Page 201 of 203 FirstFirst ... 101151191198199200201202203 LastLast
Results 4,001 to 4,020 of 4051

Thread: Salarii in Romania

1. Back To Top | #4001
    ハイブリッド Pyro's Avatar
    Pentru asta nu au nevoie de user și parola, just saying
    Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher 9LAWBUUA in comenzile tale la PC Garage si Garage Mall si vei primi discount 1%!

[Cumpăr] Obiectiv Fujifilm 27mm

2. Back To Top | #4002
    Registered User RAN's Avatar
    Cui i-au cerut user si parola?

3. Back To Top | #4003
    ハイブリッド Pyro's Avatar
    Asta se spunea mai sus. Cont și parola de fb și LinkedIn, plus istoric salariu.
    Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher 9LAWBUUA in comenzile tale la PC Garage si Garage Mall si vei primi discount 1%!

4. Back To Top | #4004
    Aia da, e suspect. Istoric salariu e una, access la corespondenta privata e alta.
    Ma rog, chestie oarecum similara, NDA la poarta pentru toti vizitatorii avea si o firma romaneasca abonata la contracte cu statul.

5. Back To Top | #4005
    life is a race track Freelancer's Avatar
    Era vorba chiar de Linkedin, iar la semnarea contractului cu ei cedezi dreptul de a iti rasfoii profilul cum doresc ei inclusiv mesageria si nu este nimica ilegal atat cat iti dai acordul, nu iti convine poti pleca la urmatorul.

6. Back To Top | #4006
    E adevarata si partea cu nu-ti convine nu te obliga nimeni, dar este destul de curioasa cererea. Poate doar daca e vorba de profilul de pe LinkedIn, sa ti-l coafeze sa fie corespunzator pentru cineva care lucreaza la LinkedIn. Gen, sa stearga posturile in care te vaiti ca devine noul facebook

7. Back To Top | #4007
    Quote Originally Posted by RAN View Post
    Nu vad problema nici cu salariul anterior (desi nu cred ca m-a intrebat cineva vreodata) si nici cu verificarea activitatii de pe social media. Salariul precedent e confidential dar ti-l stie banca si <locul ala unde se inregistreaza contractele de munca>, salariul actual ti-l stie angajatorul la care lucrezi.
    Activitatea pe fb trebuie verificata, in caz ca ai anumite manifestari incompatibile cu firma la care vrei sa lucrezi.
    Ultima replica daca o coafezi putin iese o lozinca comunista...
    Restul manifestarilor tale pot evaluate de un psiholog sau medic. In ziua de azi fb e echivalentul casei. De ce sa nu le dai si o copie de la cheia casei sa verifice din cand in cand daca nu desenezi svastici pe pereti.
    All parts should go together without forcing. Therefore, if you can't get them together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer." -- IBM maintenance manual, 1975

8. Back To Top | #4008
    Registered User rex's Avatar
    Quote Originally Posted by Stecheru View Post
    Firmele care cer sa dovedesti salariul anterior, o fac mai mult ca sa isi faca o baza de date cu salariile concurentei.

Strict pentru negocierea salariului nu ar fi nevoie sa favi dovada salariului anterior, daca ai ocupat o anumita pozitie cativa ani, e destul de clar ca stii "cu ce se mananca" si viitorul angajator are oricum niste limite clare salariale intre care sa iti faca o oferta pentru respectiva pozitie sau una imediat superioara.

