brat curs excel
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 31

Thread: curs excel

Registered User gugãl's Avatar

curs excel

Vreau sa invat Excel intr-o luna maxim. Aveti idee de vreun curs intensiv ?
    Eventual sa nu ma ia de la "acesta este un maus"
    I'm not weird, I'm gifted ..

dragalash s.i.m.p.l.u.'s Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Nu ai nici o sansa sa inveti excel intr-o luna...relaxeaza-te...cel mult poti invata sa il folosesti pt treburile curente din orice birou...aka sa nu te faci de ras la job...

Exista excel bible pe odc - musai de citit si la microsoft gasesti tutoriale excelente pt diverse operatiuni.

Cel mai bine ar fi sa ai o baza de documente lucrate in excel si sa te straduiesti sa le replici de la zero urmand indicatiile din carte si tutorialele de la microsoft. Nu e deloc greu dar de la un anumit nivel devine destul de complicata treaba...

Daca ai putea sa definesti mai exact ce anume vrei sa inveti sa faci cu excelul ar fi mai usor sa fii ajutata - pt ca se pot face tare multe cu el si de aceea nu ai cum sa il inveti in doar o luna...
    Man wake up as good-looking as they went to bed. Women somehow deteriorate during the night...

Stiu ca e complex, nici nu am pretentia sa invat tot. Imi imaginam de asemenea ca sunt si tutoriale pe net. Dar nu am rabdarea necesara sa invat asa, si nici nu o sa ma apuc niciodata
    Cel mai simplu ar fi un curs.

Incearca sa definesti exact ce vrei sa faci cu el totusi...si cam cat ai fi dispusa sa platesti pt o luna de cursuri intensive..
    Man wake up as good-looking as they went to bed. Women somehow deteriorate during the night...

Harvester of Sorrow [stryder]'s Avatar
    The innocent, the innocent, Mandus, trod and bled and gassed and starved and beaten and murdered and enslaved. This is your coming century! They will eat them, Mandus, they will make pigs of you all and they will bury their snouts into your ribs and they will eat your hearts!”
    Notebook Asus G73JW | Razer Deathadder | Razer Goliathus alpha speed | Plantronics Gamecom 367

Nick anterior: apathic_me doppelgänger's Avatar
    Depinde cat de mult excel vrei sa inveti. Majoritatea celor care zic ca stiu sa-l foloseasca, utlizeaza in fapt doar 3% din el. Chestiile de baza nu sunt foarte greu de invatat si poti sa faci asta si singura. Iti recomand pentru partea de formule cartea "Excel 2002 Formulas" a lui John Walkenbach. E chiar distractiva.

Formula de calculat pastele (a castigat un concurs de gen; in celula A1 se gaseste anul pentru care se calculeaza):

=Dollar((''4/"&A1)/7+MOD(19*MOD(A1,19)-7,30)*14%,)*7-6
    Wow, Bob, wow!

foarte corect 3% e chiar mult pt unii...cunosc contabile care calculeaza tot pe hartie cu creionul si calculatorul si dupa aia baga rezultatele in casute...

Nick anterior: Scorpio83
    Cred ca te-ar putea ajuta cartea asta. Dat fiind ca e online si e gratis, e un inceput bun. Oricum, te invata ceva mai mult decat chestiile de baza si mai are si ceva soft statistic in ea.

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    inveti intr-o luna lejer.
    nu la nivel de supermega expert,dar cat sa te descurci bine.
    dupa aia, in urmatoarea luna avansezi.
    taica-miu, care nu pot sa zic ca le are cu pc-urile a invatat singur sa foloseasca excelul, facand singur un tabel f f complex pentru calculul probabilitatilor,ceva de genu asta.
    nu a apelat nici macar la help.
    acum se descurca binisor cu el.
    tu,avand in vedere ca esti mai tanara,generatie noua ca sa zic asa,ai mai multa rabdare si putere de invatare a chestiilor astea `calculatoristice` iti garantez ca intr-o luna inveti foarte bine daca te tii de el.

Banned Fuzzy's Avatar
    Quote Originally Posted by s.i.m.p.l.u.
    foarte corect 3% e chiar mult pt unii...cunosc contabile care calculeaza tot pe hartie cu creionul si calculatorul si dupa aia baga rezultatele in casute...

