastem, de ne permitem sa facem glume proaste sau..
    Ai dreptate, abereaza. Probabil ti se dau si bonuri de masa...
    Around...

Registered User Rezare's Avatar
    Quote Originally Posted by juve_boy View Post
    eu am pus o intrebare si ma iei cu misto de toata jena.
    Tot n-ai spus ce post cauti la firma aia. Orice firma (in afara de buticuri, sa ziceam) are mai multe posturi diferite.
    The Power of Dreams - Honda.

Leg is in town Pantera's Avatar
    Pai poate vrea omu sa afle care e salariul cel mai mare si sa isi aleaga job-ul aferent. Baiat destept.
    Canon 5D Mark III, 5D Mark II, Canon 24-70 l f2.8 USM, Canon 135 L f2 USM, Canon 85 f1.2 L USM, Canon 70-200 F2.8L USM, Canon 35 f1.4 L USM, Speedlight Canon 600-EXRT, 580 EXII, echipament foto profesional de studio Alien Bees.

standartenführer shase's Avatar
    care poate sa-mi zica si mie(in termeni uzuali) cum calculeaza INSSE castigul salarial lunar din Romania ??
    I`d rather be drivinG my panzer.

Registered User Smiley's Avatar
    din ce stiu eu, trimit niste chestionare la diverse firme (e obligatorie completarea lor, conform legii 226/2009)
    daca vrei sa aprofundezi problema, gasesti aici chestionarul : INSSE 0.52 (cu tot cu explicatii)
    Ignore list: Stagirioritic

Nick anterior: Dj_B Ciuby's Avatar
    Gasesti acolo si metodologia. Daca nu intelegi ceva poti sa intrebi, poate ma pricep eu
    Around...

Registered User Vandervart's Avatar
    Quote Originally Posted by farafiguri View Post
    Ma infurie teribil cand vad ASTFEL de exemple.

Exemplific: firma mare, "de afara", produce cablaje auto.
    Filiala in Romania, oamenii de la banda au 6-7-800 RON/luna.
    Un grup de "mecanici-intretinere" merg in Anglia sa "invete".
    Se intorc.

Ei bine: in Anglia viteza la banda este ABSOLUT umana, englezoii lucreaza calm, bine, fericiti.
    In Romania viteza la banda este TRIPLA fata de Anglia: stres, plecari, iad.

Acolo 1700 lire, aici in jur de 150 euro.

UNDE este productivitatea si corespondenta la ea????

Poate e un exemplu singular...

Alt exepmlu: firma mare de bricolaj (am pus poze in alt topic)
    A beneficiat de monopol pe piata romana ani de zile.
    Fiecare angajat vindea de SAPTE ORI cat corespondentul german.
    Salariu acolo 1500 euro aici 100-150 eoro.

"Ma lasi" cu "productivitati"???
    Si inca-Un salariu de 1500 E (sa nu mia zic de 1000)- e la ei ceva in genu- ia si tu de-aici o flegma. Pt ca in DE sau UK salariile de oameni cu studii sunt de la 4-5000 in sus.

Aici pe 7 mil te freaca sefu ca de ce stai-si aia nu-i bine aia nu-i nu stiu cum, zambeste etc . Cum dreq sa zambesc? Pai aia nici pe salar dublu n-ar sta sa-si bata joc de ei

3dfx collector RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Vandervart View Post
    Si inca-Un salariu de 1500 E (sa nu mia zic de 1000)- e la ei ceva in genu- ia si tu de-aici o flegma. Pt ca in DE sau UK salariile de oameni cu studii sunt de la 4-5000 in sus.

Aici pe 7 mil te freaca sefu ca de ce stai-si aia nu-i bine aia nu-i nu stiu cum, zambeste etc . Cum dreq sa zambesc? Pai aia nici pe salar dublu n-ar sta sa-si bata joc de ei
    Exagerezi in ambele cazuri. In Germania un salariu de 1500 euro e destul de "normal", iar oamenii cu studii (si experienta) castiga cam 2500-3000 euro. 4-5000 euro e un salariu foarte bun si doar cei cu pozitii importante si vechime in firme mari au respectivul salariu.

