brat Board Games/Card Games - Jocuri de jucat cu prietenii
Page 1 of 40 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 797

Thread: Board Games/Card Games - Jocuri de jucat cu prietenii

Registered User omiocaoe's Avatar

Jocuri de carti

Stie cineva unde pot gasi regulile jocurilor de carti: 66, licitatie, tabinet etc.
    Vreau sa-mi invat copilul de 8 ani sa joace carti si nu-mi mai amintesc exact regulile (si numele) unor jocuri de carti (mai simplute, dupa parerea mea).
    Daca poate cineva sa ma ajute, va rog frumos.

Registered User supreme_rom's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    cauta pe google...poate ai ceva noroc...

Registered User omiocaoe's Avatar
    multumesc, isarescu

Registered User reb'l's Avatar
    vezi si
    www.pagat.com
    site-ul e nemaipomenit, dar nu are prea multe jocuri din romania.
    daca insa contribuie mai multi romani, cine stie... va fi mai complet.
    Try Opera! It's faster!

Testele pot fi gasite pe site-ul lui Mark Wilton-Jones, la adresa "www.howtocreate.co.uk/browserSpeed.html "
    (acesta NU este un link, ci un URL!)

Registered User

Filcau, filcai, 66

Salut,

Ati auzit de filcau(i) si 66, nu? Are cineva regulile scrise? Ma intereseaza mai mult pentru filcau decat pentru 66 ca mi se pare mai fain. Eu cam stiu in proportie de 90% (+-) pentru filcau, dar as vrea sa le am scrise pentru "standardizare", sa nu mai iese discutii cand ma intalnesc cu cineva din celalalt capat al tarii.

Am cautat pe net de 66 si am observat ca original se joaca doar in doi, nu si in patru cum il jucam pe aici (zona jud. alba) Am gasit http://www.pagat.com/marriage/schnaps.html si e aproximativ asa cum il stiu si eu in doi. Au o gramada de jocuri dar nu am timpul necesar acum sa caut prin toate http://www.pagat.com/number/4_players.html Daca stie careva vreun link, ceva acolo ar fi brici

Ar fi fain sa impunem niste reguli mai ales pentru cei care invata acum. Unii joaca chiar naspa de tot.

Greetings,
    ack

Si ca sa nu mai deschid un thread, voi cum le ziceti culorilor cartilor?
    La noi e cam asa: ghinda(sau trefla), rosu, verde si duba (caro in dictionar, romb pentru unii). Si la atu ii zicem tronf (pana acum cateva zile nu prea auzisem de atu). Sa ziceti doar daca jucati ceva mai mult....

Cam atat deocamdata.

Registered User mrasker's Avatar
    a? incearca la Spitalul 9½

GW IGN Nico Cute derbedea's Avatar
    Ghinda (trefla), rosu (cupa), verde (pica) si duba (caro). (sper sa nu ma insel, au trecut ani buni de cand eram o impatimita a jocului de cruce )

Ar fi interesant de gasit niste reguli scrise. Cu toate astea am vazut ca in regiuni diferite (chiar in acelasi judet), regulile difera. Poti sa mergi din start la mica intelegere cu partenerii. Atu cu tronf e unul si acelasi lucru, doar ca atu e in limba romana. (tronf e o preluare din limba maghiara, cred ca si jocurile de altfel, cel putin jocul de cruce).

Promit sa ma informez mai bine si sa revin.
    "noi ne închinăm la ce cunoaştem, căci Mântuirea vine de la Evrei" Ioan, 4:22
    Guild Wars IGN: Nico Cute, Zapacita Mica

Registered User luckylu's Avatar
    In Regat (aka Muntenia - Bucuresti) nu joaca nimeni jocul asta si e putin cunoscut (in afara de ardelenii expatriati ).

In plus nu exista seturi de carti cu ghinde si dube... decat pe la ghicitoarele (Adevarata mama Omida etc) care iau banii la fraieri...

Nu ma mira reactia lui mrasker... e normala, putini de aici stiu despre ce e vorba

Mai nou se joaca texas hold'em ! (Bucuresteni sunt mai snobi de felul lor!)

Registered User mudpie's Avatar
    Quote Originally Posted by acker
    Ati auzit de filcau(i) si 66, nu?
    Nu. Si e prima oara cand aud si alte cuvinte, precum tronf sau dube (exceptand autovehiculele astfel denumite, desigur).

Si sincer, noroc cu postul lui luckylu, altfel ramaneam cu impresia ca vorbesti in dodii.
    Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.

Nick anterior: marqq MarcBarbu's Avatar
    66.La mic, la mare, perechi de popi cu dame,am o varza in cap, dar cred ca as putea sa imi aduc aminte de ceva reguli
    Galati.
    Marc Barbu
    Vand Canon 35mm L

Registered User
    Din pacate pana in momentul de fata nu am auzit de acest joc. As fi interesant si eu de reguli, si de modul in care se joaca.
    .

Genie Daremyth's Avatar
    Si eu am stiut 66, l-am invatat de la bunicul (mare amator de carti, in special poker). Se pare ca mai demult era destul de jucat (el era ploiestean).

