brat Cursuri de bataie
Page 1 of 6 1234 ... LastLast
Results 1 to 20 of 102

Thread: Cursuri de bataie

Registered User Zeeker!'s Avatar

Cursuri de bataie

E ok, nu e gluma.

Strazile sunt pline pe animale, care umbla in 2 sau 4 labe, si inevitabil ne lovim de ele. Odata si o data toti ne-am lovit de o situatie de unde am fi putut scapa cu fruntea sus daca am fi stiut sa nu stam ca niste fraieri rugandu-ne sa ne fi dat tata la karate cand eram mai mici.

Am gasit cursuri de chestii koreene, japoneze, chineze, insa acolo trebuie sa iti formezi ki-ul timp de 2 ani inainte sa te invete ceva folositor sau trebuie sa inveti japoneza ca sa te prinzi ce inseama figurile alea...deci pas, maine ma mananca 3 maidanezi si un aurolac in spatele blocului...

Am mai vazut pe discovery channel niste chestii...cica sa scoti mobilul si sa il foloseti ca obiect contondent, sau il zgarii cu cheia....hai sa fim seriosi...chiar ti-ai sparge mobilul pentru care ai muncit o luna in fata unui boschetar?

Acum pe bune, nu vreau sa ajung batausul cartierului, dar sa spunem ca tocmai am intalnit-o pe Ileana Cosanzeana si ca se iau unii de noi...iar eu ii dovedesc cat de pampalau sunt de fapt...sa nu ziceti ca trebuie "sa ma placa asa cum sunt" , la faza asta ar fi de kkt.

Deci ceva simplu si eficient pentru timpul nostru, asa ca sa poti merge cu capul mai sus pe strada si sa mai creasca increderea in sine.

Cred ca mai sunt si altii care ar vrea sa stie mai multe.
    Multumesc pentru orice, link-uri, chiar si la alte thread-uri si ce se mai gaseste

Registered User PigBrother's Avatar
    Nu incerca sa fii ceea ce nu esti.
    Daca maine iti vei cumpara o masina de F1, nu vei fi Villeneuve. Nu vei fi decat un caraghios cu o masina inutila si scumpa pe care nu stie sa o foloseasca.
    Acelasi lucru se aplica si artei mardelii pe care vrei sa o inveti
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

Nu incerca sa fii ceea ce nu esti.
    Daca maine vei invata engleza, nu vei face rost de un job mai bun. Nu vei fi decat un infumurat care vorbeste cu "so..." "well..." "kinda" si "oki doki".

Acelasi lucru se aplica si la masina F1...

Haide, nu e chiar asa. E o chestiune de self improvement, in mare parte pentru increderea de sine. Oamenii se schimba tot timpul, invata mereu. Ne luam carnete de conducere, invatam limbi straine, invatam sa facem dragoste mai bine, ajungem mai buni la Quake si Starcraft, invatam, poate obtinem promovarea aia...de ce sa nu invatam ceva care sa ne faca mai increzatori in noi...ca nimeni nu se naste invatat, si poate uneori ajuta la ceva "mardeala" asta.

E un thread serios.

Nick anterior: Scorpio83
    Daca nu te descurci sa ii faci pe aia sa te lase pe tine si pe Ileana Cosanzeana in pace, solutia e mult mai simpla decat sa inveti sa te bati: nu mai trece cu ea prin locuri unde stii ca sunt si ei
    Daca nu esti coleric incat sa te implici usor intr-o sedinta de trosneala, nu are rost sa inveti sa te bati. Daca ai fi coleric...ai fi invatat deja cum sa te bati in adolescenta si cum sa te abtii la cativa ani dupa ce adolescenta a luat sfarsit
    Increderea in sine nu are nici o legatura cu capacitatea de a le rupe oasele altora eficient. Incredere in tine ai atunci cand stii ca ai sanse mici sa scapi tu cu oasele nerupte, dar nu te pierzi cu firea si rezolvi problema, intr-un mod sau altul.

CBR
    CBR is offline
    Moderator CBR's Avatar
    Kickboxing. O sa iesi invinetesti rau la sala, dar asta e. Daca nu te doare inseamna ca nu progresezi.

LS
    LS is offline
    GIS/CAD LS's Avatar
    PigBrother, totusi se pot invata multe, si masinile de la F1 se pot conduce, chiar daca nu esti Villeneuve, nu?

Zeeker, daca vrei autoaparare, karate sau judo. eu am facut timp de 6 ani karate (shotokan) si ce pot sa spun e ca am invatat multe... mai ales cum sa NU ma bat. decat daca e nevoie, evident. depinde ce iti doresti.

daca vrei ceva unde chiar vrei sa lupti, sa te cafteasca la greu, dar prin asta sa inveti sa n-o mai iei pe coaja, recomand kioku-shinkai, full-contact sau tae-kondo (sper ca am scris bine).

si nu trebuie sa inveti japoneza musai, asta o sa doresti tu sa o faci daca intr-adevar o sa iti faca placerea arta "mainii goale" (kara-te do). din japoneza o sa inveti sa numeri (asa vei mentine ritmul, dupa numaratoarea in japoneza din sala), o sa inveti cum sa saluti si multe alte cuvinte uzuale. si, sa nu uitam, va trebui sa vezi shogun de cel putin 3 ori

oricum, bafta la ce iti doresti sa faci si, daca am cu ce, iti pot pune la dispozitie sfaturile mele de cum sa NU te bati, ci sa eviti. cred ca ma voi uita dupa kimono-ul meu, desi mi-a ramas mic

Registered User PigBrother's Avatar
    Visati avioane...
    Nu ai decat sa pierzi timpul ajung la centura neagra sau cel mai solid culturist din Romania. Pe strada o sa constati ca nu esti in ring, si ca bata e mai buna decat arta ta iar muschii nu sunt invulnerabili la cutit.
    In fine, faci ce vrei...
    If you're arguing with an idiot, make sure he's not doing the same thing

Multumesc pentru raspunusuri CBR si Liquid.