La fel e si la noi, 7 mil e un salariu pe care-l iau doar tinerii fara studii si muncitorii necalificati. Un om cu studii si un pic de experienta nu discuta sub 10-12 milioane, salariu de inceput. Si daca se pricepe salariul creste rapid la 15-20 milioane. Asta in Oradea (considerat un oras cu salarii foarte mici). Ma gandesc ca in Bucuresti sumele amintite de mine sunt mult mai mari, probabil duble.

Si toata lumea da vina pe "patroni" pt salariile mici din Romania. Parerea mea e ca vinovati sunt angajatii, e prea mare cererea de munca, sunt multi care stau la tara si fac naveta la oras si accepta salarii de nimic, asa ca trag salariile in jos. Aia sunt cei care au salarii de 7-8 milioane, un angajat care locuieste in oras n-are cum sa accepte un astfel de salariu, mai ales daca sta in chirie, din start chiria + intretinerea e aproape cat salariul. Si mai trebuie sa si mananci... Pe cand cel care face naveta de la tara n-are grija asta, nu plateste chirie sau intretinere, nici macar mancare (are curte cu gaini, gradina cu legume, etc).

Registered User
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Exagerezi in ambele cazuri. In Germania un salariu de 1500 euro e destul de "normal", iar oamenii cu studii (si experienta) castiga cam 2500-3000 euro. 4-5000 euro e un salariu foarte bun si doar cei cu pozitii importante si vechime in firme mari au respectivul salariu.

La fel e si la noi, 7 mil e un salariu pe care-l iau doar tinerii fara studii si muncitorii necalificati. Un om cu studii si un pic de experienta nu discuta sub 10-12 milioane, salariu de inceput. Si daca se pricepe salariul creste rapid la 15-20 milioane. Asta in Oradea (considerat un oras cu salarii foarte mici). Ma gandesc ca in Bucuresti sumele amintite de mine sunt mult mai mari, probabil duble.

Si toata lumea da vina pe "patroni" pt salariile mici din Romania. Parerea mea e ca vinovati sunt angajatii, e prea mare cererea de munca, sunt multi care stau la tara si fac naveta la oras si accepta salarii de nimic, asa ca trag salariile in jos. Aia sunt cei care au salarii de 7-8 milioane, un angajat care locuieste in oras n-are cum sa accepte un astfel de salariu, mai ales daca sta in chirie, din start chiria + intretinerea e aproape cat salariul. Si mai trebuie sa si mananci... Pe cand cel care face naveta de la tara n-are grija asta, nu plateste chirie sau intretinere, nici macar mancare (are curte cu gaini, gradina cu legume, etc).
    Depinde in ce bransa... programarea generalista (adica cu matematici elementare, biblioteci rasfolosite si creatie mai putina) nu mai e nici pe departe bine platita si stiu un exemplu de 3-4000 (imi scapa exact, ceva intre) cu experienta 3 ani(pe o nisa f vag specializata)... Sigur, daca esti agarici si te tii de doctorate cand nu ai de ce si nu esti in stare, mi se pare ca te remunereaza cu vreo 1800 pentru efort (la noi era 1800 ron parca, ca sa ai termen de comparatie). Dar da, variaza, antenele imi aud si de 2000 ca f normal si raspandit, nu cresc alunele pe tastaturi nici la ei (mai ales in germania).
    Last edited by traforaj; 12-06-2011 at 08:45.

Banned
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    In Germania un salariu de 1500 euro e destul de "normal",
    In Germania, un salariu de 1500 euro este entry-level.

Registered User Vandervart's Avatar

DE si UK

Quote Originally Posted by smoker_ul View Post
    In Germania, un salariu de 1500 euro este entry-level.
    Grila de salarizare Germania- la stat
    Cum arata modelul german al salarizarii unice pe care Guvernul roman vrea sa-l preia - Finante & Banci - HotNews.ro

Si pe meseriii
    Germany Average Salary Income - Job Comparison

Nu sunt prea mari, dar sa nu uitam la particular altfel cred ca sta treaba

In UK iarasi ma uitasem la o emisiune pe TVR2 cum o "looserita" care terminase facultatea si nu isi cauta de munca a fost luata de emisiune in acest scop
    - prima data la un Mc' ambala hambureri - 1500-2000 lire
    - al 2-lea job- fotograf: 300 lire pe zi (socotiti cat ar veni la luna)
    - al 3-lea -designer industrial -se cerea si talent intr-adevar- DAR...Salariul- 15.000 Eur la luna