Personal, la cei care imi cer asa ceva sau si alte mizerii gen fb/linkedin, ma ridic si plec, pt. ca, fara legatura cu salariul, e clar ca si pe viitor firma in cauza va vrea periodic tot felul de alte informatii personale doar asa ca sa faca tot felul de statistici si profile psihologice. Bleah!
    la chestia cu verificarea salariului inainte de aplicare tot la asta ma gandesc si eu: isi fac o baza de date cu salariile de la concurenta. daca ptr fiecare pozitie aplica 500-1000 persoane si macar jumatate din ei completeaza salariul, va dati seama cate salarii obtin?

o alta chestie confidentiala care in general se cere este raportul de la biroul de credit. ce treaba are angajatorul cu cate credite ai tu sau daca ai intarziat la plata ratelor? asta ii foloseste doar angajatorului, ptr ca un angajat cu multe credite si ingropat in datorii va fi un angajat fidel care va inghiti mai multe mizerii.

recent am vazut la mine la firma ca se cere sa aduci o recomandare de la fostul manager. mie nu mi-a cerut asta acum cativa ani, dar la colegii angajati recent am vazut ca le cere.
    in general oamenii pleaca din firme din cauza sefilor. cum cred astia ca poti sa obtii o recomandare de la fostul sef daca ai plecat din cauza lui si eventual la plecare l-ai bagat si in origine?
    GPL = ori zambesti in masina , ori zambesti in peco !!!

9. Back To Top | #4009
    va dati seama cate salarii obtin?
    Mai de incredere sunt alea obtinute din survey-uri facute de profesionisti, decat alea obtinute de la cei care vor un 10% peste aia 50% mintiti la interviu

raportul de la biroul de credit. ce treaba are angajatorul
    Esti liber sa refuzi, cum s-a mai zis. Daca vrei insa sa faci joburi in IT security sau finance sau alte domenii sensibile, fii sensibil.

recomandare de la fostul sef daca ai plecat din cauza lui si eventual la plecare l-ai bagat si in origine?
    Obti o recomandare negativa Sunt firme care prefera sa nu angajeze oameni care-si baga managerii in origini...

10. Back To Top | #4010
    Nick anterior: Dj_B Ciuby's Avatar
    Quote Originally Posted by rex View Post
    daca ptr fiecare pozitie aplica 500-1000 persoane
    Unde asta? România, 2017? Eu cred că tu nu ai postat niciodată un anunț de angajare, indiferent de domeniu/experiență.
    Around...

11. Back To Top | #4011
    Registered User rex's Avatar
    Mai de incredere sunt alea obtinute din survey-uri facute de profesionisti, decat alea obtinute de la cei care vor un 10% peste aia 50% mintiti la interviu
    ideea era sa si dovedesti cu acte (de ex un extras de cont) ca ai salariul ala, nu doar sa completezi intr-un formular online cat vrei tu.

Esti liber sa refuzi, cum s-a mai zis. Daca vrei insa sa faci joburi in IT security sau finance sau alte domenii sensibile, fii sensibil.
    ete fleosc !!! ce treaba are IT security sau finance cu cate credite ai tu?
    asta e inca o hartie ceruta de HR-iste ca sa aiba cat mai multe detalii despre tine.

la momentul cand m-am angajat nu aveam nici un credit, asa ca in raportul de la biroul de credit nu aparea nimic.
    dar la colegi care aveau credite apareau creditele, cardurile de credit si absolut toate platile lunare, inclusiv eventualele intarzieri.

Quote Originally Posted by Ciuby View Post
    Unde asta? România, 2017? Eu cred că tu nu ai postat niciodată un anunț de angajare, indiferent de domeniu/experiență.
    ai dreptate, n-am pus niciodata un anunt de angajare.
    mai realist ar fi 100-200 persoane care aplica pe toata perioada cat anuntul e activ, mai ales daca e vorba de cerinte tehnice specifice.
    GPL = ori zambesti in masina , ori zambesti in peco !!!

12. Back To Top | #4012
    treaba are IT security sau finance cu cate credite ai tu?
    In principiu are treaba cu etica. Ma rog, faceti cum credeti voi, dar in nici un caz nu se cer detaliile alea doar ca sa fie, pentru ca "HR-iste ca sa aiba cat mai multe detalii despre tine".