Din cate imi amintesc: se joaca cu cartile de la 9 in sus. 9 valoreaza 0 puncte, valetul 2, dama 3, popa 4, 10-le 10 iar asul 11.
    Se impart cate 5 carti si se intoarce atu-ul (se pune sub cartile ramase). Cine are pereche de popa cu dama de aceeasi culoare o anunta si valoreaza 20 puncte. Daca e chiar de culoarea atuului este 40 de puncte.
    Apoi se joaca cate o carte - ia cartea mai mare. Nu exista obligativitatea culorii. Atuul taie orice. Ideea este sa strangi min. 66 puncte. Daca cineva crede ca le va strange, poate inchide jocul (ridica atuul deasupra cartilor ramase) - atunci se mai joaca doar cartile din mana si se respecta culorile obligatoriu.
    Cine are 9 de atu poate schimba cartea de sub pachet (atuul intors), cand e la joc, evident, dar nu din prima mana.
    Perechile de 20 sau 40 se pot anunta oricand (cand esti la rand sa joci, adica sa ceri) pe parcursul jocului - in momentul cand s-au format in mana.
    Primul la 66 bate. Daca adversarul nu are nici un punct bate la 3 puncte, daca adversarul are sub 33 (?) bate la 2 iar daca are peste, bate la 1 punct. Punctele jocurilor se tin pe cartile de 6. Primul la 11 jocuri castiga.

Cam asta imi amintesc. Parca stiu ca la bunici la Ploiesti jucam si in 3...
    Oricum, era un joc frumos. Dar n-am mai intalnit lume care sa-l stie...
    "Stati linistiti, mai mult de o eternitate nu poate sa dureze!" - Hawkeye Pierce

Moderator Ivan's Avatar
    OMG, m-au podidit lacrimile de nostalgie. Eu am invatat jocul la bunici, in Ardeal. Nu mai stiu regulile, evident, probabil n-am mai jucat de 20 de ani, dar imi amintesc consternarea mea cand vedeam cartile de filcau (aduse de prin Ungaria, cred) cu culorile si numele alea ciudate. FFS, cand auzeam tri-tuzul si patru-doiul credeam ca sunt niste farmece. Apoi am invatat si eu si tin minte ca mi s-a parut foarte misto. Mi-ar placea si mie un set de carti din alea si ceva reguli pentru improspatarea memoriei.
    Idem pentru 66 (din postul lui Daremyth mi-am mai amintit cate ceva).

just passing... Rover's Avatar
    filcaul nu e un fel de whist care se joaca in 4 pe perechi?
    sau ala e crucesul si le incurc eu? parca era ceva cu tronf si neobligativitatea datului la atu, dar se jucata pe maini, parca...

of...si cate zile pierdeam in vacante

Registered User
    Imi pare bine ca mai e lume care sa stie ... Cred ca o sa pun niste reguli cand am timp, si pentru 66 si pentru filcau.

Din cate imi amintesc: se joaca cu cartile de la 9 in sus. 9 valoreaza 0 puncte, valetul 2, dama 3, popa 4, 10-le 10 iar asul 11.
    Am vazut ceva pe net asemanator. La noi se joaca doar cu 20 de carti: valet, dama, popa, zecica si as. (sau cum le ziceti voi) Sunt jocuri foarte faine zic eu daca iti plac jocurile cu carti, pentru ca mai si gandesti. (in comparatie cu macao etc.). De licitatie nici nu mai intreb atunci...

Se joaca destul de mult pe aici mai ales cand mergi la munte si nu ai ce face. Jucam si la bunica-mea in prostie.

In plus nu exista seturi de carti cu ghinde si dube... decat pe la ghicitoarele (Adevarata mama Omida etc) care iau banii la fraieri...
    La noi se mai gasesc pare-mi-se. Eu m-am obisnuit cu amadoua tipurile de carti: franceze si unguresti/germane, si cand jucam mi-era tot una. Am insa prieteni care tot comenteaza: iarasi cu carti dintr-astea?! fie ca sunt de un tip, fie ca sunt de celalalt tip.

Am jucat de vreo luna si whist si rentz. Whist-ul (romanesc) mi-a placut, rentz-ul mi se pare cam lung.

Cam asta imi amintesc. Parca stiu ca la bunici la Ploiesti jucam si in 3...
    Da, se poate juca si in 3 dar isi mai pierde din farmec. E un compromis.

Asa ca, daca "fac rost" de ceva timp liber o sa pun niste reguli si poate cadem de acord asupra unui regulament. (corectii, adaugiri etc.) Faza e ca e fain sa joci si cu cineva care stie sa inveti cam cum sa joci. (fain == frumos, misto )

Numa' bine,
    ack

OD eXtasy's Avatar
    Quote Originally Posted by luckylu
    Ieri in judetul Prahova, am cerut un pachet de carti si am primit unul d`asta. Am vazut la cabana, m-am intors la magazin si am cerut un pachet de carti normale. Tot d`alea mi-a dat.Deci se gasesc ... Mi-a zis ca alea sunt cartile normale la ei.

Registered User luckylu's Avatar
    Quote Originally Posted by eXtasy
    Ieri in judetul Prahova, am cerut un pachet de carti si am primit unul d`asta. Am vazut la cabana, m-am intors la magazin si am cerut un pachet de carti normale. Tot d`alea mi-a dat.Deci se gasesc ... Mi-a zis ca alea sunt cartile normale la ei.
    Esti sigur? Unde erai mai exact?

(P.S. Predeal e in judetul Brasov)

OD eXtasy's Avatar
    Eram in Moeciu.
    Ai dreptate, e judetul Brasov

Genie Daremyth's Avatar
    Hm... In 3 parca jucam cu licitatie, da' habar nu mai am cum era asta

Daca tot s-a extins discutia - eu am fost mare amatoare de carti (pana la computer ). Prefer (in ordine): poker, whist, rentz. Si 66 e un joc frumos. Ce mai jucam in tinerete...
    "Stati linistiti, mai mult de o eternitate nu poate sa dureze!" - Hawkeye Pierce

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 40 123411 ... LastLast