PS. Sunt curios in Danemarca/Suedia de nivelul de trai

Registered User
    Pt ca in DE sau UK salariile de oameni cu studii sunt de la 4-5000 in sus.
    din afara iarba pare mai verde am impresia. 4-5000 iei poate ca avocat/chirurg renumit dupa multi ani de experienta, DACA esti extrem de bun la ce faci.
    Dar muritorii de rand sunt foarte multi pe minim pe economie in UK, care e ceva sub 1000 de lire pe luna brut si cam 850 net. Majoritatea au ceva mai mult, dar nu cu atat de mult pe cat s-ar crede.
    mai multe detalii aici. (salariile sunt pe an la ei, aici sunt brute)
    UK Average Salary Graphs | Career Advice | Monster.co.uk
    practic marea majoritate a muritorilor in foarte multe industrii nu atinge 1500 de lire pe luna in mana iar peste 2000 sunt un procentaj destul de mic.

Grila de salarizare Germania- la stat
    Cum arata modelul german al salarizarii unice pe care Guvernul roman vrea sa-l preia - Finante & Banci - HotNews.ro

Si pe meseriii
    Germany Average Salary Income - Job Comparison

Nu sunt prea mari, dar sa nu uitam la particular altfel cred ca sta treaba

In UK iarasi ma uitasem la o emisiune pe TVR2 cum o "looserita" care terminase facultatea si nu isi cauta de munca a fost luata de emisiune in acest scop
    - prima data la un Mc' ambala hambureri - 1500-2000 lire
    - al 2-lea job- fotograf: 300 lire pe zi (socotiti cat ar veni la luna)
    - al 3-lea -designer industrial -se cerea si talent intr-adevar- DAR...Salariul- 15.000 Eur la luna
    Lasa grile de salarii pe care lucreaza un numar infim de oameni, studiaza linkul tau numarul 2 si o sa vezi ca nici neamtul de rand nu prea ia peste 1500 in mana acasa dupa ce plateste tot.
    La Mc ambaland burgeri iei exact 850 de lire in mana. abia la 70 de ore pe saptamana! ai lua teoretic 1500 de lire in mana.
    fotograf cu 300 de lire pe zi ajungi ca profesionist, si trebuie sa fii idiot cu acte in regula ca sa crezi ca prinzi prea multe zile de lucru intr-o saptamana...
    aia cu designer industrial e scoasa din izmene, iar.

In Suedia/Danemarca nu e iar asa de roz pe cat cred unii din simplul motiv ca impozitele sunt uriase, iar bunurile gen masini sunt taxate pana in panzele albe. oamenii sunt rasplatiti cu un sistem medical excelent si alte beneficii, in schimb.

Acum sa ne intelegem, nivelul de trai e incomparabil mai bun in Germania si UK (cele mai puternice economii din Europa, de altfel) dar nu atat de fantastic pe cat se aude la tv.

La fel ca si cu studenta aia care "nu-si cauta de munca" eu sunt un student cu experienta ok la CV, note decente si crede-ma ca nu e usor deloc sa-ti gasesti de munca ceva platit decent, competitia fiind enorma. Ca si tanar absolvent care prinde un job bun, salariul se invarte pe la 1400-1800 pe luna, foarte rar mai mult de atat. Normal ca in comparatia cu bucuresti unde daca iei 20 de mil cu bulan e tot dureroasa, dar nici sa ajungi sa zici ca oamenii cu studii iau de la 4-5000 in sus nu are nici o relevanta.

Registered User
    Lasa ca si alea sunt la oha

UK Average Salary Graphs | Career Advice | Monster.co.uk

Adica vrei sa zici ca in IT/telecomunicatii salariul brut pe luna mediu e 4k euro pe luna? 2k sau mai putin net? Cu doar 30% peste vandut banane la tejghea? In Romania e minim juma, si la platit restaurant cand ma duc in deplasari n-ai zice ca au salariul apropiat de al meu, cu tot cu diurna.

Nici nu zice la ce posturi, daca toti respondentii sunt la callcenter si "cum va putem ajuta" cred si eu.