Opusul ar fi marfa: te duci la butic si-ti trece in tabel pachetul de guma

Banned
    Dark Reign are dreptate, nevoia te invata. Degeaba stii formulele daca nu stii cand sa le folosesti. Am incercat si eu cu manuale acum cativa ani si degeaba.

Formulele le inveti la locul faptei cu helpul in fata. Invata din carti macro-uri si pivot tables. Tot nu ai spus la ce il folosesti...

Moderator
    pentru programarea vb in excel iti va trebui mai mult de o luna. orice altceva pana acolo... se poate face fara probleme in respectivul timp.

Registered User PigBrother's Avatar
    Chiar si fara VB stapanirea Excel ia ceva timp, destul de maricel. Si eu aveam tendinta sa rad de el, dar dupa ce mi-a picat in mana o carte de "aplicatii de management in Excel" am crezut ca nu vad bine, am inghitit in sec si am recunoscut ca "e bun dom'ne"
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

Registered User Prime's Avatar
    M-a lovit in momentul in care cautam un program de conecatre la baza de date, extragere dupa anumite criteii a datelor si organizare in tabele a lor + trenduri. Am dat chiar peste un tool intern al excelului si m-am minunat, de atunci nu mai subestimez nici o componenta a pachetului Office. Plus ca foloseste VB deci programare de nivel mediu -> inalt.

Eu vreau sa stiu chestiile elementare mah .. cat sa pot sa scriu in cv ca stiu excel (da, stiu ca toata lumea scrie oricum) si cat sa nu fac cum zice s.i.m.p.l.u. .. sa calculez pe hartie si sa bag in casutze

Nu m-am lovit niciodata de excel si nu stiu deloc, il folosesc ca pe word scriu in casutze si atat . Si vreau sa invat na , sa stiu
    Si vroiam un curs pt ca sunt absolut convinsa ca acasa de una singura n-o sa ma apuc niciodata sa fac asta, ca n-am nevoie na

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    lol,ce vrei tu se invata in maxim 5 zile

Cum spune Dark Reign! Cel mai bine ar fi ca cineva care se pricepe cat de cat sa-ti arate chestiile de baza, cu care te poti mandri in CV ca "stii" Excel: filtrari, sortari, pivot table, paste special, formule simple (sum, count) etc. O parte le poti invata, fara nici un fel de dificultate, singura. Este al naibii de usor: deschide excelul, fa un mic tabelas cu orice si apoi joaca-te cu el. Help-ul din excel este deasemenea foarte util.

In fine, daca nu vrei sa-l inveti singura, poti incerca cursuri intensive, dar mi se par o pierdere de timp si bani.
    Wow, Bob, wow!

Registered Boozer Comanche's Avatar
    Quote Originally Posted by apathic_me
    =Dollar((''4/"&A1)/7+MOD(19*MOD(A1,19)-7,30)*14%,)*7-6
    Nu mere.
    I'm all in favour of keeping dangerous weapons out of the hands of fools. Let's start with typewriters. Frank Lloyd Wright

incearca acum:

=DOLLAR(("4/"&A1)/7+MOD(19*MOD(A1,19)-7,30)*14%,)*7-6

O sa-ti dea un numar din 5 cifre, trebuie sa-l formatezi ca data.

Se mai poate intampla ca in loc de , sa trebuiasca sa folosesti ;

Vei obtine data la care se sarbatoreste Pastele catolic. Habar n-am cum s-ar modifica (formula e de neinteles pentru mine ) pentru cel ortodox pentru ca:

Desi in anul 1923, la un congres tinut in Constantinopol, majoritatea bisericilor ortodoxe au hotarat sa renunte la calendarul Iulian si sa adopte calendarul Gregorian (sau calendarul Iulian modificat), totusi data Pastilor se calculeaza inca pe baza calendarului Iulian, in care echinoctiul de primavara are loc cu 13 zile mai tarziu. De aici neconcordanta cu data Pastelui apusean.
    Wow, Bob, wow!

Registered Boozer Comanche's Avatar
    Anu' ăsta Paştele a fost pe 16 aprilie?

LE: Aha, am obţinut Paştele catolic de fapt.
    I'm all in favour of keeping dangerous weapons out of the hands of fools. Let's start with typewriters. Frank Lloyd Wright

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 2 12 LastLast