13. Back To Top | #4013
    Registered User sebid2k3's Avatar
    Are cineva vreun exemplu de cresteri in legatura cu benzile acestea de salarizare? Ma gandesc ca plaja de procentaj e destul de constanta, dar nu stiu ce inseamna ca diferenta intre un salariu de junior (banda mica), regular sau catre senior.

Se de exemplu practic, persoana 1 an XP in domeniu specific ITului, acum cu facultate, 3 ani XP, certificare pe domeniu ... Cat sa ceri? N-ai cat sa ceri
    Metoda de contact: pm, telefon, mail sau Y!messenger.
    Doar cele din postarile mele, NU folosesc alte metode.

14. Back To Top | #4014
    Mai bine zi direct despre ce e vorba, macar o sa aflii ceva salarii din piata... asa cum ai formulat tu, e mult prea vag

15. Back To Top | #4015
    Test engineer, software. Keywords: lucru si de business analyst, automatizare, ISTQB foundation

16. Back To Top | #4016
    Nick anterior: razvyy21
    la multinationalele astea se angajeaza exclusiv pe baza de cunostinte SOLIDE dobandite in facultate sau in joburile anterioare?
    Sau se angajeaza pe prietenie, relatii eventual chiar si spagi? Ca vad destula lume chiar si cu facultati private care reusesc sa intre pe la astfel de joburi f bine platite.

intreb si eu, ca desi am facut o facultate de stat, dar sa stiu daca sa imi caut pe cineva unde sa dau o spaga daca e nevoie )

17. Back To Top | #4017
    ハイブリッド Pyro's Avatar
    Eu n-am auzit de spagi, o fi asa la firmele de apartament sau mai mizerabile.
    In principiu daca n-ai deloc experienta conteaza ce impresie lasi tu ca om (as adauga ca are o pondere foarte mare chestia asta oricand - degeaba esti as tehnic daca esti antisocial si nu poate comunica nimeni cu tine).
    Despre facultate, nu cred ca-i pasa cuiva; din 2008 incoace am trecut prin vreo 6 roluri, numai in corporatii, majoritatea tehnice, ultimele 3 de sysadmin - am terminat limbi straine (don't ask). Deci ii doare la basca de facultate, interviul tehnic e baza.

18. Back To Top | #4018
    Quote Originally Posted by sebid2k3 View Post
    Test engineer, software. Keywords: lucru si de business analyst, automatizare, ISTQB foundation
    3 ani de xp pe software, si depinde ce inseamna automatizarea aia daca pui un framework de la 0 in picioare eu as zice around 6-7000 lei. Daca nu, si doar ai scris niste teste in Gerkin/Cucumber, probabil intre 4-5000 lei.
    Last edited by quze; 06-09-2017 at 09:09.

19. Back To Top | #4019
    Cheers! Scris teste in JMeter pt perf, Selenium pt web end-to-end testing, Android Espresso, iOS XCTest. Inca n-am ajuns sa-mi fac un framework, dar as impinge catre asta. Rezolvi multa bataie de cap cu automatizarea.

20. Back To Top | #4020
    Quote Originally Posted by bossake View Post
    la multinationalele astea se angajeaza exclusiv pe baza de cunostinte SOLIDE dobandite in facultate sau in joburile anterioare?
    Sau se angajeaza pe prietenie, relatii eventual chiar si spagi? Ca vad destula lume chiar si cu facultati private care reusesc sa intre pe la astfel de joburi f bine platite.

intreb si eu, ca desi am facut o facultate de stat, dar sa stiu daca sa imi caut pe cineva unde sa dau o spaga daca e nevoie )
    mai rar pe spagi. entry si low level se angajeaza "pe bune", functiile de top sunt uneori pe baza de prietenie dar nu-i exclus sa "cresti" singur pana la o astfel de pozitie, sau sa te recruteze de pe o pozitie similara
    Ignore list: Stagirioritic

1.  
Page 201 of 203 FirstFirst ... 101151191198199200201202203 LastLast

Bookmarks

Bookmarks