Hai sa iti zic ce stiu eu: In orase mai mari din UK, Franta, partea mai grasa a Germaniei media veniturilor in IT/Telecomunicatii e 3k net lunar, cam 6k brut pe luna, 72k pe an. Parte din astea sunt direct de la localnici care lucreaza acolo. O medie de aia destul de relevanta overall, de la neanalfabeti cu un anumit set de aptitudini, nu de la putinii guru, freelanceri si self-made men.

Evident, taxarea variaza, dar, la un burlac fara copii in jurul lui 3k net, e 50%.

Registered User
    Quote Originally Posted by traforaj View Post

Adica vrei sa zici ca in IT/telecomunicatii salariul brut pe luna mediu e 4k euro pe luna? 2k sau mai putin net? Cu doar 30% peste vandut banane la tejghea?
    not really. brut e 34k pe an, adica aprox 2800 brut pe luna, ceea ce vine cam 2150 in mana. adica peste dublu fata de vandut banane, care iau minim pe economie cu 850 pe luna in mana. ai aici calculator. The Salary Calculator - Take-Home tax calculator
    3k net lunar NU inseamna 6k brut, cel putin nu in UK/Germania.

In Romania diferenta e mai accentuata la IT pentru ca e un lucru usor de "exportat", dar salariile aici nu-s nici pe departe asa roz cum cred altii. Nu neg ca exista si oameni care iau in mana ce zici tu, dar 3k net lunar in IT nu ia multa lume in nici un caz si cunosc oameni de la nivel de tineri absolventi pana la nivel de doctoranzi cu ceva anisori de experienta lucrand ca developeri.

Registered User
    Acolo scrie Retail 24k pe an brut, care e clar mai mult de 12k net (taxare progresiva), nicidecum 850 net pe luna. Ce e retail daca nu vandut banane si aifoane si chestii inrudite?

Cat despre Romania, am zis jumatate, nu altceva. Si cu jumatate stiu eu de nu imi ajunge o foaie.

Registered User
    mno daca vandut banane=vandut ifoane atunci e cum zici tu. Vandut banane si la mec @ salariu minim e una, vandut ifoane vine cu alte cerinte, pretentii si salarii.
    Dar daca luam incadrarea ta atunci da, ca programator in UK nu ai nici pe departe saltul pe care il ai in Romania, din motivul pe care ti l-am explicat mai sus. Am lucrat ce nitei oameni care sunt pe IT si 34k media e ceva foarte normal in IT, ba chiar putin cam optimist, dupa cat de greu si-au gasit de munca si la ce salarii.

Nu ma intelege gresit, exista si joburi de 4-6000 net in mana dar sunt extrem de putine si cer experienta/expertiza/responsabilitate serioasa, in nici un caz ceva usor de gasit.

Registered User
    iphone vs banane: altex 800 ron pe luna, spring time 700 ron pe luna, vodafone 800 ron pe luna. Bonusuri mai greu, poate la ultimii dar nici acolo cine stie ce. Mare filozofie...

m3
    m3 is offline
    ofcors m3's Avatar
    O tara mai plina de maimutoi decat ۩.Disneyland.۩
    Vodafone 800 ron pe luna?
    Mai intreaba...
    Vand/Schimb Nissan Almera 2006 80.000km

“Men have become tools of their tools” - Henry David Thoreau
    Useri neseriosi: PesteImputit

Morala? Nu conteaza cat de prost esti, cat de incapabil esti, cat de retardat poti fi. Daca te nasti din p*zda care trebuie, vei avea intotdeauna tot ce-ti doresti, fara ca macar sa misti vreun deget. Si nu conteaza ce spun oamenii despre tine. Sunt invidiosi, ai dracu’!

Registered User
    La vandut telefoane la ghiseu la ei direct sau arsis sau ce partneri mai au? Stiu vreo 2, ambii sustineau ca fac 800+3200 ron pe luna acum ceva ani si unul venea regulat cu o saptamana inainte de salariu sa-l imprumut pentru subzistenta, el stand in camin cu prietena. Mai faceam si eu asta, dar e alta poveste, si la cat de frugali erau aia chiar cred ca nu intindeau mult peste 800. Mi-am mai adus aminte ca au renuntat dupa 6-7 luni amandoi. Cine stie, acum o fi altfel.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post