Page 202 of 203 FirstFirst ... 102152192199200201202203 LastLast
Results 4,021 to 4,040 of 4051

Thread: Salarii in Romania

1. Back To Top | #4021
    Quote Originally Posted by bossake View Post
    la multinationalele astea se angajeaza exclusiv pe baza de cunostinte SOLIDE dobandite in facultate sau in joburile anterioare?
    Sau se angajeaza pe prietenie, relatii eventual chiar si spagi? Ca vad destula lume chiar si cu facultati private care reusesc sa intre pe la astfel de joburi f bine platite.

intreb si eu, ca desi am facut o facultate de stat, dar sa stiu daca sa imi caut pe cineva unde sa dau o spaga daca e nevoie )

Tu dacă ai o societate, te interesează să-l angajezi pe Gogu care habar n-are și nici n-are chef de muncă, sau pe Ion care ți-a arătat că știe ce are de făcut și-ți va aduce mai mult profit? Recrutările le faci din banii tăi. Dai bani să te joci aiurea de-a interviul?

E o combinație de factori. Omul cu cunoștințe poate fi un tip care nu acceptă să se adapteze stilului tău de lucru, de-asta se fac interviuri și nu se angajează strict în funcție de diplome. Diploma dovedește că ești la un anumit nivel și ar trebui să ai anumite cunoștințe. Dacă nu le ai, iar altul fără diploma respectivă le are, un privat îl va angaja pe ăla fără diplomă.

Îți spun și care-i treaba cu facultățile private. Ăia care intră pe joburi foarte bine plătite nu fac facultatea privată ca să învețe. O fac pentru a putea fi încadrați pe posturile alea bine plătite. Majoritatea lucrează deja de ceva ani în domeniu și cam fac pipi pe proaspeții absolvenți. În facultate nu dobândești extraordinar de multe cunoștințe care să te ajute la locul de muncă. Știu că ne place să credem asta, dar e fals.

În privat, nu te cheamă nimeni la interviu pentru că n-are ce face. Te cheamă pentru că te consideră un candidat bun conform CV-ului. Dacă vor să-și angajeze rude sau prieteni nu fac interviu și îi angajează direct. Nu îi obligă nimeni să facă interviuri.

În sectorul public, e cu totul altă discuție. Există multe instituții care încă măsluiesc concursuri. Acolo te cheamă, dar te duci cam degeaba, pentru că n-ai nici o șansă împotriva unuia care a primit cu o zi înainte întrebările și răspunsurile. Acolo se dau șpăgi, pentru că sunt obligați să scoată posturile la concurs, să accepte candidații. La privat nu există obligația asta. Privatul o poate angaja pe Gicuța pentru că-i bună în pat. E fix decizia lui.

2. Back To Top | #4022
    Registered User RAN's Avatar
    În facultate nu dobândești extraordinar de multe cunoștințe care să te ajute la locul de muncă.
    Dobandesti internshipuri si hartia care te face sa treci filtrul HR.
    Da, stiu, sunt oameni care s-au descurcat si fara...

3. Back To Top | #4023
    Quote Originally Posted by gojira View Post
    Tu dacă ai o societate, te interesează să-l angajezi pe Gogu ......
    crezi ca patronii multinationalelor isi aloca saptamanal cateva ore in care sa studieze cv-urile potentialilor angajati?
    in aproape orice firma privata o sa gasesti si PCR-uri, nepotisme sau cum vrei sa le mai spui. sunt multe posturi de conducere, de exemplu, unde e suficient sa stii sa-ti legi sireturile si te descurci relativ ok, daca echipa isi face cat de cat treaba si daca seful direct n-are chef/interes sa te dea afara.
    Ignore list: Stagirioritic