LiquidSky s-a prins. Vreau sa aleg sa NU ma bat. Sa am optiunea asta. Sa pot sa aleg sa nu fiu las.

Alte idei? Mai ales din cele rapide...in 6 ani se poate intampla orice...6 luni poate...tot trebuie sa se lipeasca ceva de mine

Registered User bebe_unik's Avatar
    pigbrother are dreptate
    multi ani pe la o sala de karate nu te ajuta cine stie ce cand vine vorba de bataia pe strada...este total diferit ceea ce inveti acolo
    un antrenor mereu ne spunea ca daca esti pe strada si nu ai o bata sau un cutit la tine cel mai sanatos este sa fugi

CBR
    CBR is offline
    Moderator CBR's Avatar
    Quote Originally Posted by Zeeker! View Post
    Alte idei?
    Glock?

Pai nu vreau sa stau ani de zile la karate, sa ajung mare maestru invatand ceva ce nu pot folosi pe strada, asta e una din ideile din primul post. Cu respect pentru cei care fac asta, oricum ei stiu mai bine ce si cum pot folosi.

Caut ceva rapid, eficient si simplu, care sa imi poata folosi candva daca e cu adevarat nevoie, dar in majoritatea timpului sa stiu ca se poate, si sa las oamenii in pace ca sunt bland de la natura

Mai e cineva pe aici care practica sau a practicat un sport de felul asta? Parerile avizate sunt asteptate cu interes.

Multumesc.

Registered User bebe_unik's Avatar
    ceva rapid, eficient si simplu in acelasi timp nu o sa gasesti

Daca as gasi pe cineva care sa imi arate cum sa lovesc corect un sac de box si cum imi ajuta asta intr-un face to face...cam asta ar fi "rapid, eficient si simplu" . As lovi in sacul ala 6 luni, poate mi-ar face si bine la sanatate.

Dar trebuie sa fie idei mai bune ca astea. Alte pareri?
    Last edited by Zeeker!; 02-12-2006 at 18:19.

Banned
    Problema e ca nu ai de a face cu saci pe strada, ci cu oamenii vii, care mai si misca.

Totusi, as fi eu interesat de o solutie. Nu neaparat simpla, dar care se poate invata rapid si e eficienta. Sa zicem ca fizic in spate ar fi, doar ca sunt cam neajutorat de felul meu. Il amenintam degeaba pe Misa (joke)

Banned
    nu am citit restu da atat iti spun: experianta"D
    doar asa o sa o salvezi pe ileana cosanzeana
    te duci asa odata/sapt si te iei de cate unii...si asa inveti
    nu mai mult de odata pe sapt pt ca trebe sa te refaci nu

made in romania Laur's Avatar
    Zeeker!, de fapt ce ti trebuie tie este arta apararii individuale sau jiu-jitsu. este mai eficient in timp decat karate sau mai stiu eu ce, unde ca sa te folosesti de ele iti trebuie ani buni, fata de jiu-jitsu unde in maxim 1 an poti stapani f bine arta autoapararii, ca de fapt asta vrei, nu? nicidecum sa ajungi vreun ray sefo sau boniaski? din pacate pt noi, aceasta arta nu are cautare in romania deoarece tineretul este orbit de alte sporturi sangeroase unde ca sa ajungi sa te poti lupta si apara iti trebuie multi ani de antrenamente, dar lumea nu intelege.

Registered User Maghiran's Avatar
    Stiu o sala unde se practica Brazilian Jiu-Jitsu - e un sport de contact destul de realist - caut o adresa de e-mail si ti-o dau daca te intereseaza. E in Buc.

Un sport de genul asta cu siguranta te ajuta, fie doar si cu incredere in propriile puteri, nu neaparat cu experienta si profesionalism in dat cu pumnul.

Multzam Laur si Maghiran - cu pm la Maghi

ca de fapt asta vrei, nu? nicidecum sa ajungi vreun ray sefo sau boniaski?
    Nope, nu stiu cine sunt si ce vor ei, vreau doar sa nu merg neajutorat pe strada. Pentru sange exista chestii mai usoare care implica mai putin efort decat thread-ul asta.

Registered User WickeD's Avatar
    Vorbe-n vant, daca, cumva se iau 4 insi odata de tine si de dansa ce mai faci cu toate invatarile, detaliaza te rog, sunt cazuri si cazuri in acel moment o sa realizezi ce trebuie facut, degeaba faci tu pregatirile de baza, remember "Fuga e rusinoasa, dar e sanatoasa".
    C-asa-i in tenis

Darth Ocelot Ocelot's Avatar
    ca sa-l parafrazez pe mic&gras, daca vrei iti dau eu cateva cursuri de bataie. Daca vrei, poti sa le tragi si la xerox de la un "magazin" de cartier.
    I go down with the ship, that's what I do. I'm not even the captain, I'm going down with the ship. That's how I want you to think about me – a guy who keeps the captain company.

1.  
Page 1 of 6 1234 ... LastLast