brat Care este legea ce permite returnarea produselor cumparate in 48 de ore?
Results 1 to 11 of 11

Thread: Care este legea ce permite returnarea produselor cumparate in 48 de ore?

DG Dead Ghost's Avatar

Care este legea ce permite returnarea produselor cumparate in 48 de ore?

Pe scurt, am cumparat un produs de la firma X si nu sunt multumit de el, din motive ce nu intra la garantie. Am cumparat produsul de aproape 24 de ore. Mi s-a spus ca exista o lege la noi care imi permite sa returnez produsul, in 48 de la data cumpararii, indiferent de motive. Este adevarat? Si daca da, imi puteti spune exact ce lege este, nr si an si eventual un link ca sa il pot scoate la imprimanta? Cei de la magazin mi-au spus ca nu exista asa ceva, dar eu va intreb pe voi. Am nevoie de un raspuns pana maine, dupa aia nu mai conteaza ...
    --------------------
    Editare ulterioară
    --------------------
    Mda, am dat telefon la ANPC si in cele 48 de ore se returneaza banii doar daca le este demonstrat defectul. Si cum defectul acesta este prezent la modelul acesta de produs, indiferent de exemplar, e cam greu sa imi iau banii inapoi pe el.
    Se poate inchide.
    Last edited by Dead Ghost; 06-04-2007 at 19:11. Reason: Automerged Doublepost

EMI
    EMI is offline
    puturos irecuperabil EMI's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Singura lege care îti permite sa returnezi marfa si sa-ti iei integral banii înapoi, în termen de pâna la 30 de zile, se numeste Concurenta.
    Daca eu pot să muncesc o oră pe zi, atunci puteți și voi 8, 9, sau hai 10 ore.

DG Dead Ghost's Avatar
    Asta asa e, sa imi fie invatare de minte. Btw, e vorba de Depozitul de Calculatoare. Oricum, au dreptate, din ce mi-au spus cei de la ANPC, ei sunt acoperiti de lege.

Registered User SCViper's Avatar
    Din pura curiozitate: ce produs a fost si care era nemultumirea?
    Skilled and Creative Viper...

eu
    eu is online now
    Registered User eu's Avatar
    eu nu mai retin bine asa ca nu stiu cat de reala este informatia pe care o scriu
    am vazut la tv acum cateva luni o asfel de lege . Perioada in care legea facea referire nu era de 48 ore . sunt obsolut sigur ca era vb de zile

Nick anterior: IcXvS
    Ma indoiesc ca ar exista o lege care sa oblige comerciantul X sa iti returneze banii.

Quote Originally Posted by EMI View Post
    Concurenta.
    De acord.

Registered User
    Depinde de comerciant daca iti returneaza sau nu marfa. De ex eu vand medicamente ce ar fi sa-mi vina inapoi cu medicamentele desfacute ca nu si-au facut efectul ? Ar fi hilar nu ?

ghetto tuning agent smith's Avatar
    daca nu se specifica pe certificatul de garantie, sau undeva pe contractu ala care il semnezi la fata locului, ca produsul se poate returna si in ce conditii, cu siguranta nu se poate aplica nici o lege independenta de politica firmei respective.
    `\_______
    ./.___|___\___
    \(O)______(O)/
    =>=GheTTo TuninG=<=

EMI
    EMI is offline
    puturos irecuperabil EMI's Avatar
    LOL, ce factura si ce certificat de garantie, ca e suficient bonul de casa si pentru returnare, si pentru garantie.

Conditiile de returnare le gasesti afisate în magazin, de multe ori la vedere pe panouri mari si luminate, ca e o chestie de atras clientii.
    Daca eu pot să muncesc o oră pe zi, atunci puteți și voi 8, 9, sau hai 10 ore.

Banned
    Nu stiu daca exista o asemenea lege dar daca intr`adevar nu esti multumit de produs si daca intr`adevar produsul nu corespunde cu specificatiile de pe cartea tehnica atunci evident te poti duce la OPC si sa rezolvi problema dar nu cred ca asta este ideea care te intereseaza pe tine.

Mai e o alta varianta (asta daca este prevazut produsul cu o asemenea oferta) cea cu Money Back Guarantee. Daca produsul nu-ti place, poti sa-l returnezi la ei fara nici o problema dar totusi trebuie sa specifici ce nu ti-a convenit la el.

In rest, nu stiu... mi-ar place sa existe o asa lege (pentru mine ca eventual cumparator) si btw, sa-mi zici si mie te rog daca afli ceva.

LE: A... si mai erau magazinele alea in care daca tu gasesti undeva mai ieftin, ei iti platesc diferenta de 10x.

1.