4. Back To Top | #4024
    Nick anterior: razvyy21
    Quote Originally Posted by gojira View Post

Îți spun și care-i treaba cu facultățile private. Ăia care intră pe joburi foarte bine plătite nu fac facultatea privată ca să învețe. O fac pentru a putea fi încadrați pe posturile alea bine plătite. Majoritatea lucrează deja de ceva ani în domeniu și cam fac pipi pe proaspeții absolvenți.
    Intrebarea mea era daca angajarile se fac exclusiv pe baza competentelor (sau ma rog, a unui cumul de calitati intre care evident conteaza si calitatea umana), sau exista si la multinationalele mari, foarte mari, sansa sa intrii acolo doar pentru ca te ajuta cineva, pe tine practic sa nu te recomande nimic.
    Ca si exemplu concret,in cercul ceva mai indepartat de prieteni stiu pe cineva care de la vanzator de haine la mall, care a absolvit ceva turism pe la Dimitrie Cantemir a ajuns intr-o multinationala d-asta si eram curios daca a contat decisiv ca cel mai bun prieten al sau lucra acolo (absolvent de Ase) sau pur si simplu la multinationalele astea se acorda o sansa si celor care aparent nu ii recomanda nimic. (facultate plus experienta anterioara).

Va multumesc pentru lamuriri, era doar o curiozitate daca la multinationalele unde vad ca lucrati multi dintre voi se angajeaza exclusiv oameni competenti sau se mai angajeaza si pe prietenie urmand ca acel om sa invete, sa se perfectioneze la locul de munca (mai devreme sau mai tarziu ) )

5. Back To Top | #4025
    Registered User RAN's Avatar
    Pe unde am lucrat eu recomandarile te ajutau sa ajungi pe shortlist, de acolo mai departe era pe interviu si competente.

6. Back To Top | #4026
    E greu de spus cum a fost în cazul respectiv. Nu e o regulă, se angajează și pe competențe, dar și pe prietenie/recomandare, dacă șefii sunt de acord cu asta. În orice caz, rareori o companie o să se hotărască să angajeze pe cineva strict din verificarea studiilor. Pentru că nu sunt neapărat relevante. Doar că ai terminat o facultate nu înseamnă neapărat că te poți adapta pe postul respectiv și nici că ai cunoștințe pentru asta.

Vânzător de haine în mall poate însemna slujbă nașpa pentru tine, dar pentru un angajator poate însemna bune abilități de comunicare cu clienții, competența de a lucra în funcție de program, bună rezistență la stres. Asta e ce am vrut să evidențiez mai sus. Sunt mai multe elemente care recomandă un angajat.

Orice companie sau societate privată oferă șansa persoanelor pe care nu îi recomandă multe lucruri. Depinde de ce au ei nevoie. Sunt multe companii care chiar caută, pentru locuri de bază, tineri fără experiență. Le e mai ușor să-i formeze exact pe ce le trebuie lor decât să ia unul pregătit, dar care a lucrat în alt sistem. Pe ăla pregătit trebuie să-l plătească mai mult, iar dacă diferențele sunt mari față ce făcea el înainte, tot trebuie să-l instruiască.

7. Back To Top | #4027
    Nick anterior: razvyy21
    Multumesc frumos pentru lamuriri

8. Back To Top | #4028
    Registered User rex's Avatar
    am si eu o curiozitate: voi ati fi dispusi sa plecat la alt job despre care stiti ca o sa fie naspa, cu mult de munca, cu mult stres si f*tai din partea sefilor, doar ptr un salariu cu 50% mai mare?
    GPL = ori zambesti in masina , ori zambesti in peco !!!

9. Back To Top | #4029
    Registered User sebid2k3's Avatar
    Depinde care e referința acelor 50%. 50% dintr-un salariu mediu de 3000, 4500. 50% dintr-un salariu bun de 6000, deja vorbesti dublu de catre 9000. Daca e sa-ti faci parul gri, macar sa-l faci si sa stii ca ramai cu ceva? Alti oameni considera ca nu se merita. Depinde de perceptia fiecaruia.
    Metoda de contact: pm, telefon, mail sau Y!messenger.
    Doar cele din postarile mele, NU folosesc alte metode.

