brat HELP!!!Infiintare firma---cer sfaturi
Results 1 to 6 of 6

Thread: HELP!!!Infiintare firma---cer sfaturi

International bussines toby7009's Avatar

HELP!!!Infiintare firma---cer sfaturi

Salut vreau si eu de ceva timp sa imi fac o firma care sa se ocupe de webdesign si intretinere,etc.Sunt in anul 2 de facultate deci as beneficia de reducerea oferita studentilor.Acum problema: ce acte imi trebuiesc sa o infiintez?Sunt zeci de mii de acte de care dau cand caut sa aflu mai multe despre asta gasesc tot felul de chestii diferite.S-a mai aflat cineva in postura mea sau stie exact ce acte sunt necesare pt infiintare precum si pt continuare(avize,etc) precum si probleme ce pot intalni in cale(politie,ORDA,BSA,etc ?Va multumesc promit ca la prima mie de euro castigata dau o sticla de Chivas celui care ma poate ajuta cel mai mult

Registered User valh's Avatar
    Pai cred ca inceputul este clasic oricarei firme. Trebuie intai sa te hotarasti ce forma de societate doresti: SRL,PFI,Asociatie familiara ,etc.
    Daca vrei SRL incepi cu statutul . Trebuie sa te pregatesti cu vreo 10 mil. pentru toata distractia asta.Incepi cu Camera de Comert, acolo vei primi sfaturi profesionale si statutul ti-l redacteaza si ti-l trec tot ei prin judecatorie.Au juristi specializati.
    Cand cineva, pe care il admiri si il respecti foarte mult, pare sa gandeasca profund, probabil se gandeste la masa de pranz.

paranoic borderline
    Quote Originally Posted by valh
    Pai cred ca inceputul este clasic oricarei firme. Trebuie intai sa te hotarasti ce forma de societate doresti: SRL,PFI,Asociatie familiara ,etc.
    Daca vrei SRL incepi cu statutul . Trebuie sa te pregatesti cu vreo 10 mil. pentru toata distractia asta.Incepi cu Camera de Comert, acolo vei primi sfaturi profesionale si statutul ti-l redacteaza si ti-l trec tot ei prin judecatorie.Au juristi specializati.

Daca nu ma insel costurile de deschidere a unei firme in cazul in care esti student ajung undeva pe la 3-3,5 milioane, din care 2 milioane este capitalul social...... sper sa nu vorbesc prostii dar asa am retinut ultima data cand am vorbit cu un jurist

wisepiggy's Avatar
    Infiintare firma

Te ajuta ?

Registered User valh's Avatar
    Quote Originally Posted by W.O.R.M
    Daca nu ma insel costurile de deschidere a unei firme in cazul in care esti student ajung undeva pe la 3-3,5 milioane, din care 2 milioane este capitalul social...... sper sa nu vorbesc prostii dar asa am retinut ultima data cand am vorbit cu un jurist
    Da,da ,uite m-am lansat si nu am fost atent ca omul este student. Exista acea reducere, dar demersurile raman. Cel mai bine este sa mearga direct la Camera de Comert. Il ajuta 100% si fara bani pe consultatii .
    Cand cineva, pe care il admiri si il respecti foarte mult, pare sa gandeasca profund, probabil se gandeste la masa de pranz.

International bussines toby7009's Avatar
    Quote Originally Posted by X-White
    Infiintare firma

Te ajuta ?
    Nope,mersi pt link insa este prea vechi si mare parte din legi s-au modificat.Iar la CC sunt platite consultatiile cu juristii nu mai stiu exact pretul pe ora insa sunt neceasare cel putin 3-4 ore pt a face o treaba ca lumea.

1.