10. Back To Top | #4030
    Quote Originally Posted by rex View Post
    am si eu o curiozitate: voi ati fi dispusi sa plecat la alt job despre care stiti ca o sa fie naspa, cu mult de munca, cu mult stres si f*tai din partea sefilor, doar ptr un salariu cu 50% mai mare?
    NU

11. Back To Top | #4031
    Doar daca esti oricum pe picior de plecare, si asumand ca dincolo vei sta cateva luni. Altfel, nu poti rezista (si nici nu merita, dar asta constati tarziu) sa te chinui pentru niste bani in plus, nervii tai sunt mult mai importanti.

12. Back To Top | #4032
    la nivelul la care sunt acum, nu.
    dar daca as avea nevoie de bani sau acel job ar fi o buna rampa de lansare (care sa poata fi folosita dupa 3-4 luni), atunci da.
    Ignore list: Stagirioritic

13. Back To Top | #4033
    Acid Pimp Flat's Avatar
    nu-mi vine sa cred ca cineva ar accepta benevol naspa, mult de munca, stres si f*tai, indiferent de bani
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

14. Back To Top | #4034
    ... si totusi, avem oameni care spala wc-uri toata ziua, sau oameni care dirijeaza avioane - cunoscut ca unul dintre cele mai stresante job-uri din lume. foamea sau pasiunea te imping sa faci multe.

15. Back To Top | #4035
    Registered User rex's Avatar
    o sa dau maine mai multe detalii, dar sa zicem ca salariul actual e bun spre foarte bun, iar conditiile actuale sunt foarte bune: volum de munca rezonabil, f*taiul din partea sefilor e la minim, conditiile ok, orele suplimentare rare si alea se platesc fara prea mari discutii.
    GPL = ori zambesti in masina , ori zambesti in peco !!!

16. Back To Top | #4036
    Quote Originally Posted by born2lose View Post
    ... si totusi, avem oameni care spala wc-uri toata ziua, sau oameni care dirijeaza avioane - cunoscut ca unul dintre cele mai stresante job-uri din lume. foamea sau pasiunea te imping sa faci multe.
    Cum spuneau si altii mai sus, depinde de situatia fiecaruia.
    Daca nu as avea cu ce sa-mi hranesc familia( exemplu ipotetic) as considera si astfel de variante
    In schimb daca ti-e bine, nu vad de ce te-ai fte singur?!
    Timpul e singurul lucru care nu se poate fabrica/cumpara! Nu mai vorbesc de importanta sanatatii fizice si mentale...te caci in ei de bani...ce folos daca ajungi la balamuc( ipotetic din nou).
    Bafta orice se alege!

17. Back To Top | #4037
    Registered User kam1kaze's Avatar
    dublu sau nimic. Si doar daca stii ca tragi pt ceva, familie, casa, etc. Altfel tine cont ca indiferent de cati bani faci, vei avea grija sa-i cheltuiesti pe toti.

18. Back To Top | #4038
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    o sa dau maine mai multe detalii, dar sa zicem ca salariul actual e bun spre foarte bun, iar conditiile actuale sunt foarte bune: volum de munca rezonabil, f*taiul din partea sefilor e la minim, conditiile ok, orele suplimentare rare si alea se platesc fara prea mari discutii.
    E simplu: ai nevoie de banii aia in plus sau nu?

Sent from my iPhone using Tapatalk
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

19. Back To Top | #4039
    WTF, cand nu ai nevoie de niste bani in plus? Ah da, cand esti miliardar in USD/EUR, etc

20. Back To Top | #4040
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Nu neaparat. Eu nu sunt milionar si nu am nevoie de mai mult decât am. Si am chiar puțin.

Sau poate nu înțelegem la fel idea de "nevoie". Nu, sa-ți schimbi iPhone-ul sau mașina anual nu este o nevoie ...

Sent from my iPhone using Tapatalk
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

1.  
Page 202 of 203 FirstFirst ... 102152192199200201202203 LastLast

Bookmarks

Bookmarks